liet voor de dienst afgekeurde fregat Prins Hendrik der Ne derlanden en van het wrak van het fregat Ceres. Daarvan is aannemer geworden de heer N. A. van Goethem, voor de som van f 2390. *3uitmlanöscl)e tijdingen. Engeland. Londen 21 maart. Dezer dagen heeft de prins van Wallis eene onaangename ontmoeting gehad. Met zijn gevolg een rid gedaan hebbende in den omtrek van Oxford, had de stoet, bij hetterugkeeren naar de stad. ongelukkig den kortsten weg genomen over het land van een boer, die, juist toen de prins het wagenhuis doorreed, de deuren sloot en verklaarde ze niet weder te openen, dan na een sovereign als schadever goeding te hebben bekomen. Geene verontschuldiging baatte; zelfs niet de drangreden, dat de boer den toekomstigen koning van Engeland gevangen hield. Men was dus wel genoodzaakt aan den eisch van den stuurschen man van den ploeg te vol doen, ten einde weder in vrijheid gesteld te worden. - The times zegt in een zijner noramers van de afgeloo- pene week, ten aanzien van de inlijving van Savoye: Wij heb ben er in berust, dat Savoye enNizzaaan Frankrijk komen en stellen ons tevreden met «le eventuele waarborgen, welke de onderhandelingen ons welligt zullen verschaffen. Doch wij geven niet toe, dat die inlijving eene natuurlijke en billijke transactie is, gesloten met de toestemming der bevolkingen, voltrokken onder de goedkeuring der grootemogendheden, onderteekenaars der verdragen van 1815, en bovenal goedge keurd door eenig ander dan een ouderwetsch volkje, dat bij den tijd is achtergebleven. In tegendeel, wij beweren de ziens wijze der geheele beschaafde wereld uitte drukken, als wij zeggen, dat elk eerlijk mensch, tot welk land hij ook moge behooren. deze handeling als een roof, als een gepleegd on- regt beschouwt. In beginsel is zij even slecht, als eene opruk king naar den Rijn of een onverhoedsche aanslag op Antwer pen. Gelukkig echter, dat het gewigt dier handeling in geene evenredigheid staat tot hare principiële beruchtheid. Zij moet in ieders geest de overtuiging achterlaten, dat er tegen de aanvallen van een heerscher. die op zulk eene wijze de bezit tingen van eene bevriende mogendheid wegneemt, geene an dere veiligheid bestaat, dan onophoudelijke waakzaamheid en oorlogstoerustingen. Europa laat het feit geschieden naar het romeinscheregtsbeginsel: De minimis non curat praetor. Toen het eens zoo ver was, gaven wij gedurig den raad, geene verbitterende woorden en hartstogtelijke vertoogeu te ver spillen. Als de keizer echter de toestemming verlangt, van billijkheid spreekt en van Europa verwacht, dat het zijne handelinggoedkeure, dan is het noodzakelijk te protesteren, en te verklaren dat, als wij in den maatregel ook al berusten, wij hem daarom niet minder vcvoordeelen. Londen 27 maart. Gisteren avond werd door lord Jolm Russell in het lagerhuis de mogelijkheid voorgesteld, dat de aanhechting van Savoye aan Frankrijk dat oorlogzuchtige land zou kunnen leiden tot meer dergelijke eischen. Bijge volg moet het engelschc volk zich niet afscheiden van de an dere europesche natiën, maar liever met deze gereed houden tot handelen, als er in de toekomst gelijksoortige vraagstuk ken mogten rijzen. Hij verklaarde in vriendschappelijke maar krachtige bewoordingen dat de vrede van Europa En geland zeer ter harte gaat, en dat die vrede niet verzekerd is_ wanneer bij- blootgesteld blijft mm onophoudelijke verwik kelingen, ongerustheid en twijfel over aanheehting van grondgebied. Het is noodig-dat alle mogendheden hunne wederkeerige regten eerbiedigen. Hierop