MIDDELRURGSCHE COURANT. N" 42. Zaturdag v 1860. 7 April. 3nithonöigmgen fiHnnmlnnösclje tijöhtgcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. I De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van vrijdag avond 8 ure. YAK IIKT KIJK, PROVINCIALE M GEMEENTEBESTUREN. Aanbestedi »»g. Op zaturdag den 11 april 1 SCO, des voormiddags ten 9 ure, zal. onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd-ingenieuv van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het maken der gewone narde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken aan de zeedijken der Calamiteuse polders van Zeeland, in het j ;ar 1860, met het leveren derbenoo- digde materialen, benevens het onderhou den van al de werken tot den lsten mei 1861, en zulks in 36 perceelen van aanbe steding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod, voor ieder perceel afzonderlijk. liet bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenland sell e zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, bij de ontvangers-griffier van al de calamiteuse 'polders, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren, met uitzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J. It. T. Ortt, te Middelburg, voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Middelburg, te Goes, te Tliolen, teZierikzee, te Breskens en te Neuzen, voor de werken tot elks arrondissement behoorende. 's Gravenhage, 31 maart 1860. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. IV. 0ï. De gegadigden worden verzocht volledige biljetten in te leveren, aanduidende hunne namen en voornamen (vol uit) hunne woonplaats, het nummer van hetjierceel en de som (voluit). Gedrukte biljetten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer. De algemeene regelen en voorwaarden zijn ter provinciale griffie verkrijgbaar tegen vergoeding der kosten ad 35 cent. Wij hebben in ons vorig noiqpier melding gemaakt dat het provinciaal geregtshof-in Zuid'. aftand. met bevestiging van het vonnis der regthank te Leyden, den persoon die bezwaar gemaakt had om als getuige in een strafgeding den eed af te leggen, had vrijgesproken. Het hof heeft bij dat arrest over wogen, dat de geintimeerde wel heeft geweigerd den eed af te leggen, maar niet het doen der belofte om de waarheid te zullen verklaren; dat hij ofschoon sedert 1851 niet meer tot de doopsgezinde gemeente behoorende, echter ten opzigte van den doop en den eed de beginselen der doopsgezinde geloofsbelijdenis bleef toegedaan; dat de geintimeerde alzoo volgens art. 183, wetboek van strafvordering, had kunnen worden toegelaten tot het afleggen der belofte, en heeft het hof mitsdien het vonnis der regtbank bevestigd. Jl. woensdag zijn de stembussen geopend in de hoofdkies- districten Amsterdam en Hoorn, alwaar eene herstemming moest plaats hebben voor een lid van de tweede kamer der staten generaal. In eerstgemeld district is verkozen de heer W. Poolman, met 1095 van de 1882 stemmen, terwijl er7S7 op den heer J. Rijnders waren vereenigd. In Hoorn is verkozen de heer mr. P. M.Tutein Nolthenius, met 773 van de 1467 stemmen, terwijl de heer mr. M. J. de Lange er 094- bekwam. Z. M. de koning heeft woensdag in een bijzonder gehoor ontvaugen den graaf van Zuylen van Nyevelt, nieuw benoemd minister van buitenlandsche zak?n. die in handen van Z. M. den gevorderden eed heeft afgelegd. Daarna is de portefeuille van het departement van buitenlandsche zaken door hem overgenomen van den minister van staat en van financien, den baron van Ilall, die tijdelijk daarmede belast was. Men verzekert dat de tweede kamer den 2'hten dezer ha re werkzaamheden zal hervatten. Bij den gemeenteraad van 's Hage is ingekomen eene ken- nisgeving van den heer mr. F. C. Donker Curtius, dat hij, besloten hebbende de regtspractijk als advocaat te verlaten, i zijne betrekking van consulent der gemeente met den 1 mei 1860 wenscht neder te leggen. Middelburg G april. Wij vernemen dat eergisteren in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier is overgebragt een persoon van Westkapclle, verdacht van diefstal. Zijn wij wel onderrigt dan zou die onder de volgende omstandigheden zijn ge pleegd. Een commissionair die zich toelegt op het leveren van remplacanten en nommerverwisselaars voor de nationale mili tie, bevond zich in een herberg dier gemeente meteenige jongelieden die doorhem onthaald werden, en had een kistje met papieren en ruim f 100 aan kontanten onder de tafel ge plaatst. Nadat men vrij geruimen tijd bijeen geweest was, wilde de commissionair zich verwijderen cn ontdekte tot zijne niet geringe verbazing dat zijn kistje verdwenen was. Nadat er aangifte van de ontvreemding aan de policie ge daan was, is het kistje terug gevonden, maar de inhoud was verdwenen. Den dader is men daarna ook opliet spoor geko men en nam men in verzekerde bewaring. Men wil dat hij twee mcdepligtigen heeft, die ook zullen gearresteerd worden. Een groot gedeelte der kade te Nijmegen is tot aan de hui zen met water bedekt, zoo dat men liet vak van de gier brug aanmerkelijk heeft moeten verlengen. Nog steeds is de rivier sterk wassende. Op 23 maart verscheen op de galerij der beurs te Hamburg een Laplander, die met zijn kleed van rendierliuid, zijne hooge en lange