MIBDËLBURGSCHE COURANT. N°' 35. Donderdag 1860. 22 Maart. öinncnlunöscljc tijitrmgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Viissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGE VEUS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. MieMelïmrg 21 maart. Van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indie zijn over Marseille, ontvangen twee telegrammen, gedagteekend respectievelijk Buitenzorg 7 februari) en Weltevreden 21 februari] jl. Het eerste luidt: „Zeer voldoende tijdingen van Boni ont vangen. De regalia zijn uitgeleverd. Aroe-Palakka, door den Hadat verkozen, is geinstalleerd als leenvorst van Boni. De boniscbe expeditie is geëindigd. De troepen komen terug. Van Bandjermasin niets zeer bijzonders. Weinig verandering. Op Java en alle andere bezittingen gaat alles goed." Het tweede luidt: „Zoo even zijn zeer voldoende tijdin gen van Boni ontvangen van den 9den dezer. Alles ging goed. Dit is ook hier het geval. De heer Keuchenius (lid van den raad van Nederlandsch Indie) en familie aangekomen." Bij de treurige ondervinding dat de welvaart in de meeste plaatsen dezer provincie trapsgewijze afneemt een onver mijdelijk gevolg van haar betrekkelijk meer en meer toene mend isolement mag het aan de andere zijdeniet on opgemerkt blijven dat het geestelijke leven in dien teruggang niet deelt, en dat zich juist op intellectueel gebied menig ver schijnsel voordoet, waaruit men kan besluiten dat bij gunsti ger omstandighedeneene meerdere ontwikkeling ook in practische rigting, niet zou achterblijven. Dit getuigen o. a. de meerdere werkzaamheid, welke men bij sommige instellin gen van wetenschappelijken aard waarneemt, en de ijver waarmede nu en clan getracht wordt nieuwe stichtingen in het leven te roepen. Een voorbeeld daarvan vinden wij weder in de oprigting der provinciale bibliotheek, waarvan omtrent een jaar gele den het denkbeeld voor het eerst ter sprake kwam. Wel waren er toen reeds een aantal werken aan de provincie toe- behoorende voorhanden, maar zij waren ongeordend in ver schillende lokalen verspreid en niet voor algemeen gebruik bestemd. Er was echter genoeg om tot grondslag te dienen voor eene meer uitgebreide bibliotheek, en een beroep op de provinciale staten, verschillende vereenigingen en particulie ren gedaanbleef niet zonder gunstig gevolg. Sedert de oprigting zijn, naar wij vernemen, 124 boekwerken ten ge schenke en een GOOtal in bruikleen afgestaan, terwijl het getal op andere wijze nog met 500alzoo het geheel met 1200 werken is vermeerderd, waardoor de verzameling nu uit 1700 boekwerken, in 5000 deelen, bestaat. In verband met het kortstondig bestaan mag de boekerij dus, wat den omvang betreft, vrij aanzienlijk worden genoemd, maar zij is dit nog meer wanneer men acht geeft op den aard der aan wezige werken. Alles is nu stelselmatig geordend, in uitmuntend geschikte lokalen vereenigd, en in de catalogus, welke ons door de wel willendheid der commissie is toegezonden, vinden wij een aantal belangrijke zakenwaarvan wij hier slechts als zeld zaam vermelden de nagenoeg volledige verzamelingen der Resolutien van de staten-generaal der Vereenigde Nederlan den en die van de staten van Holland en West Vriesland, be nevens de No tulen van de staten van Zeeland, aanvangende met 15S7; een groot aantal politieke pamfletten, uit bet tijd vak van 16311684; de door de Vereeniging van genees- cn heelkundigen in Zeeland in bruikleen gegevene verzame ling van geschriften van zeeuwsche geneeskunstoefenaren en van die, welke betrekking hebben op den natuur- en genees kundigen staat van Zeeland; verscheidene nederlandsche kronijken en enkele incunabelen. Deze boekerij