MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 43. Dingsdag 1860. 10 April. C»inncnlan&$cl)c tifoingen. r Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zafcurdags. Binnen deze gemeente en Vlissingcn gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentie» kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. i De prijs van gewone advertcnticn is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, I doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. i Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag' avond 8 ure. Middelburg 9 april. De bijeenkomst der tweede kamer is thans 23 dezer bepaald. Men verwacht dat als dan de ontwerpen betrekkelijk den aanleg van spoorwegen en omtrent de regterlijkc organisatie, die thans bij den raad van state aanhangig zijn, zullen inge diend worden. liet ontwerp tot herziening van het strafwetboek van het vorig ministerie is ingetrokken. De komeet, gewoonlijk de komeet van Karei V genaamd, en welke wijlen de heer Bomme alhier, heeft berekend, dat vermoedelijk tusschen 1858 en 1861 weder zou verschijnen heeft zich vertoond. Zij bevindt zich thans in het sterrebeeld de Stier, nabij de plaats waar de sterrekundigen onlangs het centrale hemelligchaam meenen ondekt te hebben, om het welk alle sterrebeelden wentelen,en niet ver van de fraaije ster Aldebaran. Men kan de komeet gemakkelijk zien reeds te 8 ure des avonds, wanneer men zich wendt naar het Zuid-oos ten en het hoofd opheft om den hemel in eenen bijna lood- reo-ten stand aan te zien. Daar de komeet een groot gedeelte van den nacht zigtbaar blijft, kan men haar in verschillende rigtingen waarnemen. Hare vorige verschijningen waren in 1864reaW>5ft— --mmmm Men schrijft ons uit Goes, 7 dezer: Naar wij vernemen bestaat het voornemen om de vroegere alcoliolfabriek Mer- eurius, aan de oostzijde der haven alhier, die in andere han den is overgegaan, tot garancinefabriek in te rigten. Wie in de laatste jaren deze gemeente niet aan de haven zijde heeft bezocht, zou haar niet herkennen. Vier nieuwe fabrieken, zijnde drie voor meekrap en eene voorgas, zijn successivelijk verrezen, hoewel de laatste nog niet geheel vol tooid is. Met genoegen bespeurt men overal de teekenen van werkzaamheid, die doen denken aan vroegere tijden toen niet minder dan 17 zoutfabrieken aan de haven in werking waren. Thans bestaat er van deze geen enkele meer. Uit. Sas van Gent wordt ons medegedeeld dat in den nacht tusschen zaturdag en zondag, aldaar een' afschuwelijke mis daad is gepleegd. De zoon van R. Kruijenaar, een jongeling tusschen de twintig en dertig jaren, heeft zijne moeder met een broodmes verscheidene zoo zware verwondingen toege- bragt dat zij onmiddelijk daaraan is bezweken. De moorde naar werd dadelijk gevat en geboeid naar het huis van arrest gebragt. In strijd met bet beweren dat het door vele dagbladen me degedeelde formulier van excommunicatie niets dan eene satire van den humorist Sterne zou zijn, wordt thans van onderscheidene zijden verzekert dat dit stuk, eene getrouwe vertaling is van de Formula excommunicationis, zoo als die is opgenomen in de Capitularia regum francorum, uitgegeven door den, ook in de roomsch-katliolieke kerk hoog geschatten geleerde Baluzius, en wel in de beste uitgave daarvan, door Chiniac (folio Parijs 1780), bl. 679, Tom. II. L'ami de la religi on en La patrie, die dit bevestigen beweren echter dat deze formule nooit door den paus is toegepast. Wij geven onder de rubriek Frankrijk uitvoerige uittrek sels van de nu uitgevaardigde bulle, vergezeld van eenige beschouwingen, en onder Mengelingen een kort overzigt van de geschiedenis des banbliksems. De reis van HH. MM. de koning en de koningin naar Amsterdam blijft bepaald op dingsdag aanstaande. Te Rotterdam worden middelen aangewend om een vast tooneel- en operagezelschap aan die gemeente te verbinden. Tot dat einde tracht men door bet plaatsen van aandeelen van f 500, een toereikend kapitaal te bekomen, en reeds f 60,000 is op die wijze bijeen gebragt. Wanneer deze onder neming mogt slagen dan stelt men zich voor 1. een hol- landsch tooneelgezelschap uit de beste acteurs van het land zamen te stellen. 