neusschoenen en zijne spitse muts zulk een opzien verwekte, dat al de beursbezoekers zich naar de gale rij begaven en hij in het gedrang gevaar liep doodgedrongen te worden. Hij scheen evenwel zijn leven zoo duur mogelijk te zullen verkoopenhij hield zijne muts op en had de vreug de, dat de omstanders er talrijke giften in lieten glijden. Bij zonder genoegen verschafte hem een gouden vestketen, welke een heer in de muts stak. Ilij dankte met vrolijk gelaat en war men handdruk. De noonlsehe vreemdeling met wien eenige heeren zich in de Zweedsche taal onderhielden, had ecu paar rendieren, voor den zoölogischen tuin te Frankfort bestemd, te Hamburg aangebvagt. In zijn vaderland moet hij een ka pitaal van 300 rendieren bezitten. Te Gend is onlangs de grafkelder ontdekt, waarin de stoffelijke overblijfsels van Jacob van Artevelde rusten. Die grafkelder was bedekt met een grooten steen, waaronder een geraamte lag, dat door de aanraking met de lucht niet in stof is vergaan. Eene geoxydeerde koperen plaat, waarop duidelijk te lezen staat: Jacob van Artevelde, upperhoof- man. Hooymaend MCCCXXXX, laat geen twijfel over om trent de indentiteit dezer overblijfsels, welke voorloopig in die grafkelder zullen blijven, tot dat men er eene meer ge schikte plaats voor zal gevonden hebben. De door den paus uitgevaardigde excommunicatie houdt op het oogenblik de algemeene aandacht bezig, doch jnmid- delsblijkthetdathetpubliek door verscheidene buitenland sche en ook hier verschijnende dagbladen in eene grove dwaling is gebragt. Die bladen deelen een fonnulier van excommunicatie mede waarin zulke dwaze vervloekingen en verwensehingen voorkomen, dat de toepassing van dat formu lier alleen zou kunnen strekken, om methetpauselijkeberoep op de wraak des hemels nog meer den spot te drijven. Het blijkt echter dat de in ernst medegedeelde vorm van excommunicatie niets anders is dan de satirische voorstelling, door den engelschen humorist Sterne in zijn bekenden roman Tristram Shandy aan dat dwangmiddel der roomseh katho lieke kerk gegeven. Het in Parijs uitkomende ultramontaanscke dagblad Le monde vestigt er dan ook met nadruk de aandacht op dat de middeleeuwsche uitdrukkingen, die de verontwaardiging in zoo hooge mate opwekken, in de achttiende eeuw door een engelschman tot vermaak zijner niet-katholieke lezers zijn uitgedacht, en het stelt de vraag wat men moet denken van dagbladen die een zoo belagclielijk en door endoorvalscb stuk als eene ernstig gemeende en eclite verklaring hebben opgenomen. Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd tot 1c. luit. (naar ouderdom van rang;) bij den plaatselijken staf, de 2e.luit. N. H. F. Sluysken, plaatselijke adjud. der 2e. kl. te Gorinchem bij liet wapen der inf.: de 2e. luits. jhr. H. Bowier. J. L. II. Beijens, P. F. Kraal en P. A. Janssen, van het wapen, tijdelijk gedetacheerd bij het leger in Oost-IndieA. Boomgaart, F. G. Otterbein en J. H. Burghgraef.mede van het wapen, tijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in West-Indiebij hetle. reg., de 2e. luits. W. Q, E. Vetter, J. C. Palier, beiden van het korps, D. II. J. D. Millioen, van het Se. reg. van het wap., en G. L. Sterk, van het korps; bij het 2e. reg. de 2e. luits. C. C. L. de Gee, II. T. Mulder, J. L. Mulder. F. II. A. Rijnders en C. E. Sepp, allen van het korps; bij liet 3e. reg. de 2e. luits. J. A. K. IJ. W. Vogel, H. J. Opscholtens en Q. M. Hoogeveen, allen van liet corps; bij het 4e. reg. de 2e. luits. J. R. de Plönnies, H. II. F. Salomon en A. James, allen van liet korps; bij liet 5e. reg. de 2e. luits. WWeytingh en T. J. Koentz, beiden van het korps; bij het 6e. reg. de 2e. luits. A. M. van der Heide, S. A. Ver meulen en C. L. Lankenau, allen van liet korpsbij liet 7e. reg. de 2e. luits. J. A. deGraaff. J. A. Kruyt, G. M.Hermanni en A. H. W. Veldhorst, allen van het korps; bij het Se. reg. de 2e luits. J. J. Y. van Londen, van het koloniaal werf depot, J. D. Saueressig, van het korps, A. J. F. Rochell, van het koloniaal werfdepot, F. C. C. Bloem en J. J. Logger, bei den van het korps, H. Kroou, van het koloniaal wevfdepót, H. H. Engelkens en M. J. Mos, beiden van het korpsbij liet instruct.-bat. de 2e. luits. II. E. Klevn, W. G. Rompelmanen G. J. Sas. allen van het bat.bij het koloniaal werfdepot, de 2e. luit. S. Visser, van het korps; bij het wapen der artill. tot le. luit. (naar ouderdom van rang), bij den staf van liet wa pen, de 2e. luit. F. J. Haf kemeijer, van dien staf, magazijn meester derartill. van de3e. kl. werkzaam bij liet departement van oorlogbij het 3e. reg. vest.-artill. de 2e. luit. W. M. Di- naux, van het korps; bij het korps pontonn. de 2e. luits. H. J. Krantz en J. F. van Grasveld, heiden van liet korps; bij liet wapen der kav. tot Ie. luit. (naar ouderdom van rang); bij het le. reg. dragondersde 2e. luit. P.N. J. Thirion, van liet korps; bij het 2e. reg. dragonders de2e.luit. J. C.Rijubende. van het 3e. reg. dragonders; bij het 3e. reg. dragonders de 2e. luit. J. M. G. Randhare van het korps; bij het 4e. reg. dragonders de 2e. luit, jhr. II. KJ. Meijer, van het korps; bij het 5e. reg. dragonders de 2e. luit. "YV. C. S. J. Versfeit, van het korps.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1