MIDDELBURGSCHE COURANT. Km, N°' 40. Dingsdag 1860. 3 April. Öinrtcnlimösclp tijïrmgm. Deze courant verschijnt des diugsilags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advcrteutieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertenticn is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zcgelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 2 april. Wij vernemen dat schipper A. van Gelder van hier met zijne tjalk, geladen met steen, in de afgeloopene week op de hoogte van Willemsdorp door een ander vaartuig is aange varen, zoo dat de tjalk onmiddelijk is gezonken. Slechts met groote moeite moet het den schipper gelukt zijn zich met vrouw en kinderen in de boot te redden. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ureeene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missive van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluit tot wijziging heffing van gelden voor administratieve diensten; idem van de plaatselijke schoolcommissie, voordragt vacature idem van liet burgerlijk armbestuurrekening schoonhouden der straten enz.; staat van oninbare posten hoofdelijken om slag 1857; concept-verordening op het trekken van schepen in het havenkanaal. lieden is door het provinciaal geregtshof van Zeeland uit spraak gedaan in de zaak van den heer D. B. P. Zuurdeeg, heel- en verloskundige te Zierikzee. De beklaagde is daarbij schuldig verklaard aan het hein bij dagvaard te laste gelegde feit,enter zake van overtreding der artikelen 8 en 19 der wet op de geneeskunde van den 12 maart ISIS (Staatsblad no. 16) veroordeeld tot eene geldboete van f 25 en al de kos ten van liet geding, uitgezonderd die waaromtrent bij arrest van den lioogenraad van den 25 october 1859 eene andere beschikking is genomen. Ook bij dit arrest is alswettig en overtuigend bewezen aan genomen dat, met welke bedoeling ook liet eerste geneesmid del in casu moge toegediend zijn, in ieder geval op dender den dag een inwendig ziekteproces bestond en is bestreden. Aan J. Adriaansen, loodgietersknecht bij delieeren G. van Nederveeu zonen alhier, valt heden het zeldzame voorregt ten deel van bij de viering van zijn 70sten geboortedag tevens te herdenken aan zijn 55jarigen onafgebroken diensttijd bij die firma, in drie geslachten. Binnen kort zal te Oostburg met nog andere goederen ver kocht worden het huis, in den laatsten tijd door wijlen den heer dr. II. A. Callenfels bewoond. Dat huis, met uitzondering van de kerk, het laatste der ge stichten van het overoude Oostburg, heeft menigmaal de aan dachtvan oudheidkundigen tot zich getrokken en was gerui- men tijd het onderwerp van allerlei legenden, waartoe het bestaan van een onderaardschen gang, nog heden in een der kelders te zien, niet weinig bijdroeg. In vroegere tijden werd het algemeen gehouden voor het overblijfsel eener abdij van Benedictijner nionnikken en was het onder den naam van het Klooster bekend. Later evenwel meende men, ten gevolge van geschiedkundige nasporingen, het er voor te kunnen houden dat die abdij op eene andere plaats moest gestaan hebben, en dat het bewuste huis slechts een gedeelte kon zijn van een bagijuliof, waarvan in liet archief van Oostburg mel ding wordt gemaakt; dit gevoelen werd ook door den lieer Callenfels gedeeld. De beer mr. J. E. Risseeuw is echter eene andere mecuing toegedaan, en een dezer dagen doorhem uitgegeven geschrift strekt voornamelijk om aan te toonen, dat het huis waarvan sprake is, werkelijk een gedeelte van het Benedictijner klooster heeft uitgemaakt. Hij beroept 7.ich daarbij op eeue acte, voorkomende in liet „Register van pas seringen der