m BEGRAFENIS-FONDS. ligchaam een wetsontwerp is aangeboden, waarbij eene som van 40 millioen beschikbaar gesteld wordt tot het doen van voorschotten aan industriëlen om hun materieel te verbeteren of te vernieuwen. Tevens is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van het tarief voor zoo veel de wol, katoen en an dere grondstoften betreft. In den loop dezer maand verschijnt het 17de deel der Histoire de l'empire, van Thiers. De schrijver levert daarin zeer uitvoerige détails omtrent de desorganisatie van het fransche leger bij do aankomst in de Rijnprovinciën, en de oppositie tegen Napoleon I, wegens het niet sluiten van den vrede, na de overwinningen bij Lutzen en Bautzen. Voorts geeft hij een overzigt van de onderhandelingen tusschen de verbonden mogendheden omtrent het overtrekken van den Rijn, en volgt den loop der gebeurtenissen tot op de eerste abdicatie van Napoleon; terwijl hij ten slotte nog in een kort resumé het toenmalig keizerrijk in al zijne grootheid tegen over al zijne zwakheden voorstelt. Parijs 15 maart. De zaak van Savoye en Nizza heeft, naar men thans verzekert, eene belangrijke schrede voorwaarts gedaan. Sardinië moet namelijk zelve hebben toegestemd om die twee gewesten regtstreeks aan Frankrijk af te staan, even als Oostenrijk het met Lombardyc deedMen wil zelfs dat de acte van schenking reeds in handen A an het kabinet der Tui- lerien is of spoedig komen zal, maar dat gerucht zal wel voor barig zijn, en in ieder geval moet de acte aan de goedkeuring van het sardinische parlement zijn onderworpen alvorens zij van kracht is. Of nu de inwoners zullen geraadpleegd wor den, welligt ook na dat de zaak haar beslag heeft gekregen, is nog onbekendSavoye gaat geheel aan Frankrijk over, en de concessie» welke de keizer zal doen, bepalen zicli totcenige wijzigingen in het handelsstelsel en misschien ook eene on- zijdigverklaring van een paar kantons. Zwitserland moet tegen deze schikking zeer ingenomen zijn, en men verzekert zelfs dat de bondsraad zijnen gezant alhier last heeft gegeven om aan den heer de Thouvenel tc verklaren dat men alle schikkingen van on zij dig verklaring van nul en geener waarde zal houden, ten zij de bond vooraf waarborgen heeft bekomen voor de zekerheid van zijne grens scheidingen. Een en ander behoeft echter nog allezins beves tiging. Het verdient opmerking dat, in weerwil dezer concessie door Sardinië, van de zijde des keizers meer dan ooit er op wordt aangedrongen dat het vraagstuk der.llomagna onbe slist blijve. Italië. Volgens een berigt uit Florence is de stemming omtrent de inlijving bij Sardinië aldaar dingsdag voortgezet met orde en kalmte. Des avonds zijn de stembussen gesloten. In die hoofdplaats alleen, alwaar 35,300 stemgeregtigden, met inbe grip der militairen, ingeschreven waren, bragten 27,074hunne stem uit, en wel 25,393 voor de vereenigiug met Sardinië en 1150 voor de vestiging van een afzonderlijk koningrijk, ter wijl 531 briefjes zijn van onwaarde verklaard. Voor zoo ver de uitslag der stemming in de provincie Modena bekend is, hebben zich aldaar 52,409 stemmen voor de aanhechting, en 5G voor een afzonderlijk