MIDDELBURGSCHE C OÜRANT. N°- 39. Zaturdag 31 Maart. 2j(mhmt&t§tngm öinncnlattösclje tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsilags, donderdags en zaturdags. I De prijs vaa'gewone advertenlicn is 32 emit per regelvau huwelijks, geboorte, Biunendeze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. j UT. lGrEvl!jB,S. doodbekeudmakingcn enz van éen tol zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. GEBROEDERS ABRAHAMS centmet 35 cent zegel rcgt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Eililie van vrijdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Be5<csuhtsakiiig. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend dat, volgens bescliikking van zijne exc. den minister van binnenlandsclie zaken, van den 20 dezer, no. 92, 3de afd. het kanaal van Neuzen, in liet belang van de in Nederland en Belgie vereischtc werken, zal worden afgetapt gedurende e'ene maand, te beginnen met den 15 mei aanstaande. Middelburg, den 21< maart 1800. De commissaris des konings voornoemd, BECIUS1. c. Lid van gedeputeerde staten. Vergadering van den gemeenteraad te Vlissingen, op zatur dag den 31 maart 1S60, des namiddags ten 1 ure. De te behandelen punten zijn 1. a. Beslissing of de bepaling voorkomende in liet regle ment van orde „dat de afkondiging van de vergaderingen van den raad, in deMiddelburgsclie courant zal worden geplaatst," al of niet zal worden behoudenb. vaststelling van het regle ment van orde. 2. Verzoek van B. B crendsen te Deventer om kwijtschel ding van verbeurde boete, in zake overtreding van de plaat selijke belastingen. 3. a. Begrooting tot het bestraten van den weg naar de begraafplaatsb. plan en bcgrooiing tot verplaatsing van den toegang naar de begraafplaats. 1. Voorstel tot liet indienen van een adres aan den koning^ om verhooging van bet maximum van den rentestand aard voor de bank van leening. 5. Voorstel tot liet doen vanaf- en overschrijving op de gemeeutebegrooting van 1859 en 18G0. Te doene mêdedeclingen a. Jaarverslag van de schoolcommissie. b. Van eene verleende rijkssubsidie voor de kosten aan de besclioeijing ten noord-oosten der spuisluis. c. Afscheid van inr. S. baron van Heemstra, als commissaris des konings. d. Goedkeuring raadsbesluit tot af- en overschrijving op de begrooting van 1859. middelburg 30 nnaart. De Vereeniging tot bevordering der toonkunst hield giste ren avond het door haar aangekondigde concert. Daarop deed zich als solist hooreu de heer Victor Buziau, wiens uit muntend vioolspel deblijken droeg van bijzonderen vooruit gang sedert hij ten vorigen jare hier optrad en dan ook de levendigste toejuichingen verwierf. Door de zangvereeniging Tot oefening en uitspanning, welke benevens het muziekge zelschap Uit kunstliefde tot medewerking in deze was uitge nood igtl, werden voorts opgevoerd de cantate met sopraan solo en quartet Lauda Sion, van Mendelssohn Bartholdy, benevens een der kooren met terzet solo uit Havdus oratori um De schepping. Dc uitvoering daarvan heeft ook algemeen voldaan. lieden is voor het provinciaal geregtshof in Zeeland de zaak behandeld van den heer D. B. P. Zuurdeeg, heel- en verloskundige te Zierikzee, beklaagd van uitoefening der in wendige geneeskunst, waarvan in bet no mm er dezer courant vanjl. dingsdag melding is gemaakt. Nadat het hof in raadkant ir beraadslaagd had over een verzoek van den beklaagde; «Ai'eefté bistöria raorbi van den behandelden lijder te mogen voordragen alvorens de des kundigen zouden geboord worden, (welk verzoek is afgewe zen, op grond dat de regter de deskundigen alleen boort omtrent punten over welke hij hunne toelichting verlangt) is overgegaan tot het verboor der heeren J. O. van den Broecke, S. Dobbelaer de "Wind en Y. Keyzer. allen medicinae docto ren alhier. Hunne verklaring behelsde in de hoofdzaak dat de voorge- schrevene recepten, in hun verband beschouwd, de overtui ging schenken dat in ieder geval op den derden dag dat de lijder behandeld is, een inwendig ziekteproces heeft bestaan en is bestreden. De beklaagde droeg persoonlijk zijne verdediging voor, waarbij hij betoogde dat in casu geenerlei inwendige ziekte bestond. Daarna beeft de procureur-generaal geconcludeerd tot bevestiging van het veroordeelend arrest. De uitspraak is bepaald op aanstaanden maandag. Heden lieeft de vegtbank uitspraak gedaan ineeue gisteren aldaar behandelde zaak tegen twee te Sluis woonachtige per sonen, beklaagd de eerste van het uitgeven en verspreiden van geschriften waarin de ware naam van den schrijver of drukker niet uitgedrukt is, en dc tweede van strafbavc mede- pligtighcid daaraan, terwijl hi j onbezoldigd rijks veldwachter was en als zoodanig verpligt tegen misdrijven te waken. Uit het verhoor vau een vijftal getuigen bleek dat inde maand julij 1859 te Sluis onder kruisband per post aan ver schillende adressen zijn verzonden SS biljetten, houdende aanbeveling van twee personen voorde verkiezing tot leden van den gemeenteraad, welke stukken geene ondertcekening noch opgave van den naam des drukkers droegen. Het openbaar ministerie, waargenomen door den substi tuut officier van justitie, rekwireerde schuldigverklaring van de beide beklaagden en hunne veroordeeling ieder tot eene gevangenisstraf van zes maanden en solidair in de kosten. De vegtbank heeft beide bij verstek, overeenkomstig die conclusie, veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van zes maanden en solidair in de kosten van het regtsgeding. met verbeurdverklaring der opgehaalde afdrukken. Uit Oostburg meldt men ons Ter veemarkt op maandag 20 dezer, waren aangebragt S paarden. 