is daartoe eveneens genegen, en moet dan tevens het geschil met Datoe Mavis vereffenengeschiedt dit niet. dan zal er nog eene operatie tegen dat land moeten plaats hebben. Uwe goede houding in het gevecht, en uwe goede tucht na hetzelve, hebben deze goede uitkomst bevorderd. Dank cn eer zij u daarvoor toegebragt. De tweede dier orders is op den 8 januarij jl. uitgevaardigd. Aan de zee- en landmagt van de boniscke expeditie. De oorlog met Boni is geëindigd. In eene maand tijds zijt gij binnen Katjang, Singay, Boni, Pascmpa, Panpanoea ge trokken, en de rivier Tjinvana opgevaren en hebt gij de vijandelijke strijdmagt verslagen en verstrooid. De konin gin van Boni heeft het land verlaten en is, even als haar oom en raadgever Dato Sawito, van have waardigheid ontzet; het volk is in geheele onderwerping gekomen. Het rijk van Boni, dat met Goa in rang de eerste bondgenoot van het gouvernement was, is van dien rang vervallen en zal voort aan slechts een leen van het gouvernement zijn. OudBoeloe Komba, Katjang en Singay wordt tot duurzame herinnering aan deze overwinning bij het gebied van het gouvernement ingelijfd, en wordt dadelijk onder het gezag van het gouver nement gesteld. De eilanden Boneraren en Kalaa, die sedert de vereenigde oost indisclie compagnie als leen aan Boni waren geschonken, keeren weder ouder het regtstreeksch gezag vau het gouvernement terug. Debonische rijkssieraden die door de koningin zijn weggevoerd, zijn teruggeëischt en worden aan het gouvernement uitgeleverd. Dc onafhanke lijke landschappen Soping, Wadjoe en Goewoe, zijn bereid om contracten van vrede en vriendschap met het gouverne ment tc sluiten, en het zelfs als opperbeheer te erkennen. Dato Mariro-ri-wawa, die eene schuld met liet gouvernement te vereffenen heeft, onderwierp zich aan eene afdoening. Aan Lamoeroe is de uitlevering opgelegd van de zes nog niet teruggekeerde deserteurs van de bezetting van Singeri. Nim mer is de magt van het gouvernement op het eiland Celebes zoo groot geweest als thans. Eene betere kennis van het bin nenland en eene goede verkenning van de rivier Tjinrana stellen ons in staat om dezen invloed te behouden. Dit alles is aan uwe volharding en uwe toeweiding voor 's konings dienst te danken. Waren de diensten van al de onderdeden der krijgsxnagt de zelfde, zij hebben daaraan mede hun aan deel gehad, dat niet had kunnen gemist worden, leder der ouderdeelen heeft, zoo wel te water als te land, elk volgens zijne specialiteit, tot de verkregen uitkomsten bijgedragen, en aandeel in den verworven roem onzer wapenen verkregen. Laat dan nimmer door eenigen naijver uw aandeel aan de behaalde voordeelen verduisteren. Reeds is de blokkade der boniscke kust opgeheven, en ik ben op middelen bedacht om het maritiem station der Bonische golf geheel op te heften en de korpsen der landmagt naar hunne respectieve garnizoenen te doen terugkeeren, ten einde niet te lang door de toene mende westmousson hier te worden vastgehouden en u be schikbaar te maken, wanneer het noodig is andere vijanden van onze heerschappij te bestrijden. In andere stations of in uwe garnizoenen teruggekeerd, weest indachtig aan het uit muntend gedrag dat gij hier gehouden hebt en aan uwe ver- pligting om daarin te volharden. Ik zal uwe diensten en uwe houding niet vergeten, en ze steeds gedenken als de voortref felijkste die ik gedurende mijne militaire loopbaan heb bij gewoond. - - In een particulieren brief van Palakka (Boni) deelt men mede dat de luitenant-generaal, kommandant van het leger, op oudejaarsavond al de aanwezige officieren bij zich had