stede van Oostburg" gedagteekcnd 3 julij 1G19, alsmede op den omlooper dier gemeente van 1G20, waarop door de vroegere onderzoekers niet schijnt gelette zijn. De schrijver besluit met den wensch dat dit gedenkteeken der oudheid iu zijn geheel zal kunnen bewaard blijven. De opper-kamerheer en de ck< au het militaire huis des konings hebben bekend gemaakt, dat Z. M. op woensdag den 11 april aanstaande, des morgens ten 9 ure, in het paleis te Amsterdam, audiëntie zal verleenen aan commission, civiele en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op don derdag den 12den daaraanvolgende, ten negen ure, aan par ticulieren. Ten gevolge van een uit Engeland per telegraaf ontvangen berigt, is Z. K. II. prins Frederik, vergezeld van den genees heer graaf van Bylandt, jl. zaturdag nacht eensklaps naar zijnealdaar verblijf houdende gemalin afgereisd, wier gezond heidstoestand ongunstig moet zijn. Volgens nader berigt is de vorstin niet erger. Jl. donderdag avond had te Amsterdam de jaarlijkscbe algemeene vergadering der maatschappij Arti et Amicitiae plaats. Uit het jaarlijkscbe verslag, dat door den secretaris den heer S. Altman, werd uitgebragt, bleek de steeds gunstige toestand der maatschappij, die te regt een der sieraden van ons land mag genoemd worden. Het aanzienlijk getal leden was het zelfde als het vorige jaar; het vaste kapitaal van het weduwen en weezen-fonds, een der schoonste onderdeden der maatschappij, was in weerwil van het verhoogde getal trekkenden niet onaanzienlijk vermeerderd; de onder het beheer der maatschappij staande Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten werd 'aanzienlijk uitgebreid, terwijl hare kunst-bibliotheek steeds meer aan hare behoefte beant woordde. Deze vergadering was dubbel belangrijk omdat men het 20jarig bestaan der maatschappij mogt herdenken, die bij een onzeker begin, eeue niet alleen snelle maar stelselmatige en soliede ontwikkeling verkreeg. Spreker wees op een tijdsver loop van 10 jaren terug en mogt daarbij feiten noemen, die van verdubbelde uitbreiding getuigden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft donderdag beslo ten: met algemeene stemmen, het der stad ten geschenke aan geboden standbeeld voor Tollens aan te nemen, en met 25 tegen 5 stemmen, de Glashaven niette dempen, zoo dat het beeld niet op de aanvankelijk daartoe voorgestelde plaats zal worden opgerigt. Uit Stockholm wordt van 23 dezer geschreven, dat tot vice- consuls van Zweden en Noorwegen zijn benoemd Te Soera- baya de heer T. A. van Laer, te Cheribon de heer F. A. Blik, en te Padang de lieer T. Purvis, allen onder het consulaat te Batavia. In een particulier schrijven uit Parijs aan de Rotterdam- sclie courant komt het volgende voor: Gisteren sprak ik u van het kanaal van Suez. Men beves tigt mij heden het berigt dat ik u mededeelde. Een aantal bagger werk tuigen en ander materieel zijn naar Egypte ver zonden; 15,000 werklieden van alle natiën, maar waarvan Fransclien de groote meerderheid uitmaken, zetten den ar beid ijverig voort, en men verzekert mij dat de fransclie rege ring besloten heeft de onderneming met kracht te ondersteu nen,ja er des noodseenevriendschapsbreuk voor te trotseren. Uit Maastricht wordt aan de Nieuwe rotterdamsclie courant geschreven In het nonnner van woensdag 11. vonden wij een berigt be trekkelijk een duèl, hetwelk alhier tusschen twee kapiteins van het garnizoen plaats had; dit berigt is vrij overdreven. Zie hier eene meer juiste opgave: het geschil zelf moet over dienstzaken zijn ontstaan; bij de ontmoeting ontving een der strijders een paar ernstige sabelhouwen, doch