Midden-Itali- aanseh koningrijk verklaard. In de provincie Ferrarazijn 48,000 stemmen voor de vereeniging uitgebragt. In Toskane is de uitslag der stemming van 214 gemeenten bekendaldaar zijn 330,087 stemmen voor de vereeniging. en 13,156 vooreen afzonderlijk koningrijk uitgebragt. Ilct sardinische parlement is b ij koninklijk besluit tegen 20 dezer bijeengeroepen. Het is te verwachten dat daarin ook de vertegenwoordigers der centraal-italiaansche staten zullen zitting nemen, hoewel het tijdstip om die te benoemen, te kort op handen schijnt na de formaliteiten, die er nog moe ten plaats hebben, om aan de inlijving haar beslag te geven. De berigten uit Napels zijn van dien aard. dat men zich geenszins behoeft tc verwonderen, indien men daar ernstige gebeurtenissen ziet plaats grijpen. Er is geen einde aan de gevangenneming van personen, op wie niets meer dan eene verdenking rust, het zij wegens hunne bloedverwantschap met andere verdachte personen, hetzij wegens hunne antece denten, of wegens de meest nietige aanleiding. De regering houdt te midden van dit alles niet op, krijgstoerustingen op groote schaal te nemen. Bijzondere opmerking verdient het berigt, dat eene engelsche vloot voor de hoofdstad is verschenen. Spanje. Madrid 14 maart. De tweede veldtogt in Marokko is roem rijk geopend. Zondag jl. hebben talrijke benden gewapende Mooren, waaronder Kabylen uit de omstreek van Melilla het spaansche legerkamp voor Tetuan aangevallen. De spaansche troepen hebben de aanvallers afgeslagen, hunne position vermeesterd, hen tot op den afstand van een half uur vervolgd en een aanmerkelijk verlies toegebragt. Volgens latere berigten heeft maarschalk O'Donnell een eigenhandigen brief van den keizer van Marokko gekregen, ten einde op nieuw onderhandelingen aan te vangen omtrent het sluiten van den vrede. ff)anbflsbrri(jtcn. Ga-aanmarktcn Amsterdam 16 maart. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f411*. Lijnolie op zes weken f 32-J. Oostburg 11 maart. De aanvoer ter markt van heden was ruim, doch de koop lust beperkt, waardoor geringe kwaliteiten, waaruit hoofd zakelijk de aanvoer bestond, moeijelijk waren te plaatsen, en bovendien ook ver boven de waarde werden gehouden. Men besteedde voor tarwe f7,50 af 9,20 naar kwaliteit. Roggef6,50, f6,70 en f7. Wintergerstf 4,50 a f6,30. Zomer dito f5,30 a f6. Haver f 2,50 a f3,20i Zomergersten haver in zaaisoort, nog iets hooger. Erwten nagenoeg niet aan en met veel be geerte. Kanariezaad f 9,50 a f 10 geboden, doch hooger opge houden. Middelburg 15 maart. Even als voorgaande week was de aanvoer van zeeuwsche tarwe kleiu, doch uit Walcheren was er meer ter markt, en daar er nog al kooplust bestond, zoo heeft men dan ook ge kocht: Gewone goede zeeuwsche tarwe f9, mindere f8,75 a f8,50. Jarige walchersclie tarwe niet ter veil. Nieuwe dito werd gekocht van f 9 tot f 10 per mud naar kwaliteit; door de consumtic is echter voor een enkel monster f 10,25 betaald. Puike zeeuwsche rogge f7,10 met genegen koopers. Gerst ging niet vlug van de hand; men kocht echter de beste winter f 6, mindere f 5,75 de mud en de beste zomergerst is enkel f 6 en de gewone goede