veel doeltreffender zal zijn en betrekkelijk weinig kostbaar- der; terwijl men bij aanneming van het eerste plan welligt oök later tot de sub 2 bedoelde grootere verbetering zou moeten overgaan. De heer J. A. Schmidt verklaart zich daarmede te vereeni gen. Deheer Mestdagh bestrijdtook de meening van den keer Uyttenhooven en weet proefondervindelijk dat de weg ver bazend slecht is; hij is dan ook voor het derde plan gestemd. De heer van Uye Picterse verklaart zich in gelijken geest en noemt het bezwaar vooral voor voetgangers zeer belang rijk. De beraadslaging wordt hierop gesloten, en daarop het derde punt metalgemeene stemmen aangenomen. Geschiedt voorlezing van eene missive der commissie van toezigt op de bank van leening, ten geleide van hare rekening over die instelling over het dienstjaar 1S59, waaruit blijkt dat het nadeelig slot bedraagt f 84,96, terwijl men een belangrijk renteloos voorschot uit de gemeentekas heeft gehad. Over de jaren 18521859 hebben de nadeelige sloten bedragen f 565,10. zoo dat men het hoog noodig achteenige verhooging te brengen in het minimum van den rentestandaard. Burgemeester en wethouders stellen dienovereenkomstig voor, de koninklijke magtiging aan te vragen om het minimum van den rentestandaard te brengen van 1 op 2 cent, en eene commissie te benoemenvolgens het 'reglement van orde, belast met het ontwerpen van een adres te dier zake aan Z. M. den koning. Eenige leden voeren hierover het woord, waarbij de heer J. A. Schmidt tot toelichting zegt dat, naar de meening der commissie van toezigt over die instelling,bovenal wenschelijk zou zijn voor de kleine wekelijks terugkeerende panden al ware het slechts een cent te kunnen heffen voor biljetgeld. De heer Uyttenhooven vermeent dat buiten de rente geener lei heffing mag geschieden, en hij vleit zich dat,als de behoefte wordt aangetoond, thans wel vergunning zal bekomen wor den om den rentestandaard te verhoogen, hoewel daarop bij koninklijk besluit van 5 februarij 1852 afwijzend is beschikt. Met algemeene stemmen wordt daarop besloten tot de indiening van zoodanig adres aan den koning, terwijl de voor zitter benoemt tot leden eener commissie om het te ontwer pen, de heeren J. A. Schmidt, Mestdaghen Schultz. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot het doen van af-en overschrijving uit den post voor onvoorziene uit gaven op onderscheidene artikelen der begrootingen van 1859 en I860, wordt tot de volgende zitting aangehouden, daar eenige leden hieromtrent nadere opgave wenschten te ont vangen. Eene nota van toelichting der onderscheidene posten zal inmiddels bij de leden ter inzage worden rondgezonden. De heer van Üijc Pieterse maakt van deze gelegenheid ge bruik om bij burgemeester en wethouders andermaal aan te dringen op het benoemen van vaste commissien uit den raad. Bestond hier eene vaste commissie voor de financiën, dan gelooft hij dat deze reeds aanstonds zou bereid zijn om de ver langde inlichtingen te geven. Wordt goedgekeurd de plaats gehad hebbende openbare verhuring van het der gemeente toebehoorend huis aan de Bierkade, waartoe zich alleen heeft opgedaan de tegenwoor dige huurder F. Kuy pers, voor driejaren ad f133 per jaar, zoo als tot hiertoe. Voor kennisgeving zijn aangenomen de vnededeelingen van den voorzitter: a. dat is ingekomen van de plaatselijke schoolcommissie alhier, een verslag over den toestand van het lager onderwijs in 1859, welk stuk bereids bij deleden ter inzage is rondge zonden b. eene missive van den commissaris des konings in deze provincie, houdende mededeeling dat bij koninklijk besluit van den 14 maart jl. op voordragt van den hoofdingenieur van den waterstaat in dit district, de rijks bijdrage welke zal verleend worden in de kosten der beschoeijing ten noordoos ten van de spuisluis. is bepaald op f 1500 c. het provinciaal blad, houdende afscheidscirculaire van zijne cxo. mr. S. baron van Heemstra, oud commissaris des koningsin deze provincie, en cl. eene missive van gedeputeerde staten, behelzende goed