2. een operagezelschap te vormen dat aan de billijke cisschen der kunst beantwoordt. 3. het too neel van een behoorlijk koor personeel te voorzien en 4. eene kapel te vormen uit de aanwezige krachten versterkt met een aantal toonkunstenaars van elders. Voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer, die den 24 dezer te Amersfoort moet plaats hebben worden reeds genoemd, de heeren 1. baron vanGolstein, gewezen minister van buitenlandsche zaken2. F. J. Stieltjes ingenieur bij den waterstaat; 3. rar. P. P. van Bosse oud minister van financiën en 4. mr. Engelen kantonregter te Tiel. Daar de beide kies verenigingen echter eerst in den loop dezer week zullen vergaderen, kan er voor alsnog van eene bepaalde kandida tuur niets met grond worden gemeld. Gedurende de drie eerste maanden dezes jaavs heeft het nederlaudsche zendeling-genootschap aan giften en legaten ontvangen f 6736,824. Door de nederlandsche handelmaatschappij is aan het bestuur der twentsche vereeniging tot bevordering van nijver heid en handel, ten behoeve der oprigting eener industrie- en handelschool in Twenthe, toegezegd de aanzienlijke som van f 5000, en zulks onverminderd de vroeger toegezegdejaarlijk- sehe bijdrage van f TOO. Eerstdaags zal te Parijs een geschrift van den heer W. Bur ger het licht zien, getiteld: „Muse'e van der Hoop et Muse'e de Rotterdam," welk werkje het tweede deel uitmaakt van de verzameling der „Muse'es de la Ilollaude." Het eerste bevat deMusees d'Amsterdam et de la Ilaye." Sedert den vloed van 1S55 heeft de waterstand in den Rijn bij Arnhem niet weder zulk eene hoogte bereikt als thans. liet water staat tot bijna aan de kruin der zomerdamraeu of kaden, en ofschoon de sluizen digt gehouden worden, staan de lage gedeelten van het weiland blank, door het zoogenaamde kwelwater. Met reden maakt men zich over dien toestand bezorgd, nu de maand mei aanstaande is en het vee weldra de stallen diende te verlaten. Niet lang geleden zijn er in sommige plaatsen des rijks maatregelen ingevoerd, tot beperking en vermindering der aanzienlijke en steeds hooger stijgende som, die jaarlijks voor gevegtskosten in strafzaken wordt uitgegeven, en waarvan de vervolgingskosten wegens politie-o vertredingen een voornaam deel uitmaken. Iu die plaatsenis aan debetrokken regterlijkc ambtenaren verzocht: 1. om voortaan slechts e'ene dagvaard te doen exploiteren aan een getuige, die in dezelfde teregt- zitting iu meer dan éene zaak getuigenis der waarheid moet afleggen; 2. 0111 de dagvaardingen van 's rijks- of gemeente ambtenaren, als getuigen moetende worden gehoord, geheel achterwege te laten, indien zij wonen in dezelfde plaats waar de regter zitting houdt, zoodat de ambtenaar van bet open baar ministerie zich er enkel toe bepale, om ben door middel eener eenvoudige lastgeving, hetzij regtstveeks, hetzij door tusschenkomst van den commissaris of het hoofd der policie kennis te geven van den dag, waarop zij tot het afleggen van getuigenis der waarheid voor den regter moeten verschijnen, met aanmaning tevens 0111 te zorgen op den bepaalden tijd en plaats tegenwoordig te zijn. Deze maatregelen zijn thans door den minister van justitie ter algemeene toepassing aan bevolen. Benoemingen en besluiten. pensioenen. Pensioen verleend aan jhr. mr. J. G. II. van Tets van