geenszins ge vaarlijk, nog veel minder doodelijk, zoo dat hij weldra gehee hersteld zal zijn. Zijne tegenpartij heeft dus niet naar Enge land behoeven te vlugten, maar doet tot heden zijne dienst behoorlijk. Wij hebben vroeger met opzet dit voorval onver meld gelaten, om de daarbij betrokkenen geen verdere on aangenaamheden te berokkenen. Uit Utrecht wordt gemeld dat de afscheiding welke sedert eer.ige jaren bestond tusschen de studenten aan de hooge- scliool aldaar,dezer dagen geheel is opgeheven, en allen voort aan weder eene studentenvereeniging zullen uitmaken. L'écho universel zal ophouden dagelijks te verschijnen, maar te beginnen met 4 dezer slechts eenmaij^ 's weeks, des woensdags avonds, het licht zien. Men verneemt dat het bestek e:ÉËU'oorwaarden tot aan besteding der nieuw tebouwen cellulaire gevangenisje 'sHer- togeubosch, voor vrouwen, naar de regering is opgezonden en spoedig goedgekeurd wordt terug verwacht. Onmiddelijk zal de aanbesteding volgen. In Noord-Amerika ziet men thans meer en meer spoorwe gen aanleggen voor het verkeer binnen de steden. Zoo is thans door den senaat van den staat New-York aan eene particuliere maatschappij concessie gegeven om eenen spoor weg door eene van de hoofdstraten der stad New-York aan te leggen met vertakkingen langs veertig zijstraten. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw de heer Torben Bille, laatst minis ter resident van Denemarken te 's Gravenhage, en tot ridder de kolonel J. F. van IToey Schilthouwer, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, kommanderende het regement grena diers en jagers. leger. Met den 1 dezer zijn in functie getreden de be noemde bevelhebbers in de militaire afdeelingen des rijks. In activiteit hersteld Zr. Ms. adjudantin buitengewone dienst de kapitein jhr. G. A. C. II. von Goedecke, van den grooten staf, adjudant van Z. K. H. prins Frederik. schutterijen. Bij de dienstdoende schutterij te Goes, op verzoek eervol ontslag verleend aan A. J. P. Saaymans Vader, als 2e luitenant, en benoemd tot le luitenant P. A. Ilochart, thans 2e luitenant, en tot 2e luitenant M. C. J. Pi laar en Z. D. van der Bilt la Motthe, thans sergeanten. nederlandsch indie. Benoemd tot ambtenaren der le. klasse voor de burgerlijke dienstinNederlandseliIndie.de heeren mr. F. Plate, thans candidaat-amhtcnaar voor de ge melde dienst, en mr. L. J. Selleger. rijkstelegraaf. Benoemd tot telegrafisten der le klasse de telegrafisten der 2e. klasse G. J. P. J. Mahieu, L. Arisz en W. II. Gosler; tot telegrafisten der 2e. klasse de telegrafisten der 3e. klasse L. M. Ruytenburg, J. Sipkes, M. P. F. Born. II. F. Lucas, J. Mekenkamp, J. Kindt en L. van der Borgh tot opzigter der 3e. kl. de tijdelijke opzigter W. J. van Gulik. Aïecrologie. Het provinciaal geregtshof in Utrecht heeft weder een tref fend verlies geleden door het afsterven van den raadsheer mr. J. F. baron van Reede van Outshoorn, lid van de tweede ka mer der staten-generaal. Kerk- eu selioolnieuws. Wij vernemen dat nader bepaald is dat de heer J. J. L. ten Ivate, beroepen als predikant bij de nederduitsclie hervormde gemeente te Amsterdam, in de Nieuwe kerk alhier op aan staanden maandag avond zijne afscheidsrede zal houden. Tot predikant bij de nederduitsclie hervormde gemeente te Hoorn, is beroepen de heer II. J. E. van Hoorn, theol. dr. te Bergum. Marine en leger. Uit Vlissingen meldt men ons t Gisteren morgen ten 8 ure is van het wachtschip alhier de vice-admiraalsvlag geheschen, en door het geschut der ma rine met het gewone salut begroet geworden.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1