Öttumlimöselje ttjöingm. Zr. Ms. stoomschip Cycloop is gisteren weder alhier ge arriveerd, komende van het Nieuwediep en Hellevoetsluis, met manschappen voor Zr. Ms. stoomfrcgat Zeeland. De nieuw gebouwde schroefstoomschoouer Frans Naere- bont, bestemd om dienst te doen van en naar het vuurschip op den Noord Hinder, is zaturdag morgen van hier derwaarts vertrokken en heden morgen alhier geretourneerd. Naar wij vernemen heeft het vaartuig op deze proefreis, waarbij het aan geen harde wind heeft ontbroken, zeer goed voldaan. Naar wij vernemen, zal dit jaar de cursus aan de nor maalschietschool geen plaats hebben, daar eenecommissiedier school benoemd is, tot het onderzoeken van verschillende juistheidswapenen. Wij vernemen dat de kapiteins Meyl en Ninaber. van het le en 3e regement vestingartillerie, benoemd zijn tot adju danten voor het materieel der artillerie, de eerste teNaarden en de tweede te Grave. Vcrkoo|»ingcn en aanbestedingen. Door de directie der Breede watering bewesten Yerseke is vrijdag te Goes aanbesteed, het zinken van een stuk aan den Wemeldingschen wal, hetwelk is aangenomen door den heer W. van Uije te Middelburg, voor f 13,360. Statistiek. liet getal der in Nederland gevestigde personen, die in 1859 als landverhuizers uit Nederland over zee vertrokken zijn, bedraagt, volgens officiële opgaven, 190. Daaronder waren 186 hoofden van huisgezinnen en op zich zeiven staande per sonen, 71 vrouwen en 232kinderen. Uit Noord-Braband zijn vertrokken 29 personen: uit Gelderland 41; Zuid-Holland 47; Noord-Holland 128; Zeeland 134; Utrecht 26; Friesland 9; Overijssel 19; Groningen 30; Drenthe 2; Limburg 25. Meteorologiscïac Traanieinlngeu, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Maart 1SG0. Wind. O J O i AP i Kracht. fo s gö H 25; West. 16 740.6 4.3 261W. t N. 9 752-7 5.9 27 i 10 753-7 6.0 88 W.t.Z. 8 755-7 7.8 29 ZWest 9 751.9 7.7 30 W.ZW. 17 757-7 6.9 31 Zuid. 16 74Ö-2 10.0 I <V3 j Laagste I temperat. .en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. 0.8S 5.84 I 6.5 I 0.79 5.75 0.82 J 6.01 0.811 6.90 0.95 7.78 0 83 j 6.11 0.S5 j 7.97 buijig. betrokken, buijig betrokk bew. buijig. dik. betrokken, betr. buijig. Thersaometevstand 30 maart 's av. 11 u. 46 gr. 31 'smorg. 7 u. 46 'smidd. lu. lSgr. 'sav. 11 u. 50 gr. 1 april.'s morg. 7 u. 46 's midd. 1 u. 52 'sav.l 1 u. 46 2 's morg. 7u. 44 'smidd. 1 u. 46 gr. Staten generaal. De regering heeft aan de tweede kamer aangeboden een wetsontwerp, strekkende tot autorisatie en aflossing van rente- gevende nationale schuld ten bedrage van vijf millioen gulden, en tot magtiging aan den minister van financien, om gedu rende het jaar 1860 eenc som van hoogtens vijf millioen gul den tegen voldoend onderpand op beleening uit te geven. In de memorie van toelichting tot het ontwerp wordt gezegd dat het bepaalde voornemen bestaat ernstige pogingen aan te wenden, ten einde, zoo spoedig als de aard der zaak en het «ewigt van het onderwerp zidks toelaat, spoorwegen daar te stellen. Onze geëerbiedigde koning wenschte zulks sedert vele jaren, en de natie ziet die met regtmatig verlangen te gemoet, even zeer als er haar aan gelegen is andere in het openbaar belang gevorderde opcuhare werken tot stand te zien komen. Daarbij mag aan de eeuezijde de toekomst onzer zich meer en meer herstellende financiën niet in gevaar worden gebragt, terwijl aan de andere zijde niet mogen voorbijgezien worden billijke