keuring van het jongste raadsbesluit tot het doen van enkele af- en overschrijvingen van artikelen op de gemeentebegroo- ting voor 1859. Geschiedt voorlezing van een voorstel van burgemeester en wethouders, waarbij wordt uiteengezet dat men na veelvul dige inlichtingen tot de overtuiging gekomen is dat de eigene oprigting en exploitatie eener gasfabriek voor rekening der gemeente bijzondere aanbeveling verdient,naar het voorbeeld van verschillende andere gemeenten, hetgeen gestaafd wordt door eenige overgelegde bescheiden. Is besloten deze stukken bij de leden rond te zenden, zul lende op voorstel van den heer van Uije Pieterse voorshands aan de heeren de Groof en Flander alhier worden te kennen gegeven dat een voorstel van deze strekking bij den raad aan hangig is. Door den heer Uyttenhooven wordt hierop ingediend een voorstel om terug te komen op better vorige zitting (waarbij hij afwezig was) genomene besluit, om van het gewestelijk en rijks bestuur een subsidie of anderseen renteloos voorschotbij adres te verzoeken, ter te gemoetkoming in de kosten van den bouw eener nieuwe openbare school. Zoodanige adressen toch acht hij èn wat den vorm betreft in strijd met de wet op het lager onderwijs, speciaal de artt. 32 en 36, èn weinig gegronde hoop opleverende tot eene gunstige uitkomst. Dadelijk toegelaten zijnde om dit voorstel nader toe te lichten, zet de voorsteller die zienswijze nognader uiteen. Op voorstel van den heer van Uije Pieterse wordt de behande ling aangehouden tot de volgende zitting. De openbare zitting is daarop gesloten. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van 31 maart. Voorzitter de heer Cau. Afwezig bij de opening de heeren Landsknegt en van der Vliet, beide met kennisgeving, en de heer van der Lek de j Clercq. De notulen der zitting van den 12 maart worden gelezen en goedgekeurd. Worden gelezen en voor kennisgeving aangenomen twee missiven van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende a. toezending afschrift van het koninklijk besluit, waarbij goedgekeurd wordt voor 5 jaren de vastgestelde rentestan daard der bank van leening; b. mededeeling dat Z. M. bewil- j liging verleend heeft, dat de commissaris der loodsen en ontvanger van het loodsgeld gelijktijdig den post van haven meester bekleedt. Op voorstel der plaatselijke schoolcommissie, dragen bur gemeester en wethouders voor om den eersten kweekeling der tusschenschool J. van der Ilave eene belooning van f25 per jaar toe te kennen, uit te keeren door de financieele commissie voor die school. Daartoe wordt besloten. In handen der plaatselijke schoolcommissie wordt op rap port gesteld een adres van den hoofdonderwijzer der tus schenschool L. Karreman, om eene gratificatie. Een adres van W. A. Wierix, die om aangevoerde redenen tegemoetkoming verzoekt in zijne pacht van de beer, wordt, ten fine van rapport in eene volgende zitting, gesteld in han den van burgemeester en wethouders. In handen der heeren Fokker, Ochtman en van der Vliet worden tot onderzoek gesteld de rekening van het pensioen en weduwenfonds der gemeenteambtenaren de rekening van commissarissen over den straatweg naar Brouwershaven, met geleidende missive, en de rekening van het burgerlijk armbestuur, allen over 1S59. Komen in behandeling de in de vorige vergadering door burgemeester en wethouders gedane voorstellen tot wijziging der voorwaarden van leverantie van gas aan particulierentot uitbreiding der canalisatie en wijziging der geineentebegroo- ting voor I860. De commissie van onderzoek adviseert bij monde van de heer van Dongen tot aannemingwaarna zon der discussie wordt besloten a. dat de prijs van het gas met I julij zal bedragen 18 cent per kubieke el. (thans bedraagt die 19 cent); b. dat van af dien tijd aan verbruikers boven de f 300 zal worden verleend remissie, te weten 10 pet.bij een verbruik van f 300 tot f 450, 15 pet. bij een verbruik van f450 tot f (500. cn 20 pet. bij een verbruik van f600 en daarenboven; c. tot uitbreiding der canalisatie voor de gasleiding