werd door den lieer Horsman bet gouvernement gelaakt,omdat men het parlement niet in tijds heeft onderrigt van de voorgenomene aanhechting van Savoye, Oostenrijk, Zwitserland en Savoye zelf hadden dan aangemoedigd kun nen worden om weerstand te bieden. Lord John Russell voerde daarna andermaal liet woord en betoogde dat dc aanhechting van Savoye invloed uitoefent op de onzijdigheid van Zwitserland, waarom flatland zich tot de mogendheden heeft gewend. Vele dezer laatsteu wenschten dat het vraagstuk aan de uitspraak van een congres wierd onderworpen. De keizer der Franschcn heeft echter de rede nen opgegeven welke hem dit voorstel doen wantrouwen. Wat intusschen de aanhechting zelve betreft, zou al het in dit parlement gesprokene, hoe krachtig het overigens ook mogtzijn, niet in staat geweestzijn haar te voorkomen. Lord John Manners verklaarde hierop dat hij met bijzon der genoegen de opmerkingen van lord Russell gehoord had, omdat hij meent daarin het bewijs te mogen zien dat liet ka binet teruggekeerd is tot eene politiek, welke Engeland nooit had moeten verlaten. The times behelst een protest van 11,502 inwoners van Faucigny, Chablais en Genevois tegen de aanhechting dier kantons aan Frankrijk. Dc onderteekennars van dat stuk vragen daarin om Piemontezen te blijven, ofwel zich bij Zwitserland te mogen voegen. IBuHsclilaiKl. Weenen 25 maart. Naar verzekerd wordt zal het door Oos tenrijk op de depeche van den heer de Thouvcnel betrekkelijk Savoye te geven antwoord noch een protest tegen, noch de goedkeuring van de aanhechting van dat gewest bevatten, maar eenvoudig eene aanneming van de kennisgeving met eene reserve ten aanzien van liet beginsel. Berlijn 26 maart. Het door Zwitserland aan dc groote mogendheden gerigte protest tegen de aanhechting van Sa voye aan Frankrijk is eergisteren alhier ontvangen. Pruisscn is met Engeland in overleg getreden omtrent het daarop te geven antwoord. Frankfort 34' maart. In de heden gnhoudene zitting der bondsvergadering heeft de stemming over liet voorstel der commissie voor de Keurliessische aangelegenheid plaats ge had. De meerderheid heeft zich met de voorstellen der com missie vereen igd, maar tevens den wenscli uitgedrukt dat de Keurliessische regering dé Verklaring der stenden inogt aan nemen. Pruissen, de hertogelijke saksische huizen en de vrije steden stemden voor het voorstel van de minderheid der com missie, strekkende om de grondwet van 1831 aan een nader onderzoek te onderwerpen. Na de stemming protesteerde Pruissen tegen de gevolgtrekkingen die uit het genomen besluit zouden kunnen afgeleid worden, waarop (1e vergade ring, naar aanleiding van een voorstel van den president ver klaarde, dat alle regeringen verpligt waren een eenmaal vastgesteld besluit te erkennen en te eerbiedigen. ZwitscirlaEficI. De zwitsersche gezant te Parijs heeft reeds geantwoord op de nota des heeren de Thouvenel tot wederlegging van het zwitsersche protest. Het te Geneve gevestigde savooische comité heeft naar Parijs en Turyn verzoeken gezonden ten voordcelc van de aanhechting der noorderlijke gedeelten van Savoye aan Zwit serland. Het genootschap Helvetia heeft besloten eene deputatie aan den president van den bondsraad te zenden, om de in stemming des genootscbaps met het protest tegen de inlijving van Savoye te betuigen, en te verzoeken dat er ten spoedigste krachtige militaire maatregelen worden genomen om aan dat protest nadruk bij te zetten. Dc bondsraad heeft maandag avond eene langdurige zit ting gehouden, na het ontvangen van liet