MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 36. Zaturdag 1860. 24 Maart. öinncttlanïrscljc tijöhujm. föuiicnlanösdje tijöingcn. ^.fcL\W-s K\ tiOf.H t Deze courant verschijnt des dingsdagSj donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave deu avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is /3, franco per post ƒ3,4-0. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. j De prijs van gewone advertentieu is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 23 maart. Bij (le kamer van koophandel en fabrieken alhier, ligt ter inzage een gedrukt berigt nopens den handel te Hamburg, gedurende het jaar 1S59. Gisteren avond werd door hetmuzijkgezelsehap XJit kunst liefde een concert gegeven tot sluiting zijner wekelij Usche bijeenkomsten gedurende den winter. Als solisten deden zich daarop hooren de lieeren Ernest Appy, violoncellist te Amsterdam, en Joh. B. Bremer, pianist te Rotterdam. Beiden handhaafden daarbij hunne gunstige bekendheid, zoo dat hun de eer der terugroeping te beurt viel. Bij de dingsdag plaats gehad hebbende verkiezingen van leden voor de tweede kamer der staten-generaal zijn uitge- bragt: in het hoofdkiesdistrict Amsterdam 509 stemmen op den heer J. G. Rijnders en 449 op den heer W. Poolman, tusschen welke eenc herstemming moet plaats hebbenin het hoofdkiesdistrict IToorn 505 stemmen op den heer mr. M. J. de Lange, en 309 op de» heer mr. P. M. Tutein Nolthenius, tus schen welke mede eene herstemming moet plaats liehben. Naar men verzekert zou de tweede kamer der staten gene raal, tegen het midden der volgende maand hare werkzaam heden hervatten. In het vereenigingsgebouw der Koninklijke nederlandsche yaclitclub te Rotterdam, hield de heer mr. P. F. llubrecht jl. dingsdag avond eene tweede lezing over geschiedenis, tot onderwerp waarvan hij gekozen had Mohammed de profeet. Eerst schetste de spreker het leven en werken van Moham med, om daarna het oog te vestigen op zi jne vreemde en toch zoo belangrijke persoonlijkheid, inliet bijzonder op het be ginsel dat hem bestuurde, en ten slotte eene beantwoording te beproeven der vraagwelk oordeel hebben wij over hem te vellen De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, graaf van Zuylen van Nvevelt, wordt tegen het einde der maand in de residentie verwacht. Naar men verneemt bestaat het voornemen te 's Graven- hagc een zoölogisch-botanischen tuin op te rigten. Een ge schikt terrein moet daartoe zijn uitgekozen, en de ontwerpers zouden het plan hebben om den tuin in twee hoofdafdee- lingen te splitsen, als een voor planten en dieren van Neder land, en een voor die uit Nederlands overzeesche bezittingen. Eene wetenschappelijke rangschikking zou daarbij op den voorgrond staan en verder alles zoodanig aangelegd worden, dat de inrigting eene der meest smaakvolle van de residentie zal wezen. Aan den vroeger te Rotterdam woonachtigen talentvollen toonkunstenaar J. A. van Eyken, te Elberfekl, is dezer dagen eene welverdiende onderscheiding te beurt gevallen. II. K. H. de regerende groothertogin van Saxen Weimar Eisenach (geboren prinses Sophia der Nederlanden,) diedeopdragt van zijne uitmuntende, ook ten onzent bekende compositie voor Vondels Lucifer wel had gelieven aan te nemen, heeft den componist, ten bewijze van hoogschatting en erkentelijk heid, een kostbaren met diamanten omzetten doekspeld ver eerd, welk geschenk van een zeer vleijend schrijven vergezeld J?ing. De pink Uit achting en vriendschap, stuurman Dirk Spaans, reedev Maarten