wenschen.op gronden van algemeen belang berustende. Tot welk besluit men ook omtrent de wijze van uitvoering komen moge, wordt er, om die mogelijk en gemakkelijk te maken, gevorderd, dat naar bezuinigingen, die metbetrekking tot andere onderwerpen mogelijk zijn, worde omgezien, en dat in de eerste plaats van de ruimte der in de schatkist voor handen zijnde gelden gebruik worde gemaakt, om de uitga ven voor de rentebetaling gevorderd, meer en meer te vermin deren. zonder zich te berooven van de middelen, welke even tueel tot dekking van andere uitgaven, als die voor de bedoelde groote werken, benoodigd zullen kunnen zijn. Voorts mag worden aangenomen dat, ofschoon liet te hopen is dat de wetten, welke men op het oog heeft, spoedig tot stand komen, de daardoor gedurende het jaar 1860 te ver oorzaken uitgaven, welke ook de strekking der spoorwegplan nen zijn moge, niet zeer aanzienlijk kunnen zijn. Deze verschillende beschouwingen zijn in het oog gehou den bij de overweging van hetgeen de geldelijke toestand der schatkist tot pligt maakt, aan de staten-generaal voor te stellen. Die toestand laat toe, over te gaan tot eene nadere beschik king ter amortisatie, ten bedrage van vijf millioen gulden. IVoord-Amerika De senaat der Unie heeft den 17 maart de beraadslaging over het verdrag met het gemeenebest Nicaragua, waarbij voor de Vereenigde staten het regt van overweg over de landengte van Panama onder zekere voorwaarden en bepalin gen bedongen was, ten einde gebragt en het verdrag ver worpen. In het huis van volksafgevaardigden der Unie is eene wet voorgedragen tot het verbieden der veelwijverij onder de Mormonen in den staat Utah. Tot nog toe is die afwijking van de algemeene hurgelijkc wetgeving dev Unie door het eedgenootschappelijke gouvernement oogluikend toegelaten, tot ergernis voor velen in Noord-Amerika. Te Charleston in Virginia hebben nog twee personen de doodstraf ondergaan, als medepligtig aan de mislukte poging van den bekenden Brown om de slavenbevolking in opstand tegen hare meesters te brengen. De regering en de bevolking van Virginia hebben voor de veiligheid der slavenhouders noodig geacht al degenen, welke aan dien roekelöozen aan slag deel genomen hadden,zonder verschooning met den dood te straffen. Volgens de jongste berigten welke te New York uit Mexico ontvangen waren,was Vera Cruz doorliet onweerbare gedeelte der bevolking verlaten,en nam de generaal Miramom maatregelen om die stad. den zetel van het bestuur van den heer Juarez, zijnen tegenstander, te blokkeren. Er lagen 3 noord-amerikaansche oorlogschepen voor Vera Cruz. Engelasuï. Londen 31 maart. In de zitting van het lagerhuis van gis teren heeft sir Robert Peel de aandacht van het huis gevestigd op het hooge belang der onzijdigheid van Zwitserland, welke volgens hem door den afstand van Savoye aan Frankrijk als vernietigd beschouwd moest worden. Ilij laakte de handel wijs van keizer Napoleon, maar verklaarde vertrouwen te stellen in de staatkunde van lord John Russell, gelijk die nu laatstelijk door dien staatsman was ontwikkeld geworden. Hij verlangde ten slotted at het gouvernement tegen de han delwijs van Frankrijk ten aanzien van Zwitserland zou pro testeren. Van den kant der ministers is daaromtrent niets geantwoord. De heer Lindsay heeft dingsdag het voorstel gedaan, dat de koningin bij een adres verzocht zal worden met keizer Napoleon onderhandelingen aan te knoopen tot