ver- eenigd en dat de overgang van het oude in het nieuwe jaar door hen, benevens de te Palakka aanwezige troepen, allerge- noegelijkst is gevierd. Waar nog eene maand te voren vijandig land was, en alles dood en verderf ademde tegen de Hollanders, daar zag men nu alles met groen versierdvuurwerk werd afgestoken, het hoornmuzijk deed de omstreken van zijne beste stukken weer galmen, en de inlandsche bevolking was in eene talrijke schare vereenigd, en aanschouwde opgetogen de vredelievende uit spanningen van het leger, dat zij eenige dagen vroeger nog vreesde, als dood en vernietiging aanbrengende. De generaal werd algemeen even geacht en bemind, en men was bezig met de voorbereidingen tot een feest, dat de expe ditionaire troepen, alvorens Palakka te verlaten, zijne exc. wilden aanbieden. Uit Boni zijn nadere tijdingen ontvangen, loopende tot 10 januarij jl. In den stand van zaken was geene verandering geko men. liet hoofdkwartier bevond zich nog tc Palakka. Een gedeelte der kavaleric en artillerie en nog eene europesche kompagnie an het 4de bataillon infanterie waren terugge zonden naar Java. Zr. Ms. stoomschip Gedeh schijnt echter het daarvoor bestemde transportschip niet naar Java te heb ben kunnen slepen en het naar Makassar te hebben gebragt. Dit althans moet worden opgemaakt uit dc omstandigheid, dat de Gedeh uog niet op Java is aangekomen en dc kom mandant in last had om, bij blijkende onmogelijkheid om het transportschip naar Samarang te slepenhet naar Makas sar te brengen. Nog eenige ondergeschikte hoofden waren bij den gene raal van Swieten in onderwerping gekomen. AroeOedjong was nog niet gearriveerd, waarschijnlijk omdat men liet in het naburige Wadjo nog niet eens is geworden over den persoon, die tot matoewa of hoofdvorst van dat land moet gekozen worden. Den 11 januarij zou nogmaals eene kleine maritieme divi sie kvuishooten en sloepen de rivier van Tjinrana opvaren. Onder de weinige gevallen dapperen verneemt men met leedwezen dat ook de majoor C. M. H. Kroesen behoort. De te Batavia gevestigde handelsvereeniging heeft de volgende circulaire verzonden Sedert eenigen tijd werden hier bekend tijdingen, door hollandsche en andere europesche bladen gepubliceerd, met en zonder reserve, als of die kwamen uit Java; tijdingen, die van alle grondige waarheid ontbloot, er alleen den schijn van hebben; tijdingen, alleen geschikt, wij willen niet zeggen be stemd, tot het wekken van onrust over den toestand dezer ko loniën, tot verlamming van den waren handel, tot verlevendi ging van het beursspel in hollandsche effecten, waarvan de werkelijke waarde zoo naa'uw is ingeweven met de hechtheid onzer positie alhier, dat ieder eenigzins belangrijk indisch bevigt ze doet dalen of rijzen. Er is niemand onzer, die brieven ontving inet deze mail. niet sprekende met angst en vrees over de tijdingen uit Indic per telegraaf in Holland aangebragt, en ook is er niemand onzer, die niet verontwaardigd is over de scliaamtelooze logentaal, door middel van telegrams op de beurs verspreid, die alleen aanleiding hebben gegeven tot die kleinmoedigheid in Holland, die hier in Indie gelukkig nog niet bestaat, omdat men den waren stand van zaken wel hier, maar niet in Hol land beoordeelen kan. Dubbel onvoorzigtig is het daarom om zulke onberedeneerde, overdrevene tijdingen aldaar te ver spreiden, en protesteren wij dan ook ten krachtigste uitnaam der publieke meening tegen hem, die zulke berigten oversein de, tegen hen, die ze wereldkundig maakten. Wij bedoelen hoofdzakelijk eenen telegram, verspreid op de beurs te Am sterdam, voerende den