Goudriaan, afgetreden minister van binnenlandsche zaken ad f 4000.; aan J, H. Docters van Leeuwen, gewezen hoofd-ingenieur titulair van den waterstaat, ad f1333, en aan J. van Es, gewezen adjunct-commies bij de directie der marine te Willemsoord, ad f 773. regterlijke magt. Benoemd tot president van het pro vinciaal geregtshof in Utrecht, jhr. mr. J. O. de Jong van Beek en Donk, thans president der arrondisscments regtbank al daar, en tot raadsheer bij gemeld geregtshof jhr. mr. L. van Styrum, thans president der arrondisseraeuts regtbank te Hoorn. RiDUERORDEN. Vergund aan den heer jhr. mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, minister van buitenlandsche zaken tot het aannemen en dragen der onderscheidingstee kenen van ridder-grootkruis der orde van den Verlosser, hem door Z. M. den koning van Griekenland geschonken. Benoemd tot officier van de orde der Eikenkroon, de kapi tein jhr. G. B. van Bronkhorst, van den staf van het wapen der infanterie, adjudant van den luitenant-generaal inspecteur der infanterie. belastingen. Ontslag verleend aan den heer G. A. L. Geraerds Thesingh, als ontvanger te Zeist, en aan den heer J. C. F. de Vries, als ontvanger te Heusden. Kerk- en sclioolnicuws. Heden avond hield de heer J. J. L. ten Kate,beroepen pre dikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Amster dam, in de Nieuwe kerk alhier, voor een zeer talrijk gehoor eene afsclieidrede. Ilij sprak naar aanleiding van 1 Johannis II vrs. lSfl. Door den kcrkcraad der nederduitsche hervormde gemeen te te Tholen, is lf. vrijdag uitheft vroeger opgemaakte twaalf tal. een zestal gevormd, bestaande uit de heerenC. A. Buyze, te KleverskerkeW. F. Menzel, theol. dr. te Renessc; A. van der Mey, te Kerkwerve; Nouhuys, te Ossendrecht: C. W. Schüller, te Eikerzee, en J. van Witzenburg. te Ouwerkerk. Daarvan zijn onmiddelijk op liet drietal geplaatst de heeren Menzel. Nouhuys en van Witzenburg. Marine en leger. Zoo als reeds gemeld is hebben door het le en 3c regemeut infanterie proeven plaatsgehad met een nieuw model-randsel, alsmede van gewijzigd ledergoed. Thans is door Z. M. be paald dat er bij alle troepen des legers, welke van randsel zijn voorzien, de thans gewijzigde randsel zal worden ingevoerd, alsmede dat de patroontasch bij het wapen der infanterie voortaan met een smallen zwart lederen bandelier over den linker schouder zal gedragen worden. liet wit ledergoed bij alle korpsen des legers zal worden vervangen door zwart ledergoed, zoo als bij het bataillon jagers in gebruik is. Verknopingen ca» aankcstcclëasgCKi. Den 7 dezer is te Goes aanbesteed eenige herstellingen aan de kaaimuren en het volmetselen van den voormaligen watermolen. Daarvan is aannemer gewordende de lieer W. Beste, timmerman aldaar, voor f 2500. Zierikzee 4 april. I. Het verhoogen van den Oostliavendijk, over eene lengte van 560 ellen, aangenomen door den heer A. de Vlieger. voorf27S7- II. Het gedeeltelijk vernieuwen van de defen siewerken van den Westerhavendijk. aangenomen door den heer J. van der Linden, voor f2150. 111. Het vijfjarig onder houd van het Westhavenhoofd, aangenomen door J. van der Linden, voor f 15100. Meteorologische waarneneingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingcn, des middags 12 ure. April I860. I Wind. j- I S 1^3 I I Laagste 1 temperat. en verschil met dc hoogste. Aanmer kingen. W.ZW. z.zw. W.ZW. O. zo. O. t. 7j. 9.4 10.77 1 C.98 I 3.0 8.8 0 09 I 6.05 I 2.5 7-1 10.78 1 6.11 I 0.0 9.7!0 74 (5.81 1 0.0 I '58.8 Jl 1 0 0.82) 8.18 1 0.0 759.9 i 12.8 0.82 9.12 0.5 i 760.1 U 2 0.77 7.S3 0.0 743.0 744.3 751.7 758.7 bui jig betrok k dik bewolkt, bijna helder, bijna helder, dik bctrokk. ligt bewolkt, helder.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1