langs de beide dijken en het sas; de kosten ad f3200 hiervoor te vinden als volgt: f 1500 van het batig saldo der gasfabriek over 1859, en f .1700, uit den verkoop van zelkasch d. de genteentebegrooting voor 1860 te wijzigen volgens de voordragt van burgemeester en wethouders, onder goedkeuring van gedeputeerde staten. Wordt bij afwezen van de heeren Mulock Houwer, de Jonge en Ochtman goedgekeurd de rekening van de kamer vau koophandel en fabrieken over 1859, groot in ontvang f200, uitgaaf f 131,31, goed slot f 18,69. De heer van der Lek de Clercq komt ter vergadering. Wordt gelezeu het rapport der plaatselijke geneeskundige commissie op de rekwesten van P. Kouwen en D. B. P. Zuur deeg, houdende advies om op heide afwijzend tc schikken, en wel, aan het adres van P. Kouwen om jaarwedde als vroed vrouw niet te voldoen, aangezien voor de armenpraktijk ecu stads vroedmeester is; dat geene redenen zijn om het verzoek van den heer Zuurdeeg te voldoen dat het hem vrij staat als hij de werkzaamheden te druk vindt, even als zijn voorganger eene overeenkomst te sluiten, op zijne verantwoordelijkheid met de vroedvrouwdat de armenpraktijk door de oprigting der vereeniging eer af dan toegenomen is, en het honorarium sedert de vevhoogiug in 1851niet karig kan genoemd worden. Het rapport en de adressen worden voor de leden ter visie gelegd, ter behandeling in de volgende zitting. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt beslo ten tot af- en overschrijving van f 0,55, dienst 1S60, kleeding van den veldwachter, en f'8,50£ dienst 1859, kosten van lager onderwijs. Naar aanleiding van een verzoek van W. Gast, stellen bur gemeester en wethouders voor aan dezen tegen f 2,50 per jaar voor 99 jaar in erfpacht te geven, circa 11 roeden der gracht achter den oliemolen, ten einde daar een terrein aan te plan ten en in te rigten tot stapelhof. De heer van Dongen maakt eene opmerking omtrent het gevaar voor brand, namelijk dc nabijheid van den oliemolen. De voorzitter merkt op, dat bet brandreglement, buiten de bebouwde kom der gemeente, toelaat de daarstelliog op een afstand van 20 ellen van gebouwen, terwijl de afstand van dat terrein cn den oliemolen 100 ellen bedraagt. Door den heer van der Lek de Clercq wordt voorgesteld den erfpachtsduur op 30 jaar te bepalen. Hij oordeelt een ter mijn van 99 jaar inliet belang van beide partijen te lang. Nadat dit voorstel door den voorzitter bestreden was, is het aangenomen met 7 tegen 1 stemmen. Tegen stemden de hee ren Keiler. Fokker, de Jonge en de voorzitter. De voorzitter zegt dat op dit besluit de goedkeuring vau gedeputeerde staten zal worden gevraagd, indien de erfpach ter namelijk genoegen neemt in den korteren tijd. Daarna is de vergadering gesloten. Huitenlanïrscljc tijöingen. Engeland* Londen 1 april. Het lagerhuis heeft in zijne zitting van jl. vrijdag bet voorstel des gonvernements om de income- tax over het volgende dienstjaar in stand te houden en met een negende deel te verhoogendefinitief aangenomen, nadat een amendement, strekkende om ieder inkomen van minder dan 150 p. st. van die belasting vrij te stellen, door den heer Gladstone met het oog vooral op de behoeften der schatkist bestreden en door het huis met 174 tegen 24 stem men verworpen was. Bij die gelegenheid verklaarde de heer Gladstone, de kanselier der schatkist, dat het gouvernement de groote ongelijkmatigheden in den omslag der income-tax erkent, maar geen afdoend middel weet voor te slaan om die ongelijkmatigheden geheel of althans meerendeels weg te nemen. In de zelfde zitting is door den minister van buitenland- sclie zaken, in antwoord op eene hem gedane vraag, medege deeld dat de onderhandelingen tuscchen Engeland en de Vereenigde staten over het bezit van het eiland San Juan voortgezet werden, maar nog niet tot eene bepaalde uitkomst hadden geleid, en dat het genoemde eiland met goed vind en van de wederzij dsche gouvernementen door amerikaansclie en engelsche troepen gezamenlijk bezet gehouden zou wor den, tot aan de