MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag I860. 29 Maart. 3anKonöigtngcn 6innmltinöscl)c tijöingcit. r 38. Deze courant verschijut des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 32 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon gcoate letters worden berekend naar de plaats die zij inaemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAM IIKT RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. ]Sckcsi<Ema.kaiig. De commissaris deskönings in de provincie Zeeland maakt bekend dat, volgens beschikking van zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken, van den 20 dezer, 110. 92. 3de afd. het kanaal van Neuzen, in het belang van de in Nederland en Belgie vereisclite werken, zal worden afgetapt gedurende e'ene maand, te beginnen met den 15 mei aanstaande. Middelburg, den 24 maart 1SGO. üe commissaris des konings voornoemd, BECIUSl.c. Lid van gedeputeerde staten. Middelburg 28 maart. Het nederlandsche fregat Minister Pahud, met eene lading koffij en suiker enz. voor Middelburg bestemd, is gisteren morgen op de haven van Vlissingen gekomen en wordt inliet dok gehaald, van waar de lading met ligters naar de bestem mingsplaats zal worden overgebragt. Uit Amsterdam schrijft men ons dd. 26 maart: „De tentoonstelling van teekeningen, etsen en lithogra- phien door de maatschappij Arti et amicitiae bijeen gebragt, werd lieden voor het publiek opengesteld. Het zeer ongun stige weder was zeker de eenigc oorzaak dat zij nog niet druk bezocht werd, want zij moet in ruime mate de opmerkzaam heid trekken van allen die in tleze vakken van kunst eenig helang stellen, en men rekent dan ook met grond op een tal rijk hezoek op de volgende dagen. ITet getal litliographien en etsen is zeer gering, docli daar entegen zijn de teekeningen, die dan ook als de hoofdzaak op deze tentoonstelling moeten beschouwd worden, niet al leen in groot aantal aanwezig, maar raeerendeels van voor treffelijke hoedanigheid. De uitstekendste nederlandsche talenten leverden liuune bijdragen, en ik behoef slechts de namen van Bosboom, David Bles, S. van den Berg, Craey- vanger, te Gcmpt, Uil verdink, de tea Kates, Kruseman van Elten, Roclilissen, Springer, Verveer, Weissenbrucli en van Wisselingh te noemen, om u te doen zien dat er liier eene keurige verzameling hij een is. Ik lieh er ook teekeningen op gemerkt van uwe stadgenooten Kimmel, Pelgrom en Sehutz. Hetgeen van 's buitenslands is toegezonden bestaat uit wer ken van Clays, Francia, Mevr. Lagaclic, Lauters, lloelofs en Simoneau te Brussel, Fraustadt, Alma Tadama, te Ant werpen, van Os en M. Kuylenhrouwer tc Parijs. Enkele teekeningen zijn reeds dadelijk verkocht, waaron der een stadsgezigt van Amersfoort door Weissenbrucli voor f150, en eene episode uit van Lenneps Onze voorouders (üe gestoorde bruiloft) door Craeyvanger voor f 250." Dezer dagen is te Rotterdam een zeer treffend ongeluk ge beurd. Een heer, die van een zijner bekenden afscheid wilde gaan nemen, terwijl deze zicli op de tot vertrek gereed lig gende Veulosclie stoomboot bevond, viel van de plank af en verdween in liet water, terwijl alle pogingen om hem te red den en ook later om het lijk terug te vinden voorshands vruchteloos bleven. Het vermoeden dat deze persoon geen ander was dan de lieer mr. P. A. Sander, oud lid van de twee de kamer der staten generaal,welk mandaat liij onlangs moest nederleggeu bij de aanvaarding der betrekking van raadsheer in liet provinciaal geregtsliof van Zuidholland, is genoegzaam tot zekerheid gebragt, althans die geachte ambtenaar wordt sedert vrijdag uit de residentie vermist. Door Z. M. is beslist dat de besluiten van de