afschaffing der frauschc scheepvaartwetten. De regering heeft zich met dat voorstel vcreenigd, waarover de heer Hamilton zijn genoegen uitdrukte, teveus met de hoop dat de onderhande lingen tot eene wijziging van het handelstractaat mogten lei den. Het voorstel van den heer Lindsay is vervolgens aange nomen. öuitschlancl. Weenen 27 maart. De hertog van Brabant heeft zijn ver blijf in deze hoofdstad nog twee dagen verlengd en zet niet vóór zaturdag de reis naar Konstantinopel voort. Aan het zonderling gerucht dat hij derwaarts gaat om er den russischen militairen gevolmagtigden graafAdelberg te ontmoeten, hecht men hier in wel onderrigte kringen geen geloof. Veeleer schijnt het zijn doel te wezen zijne studiën over de handelsbe langen van het Oosten tc gaan voltooijen. Gisteren werden op het Theresiaveld alhier de eerste proeven met eene volle batterij getrokken kanonnen geno men. Zij vielen volkomen .naar genoegen uit. - De Oesterreichische Zeitung zegt dat de nieuwe leening zoo wel in alle deelen der monarchie, met name in de Kroon landen, als in hetbuitenland, grootenbijval vindt, en verheugt er zich over dat zelfs het Oostenrijk anders niet genegen Ber- lijner handelsblad gunstige gevolgen dezer negotiatie voor spelt. Berlijn 31 maart. Men verneemt dat van den kant van Hannover nieuVve bezwaren betrekkelijk de kwestie van den Stader tol opgerezen zijn, en dat Engeland den 14 mei als den uitersten termijn heeft vastgesteld, waarop eene definitieve verklaring van Hannover verwacht wordt. - Het berigt, volgens hetwelk Pruissen voornemens zou wezen twee versterkte legerkampen,waarvan een in den Eifel, op te rigten, wordt van eene geloofwaardige zijde tegenge sproken. Op de door Zwitserland aan de mogendheden inge diende nota was gisteren door de pruissisclie regering nog niet geantwoord. Indien men de Neue preussische Zeitung gelooven rang, dan heeft de fransche diplomatie in den laatsten tijd te Ko penhagen eene buitengewone bedrijvigheid ontwikkeld. Men spreekt zelfs van eene voorloopige overeenkomst tusschen Frankrijk en Denemarken voor eventueele gebeurtenissen. De Kölnische Zeitung, die dit borigt overneemt, vindt het zeer natuurlijk, dat Denemarken de zijde der fransche rede ring kiest en.dat deze zich gaarne van een steunpunt tegen Duitschland verzekert. Het voorloopig onderzoek van het pruissisclie ontwerp van wet tot de legerorganisatie is door een vrij ernstig inci dent afgebroken. De met dat onderzoek belaste commissie uit liet huis der afgevaardigden had aan de regering mededeeling gevraagd van de rapporten der generaals over den duur van den diensttijd, en de regering heeft geweigerd hieraan te vol doen. Hierop verklaarde de heer von Vinckc, voorzitter der commissie, dat deze in de gegeven omstandigheden haar on derzoek niet kan voortzetten, terwijl hij overigens voorne mens is de zaak iu het huis ter sprake te brengen. Frankfort 29 maart. In de heden gehoudene zitting der bondsvergadering heeft Oostènrijk mededeeling gedaan van zijn protest tegen de inlijving der italiaansche hertogdommen in Sardinië. Pruissen heeft zijne verklaring van voorbehoud ten aanzien van de kcurhcssische aangelegenheid vernieuwd, waarna de vergadering bij herhaling verwezen beeft naar het in dezen genomen besluit. Inde diplomatieke kringen wordt hier veel gesproken over eene circulaire, door den franschen minister van buiten- landsehe zaken onlangs gerigt tot de