Korving, lieeft dingsdag te Scheveningcn aan- gebvagt 175 manden schol, 12') stuks levende of bunschol, 1G0 stuks tongen, 18 stuks kabeljaauw, 7 manden schelviscli en 4 manden scharren om te worden gedroogd, die gezamen lijk op den publieken afslag hebben gegolden de aanzienlijke som van vijf honderd dertig guldenhet geen als eene groote zeldzaamheid mag worden aangemerkt; vooral, omdat de vangst van die schuit alleen is en zij slechts 14 dagen afwe zig is geweest. De beroemde orchestdirecteur Jullien, ook hier te lande bekend, is voor eenige dagen in een krankzinnigen-gesticlit te Neuilly, waar hij sedert acht dagen was verpleegd, over leden. In Belgie is de Gazette de Liège voor de regtbank gedag vaard, omdat het blad heeft berigt, dat de Maas door de laat ste regens meer dan 7 voeten was gewassen, en alzoo had ge bruik gemaakt van eene afgeschafte benaming. Bciiocmingcn en besluiten. ridderorden. Vergund aan mr. M. II. Godefroi, vroeger raadsheer in het provinciaal geregtshof van Noordholland, thans miuistev van justitie, het aannemen en dragen der on derscheidingsteekenen van officier der Leopoldsorde, hem in eerstgemelde betrekking door Z. M. den koning der Belgen geschonken. auditeurs militair. Benoemd met 1 april tot auditeur militair in het provinciaal kommandement van Noord-Bra bant, jhr. mr. L. B. C. L. van Sasse van Ysselt, thans substituut officier van justitie bij dc regtbank te 's Hertogenbosch. belastingen. Pensioen verleend aan T. W. II. Dozy, wed. van W. F. G. L. Kerpestijn, ontvanger der directe be lastingen enz., te Bath, ad f594; aan B. van de Velde, wed. van J. F. Ilufkens, commies der 2de klasse te Axel, ad f 1G2. consulaten. Benoemd tot consul generaal in het gemee- nebest Haïti, de heer C. Schulz, te Port au Prince. leger. Benoemd tot majoor en kommandaut der troepen op Curacao, de kapitein H. Boer, van het wapen der artillerie bij de landmagt in West Indie. Sierk- cm sehooSuteuws. Door deu kerkeraad der nederduitsche hervormde ge meente te Vlissingen, is den 21 dezer het navolgende twaalf tal opgemaakt, ter voorziening in de vacature van eenen predikant, veroorzaakt door het vertrek van den heer J. J. Knap. De heeren J. Drost, teRheneu; G. A. Fijnvandraat, te Zwartsluis; W.Kluever, teWolphaartsdijk; F. W.Mevens, te Baarn G. L. Fruitier de Talma, te ScherpenzeelG. J. Zijnen, teZwijndreclit; A. J. Molenaar, te Harderwijk N. Osti, te DelftshavenC. A. Kam, te Oost en West Souburg L. Steinfort, te Bloemend aal; J, J. Richard jr., te Zeist, en P. A. van Toorenenbergen, te Barneveld. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Tliolen is ter vervulling der vacature van een predikant, ontstaan door het emeritaat van den heer C. de Visser, het navolgende alphabetisch gestelde twaalftal geformeerd C. A. Buyze, te Kleverskerke; van Dalen, te St. Philipsland; Krol, te Nieuw- Vossemeer; W. F. Mcnzel, theol. dr., te RenesseA. van der Mey, te Kerkwerve; Nouhuys, tc Ossendrecht; Niemeijer, te Prinsland; C. W. Schüller, te Eikerzee; van Lamsweerde Scküller, te Noordgouwe Steenberg, te Amsterdam; J. van Witzenburg, te Ouwerkerk; van Wijnmalen, te IJzendijke. 