gemeentera den tot uitgifte, in koop of huur, van grafruimten op dc alge- meene begraafplaatsen, als zijnde eene geheel eigenaardige beschikking over een gedeAtfc dier begraafplaatsen, niet val len in de termen van art. 194 der gemeentewet, en dus niet aan de goedkeuring der gedeputeerde staten moeten worden onderworpen. Men schrijft uit Maastricht, dat er een tweegevecht heeft plaats gehad tusschen twee kapiteins, waarbij de ecu het leven heeft verloren, terwijl de ander, zoo men zegt, naar Londen is gevlugt. Men leest in het Algemeen handelsblad Wij ontvangen uit Hilversum de volgende mededeeling, die, zoo zij in alle deelen wordt bevestigd, eene gewigtige ver andering in de geheele industriële wereld zon doen te gemoet zien. Terwijl de natuurkundigen in Engeland zich bezig hou den met de nieuwe ontdekking, om steenkolengas door iets anders te doen vervangen, heeft donderdag jl. de proef, in de politechnisclic school te Hilversum genomenbewe zen dat men een goed helderbrandend gas kan daarstellen zonder aanwending van vuur, alleen door scheikundige ver binding. Dit gas zal nagenoeg niets kosten, omdat de stof, die voor het daarstellen van het gas wordt gebruikt, zich op lost en zijne waarde geheel behoudt, terwijl die oplossing tot andere doeleinden gebezigd kan worden. Naar men verneemt zijn teil behoeve van den paus dezer dagen bijeengebragt iu de gemeente 's Hertogenbosch f S000, in elk der delcanaten Boxel en Hilvareubeek ruim f 4000, in dat van Vegcliel f3560, in dat van Cuyk f 2S64. terwijl daartoe is bijgedragen inliet bisdom van Breda f 17,000, en in dat van Haarlem f 51,000. Reiioeiiiingen ci* bcslaaatesi. marine. Bevorderd tot vice-admiraal met 1 april, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, de schoutbij nacht, directeur en konimandant <ler marine te Vlissingen, A. J. de Smit van den Broecke. leger. Benoemd o. a. bij liet 1ste regement infanterie, tot luit.-kolonel, de majoor W.A. vanToll, van het 2de regement. Benoemd bij het wapen der infanteriebij het 1ste re gement, tot konimandant van het regement, den luitenant- kolonel C. P. F. G. van Emden, van het korps; bij het 8ste regement, tot konimandant van liet regement, den luite nant-kolonel L. A. C. de Bock, van liet regement grenadiers en jagers. Marine en leger. Reeds in ons nommer van den 2 februarij jl. hebben wij medegedeeld welke belangrijke wijzigingen er spoedig zou den gebragt worden inde wijze van aanneming van mau- schappen voor de marine. Thans is het koninklijk besluit verschenen, waarbij die veranderingen in het Reglement op de aanneming van manschappen in Zr. Ms. zeedienst met den 1 april worden ingevoerd. Daaruit blijkt dat onze opgave in de hoofdzaak juist was, zoo dat van genoemd tijdstip aan de onderofficieren en schepelingen zelven. die zich zonder tus- schenkorast van aanbrengers in de zeedienst verbinden, de bij het reglementbepaaldeaanbrenggelden als verhoogde premie zullen worden uitbetaald. Voorts dat dc verordeningen om trent de afgifte enz. van schuldbekentenissen bij het in dienst komen van scheeps ouderofficieren en schepelingen, worden ingetrokken enbuiten werking gestelddat voortaan kunnen worden afgegeven maandbrieven: a. tot een bedrag van drie maanden soldij aan de sclieeps onderofficieren, die den graad hebben van korporaal tot dien van sergeant-majoor ingeslo ten, met uitzondering van hofmeesters, officiers- en kajuits kok, machinisten, machinist-leerlingen en stuurmans-leer- liugcnvoorts aan de matrozen der le klasse en vuurstokers, zoo ter voorziening in den aankoop hunner kleedingstukken als ter betaling der door lien gemaakte schulden, en b. tot een bedrag van