MIDDELBURGSCHE COURANT. N°" 44. Ilk Donderdag 1860. 12 April. ÖmncntrthÖsclfc tijimtgcn. flSuiimtanïrsclje ttj&ir.gcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avoud te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40 De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. J De prijs van gewone advertentieu is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, j doodbekcndmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met 35 cent zegel regt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grooto letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilic van woensdag avond 8 ure. Middelburg 11 april. Gelijk dezer dagen gemeld is, zal mevr. Rosa de Vries eer lang have kunstreis in onderscheidene provinciën des lands aanvangen, en liet blijkt reeds voorloopigmethoeveel belang stelling de beroemde vadcrlandsehe zangeres overal door het kunstminnend publiek verwacht wordt. Naar men ver zekert zal zij, na de noordelijke gewesten bezocht en na alvorens ook een bezoek aan Zeeland gebragt te hebben, in de hoofdstad nogmaals een concert geven, en wel ten be hoeve der algemeene armen. Gisteren namiddag ten half drie ure zijn HH. MM. de ko ning en de koningin, henevens Z. K. de prins van Oranje en gevolg te Amsterdam aangekomen, waar zij met geestdrift zijn verwelkomd. Dezer dagen zijn in het licht verschenen de beschouwingen over de Maatschappij van weldadigheid, door heeren commis sarissen. In groote trekken worden daarin opgesomd de redenen, welke tot den achteruitgang dier maatschappij heb ben geleid, en de middelen tot herstel aangewezen. Dever- eenigiug der vrije koloniën met de bedelaarsgestiehten; de weinige moeiten welke genomen zijn om den landbouw te ontwikkelen; het vroeger omslagtig beheerde meer af han- kelijke toestand,waarin de kolonisten inde vrije koloniën wa ren geplaatsthet verschaffen van iinproductieven arbeidhet gelijkstellen van den arbcidzauien met den luijeu, hetgeen alle werkzaamheid doodde en de luiheid, die groote kwaal in de gewone maatschappij, in de hand werkte, worden te regt als zoo vele redenen van verval aangemerkt. Alle deze gebreken hebben thans opgehouden te bestaan. De bedelaarsgestiehten behooren tegenwoordig geheel aan den staat, zoo dat de maat schappij weder, gelijk in de eerste jaren van haar leven, pre ventief en niet repressief handelt, en de aanleiding niet meer aanwezig is welke de belangstelling der natie had verminderd: namelijk de stichting voor halve misdadigers. Heeren curatoren der leidsche hoogeschool hebben zich voor weinige dagen nog eenmaal tot den hoogleeraar Moll gewend, met dringend verzoek om de op hein uitgebragte benoeming voor het leidsche professoraat te volgen, doch genoemde hoogleeraar heeft, naar men verzekert, andermaal voorditvereerend aanzoek bedankt. De minister van binnenlandsche zaken heeft het verzoek om een buitengewoon hoogleeraar in de godgeleerdheid aan die akademie te benoemen, niet ingewilligd. Naar wij vernemen is ook het wetsontwerp nopens de wijze van overdragt van onroerende zaken en daarmede in verband staande verbeteringen van het hypothecair stelsel, welk ont werp door het vorige ministerie aan de tweede kamer was aan geboden, thans door de regering ingetrokken. Van 19 tot en met 23junij zal te Amersfoort het XVde nederlandsch landhuishoudkundig congres worden gehou den, dat naar het programma te oordeelen, zeer belangrijk zal zijn wegens de velerlei punten van behandeling aan de orde gesteld, terwijl ook ecne landbouwtentoonstelling zal wor den gehouden. Onder de uit te brengen verslagen komen er o. a. voor: over de verschillende boomgewassen, welke in Ne derland gekweekt wordenover de resultaten van het gebruik maken van hulpmeststoffen verkregen; over hetgeen door het bestuur van het congres is verrigt, ten