MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 45. Zaturdag I860. 14 April. 2lcmlionMjjingm öinnenhmöscl)£ tijdingen. JVa.'.sw Deze courant verschijnt des dingsilags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitcugewoon gruotc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilic van vrijdag avond 8 VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Ataabestedi ng. Up zaturdag den 11 april 1860, des voormiddags ten 9 ure, zal. onder luidere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd-ingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het maken der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken aan de zeedijken der Calamiteuse polders van Zeeland, in het j ar 18QO, met het leveren derbenoo- digde materialen, benevens het ond vrhou- den 'v an al de werken tot den Isten mei 1861, en zulks in 36 pereeelen van aanbe steding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod, voor ieder perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, ie Middelburg, bij de ontvangers-griffier a'an al de calamiteuse polders, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren, met uitzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den .hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J. it. T. Ortt, te Middelburg, voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Middelburg, te Goes, te Tholen, teZierikzee, te Breskens en te Neuzen, voor de werken tot elks arrondissement belioorende. 's Gravenhage, 31 maart 1800. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. IV. B. De gegadigden worden verzocht volledige biljetten hi te leveren, aanduidende liunne namen en voornamen (vol uit) hunne woonplaats, het nummer van het perceel en de som (voluit). Gedrukte biljetten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer. De algemeeue regelen en voorwaarden zijn ter provinciale griffie verkrijgbaar tegen vergoeding der kosten ad 35 cent. HERIJK BER MATEjV E3V GEWIGTEV. Gedeputeerde staten van Zeeland. Doen te weten, dat door hen, in hunne vergadering van heden, is vastgesteld hetgeen volgt Art. 1. De herijk, over het jaar 1SG0, van de nederland- sclie maten en gewigten, waarvan het gebruik verpligtend is, en mitsdien van alle gewigten, lengte-maten, inhouds-maten voor drooge waren, vochtmaten voor den handel in het klein en in het groot, mitsgaders van de wisse, zal in deze provin cie worden aangevangen met den Is ten mei aanstaande, en gesloten op den Bisten julij daaraanvolgende. Art. 2. De letter (gothischen vorm) zal voor ij kletter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten, benevens liet bijzon dere merk van den avrondisseraents-ijker, worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De arrondisscinents-ijkers zullen, overeenkomstig art. 5 van liet reglement op den herijk, van den laden febru- arij 1822, behalve in de plaats hunner woning, nog tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelver arrondissement, als door ons bij resolution van den 10 april IS 10. no. 46, van den 26 maart/2 april 1811, no. 2I, (Provinciaal blad no. 34,) van den 30 junij J S43, no. 11van den 17 april 1846,110. 27 (Provinciaal blad no. 48), van den 21 juuij 1S50, no. 33 en van den 19 maart 1858, no. 64 (Proviciaal blad no. 33), zijn aangewezen, terwijl voor dit jaar en vervolgens ook in de gemeente Fort Bath tot den henjlc zal worden gevaceerd. Zij zullen op de dagen, gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier uren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren. waarop hunne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij, uithoofde der vereisen te vacatiën in andere gemeenten, niet tot den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zul len vaceren, aan burgemeester en wethouders hunner woon plaats kennis geven, welke daarvan, door publicatie en door insertie in de stedelijke of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courant, aan de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De arrondissements-ijkers zullen burgemeester en wethouders der gemeente, in welke zij, in overeenstemming met het bepaalde in art. 3, tot den herijk zullen vaceren, van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren, en zullen deze gehouden zijn, den burge meesters en wethouders der andere gemeenten, voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis te geven, ten einde de ambtenaren, publieke administration, kooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den herijk zal worden gevaceerd, en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten, mitsgaders de strijk els der halve en kwart mudden te doen herijken; zul lende de plaatselijke besturen, behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking, tevens, zoo veel mogelijk, den be langhebbenden ingezetenen hunner gemeente, welke zij welen tla* van -maten en gewigMugelniuk inakem ten hun nen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6. De burgemeesters der gemeenten worden uitgenoo- digd, om aan den arrondisscments-ijker, vóór den aanvang van den herijk, of bij deszelfs komst in de gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeen te, welke, uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn, gebruik te maken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal'iet register der patent- pligtigen worden geraadpleegd, en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke administration, welke, in hunne ambtsbetrekkingen van maten of gewigten, tot het constateren van leverancien of werken gebruik moeten niaken -, wordende met betrekking tot de zamenstelling dei- bedoelde opgaven, eene bijzondere naauwkeurigheid aanbe volen, opdat daarin uitsluitend alle erkende ijkpligtigen, en geene andere dan de zoodauigen, worden opgenomen. Art. 7. De arrondissements-ijkers zullen, betrekkelijk de door lien in iedere gemeente, in welke zij hebben gevaceerd, gedane verificatie en herijk, een relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenaren, publieke admiiustratien en particu