twee maanden soldij aan de matrozen der I 2e en 8e klasse en scheerders; eu eindelijk dat de voor- schreven maandbrieven door de houders ter voldoening zul- len kunnen worden aangeboden, vijftien dagen na de afgifte, als wanneer de betaling doorliet departement van marine zal plaats hebben. f Het nieuw gebouwde stoomschoenerschip Frans Naerebout, bestemd om dienst te doen ten behoeve van liet loodswezen, en wel voornamelijk voor het vuurschip op den Noord-Hinder, is maandag te Vlissingeu aangekomen. Wij vernemen nader dat uiet het detachement officieren en schepelingen, hetwelk eerlang naar Oostlndie zal vertrek ken ouder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse J. C. Oudraat, per het barkschip Zeemeeuw, ook zal medegaan de adjunct-administrateur A. J. AI. Iluart, en voorts dat niet de officier van gezondheid der 2de klasse A. Peters, maar N. van Terveen, deel van het transport zal uitmaken. -Onlangs is het korps officieren van gezondheid bij de marine vermeerderd met 2 der eerste klasse en 6 der tweede klasse, terwijl de zeetractementen dier officieren van de twee deklasse zijn gebragt voorde 15 oudsten op f 400, voorde 15 volgenden op f 300, en voor de overigen op f 200. Ook liet korps officieren van administratie is vermeerderd met 2 officieren der eerste, eu 6 der tweede klasse, beuevens 4 adjunct administrateurs, terwijl het getal klerken van 50 op 46 is terug gebragt. Öost-imlischc koloniën. Aan de berigten en dagbladen, per overlaudmail ontvan gen van Batavia tot 7 februarij, ontleenen wij het volgende. De Javasche courant van 1 februarij behelst de volgende bekendmaking Op last van zijne exc. den gouverneur-generaal van Neder- landsch Iudie wordt hieronder bekend gemaakt, de door den koiiimandaiit en clicf der expeditie tegen liet rijk van Boni, op den 1 januarij jl. uitgevaardigde verklaring, luidende als volgt: De luitenant-generaal, kommaudant van de nederland sche zee-en laudmagt, opererende tegen liet rijk van Boni (eiland Celebes.) In aanmerking genomen hebbende dat het rijk van Boni door de wapenen overwonnen is, en de hoofden en het volk zich aan het nederlandsche gouvernement hebben onderwor pen dat derhalve niet langer behoeft te worden gehandhaafd de blokkade van tleszelfs kusten, afgekondigd op den 10 februarij 1859 verklaart dc blokkade van de kusten van Boni voor opgeheven en de handel in de golf van Boni voor ieder weder vrij en onbelet. Gegeven in het hoofdkwartier te Palakka (rijk van Boni), op den 1 januarij 1SG0. Deluit.-gener. voornoemd (get.) van Swieten. De algemeene secretaris (get.) A. Loudon." De Oostpost deelt bovendien mede de onderstaande orders voor de zee- en landmagt van de tweede bonische expeditie. De eerste is gedagteekend 28 december 1859 en luidt als volgt: De gouverneur-generaal heeft mij bij telegram van den 17 dezer gemagtigd om aan de krijgsmagt, die deel heeft geno men aan de operatien tegen Sindjay en Boni, hoogstdeszelfs tevredenheid te betuigen en geluk te wensclien met den goe den uitslag van dezelve. Ik kwijt mij met geluk vau deze opdragt en bedank al mijne wapenbroeders, van dengeringstentotdenhoogsten, voor de goede medewerking en dapperheid daarbij betoond. De oorlog kan nu als geëindigd worden beschouwd. Wat nog te doen overblijft, is de taak der diplomatie, ondersteund echter door den sterken armBoni is onderworpen, en wat daaraan ontbreekt zal zonder moeite worden aangevuld de rijkssieraden, door de voortvlugtige koningin medegenomen, zullen worden uitgeleverdWadjoc kiest eenen Aroe-Matou- wa en zal met liet gouvernement een contract sluiten. Soping

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1