einde gevolg te geven aan den wensch vroeger geuit, dat het bestuur de kamer van koophandel en fabrieken te Groningen zou uitnoodigen om eene vrijwillige keur op de boter te Groningen in te voeren, die elders met vrucht in werking is. Voorts zal nog eeneraede- deeling van het bestuur worden gedaan, over het gevolg door j de staten van Noord Brabant, Zuid Holland, Utrecht, Gelder- land en Overijssel gegeven aan hetadres door een vroeger con- gres aan de staten ingediend,vver het benuttigen van het vette rivierwater, tot het vruchtbaar maken dier rivierpolders, die door het jaarlijks wederkeerende kwelwater uitgeput zijn gevonden. Onder de punten van behandeling voor deafdee- lingen komen velerlei gewigtige vraagpunten voor, betrekke lijk den kolonialen landbouw. Niet minder dan 17 vragen zijn ter beantwoording gesteld. Wij vernemen nader dat de procureur-generaal bij het hof in Zuid-ITolland zich niet in cassatie lieeft voorzien tegen het arrest van dat hof, waarbij de heer v-B., vervolgd wegens het weigeren om den eed als getuige tin eene strafzaak af te leggen, is vrij gesproken. De heer mi'. A. J. C. Maas Geesteranus, lid van den gemeen teraad te 's Gravenhage, is benoemd tot voorzitter der com missie voor de oprigting van den zoölogisch-hotanischen tuin aldaar. Door deze commissie zullen de noodige voorbe reidende stappen bij liet gemeentebestuur worden gedaan, in het bijzonder ten aanzien der keuze van het terrein. Benocmiiagesa eia besliiitCEi. commissaris Dies konings. Benoemd tot commissaris in de provincie Noordholland, jhr. mr. II. II. Roell, thans Zr. Ms. commissaris in Utrecht. schoolwezen. Benoemd tot schoolopziener in hetvijfde schooldistrict der provincie Zeeland, met I 5 dezer, de heer II. Q. Janssen te Sint Anna ter Muiden. Marine om leger. Het aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht plaats hebbende examen van een 200tal officieren van gezondheid der 2e en 3e klasse, concurrerende naar hoofd rangen, wordt bij afwisseling voortgezet en zal nog een gerui me n tijd aanhouden. öosf-indische koloiiieia. Een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch fndie over Alexandrie bij de regering ontvangen telegram, gedag- teekend Batavia 23 februarij jl., meldt dat sedert liet telegram van den 21sten dier maand niets bijzonders voorgevallen en alles wel is. Eene depeehe van het agentschap Reuter, luidt als volgt: „Op Java is het rustig. De zaken in Boni zijn geschikt. De derwaarts gezonden troepen keeren terug. TeBandjer- masing is in den staat van zaken geene verandering gekomen." Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den S dezer D. van der Ent, jm. 30 j. met II. Breedveld, jd. 28 j. J. deTroye, jm. 22 j. met M. Jobse, jd. 22 j. J. Corvelijn,jm. 25j. metC. J. Bos, jd. 25 j. A. van Bochove, jm. 31 j. met M. C. Worrell, jd. 30 j. Vlissingenvan 1 tot 7 april. Bevallen: E. de Bruyn, geb. van der Burgh, d. C. Molle- man, geb. Wessel. d. J. Leenhouts, geb. Lucieer, z. D. Lie- vense. geb. de Visser z. M. C. Fiegen, geb. de Vries, d. D. Ilulenaav, geb. Godrie, z. E. H. Geill, geb. Eysberge, z. M. Stroo, geb. vanMaarelen, d. E. W. Smit, geb. Meyer, d. OverledenA. van Hoeclcen, man van C. M. lloose. 08 j. A. J. de Geus, d.löj. I. J. Bakema, man vanM. Goedel, Gij. C. Molleman, d. 2 d. D. Kemeling. z. 5 j. J. de Kok, d. 3 m. Goes, van 1 tot 7 april. GehuwdJ. C. Jansen, jm. 27 j. met C. E. Massee, jd 25 j. J. C.Tappy Gielen, jm. 21 j. met P. Koopman, jd. 22 j. Bevallen: M. Everaard, geb. Simonse, (tweel. z. end.) K. van Fraassen, geb. de Jonge, z. L. Huisman, geb. Wolf, z. Overleden: P. Maas, d. 5 d. B. den Boer, z. 7 m. E. van Hoeve, jd. 52 j. Zierikzee, van 1 tot 7 april. BevallenM. Leeuw geb. Bakker, z. JKanse geb. Klaasse, z. II. M. Sigmond geb. van den Ende, z. N. van Sas geb. Quist, z. OverledenM. Leydekkers, d. 18 m. F. L, van Sas, z. 1 d. P. Tabbernee, z. 11 m. W. Kloet, jm. 19 j. (te Serooskerke.) In de maand maart jl. ziju in de registers van den burger lijken stand ingeschreven: Te Middelburg9 huwelijken45 geboortenals 26 zoons en 19 dochters^-''-sterfgevallen (onder welke geen personen die elders zijn oveiTeden)als 34 van het mannelijk en 19 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 3. Ouderdom der overledenen: heneden het jaar 16, en van 1 tot 5,11. 