lieren. welke, in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aau derzelver verpligting, betrekkelijk den herijk, te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de arrondissements ijkers, na den afloop van den termijn, gedurende welken de herijk is opengesteld, aan ons worden gezonden. Art. 8. De arrondissements-ijkers zullen ten minste twee maal in het jaar op onbepaalde tijden, en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten, vergezeld van den commissaris van politie, of bij ontstentenis van zoodanig ambtenaar, van een lid van het plaatselijk bestuur, in al de gemeenten van hun arrondissement visitation doen in 'deopene werkplaatsen, ma gazijnen en winkels, op de markten, vleeschhallen, publieke wagen en op de molens, en zich daarbij verzekeren, dat in dezelve geen dan de nieuwe rnat.cn en gewigten aanwezig zijn, en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten, alsmede die, welke niet zijn herijkt, in beslag nemen, en met het deswege op temaken proces-verhaal aan den officier bij de arrondissements-regt- bank van hun ressort inzenden; van hunne verrigtingen ten deze en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente, zullen zij, bij de aan ons in te dienen rapporten, omstandige opgaven doen. Art. 9. Het wordt aan alle op publick gezag aangestelde of beëedigde landmeters, wegers en meters verboden, eenige certificaten, weeg- of meetbrieven af te geven, waarin de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe, alleen wettige, bena mingen is uitgedrukt, en zullen door lien geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 10. Insgelijks wordt aan de plaatselijke besturen, godshuizen of armbesturen en aan alle ambtenaren en publie ke administration verboden, eenige acten, plans, bestekken of beramingen te doen opmaken, aan te nemen of daarop regard te slaan, in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Art. 11. Aan alle ambténaren, publieke administration en ingezetenen binnen deze provincie, wordt bij deze hunne ver pligting herinnerd, om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten. binnen den in art. 1 bepaalden termijn, te doen herijken, bij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of m hunne opene werkplaatsen, magazijnen of win kels bevonden wordende maten en gewigten, in beslag kun nen worden genomen, en degenen, die bevonden worden de zelve te hebben gebruikt, of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of winkels voorhanden te hebben, volgens de be palingen van het koninklijk besluit van den 30 maart 1827 (Staatsblad no. 13). worden verwezen in eene boete van f 10 tot f 100. Aan hen worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het koninklijk besluit van den IS december 1819(Staats- blad no. 57), volgens welke alles, wat met de maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven, wordt gemeten, met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken, en dus allen, die van zoodanige maten gebruik maken,ook van strijkels voor dezelve behooren te zijn voorzien, van welke, die voorde halve en voor de kwart mudde ook moeten worden geijkt en geve rifieerd; wordende de plaatselijke besturen, alsmede de arron dissements-ijkers aangemaand, om voor de nakoming dezer verordeningen te waken, en daarop bij hunne visitation, voor zoo veel een ieder aangaat te letten; terwijl van de bevinding ten deze, in de bij art. 7 bedoelde processen-verbaal of rela zen, speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 12. Alle ambtenaren en publieke administration wor den uitgenoodigd, aan de nakoming van het tegenwoordig - i, it do haiiii to hóuden, eïi worden"de plaatselijke bestu ren aangeschreven, om de arrondissements-ijkers in de uitoefe ning hunner function, zoo veel mogelijk, behulpzaam te zijn, en speciaal op hunne aanvrage dadelijk den commissaris van politie, of daar waar zoodanig ambtenaar niet aanwezig is of verhinderd wordt de vereischte assistentie te verleenen, een lid van het plaatselijk bestuur te delegeren, om hen, bi j de door hen voorgenomene visitation van winkels en werkplaat sen te vergezellen. Art. 13. Dit besluit zal, door insertie in het Provinciaal blad.gebragt worden ter kennis van deburgemeesters en wet houders der gemeenten in deze provincie; mitsgaders van de arrondissements-ijkers, en van den bevelhebber van het luite nantschap der maréchaussee te Sas van Gent. ook voor de on der hetzelve ressorterende brigade-bevelhebbers tot informa tie en navigt, en wijders, door de zorg der plaatselijke bestu ren, worden afgekondigd en aangeplakt in al de gemeenten van deze provincie, ten welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van hetzelve, aan voornoemde besturen zal worden toegezonden; zullende wijders exempla ren van dit besluit worden uitgereikt aan het provinciaal ge- regtshof, den procureur-generaal bij hetzelve, en, door diens tusschenkomst, aan de ambtenaren van het openbaar ministe rie bij het provinciaal geregtshof, en bij dearrondissements- regtbanken, gelijk mede aan de kantonvegtevsin deze pro vincie. Gegeven te Middelburg den 4 april I860. De gedeputeerde staten voornoemd, BECIUS, loco voorzitter. S. VAN DEll SWALME, griffier. Middelburg 13 april. Gisteren is alhier in verzekerde bewaring genomen en naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt de kapitein J. K. Peeters, van het wapen der maréchaussee, laatst in garnizoen te Sas van Gent. Men brengt deze arrestatie in verband met reeds sedert eenigen tijd aanhangige instruction, waarmede de krijgsraad alhier zich bezig houdt, en waaruit genoegzame bezwaren tegen dien officier moeten gerezen zijn, als zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan oneerlijke handelingen, in zijne betrek king gepleegd. In no. 2124 van het Weekblad van liet regt werd opgenomen ecu artikel, ingezonden en geteekend doormr. A. F. Sifflé, ad vocaat en notaris alhier waarin hij eenige beschouwingen levert overliet procesverbaal der teregtzitting van het provin-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1