datum van Batavia, zondag 23 oclober, waarin o. a. de volgende zinsnede voorkomt „De tweede expeditie naar Boni is gisteren vertrokken. Op Java heerscht eene ernstige vrees vooreen opstand der inboor lingen, die in onrust verkeerden, omdat eenigen hunner waren gedwongen om als koelies naar Boni te vertrekkeu. Dc Europeanen zijn op hunne hoede en hebben zich van wape nen voorzien. „Te Danda is een complot ontdekt, dat strekte om de europesche bevolking aldaar te vermoorden." Wel komt in den Javabode van 12 October 1859, no. 82, een berigt voor, dat een dergelijk gerucht hier liep, dat echter als geheel valsch en ongegrond werd beschouwdmaar werd ook in het volgend no. vau dat blad dd. 15 october medege deeld dat de zaak door de polieie was onderzocht en bevon den te zijn geheel uit de lucht gegrepen. Ook sprak dc J avabode nog slechts van eene beweging te Batavia, terwijl de bedoelde telegram haar uitbreidt tot geheel Java. De kwade trouw van den berigtgever blijkt hieruit ten duidelijkste, want de mail die den 25 october van hier vertrok, kon beide berigten uit de Javabode aanbrengen; de mail-telegram bragt echter slechts het verontrustende bevigt over, maar liet het geruststellende achterwege. Het moge waar zijn dat te Batavia enkele angstvallige per sonen eene dergelijke vrees hebben gekoesterd gedurende eenige dagen, maar die verdween al zeer spoedig en bestond althans niet meer bij het vertrek der mail van 25 october, tcr- wijl het daxx ook hier ten eenenmale onbekend is, dat de Euro peanen zich zouden gewapend hebben. Te Banda is werkelijk eene soort van zaxnenzwering ontdekt geworden, die echter geen de minste politieke beteckenis had en een geheel geïso leerd feitdaarstelde. evenals eene dezer dagen te Djokdjokarta ontdekte en onraiddelijk bedwongeue muiterij onder een lut tel gedeelte van het zwitsersch element onzer troepen aldaar. Wj hebben dus regt van te zeggen dat er eene schijn van waarheid is aan het medegedeelde bevigt, maar ook van te beweren dat het overigens logexxachtig en overdreven is. Het is niet aan ons om de aanleiding van den berigtgever tot eene zoodanige handelwijze te onderzoeken, die even goed kan geweest zijn om de hollandsche effecten te doen dalen en daarmede voordeel te behalen hij inkoop op een laag stand punt, als dat eene niet min onedele drijfveer daarbij in het spel is geweest. Wel is waar wordt dat berigt medegedeeld onder alle voor behoud. maar dat voorbehoud vermindert den schrik niet, en stellen wij dat gelijk met den laster, die immer in stilte en onder oplegging des geheims, maar daarom niet te minder zeker werkt. Indien in waarheid de zucht liadde bestaan tot ontzenuwing van het angstverwekkende berigt, dan zoude liet mede zijn gedeeld nlscen valsch en onwaar gerucht dat loopende was, maar niet als een geloofwaardig berigt, dat no" slechts bevestiging behoeft. Wat wij wenselxen, is onze vrienden in Holland te waarschu wen tegen hetligtgeloovig aannemen dier berigten,vooral om dat wanneer het publiek eenmaal zal ondervonden hebben, dat, vele der door hen grif aangenomen berigten later bleken overdreven en dus onwaar te zijn, het ook eindelijk uit ge woonte niet meer gelooven zal datgene, wat waar is eu door waarheidlievende mannen uit Indie over Indies toestand wordt geschreven; en het is om te voorkomen, dat men doof worde in Holland voor de het goede bedoelende stemmen, die uit Indie opgaan, dat wij waarschuwen voor die stemmen, die alleen beoogen bet verwekken van angsten onrust. Het schijnt, dat de bedoelde berigtgever de zelfde is, die eene mail vroeger telegrafeerde, dat