beslechting van het geschilpunt. Volgens een door Reuters agentschap medegedeeld be- rigt is Oostenrijks antwoord op het zwitsersche protest bekend geworden. Bij dat antwoord weigert Oostenrijk zijne tegen woordige lijdelijke houding te laten varen, maar verklaart zich bereid om gezamenlijk met de andere mogendheden zijne goede diensten te verleeuen ter vervulling van Zwitserlands regtmatige wenschcn, te meer daar deheer de Thouvenel be loofd heeft de aan Zwitserland verzekerde waarborgen te zullen eerbiedigen. Uit de zelfde bron wordt het berigt uit Bern van heden medegedeeld, dat de bondsraad eene nieuwe nota aan de mo gendheden zenden en daarbij aandringen zal op de bijeen komst van een europeesch congres tot onderzoek der vraag, of-het niet voor de algemeene belangen van Europa gevaar lijk te achten zij, dat de weg over den Simplon in het bezit van Frankrijk is. Volgens The morning herald zal het engelsche gouver nement eene coramissiëbcnoemen om met Frankrijk, overeen komstig het door den heer Lindsay gedane voorstel, over een sclieepvaartverdrag te onderhandelen. Een alhier ontvangen telegram meldt dat op 1 dezer de fransche troepen te Nizza zijn binnengerukt. In tegenstelling echter met de fransche berigten, die van het zelfde feit en de opgewondenheid der bevolking bij die gelegenheid gewagen, wordt er bijgevoegd dat de bevolking eene zeer koele houding bewaarde, en dat er zelfs botsingen hebben plaats gegrepen, welke echter in tijds zijn onderdrukt. Men leest het volgende in het Court journal„Men zegt dat dezer dagen door den keizer der Franschen eene ge heimzinnige opmerking ig gemaakt, met betrekking tot eene nieuwe wijziging der fransche grenzen, waarbij ook gezin speeld werd op het groothertogdom Luxemburg. De vorst, op wien meer regtstveeks werd gezinspeeld, was de koning der Belgen, en het heeft den schijn als of er werkelijk iets in gele gen is om de belangstelling der mogendheden, welke bij het groothertogdom Luxemburg betrokken zijn gaande temaken-, althans de baron Bentinck, de nederlandsche gezant bij ons hof, heeft dezer dagen eene audiëntie van de koningin ver zocht en H. M. een eigenhandig schrijven van den koning der Nederlanden overhandigd. Van den inhoud diens briefs is natuurlijk niets bekend, maar het gerucht schrijft daaraan een staatkundig gowigt toe." Londen 3 april. Lord John llussell, de minister van b uiten- landsche zaken, heeft gisteren avond in het huis der gemeen ten medegedeeld wat dezerzijds aan den heer de Thouvenel is te kennen gegeven, namelijk dat Engeland het vraagstuk der geneutraliseerde provinciën als afgescheiden van dat der aanhechting beschouwt. Hij zeide voorts dat Engeland, in antwoord op Zwitserlands vraag, geenerlei bezwaar heeft ge opperd tegen een europeesch congres, en voegde er bij dat artikel 2 van het met Sardinië gesloten tractaat keizer Napo leon verpligt om met de andere mogendheden in overleg te treden, omtrent de onzijdig verklaarde gedeelten van Savoye. Derhalve drukte hij de hoop uit dat voor Zwitserland en voor de mogendheden bevredigende voorstellen aan het congres zullen gedaan worden. Dultschland. Weenen 30 maart. De Oesterreichische Zeitung bevat in haar jongste nommer het protest van Frans V tegen de inlij ving zijner staten bij Sardinië. Hij noemt zich in den aanhef van het stuk aartshertog van Oostenrijk, koninklijk prins van Hongarye en Bohemen, bij de gratie Gods hertog van Modena, Reggio, Mirandola, Massa, Carrara, Guastalla enz. Dit pro test is gezonden aan alle mogendheden met uitzondering van Frankrijk, want de hertog van Modena heeft keizer Napoleon nooit erkend. Volgens een der correspondenten van de Kölnische Zeitung bestaat sedert eenigen tijd te Parijs een zoogenaamd cabinet noir, waaraan een lange lijst van personen is toege zonden, met bevel alle aan die personen geadresseerde brieven te openen, de zulken welker inhoud onbeduidend is te laten bezorgen, maar die welke maar eenigzins bedenkelijk schij-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2