f5,75 betaald. Walchersche witte- boonen zeer weinig terveil en begeerd, men kocht die gaarne aan f 11 en f 11,25 de mud. Dito bruineboonen f 12,50 do mud met genegen koopers. Dito paardeboonen bijna niet ter veil en men hield steeds op f 7 de mud. Walchersche groene erwten ziet men bijna niet meer; voor de getoonde werd gaar ne f 11 betaald. Zeeuwsche paardeboonen noch erwten waren er ter markt. Koolzaad werd voor f 12,40 verlaten doch was einde beurs nog onverkocht, ltaap-olie f 42,25. Patent-olie f 44,50. Lijn-olie f35 per vat op 6weken, op kontant fl lager. Harde lijnkoeken f 10,50 per 104stuks. tilcntltl«lelde marktprijzen Liverpool; Julien, gez. Sieh. Dublin; Vxdorine Melanie, gez. Doeuvre, Requejade; den ldden Samuel Bernard, gez. Shar- man, Londen; Barnsby, gez. C. Timlinson. Newcastle; Gefion, gez. Arensen, Odensee; Alfred Edwingez. James Hunt, En geland; Horeb, gez. Darling, Goole; Forluna. gez. C. de But, j Altona; stoomboot 1leva, gez. Lamplough, Gorle, deze drie 1 voor Gent bestemd; Terra Novagez. H. P. Olsen, Riga; Maria, gez. J. Pieper, Sevilla; Alma, gez. Petitgas, Havre: Waterhuize, gez. II. J. Oosterhuis, Ostende; llelene, gez. Breckwoldt, Buenos Ayres; Sherman, gez. Hichbern, Queens- town; Nor, gez. O. Lydersen, Noorwegen; Aurora, gez. J. Grande, Gothenberg; Nestor, gez. John White, Newcastle. Naar zee vertrokken, den 9den: Jesusa, gez. Carransa, Havanna; Futilina, gez. Mitchell, Eignemouth; Annettegez- J. Mon, Montevideo; Frederico, gez. Junio, Lissabon; Emma. gez. A. Féchant, Cloehester; Victoire, gez. Lamarche, Bor deaux; Revenu, gez. Luse, New York; Actiën, gez. Show, En- geland; Johannis, gez. Schroder. Arborg; Gyda. gez. Stiansen, Noorwegen: Farewell, gez. Willes, Londen; Malta, gez. Tun- nore, Ipswich; Diana, gez. Jones, Newcastle; Anne Marie, gez. i Bolmarcicli, Newcastle; denlldem Louise, gez. II. Ilarwig, Tiendriha, gez. K. P. Vos, Johanna, gez. K. J. Drent, deze bestemd naar KoningsbergenIlenclrika Ilillegina. gez. J. J. i Kuiper, Bergen; Ar go, ge z. II. H. Koster, Fredrikstad. lïliöüdm ran uemoer. per ned. mud. Tarwe f a f Dito - 9,a -10,25 Rogge oude - 7,a- "7,10 Gerst wint. - 6,a - 6, 6,a - G, Dito zom. Haver Boekweit Witteboon -11,— a-11,25 per ned. mud. Bruineboon f 12,50 a f 12,50 Paardeboonen- 6,70a- 7.— Gr. erwten .-11 a -12,50 Kool en raapz. -11,50 a -12,40 Kanarizaad a Aardappelen.- 3,50a- 4, per ned. pond. Versche boter f 1,05 a f 1,15 Middelprijzen van bakbare tarwe f 9,85 en rogge f 7,10. PrijzesB van effecten. Amsterdam 16 maart. Nederland Certific. Werkelijke schuld 24 pet. dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 44 Rusland. Oblig. 1798/1816 5 Certific. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie5 dito6 Aand. spoorweg (afgefourneerdschoon) Polen. Schatkistobligatien4 Spanje. ObligatienIf dito binnenlandsch3 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale5 dito 1847/1852 21- Bank actiën-3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 21 Portugal. Obligatien3 dito nieuwe3 Grenada, dito(schoon) Venezuela.dito21 Illinois. dito7 Mexico. dito3 Londen, 15 maart ten 12 ure. Consols 94|-. Weenen, 15 maart, (slotprijzen) Metalliek 5 pet. Parijs, 15 maart.