zou echter van betrekkelijk gering nut zijn, indien zij slechts voor enkelen toegankelijk was, maar wij mogen niet onvermeld laten dat zij met de meeste inschikke lijkheid ten dienste van het pt&Bè'fc is opengesteld. Op die wijze wordt reeds nu in de lang gevoelde behoefte aan eene openbare bibliotheek voor een groot deel voldaan, en het is van den bekenden ijver der commissie en van de reeds krach- tig geblekene algemeene belangstelling te verwachten, dat deze nieuwe stichting, waarvan velen zich reeds met nut bedienen, ceue geregelde uitbreiding te gemoet gaat. Deammdissements regtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de reeds een en andermaal (laatstelijk in het no. dezer courant van 26 januarij jl.,) vermelde vordering van de koloniale bank van Engeland tegen jhr. W. R. Boddaert, handelende onder de firma Boddaert &comp., in betrekking als zich gekwalificeerd hebbende te zijn directeur eener nego tiate ten behoeve van diverse planters in Rio Essequebo en Dernerary, opgerigt te Middelburg in 1766 en 1772. Die vordering strekte, dat de regtbauk den gedaagde zou veroordeelen om aan de eischeres te voldoen eene som van f 23.035,62.1- met de interessen sedert den dag der in verzuim stelling. Bij een zeer uitvoerig vonnis heeft de regtbank vooropge steld dat de gedaagde, na de verwerping door deze regtbank der opgeworpene exceptie van non kwalificatie, bevestigd bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, in privé is gedagvaard, en een veroordeeleud vonnis alzoo tegen hem in privé zou moeten worden ten uitvoer gelegd. De vraag ech ter, of de gedaagde in privé aansprakelijk is voor de schuld welke is aangegaan door den agendaris der negotiatie, den heer W. onder de Wijugaart Canzius, te Georgestowu, is ontken nend beantwoord. Die agendaris toch, handelde volgens eene volmagt, op hem als lasthebber verstrekt door jhr. W. R.Boddaert.als directeur der meergemelde negotiatie, benevens de drie com missarissen bij die instelling, zoo dat de heer Canzius niet was lasthebber van jhr. Boddaert in privé, maar wel van de be doelde negotiatie. Ten deze kan van geen invloed zijn de vraag of directeuren en commissarissen van zedelijke ligcha- men in privé aansprakelijk zijn, daar zulks grootendeels vau de statuten van zoodanig ligchaam afhankelijk is en die ten deze niet in regtcn zijn overgelegd. Derhalve heeft de regtbank beslist, dat de actie tot betaling der schuld niet tegen den gedaagde in privé kon worden in gesteld, en de eischeres alzoo in hare vordering niet ontvanke lijk immers ongegrond, verklaard, met veroordeeling van haar in de kosten, ook die welke waren gereserveerd. In den moddermolen voor de uitbaggering van het haven kanaal,welke reeds voor eenigen tijd was afgeleverd door den aannemer J. Pot te Ridderkerk, is dezer dagen ook de stoommachine gesteld, waarvan tie vervaardiging afzonder lijk was aangenomen door de lieeren wed. A. Sterkman zoon, te 's Gravenhage. Tegen de helft der volgende maand zal waarschijnlijk met de uitbaggering worden aangevangen. De Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zee land, heeft dezer dagen verzonden het programma voor hare tiende tentoonstelling, welke zij zich voorstelt alhier den 8 en 9 november dezes jaars te houden. Daarbij zal in zoo verre van den tot hiertoe gevolgden weg worden afgeweken, dat men thans hoofdzakelijk ter mededinging oproept onderschei dene soorten van tafelvruchten, groenten, aardappelen enz. Naar wij vernemen is de op den 15 en 16 dezer aan het de partementvan hinnenlandsche zaken gehoudene bijeenkomst der hoofden van de verschillende provinciale bureaux voor statistiek, reeds aanvankelijk met