de gouverneur-generaal ernstig ongesteld was en om zijnen vervanger gevraagd had -. het eerste gedeelte van dat berigt was eene bepaalde onwaar heid, het laatste gedeelte was welligt even onwaar. De bataviasche Handels-vereeniging zal voortaan geregeld met elke mail een telegram van Triest naar Amsterdam en Rotterdam overzenden, ter voorkoming van de verspreid in" van overdreven en leugenachtige berigten. (Volgen de onderteekeningen van 2fi der v oprnaamste ban d elshnizen Met de Merapi zijn nog eenige bijzonderheden omtrent liet afloopen te Tewelx van liet stoomschip Onrust hekend ge worden. Twee inlanders, zijnde de bedienden van den heer Bangert en van den heer Waldeck, zijn gered en te Bandjer- masin aangekomen, alwaar zij de volgende verklaring hebben afgelegddat de heer van der Veldenin bijzijn van den lieer Bangert eu doctor Dilg, bezig was om aan den rijksbestierder aldaar het gebruik van een dertigponder uitteleggen; dat alstoen de doctor een houw over den rug kreeg en dood dooi den kajuitskoekoek terneer vieldaarop ontving de komman dant een houw over den rug en werd hem het hoofd afgehou wen welk lot ook den heer Bangert trof. De schildwacht heeft den moordenaar van den lieer Dilg doodgeschoten, doch kon, door de overmagt overstelpt niet beletten dat de in dien tus- schentijd geroepene verscholen Dajakkers naar beneden gin gen en aldaar de in rust zijnde officieren en manschappen gruwelijk afmaakten. Tengevolge op het vroeger medegedeelde kunnen wij thans melden, dat de gouvernements-schroefschooner De draak beschikbaar is gesteld tot repareren van den telegraaf kabel tusschen Batavia en Singapoer. De poging, daartoe met het particuliere stoomschip Padang gedaan, is vruchte loos geweest. De metingen toonden, dat de kabel op 20 mijlen van Batavia gebroken of naderbij zwaar beschadigd moet zijn, waarna hij op dien afstand afgesneden werd om door meting van die plaats, de font benaderd te vinden. Wer kelijk bleek het, dat er een fout nabij Batavia is, maar tevens, dat de kabel ook naar de zijde van Muntok en wel op 148 mijlen of 178 van Batavia gebroken is. Eenige te Samarang en Djokdjokarta in garnizoen lig gende europesche vreemde militairen hebben onbestemde en onvolkomene plannen tot desertie en muiterij gevormd, welke evenwel bij tijds zijn ontdekt en verijdeld. Zeven dei- belhamels te Samarang zijn zonder verzet in arrest genomen. De generaal-majoor, kommandant der 2de militaire afdee- ling heeft zich voorts naar Djokdjokarta begeven, om aldaar persoonlijk een plaatselijk onderzoek in te stellen, ten ge volge waarvan dertien der hoofdleiders, waaronder ook hun chef, mede in arrest genomen en naar Samarang getrans porteerd zijn. De noodige maatregelen zijn genomen om herhalingen vau dezen aard te voorkomen. Te Samarang heeft onder de godsdienstoefening van ds. van der Meer van Kuffeler, dc aanneming in de christelijk hervormde godsdienst plaats gehad van een gegoed cbiueesch handelaar, bij vele aanzienlijke personen aldaar gunstig be kend, en van een even gegoeden Arabier. Verlkoopingen eis aanbestcdsngCEs. Tholen 27 maart. I. Het schor van St. Annaland, eiland Tholen. groot 11 3 bunders '13 roeden 40 ellen, met de concessie tot bedijking. Ingezet op f 25,000. II. De daaraan grenzende zeedijk. Ingezet op f 5000. Fort Bath 2G april. Het wrak van het engelsche ijzeren schroefstoomscllip Russian, met inliebbende lading. Verkocht voor f 270. t Heden morgen heeft aan de directie der marine te Vlissingen de aanbesteding plaats gehad van het sloopou van

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2