(slotpr.41 pet. compt. 3pet. 64-1 76* 98* 103} 73* 313 77 34 47* 69 53* 35* 51 43* 42* 14} 25* 82* 21 69,30. 6S,— Aectijïimgcn. Den 15 maart ter reede van Veere aangekomen, de neder- landsclie schooner Clemens, gez. II. Persoon, de engelsche brik Blossom, gez. F. Olivier, beide van Newcastle, en de nederlandsche kof Adolf Eduard, gez. G. F. Teensma van Sunderland, alle drie geladen met steenkolen naar Middel burg bestemd. Door den schipper Jacob van Belzeu, te Arnemuiden binnengekomen, is gerapporteerd te hebben opgevischt, een gedeelte van den achtersteven van een groot schip, waarop een verguld beeld van een kind, houdende korenaren in de hand, en aan de andere zijde een groen geschilderde draak, hetwelk oogenschijnlijk nog zeer kort in zee gedreven had. Den 12 dezer ter reede van Vlissingen gepasseerd voor Antwerpen bestemd de stoomboot Russian, gez. Cuhtis, Hull; Trafo, gez. Nielsen, Zweden; Uaidol, gez. D. Kanos, ST00MB00TDÏENST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in Maart. VAN MIDDELBURG I VAN ROTTERDAM Zatuvdag 17 's morg. 8 ure. Zaturdag 17 smidd. 12 ure. Zondag 18 9 Maandag 19 1s morg. 6 Dingsdag 20 10 Dingsdag 20 6 Woensdag 21 10,30 Woensdag 21 7 Donderdag 22 11 Vrijdag 0;j S.30 Zaturdag 24 's midd. 12 Zaturdag 24 10.15 Zondag 25 12,30 Maandag 26 10,30 Dingsdag 27 's morg. 6 Dingsdag Woensdag 27 10,30 Woensdag 28 6 28 10.30 Donderdag 29 6 Vrijdag 30 10,30 TlDuLTtrnttcn. Ondertrouwd H. B. WIJTMAN Middelburgen den 15 Maart 1SG0. S. R. BRAKMAN. Algemeene kennisgeving. Heden beviel van een1 Zoon CORNELIA PIETRON- NELLA LAMMERS, geliefde Echtgenoot van Middelburg, II. J. VAN DE KAMER, den 16 Maart 1860. Heden overleed alhier, inden leeftijd van bijna 38 jaren mijne waarde Eclitgenoote MARIA CORNELIA IIEN- NEQUIN. Sluis, J. F. STERN, den 12 Maart 1S60. De Broeders en Zuster van wijlen CORNELIS JOHAN- NIS KR1ES betuigen bij deze hun liartelijken dank voor de deelneming, hun hij het overlijden van hunnen voor noemden Broeder betoond. De genen welke iets tc vorderen hebben van of ver schuldigd zijn aan wijlen den Heer II. A. CALLENFELS, gelieven daarvan opgave of betaling tc doen ten Kantore van den Notaris J. W. LE NOBEL te Oostburg, vóór den 1 April 1860. BESTUURDERS-VERG ADERING van Middelburgs Z1EKEX FB1VDStot opname van Ledenop Dings dag 20 Maart 1S60, des avonds 6j ure, in de Tuinkamer der Sociëteit St. Joris, op de Balans. Namens het Bestuur, PH. A. RISCH, Secretaris. MIDDELBURGS CH De DIRECTIE van voornoemd Begrafenis-Fonds heeft het genoegen te kunnen berigtendat deze Inrigting steeds voortgaat in aantal Leden toe te nemen, zijnde iir;—dit getal thans geklommen tot ruim 3?«O. De gedurende negentien jaren verkregen uitkom sten bewijzen de juistheid der berekeningen waarop dit Begrafenis-Fonds is gegrond, terwijl een voldoend Waarborg-Kapitaal van ruim 16000, de soliditeit dezer Inrigting boven allen twijfel verheft, en den Leden, ook zelfs bij eene buitengewone sterftede voortdurende ge trouwe nakoming waarborgt van de bepalingen op het stuk der uitkeeringen.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3