een gunstig gevolg be kroond. Daarop is namelijk bepaald, dat men in de eerste plaats zal trachten de gewenschte en vereischte eenheid in de volkstelling te brengen, ten einde tot juiste cijfers te geraken, terwijl voorts door gemeen overleg en samenwerkingtusschen de verschillende provinciale bureaux, de belangen der statis tiek in het algemeen ten krachtigste béhartigd en zoo veel mogelijk bevorderd zullen worden. "Weder zijn eene premie van f 50, en tien van f 20 elk. dooi den minister van binneiilandsche zaken uitgeschreven voor de haringvisscliers, die de beste waarnemingen aan het Ko ninklijk meteorologisch instituut te Utrecht zullen leveren. Gisteren werd de heer mr. L. Metman te Rotterdam ver wacht. om met de Batavier naar Engeland te vertrekken, ten einde van daar zijne belangrijke zending als commissaris des konings naar onze West-Indische bezittingen ten uitvoer te brengen, waar hij eene nieuwe wetgeving en regterlijke orga nisatie gaat invoeren, als inleiding tot de emancipatie der slaven, waardoor deze bezittingen zulk eene gewigtige ver andering in den maatschappelijken toestand te gemoet gaan. Wij vernemen dat bij koninklijk besluit aan den heer dr. Wttewaall, te Voorst, de commissie is opgedragen, een werk te schrijven over de insecten, die den landbouw, de houtteelt, de warmoezerij en de bloemisterij benadeelen, met aanwijzing van de middelen daar tegen te gebruiken. Men schrijft uit Nijmegen dat de kade ahlaav langs den Waalkant er treurig uitziet, naardien die steeds inzakt. Zes en zeventig landheeren in Engeland onder welke Z. K. H. prins Albert, lord Palmerston, de hertog van Argyll, thans minister van justitie, lord Llanover, minister vau op en- bare werken, staan niet meer toe dat zich op hunne goederen eene tapperij van sterken drank bevindt. IScEDoemÊRïgeM esa beslUiatesa. arrondissements Reg tb an ken. Benoemd tot regter- plaatsvervangcr in de arrondissements regtbank te Zierikzee, mr. J. Moolenburgh, procureur bij die regtbank. kantongeuegten. Benoemdtot plaatsvervangend kan- tonregter te Zierikzee, mr. J. P. N. Ermerins, advocaat te en secretaris der gemeente Zierikzee. Necrologie. Jl. vrijdag middag is de baron Vincent van Tuy 11 van Serooskerken, kamerheer des konings, die zich tijdelijk in het Hotel Paulez te 's Gravenhage bevond, plotseling aldaar over leden. Hoewel er spoedig geneeskundige hulp werd aange wend, was die echter vruchteloos. Dadelijk op het vernemen van dit berigt, bevonden zich Z. K. H. prins Hendrik, Z. D. II. de hertog van Saksen-Weimar, benevens vele leden van de koninklijke hofhouding en andere vrienden van den over ledene in het hoteldaar de overledene in Iiooge achting stond wegens zijne voorkomendheid en welwillendheid. Zijn plotselinge dood moet door eene hartziekte veroorzaakt zijn. Kerk- en schoolnieuws. De heer Ternooy Apelte Delft, heeft voor de op hem uit- gebragte beroeping als predikant bij de nederduitsche her vormde gemeente te Groningen bedankt. Marine en leger. Het gewoon contingent voorde nationale militie, ligting van 1SG0, bedraagt voor het geheele rijk 9511 en voor de provincie Zeeland 472 mail. Daartoe moeten worden bijgedragen door Middelburg 45, Viissingen 30, Zierikzee 21, Goes 17, Houte- nisse 13, Axel, Zaamslag en Wissekerke S, Tholen, Yzendijke, G roede en Neuzen 7. Weslkapelle, St. Annaland, St. Maar tensdijk, 's Heer-Arendskerke, Biervliet en Ilulst 6, Brou wershaven, Oud-Vossemeer, Heinkenszand, ICruiningen, Aar denburg, Oostburg, Schoondijke, Hoek, Koewacht. Clinge. Graauw. St. Jan Steen en Ooltgensplaat 5. enz. Eerstdaags wordt te Nieuwediep van Amsterdam ver-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1