90 stuks hoornvee, 30 groote varkens, 130 biggen, 1 schaap en 1 geit. De paarden werden als gewoonlijk ver boven de waarde gehouden. De runderen zijn op enkele na allen verkocht, tot hooge prijzen zoo ook werden nagenoeg al de varkens verkocht, en vooral de biggen bijzonder duur. Wij vernemen dat de minister van oorlog het initiatief heeft genomen, tot het treffen van schikkingen met de gemeentebe sturen, ter zake van liet huisvesten van militairen en het stal len van paarden, en het brengen der onkosten daarvan ten laste van het rijk. Men verzekert dat de regering voornemens is, eene nieuwe geelkoperen pasmunt te doen slaan en uit te geven, ten einde de belgische centen buiten circulatie te brengen. De burgemeester van Amsterdam heeft in eene woens dag aldaar gelioudene raadsvergadering medegedeeld, dat de leening van drie millioen ten behoeve van de doorgra ving van Holland op zijn smalst ruim is vol getcekend. De voorzitter voegde er bij, dat hij zich daarover verheug de, omdat het een stap nader is tot verwezenlijking van de zaak die allen wensclien, en weder een bewijs is gele verd, dat daar waar ingezeteuen en regering de banden in elkander slaan om een goed doel te bereiken, uien op de algemeene medewerking van Amsterdam mag rekenen. Hij légde gaarne verklaring.in. het openbaar af. en hoopte dat zij in Amsterdam weerklank mogt vinden. Het lijk van denbeer mr. Sander is te Rotterdam aan de Boompjes opgevischt. Vrijdag avond is hij aan liet bolwerk in de Maas gestort. Het vermoeden, waarvan wij in ons vorig j no. melding maakten, lieeft zich al zoo op treurige wijze be vestigd. De minister van marine heeft ter kennis van de daarbij be langhebbenden gebragt, dat in de maand mei aanst. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist leerling der 2de klasse bij 's rijks stoomvaartdienst wenschen te wor den aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jon gelingen zal zich tot 20 kunnen bepalen. Jl. dingsdag is voor het provinciaal geregtshof van Zuid- holland (kamer van correctionele appellen) onder voorzitter schap van mr. Buvskes, behandeld de zaak van den heer mr. G. Willink van Bennebroek, die gelijk vroeger gemeld, na herhaaldelijk op grond van gemoedsbezwaar te hebben gewei gerd in een correctioneel regtsgeding voor de arrondisse ment regtbank te Levden, waarin hij als getuige was gedag vaard, den bij art. 183 alinea 2 van liet wetboek van strafvor dering voorgeschreven eed af te leggen, met bereidverklaring evenwel van zoodanige belofte te doen als gewoonlijk wordt afgelegd door belijders der doopsgezinde gemeente, waartoe hij vroeger had behoord, bij préparatoir vonnis doorgenoom- de regtbank in al de kosten en schadeloosstellingen werd veroordeeld, door zijne weigering veroorzaakt, mitsgaders in eene geldboete van f35, en eindelijk bij eindvonnis van alle verdere strafvervolging werd ontheven. Nadat de raadsheer mr. de Bordes in deze zaak verslag bad uitgébragt, werd door den voorzitter het woord gegeven aan den gerekwireerde, die zijne in eersten aanleg gedane verklaringen nader bevestigde en hoofdzakelijk deed uitkomen dat hij vóór 1S51 tot de doopsgezinde kerk had behoord, maar sedert dien tijd om bijzondere redenen die kerk had verlaten en tot deVereeniging van christelijke vrienden was toegetreden, die wijd en zijd in 'Europa bare vertakkingen heeft. Mogt nu deze vereeniging evenwel niet liet afwijkend beginsel van den eed als een barer grondstellingen beschouwen, gelijk blijken koude uit een werkje dat hij den hove overlegde, zijne godsdienstige over tuiging omtrent het principe van den eed had sedert 1S5] geene veranderingen ondergaan, en was nog gelijk gebleven aan die welke door zijne vroegere gemeente, de doopsgezinde, wordt voorgestaan. Daarop gaf de voorzitter bet woord aan het openhaar ministerie, dat bij monde van mr. la Grappe Domi- nicus, in een uitvoerig requisitoir de vernietiging van het eindvonnis der leydsclie regtbank volhield en rekwireerde tot schuldigverklaring van den heer Willink en tot zijne ver oordeeling tot eene gevangenisstraf van niet langer dan zes maanden. Daarna is voor den gerekwireerde als verdediger opgetreden mr. H. Wintgcns, die aanving met eveneens vernietiging te vragen van het préparatoir vonnis, waarbij de beklaagde ten ouregte tot eene geldboete van f 25 was ver oordeeld, en vervolgens overging tot de bestrijding van den eiscli tot vernietiging van liet eind-arrest. Pleiter trad in een historisch betoog, om aan te toonen dat reeds van oudsher godsdienstige bezwaren tegen de eedsaflegging door de wette lijke overheid werden geëerbiedigd, en tot de zaak in behan deling overgaande, breedvoerig deed uitkomen, dat in geen land waar vrijheid van godsdienst bestaat, het der publieke magt vrijstaat in het forum conscientiae van den individu binnen te dringen; dat dit beginsel bij onze politieke wetten wordt gehuldigd en ook kennelijk is aangenomen bij liet vige rend wetboek van strafvordering, dat bij weigering van eeds- aflegging maar bereid verklaring tot het doen eener belofte,

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1