berigt dat 600 Franschcn den 28 dezer Anuecy zullen bezetten. Naar ver zekerd wordt is besloten de bijeenroeping van de bondge nootschappelijke vergadering te vervroegen, en eenige troe pen naar Ncuchatel, Freyburg en Wallis te zenden. Belgïe. Dc dagbladen deelen thans de zeer uitgebreide memorie vau toelichting mede, welke door den beer Frère-Orban, den minister van financiën, is overgelegd bij het wetsontwerp tot afschaffing der indirecte gemeente-belastingen. Het slot van die memorie luidt als volgt. „Het ontwerp zal een einde maken aan den binnenland- sehen strijd, welke een dadelijk en natuurlijk gevolg is van dc octrooi-tarieven, die de gemeenten tegen elkander opzetten het waarborgt de financiële belangen van alle gemeenten en zal den toestand van de meeste gemeenten verbeteren het zal de grootste hinderpaal doen verdwijnen, welke maakt dat de herziening van ons tarief van in- en uitgaande regten niet ten einde kan worden gebragt; liet maakt een einde aan ee nen onregtvaardigen staat van zaken, ten gevolge waarvan de gemeenten ten plattelande schatpligtig aan de steden waren het ruimt de belemmeringen op, welke de octrooi-regten dikwerf doen ontstaan, zoodra het geldt dc regeling onzer in ternationale betrekkingen, en het vernietigt een diep doorge drongen kwaad, waardoor ons geheele stelsel van belastingen als liet ware was aangestoken. En zoo het al noodig i.s, om, tot het verkrijgen van deze uitkomsten, eenige aecijns-regten te verhoogen, moet niet. uitliet oog worden verloren, dat. het ontwerp aan den anderen kant strekt tot ontlasting der belas tingschuldigen met een bedrag van bijna twee ïuillioenen. De regering maakt staat op dc ondersteuning der afge vaardigden, opdat voor altijd zullen worden opgeheven dc 78 thans bestaande stedelijke douanen-linien en een maatregel zal worden uitgevaardigd, even groot als heilzaam voor Belgie, welks verwezenlijking hoog zal staan aangeschreven onder de schoonste geschiedkundige overleveringen des lands." Frankrijk. Parijs 26 maart. In dc zitting van den senaat van jl. zatur- dag is door den heer de Royer verslag uitgebragt over 42 peti tiën, waarin op instandhouding van 's pausen wereldlijk gezag in zijn vollen omvang wordt aangedrongen. Over de con clusie van dit rapport zal in de zitting van den 29 dezer wor den beraadslaagdwaartoe die conclusie strekt, wordt niet 1 gemeld. Voorts werd door graaf de Ségur d'Aguesseau een voorstel gedaan, om aan het reglement van orde der vergadering eenige bepalingen toe te voegen, betreffende het onderzoek van petitien, waarbij vermeende inbreuken op de constitutie ter kennis des senaats worden gebragt. De inhoud van dit voorstel is onder het publiek nog niet bekend, maar de voor- steller heeft den naam van eenen man van onafhankelijke denkwijze. In de zitting van het wetgevend ligchaam is den zelfden dag van regeringswege eene wet voorgedragen, strekkende tot j verlaging der invoerregten op suiker, koffij, cacao en thee. I De beide wetgevende kamers zullen alzoo eerstdaags hare denkwijze moeten doen blijken over twee belangrijke aange legenheden, namelijk de meer vrijgevige handelsstaatkundc. welke de keizer heeft aangenomen, en de staatkunde van het keizerlijke gouvernement in de zaak der Romagna. Men weet dat Zwitserland aan de mogendheden, die de tractaten van 1815 mede onderteekend hebben,'eene circu laire heeft doen toekomen betreffende de kwestie van Savoye. Die circulaire is thans in haar geheel bekend gewordeu en draagt de dagteekening van 19 maart, dus twee dagen later