5 tot 10, 3.10 tot 15, 0.15 tot 20, 0. 20 tot25,4. 25 tot 30, 0. 30 tot 35. 0. 35 tot 10. 3. 40 tot 15. 2. 45 tot 50.2. 50 tot 55, 3. 55 tot 60, 3. 60 tot 65,1. 65 tot 70, 4. 70 tot 75,0. 75 tot 80,1. Te Vlissingen3 huwelijken; 37 geboorten, als 21 zoons en 16 dochters: 22 sterfgevallen10 van het mannelijk en 12 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 4. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 7, en van 1 tot 5.3. 5'tot 10,1.10 tot 15,0.15 tot 20,1.20tot25,0. 25 tot 30, 0. 30 tot 35, 0. 35 tot 40,140 tot 45, 2. 45 tot 50,0. 50 tot 55, 0. 55 tot 60,1. 60 tot 65. 2. 65 tot 70, 0. 70 tot 75,3. 75 tot 80, 0. 80 tot 85, 0. 85 tot 90,1 Te Zierikzee, 4 huwelijken-, 16 geboorten, als 10 zoons en 6 dochters; 14 sterfgevallen, 4van het mannelijk en 10 van het vrouwelijk geslacht. (Een der ingeschrevenen is elders overleden.) Ouderdom der overledenenheneden het jaar 2en van 1 tot 5, 4.10 tot 15,1.15 tot 20,1. 45 tot 50,1. 55 tot 60,1. 60 tot 65,1. 65 tot 70,1.70 tot 75, 2. Te Goes, 5 huwelijken; 22 geboorten, als 14 zoons en 8 dochters; 12 sterfgevallen, 5 van het mannelijk en 7 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geboren 1. Ouderdom der overledenen: benedeu het jaar 6. en van 1 tot 5,110 tot 15, 2. 30 tot 35, 2. 60 tot 65,1. Tlicrmometerstaiid 9 april, 's av. 11 u. 41 gr. 10 'smorg. 7u. 4-0 'smidd.lu.45 gr. 'sav.llu.40gr. 11 's morg. 7 u. 42 'smidd. 1 u. 46 gr. Engeland. Londen S april. Men heeft veel getwist over de vraag, of Frankrijk tegen een conferentie over de zwitsersche aangele genheden was. Thans wordt verzekerd, dat Zwitserland aan de mogendheden, onderteekenaars van het tractaat van Aken, officieel de bijeenroeping van een congres verzocht heeft. Dit congres zou georganiseerd worden op de zelfde grondslagen als dat, waarop het lot van Belgie beslist werd, en dus alleen uit gevolraagtigden der groote mogendheden bestaan. De sardinische en zwitsersche gezanten zouden alleen worden toegelaten om de vereischte opheldering te geven en slechts eene beraadslagende stem hebben. De tijd zalleeren wat hiervan zij. De echtgenoot van den bekenden reiziger in Afrika dr. Livingstone is alhier van de Kaap de Goede IIoop aangeko men, nadat zij haar man 800 engelsche mijlen ver in het bin nenland van Afrika vergezeld had om haren vader, den bekenden zendeling Maffot, te bezoeken. Zij is voornemens aan boord van de stoomboot welke de regering voor de vaart op de Zambesi laat bouwen, naar Afrika terug te keeren. Duitschland. Weenen 6 april. Naar luid van berigten uit Oedenburg is aldaar voor eenige dagen een gepensioneerd officier in hech tenis genomen, die in der tijd zich de militaire kas had toege- eigend. Onder voorgeven dat hij door het overijld verlaten van Milaan niet in staat was geweest om de kas, onder zijne administratie, mede te voeren, had hij zich meester gemaakt van de 60,000 fl.. welke er zich destijds in bevonden, endaar hij reeds bejaard was, onmiddelijk daarop zijn ontslag uit de dienst gevraagd en verkregen. Hij had zich hierop te Oeden burg met der woon gevestigd, alwaar hij eene zeer fraaije wo ning had aangekocht. Dit verwekte achterdochtmen deed nader onderzoek, en zijne inhechtenisneming is er het gevolg van geweest.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1