gezanten en agenten in hetbuitenland. Daarin wordt vooral over Belgie gehandeld en getracht om de vrees te verdrijven, welke soms daar te lande mogt bestaan ten opzigte der bedoelingen van Frankrijk. De lieer de Thouvenel, zoo verzekert men, doet daarbij op merken dat de eene der in 1815 tot stand gekomen anti-fran- sche combinatiën (de toekenning der fransche bergpassen van de Alpen aan Sardinië) eerst nn is uit den weg geruimd, terwijl de tweede (dezamenstelling van het koningrijk der vereenig de Nederlanden) bereids in 1 S31 was opgeheven, door de af scheiding van Belgie en liet in het leven roepen der helgische monarchie, waarvan de doorEuropa gewaarborgde neutraliteit voor Frankrijk van groot gewigt is. Het gouvernement des keizers kan er nooit aan denken om eenige wijziging tc bren gen in het zeer verstandige en voor Frankrijk zoo gunstige werk, hetwelk de fransche diplomatie sedert 1831 heeft hel pen daarstellen. Deze verklaringen worden met (e meer belangstelling ver nomen, omdat zij niet alleen Belgie maar ook Engeland en Pruissen zeer aangenaam moeten zijn, wier houding ten gun ste van Zwitserland verklaarbaar wordt door hunne vrees voor eene uitbreiding der fransche grenzen aan den Rijn. Frankrijk, Parijs 31 maart. Le coustitutiounel bestrijdt de hevige kritiek van sommige redenaars in het engelsche parlementen van de engelsche dagbladen. Het blad herinnert dat keizer Napoleon al gedaan lieeft wat mogelijk was ten behoeve van eene alliantie tusschen Frankrijk en Engeland en dat eene verbreking daarvan het teeken zou zijn tot een nieuwen strijd, tot nieuwe rampen. Deze alliantie is zoo in den geest van dezen tijd, is eene zoo dringende behoefte, dat een verschil van gevoelen over enkele zaken niet sterk genoeg kan zijn om het te verbreken. De Moniteur van gisteren maakt den volledigcn tekst bekend van het met Sardinië gesloten verdrag en berigt dat het door Savoye en Nizza te dingen aandeel in de sardinische staatsschuld en eenige andere punten door gemengde com- missien zullen geregeld worden; dat het sardinische gouvev- nement aan zich zelf de voltooijing van den tunnel door den Mont Ce'nis voorbehoudt, en dat het tractaat van de zijde van Sardinië zal worden ten uitvoer gelegd zoodra het door de wetgevende magtzal zijn goedgekeurd. Het Journal des dëbats behelst een zeer uitvoerig arti kel, hetwelk klaarblijkelijk een diplomatiek karakter heeft. In dat artikel word lietsavooische vraagstuk in het breede be sproken en worden dc aanspraken van Zwitserland wederlegd. Het genoemde orgaan beschouwt het echter als mogelijk, dat een congres tot regeling van het hangende vraagstuk zal wor den bijeengeroepen. Aan het slot van dat betoog toch wordt aangemerkt, dat dc tractate», op welke het publieke regt van Europa is gegrondvest, niet de aanspraken van Zwitserland in strijd zijn, eu dat daarenboven die aanspraken in geen ver band hoegenaamd staan met de belangen van Europa. Zwit serland verlangt voor zich te erlangen het beste gedeelte van het savooische grondgebied, en zou in geval aan zijnen wensch voldaan werd, al die voordeden voor zich alleen verkrijgen, welke Frankrijk geenszins verpligtis ten zijnen koste aan dat land tc verleencn. Vermits ecliter Frankrijk, bij tractaat van 24 maart, zieli verbonden heeft om zich met Zwitserland zoo wel als met de mogendheden, die te 'Weenen vcrtcgemvoor-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2