dan liet autn oord van Frankrijk, waarin de heer de Thouve nel zich zoo zeer verwondert over Zwitserlands protest. De circulaire nu van Zwitserland is in zeer beleefde maar tevens krachtige bewoordingen vervat. De regering der republiek herinnert aan de geruststellende verzekeringen, die liet van Frankrijk had ontvangen, dat bij een afstand van Savoye, Chablais en Faucigny aan Zwitserland zouden worden toege kend. De franscbe zaakgelastigde te Bern en de heer dc Thouvcnel te Parijs hebben dit in het begin van februavijjl. onverholen te kennen gegeven. Voorts doet de regering dei- republiek uitkomen, dat Sardinië Savoye niet kan afstaan, zonder medewerking en goedkeuring van Zwitserland, en wel omdat ten aanzien van een deel van Savoye tusschen Zwitser land en Sardinië betrekkingen bestaan, die niet eigendunke lijk verbroken worden; dat het tractaat van 1564, volgens het welk geen der beide partijen (Savoyeen Zwitserland)liet regt heeft, om eenig grondgebied aan derden af te staan, het zij in ruil of anderzins, bij liet turynsclie tractaat van 16 maart 1816 erkend is, even dis alle andere tractaten. Met opzigt tot de geographiselie ligging bewijst Zwitserland verder zijne aan spraken op Chablais en Faucignybeide provinciën tocli ma ken geen deel uit van Öe bergpassen der franscbe Alpen; inte gendeel, die provinciën zijn de natuurlijke voortzetting der kantons "Waadtland, Walliserlanden Geuèvc, en hebben juist hare grenzen in het gebergte, dat Savoye van Zwitserland scheidt. Ten slotte doet de republiek, zoo als men denken ken, een beroep op de mogendheden tot handhaving barer regten. waarbij, zoo als zij meermalen erkend hebben.geheel Europa belang heeft. Parijs 27 maart. Le constitutionncl deelt mede (lat de eerste franscbe bataillons welke van Italië terugkomen. Savoye zijn binnengerukt. Men verzekert dat door den engelschcn gezant alhier aan onzen minister van buitenlaudsche zaken eene nota van het engelschc kabinet betrekkelijk de aanheclitingskwestie is overhandigd, welke in zoo heftige bewoordingen vervat was, dat zij den heer de Thouvenel hebben genoodzaakt, volgens sommigen,om te weigeren haar in ontvangst te nemen, en volgens anderen om die aanneming vau eenige bedenkin gen vergezeld te doen gaan. IlaSie. De koning heeft eene proclamatie aan de bevolking van Midden-Italie gerigt, waarin hij herinnert dat hare wcnschen vervuld zijn en zij thans met de bevolking van Sardinië in een koningrijk vereenigd is. Zij zal daarin eene belooning vinden voor de betoonde volharding en eensgezindheid, maar zij behoort dan ook, om uit die vereeniging de gewensehtc voordeelen te trekken, voort te gaan in het betoon der deug den waarvan zij een zoo bewonderenswaardig voorbeeld ge geven heeft, met den vasten wil om de onvermijdelijke offers te brengen, zonder welke geene groote onderneming tot stand kan komen. Dc koning hoopt dat de nieuwe bevolking des rijks hem de zelfde gevoelens van verknochtheid zal toe dragen als de oude onderdanen, opdat men gemeenschappe lijk aan den tegenspoed het. hoofd bieden en eene gelukkige toekomst voorbereiden kunne. Het regeringsblad behelst een besluit tot regeliug van het beheer der toskaanschegewesten De prins van Carignan is benoemd tot stedehouder, belast met het opperbevel der land- en zeemagt. Hij zal in naam des konings het regt van gratie uitoefenen.ye De zetel der administratie blijft voorloópig? t| Florence gevestigd. - De uitslag der verkiezingen is bijzonder gunstig. Te V- - v'

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3