3flarme en leger, t Gisteren middag is van 's ri jks werf te Vlissingen met het beste gevolg te water gelaten, het stoomtlottillevaartuig Haarlemmermeer, bestemd voor de dienst in onze overzeesche bezittingen. Oosi-indische koloniën. Een particulier schrijven behelst de volgende bijzonderhe den nopens de te Djocjocarta ontdekte zamenzwering onder de zwitsersclie soldaten van het indisch leger. Gelijk u bekend zal zijn, lieeft men. in Europa eene menigte zwitsersclie soldaten voor het indisch leger aangeworven van deze zijn na aankomst in Indie 300 te Solo en 300 te Djocjain garnizoen gelegd. Eenige dagen geleden is in laatst genoemde plaats onder de Zwitsers een complot ontdekt, dat in vereeniging met hunne landgenooten te Solo gesmeed was. 50 dier Zwitsers hadden namelijk het plan gevormd, om al de officieren en de europesche ingezetenen te vermoorden en de schatkist te plunderen, om vervolgens te trachten te Sama- rang een schip te overrompelen en daarmede met hun buit te vertrekken. Een half uur voor dat dit plan ten uitvoer ge- bragt zoude worden, werd het gelukkig door een Franschman (een Parijzenaar) aan het licht gebragt. Anders waren velen als slagtoffers gevallen. De zamenzweerders hadden hunne geweven geladen en waven buitendien van dolken en messen voorzien. Ik behoef u niet te zeggen, hoeveel sensatie deze gebeurtenis bier heeft te weeg gebragt. Met overleg en bedaardheid is men er in geslaagd, de gewe ren aan de zamenzweerders te ontnemen en een twintigtal belhamels in verzekerde bewaring te stellen. Men is nog bezig met hunne instructie. Zij bekennen alles. Verkoojiingen en aanbestedingen. Oostkapelle 20 maart. Eene hofstede met 8 bund. 97 roed. 40 ellen bouw- en wei land. Verkocht voor fS655. t Heden voormiddag ten 11 ure is aan de directie der ma rine te Vlissingen, onder nadere goedkeuring van zijne exc. den minister van marine aanbesteedde levering van gegal vaniseerde ijzeren overdekkingskappen voor zes verdedi<jings- vaartuigen, aldaar liggende. Daarvoor is minste inschrijver bevonden te zijn, de heer N. A. van Goethem aldaar, voor f8652. Woensdag heeft aan hetministerie van marine te 's Gra- venhage plaats gehad de aanbesteding van het maken en leveren van eene ijzeren schipdeur voor het oude drooge dok op het maritieme etablissement Willemsoord, welk werk is aangenomen door de heeren van Everdingen en Everard, te Delftshaven, voor de som van f 24,700. Tbermometerstand. 21 maart 's av. 11 u. 40 gr. 22 's morg. 7 u. 38 'smidd. 1 u. 46 gr. 'sav. 11 u. 38 gr. 23 'smorg. 7u. 38 'smidd. 1 u. 46 gr. Kn geland. Londen 21 maart. The morningpost bevat eene depeche uit Parijs, volgens welke de tijding, dat Oostenrijk zich met het protest van Zwitserland tegen de aanhechting van Savoye aan Frankrijk zou vereenigd hebben, ongegrond is. Volgens een berigt van Reuters agentschap heeft de heer de Thouvencl aan de vertegenwoordigers van Frankrijk bij de mogendheden eene nota gerigt, waarin betoogd wordt dat de afstand van Savoye en Nizza geheel onafhankelijk van de kwestie der zwitsersclie neutraliteit eu der natuurlijke grenzen beoordeeld en alleen uit het oogpunt van eene recti ficatie der grenzen beschouwd moet worden. Ten slotte wordt de hoop uitgedrukt, dat de mogendheden de hij deze nota gegeven verklaringen met de zelfde vriendschappelijke gevoe lens zullen opnemen, als waarmede de mededeeling gedaan is. In de zitting van hethoogerhuis van gisteren heeft lord Noimanby aangekondigd, dat hij eerstdaags onderscheidene voorstellen zal doeu betrekkelijk de savooische kwestie. In antwoord op eene vraag van lord Ellenborough heeft de her tog van Newcastle verklaard dat de regering niet voornemens was de sterkte der artillerie te verminderen. In de zitting van het lagerhuis heeft de heer Berkeley voor gesteld om over de reformbill bij geheime stemming te beslis-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1