MIDDELRURGSCHE COURANT. N°" 33. Zaturdag 1860. 17 Maart. öinnrnlrtnöscljc tijïmujen. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te vo De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien Lm, geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg iö graait. De Nederlandsche staatscourant van gisteren bevat het ko ninklijk besluit, waarbij tot commissaris des lconings in de provincie Zeeland, ingaande met 15 inei e. k., is benoemd de beer mr. R. W. baron van Lynden, lid van de gedeputeerde staten van Gelderland. Dit berigt is reeds gisteren voormiddag aan de geabon- neerden op het bulletin medegedeeld. De heer van Dissel hield 11. woensdag in de departe- ments vergadering der maatschappij Tot nut van 't algemeen de eerste der drie voorlezingen waartoe hij zich verbonden heeft. Hij sprak hoofdzakelijk over de vorming der steen kolen, en gaf zijn voornemen te kennen om in de volgende vergaderingen het gas en andere lichtsoorten te behandelen. Elk lid had bij die gelegenheid weder over twee toegangkaar- ten de vrije beschikking, en daarvan schijnt over het algemeen een zeer gepast gebruik te zijn gemaakt. De heer van Dissel wist door heldere en eenvoudige voorstelling zijn belangrijk onderwerp voor elk verstaanbaar te maken, en hij zal daar door zeker bij velen den lust tot nader onderzoek hebben opgewekt. In een volgend nommer geven wij welligt van deze nuttige voovdragt een uitvoerig overzigt- Uit Neuzen schrijft men dd. 13 dezer Nadat in den nacht van 8 op 9 dezer, ten gevolge van het aanhoudend aftappen des kanaals, eene belangrijke weg spoeling en verzakking was ontstaan vóór en van een gedeelte der nieuwe aanlegplaats buiten de westsluizen alhier, zijn in den avond van vrijdag 9 dezer, de beneden-ebdeuren van de oostsluizen verbrijzeld, terwijl één derzelve door den feilen stroom weggespoeld en tot lieden nog niet teruggevonden is. Dit ongeval wordt toegeschreven, zoo wel aan het sluiten der westsluizen, nadat met deze en de oostsluizen te gelijk in den namiddag eene nieuwe aftapping des kanaals was aangevan gen, en welke sluiting geschiedde tot het vóórkomen van grootere onheilen aan de nieuwe aanlegplaats, als ook en voornamelijk aan den overgrooten aandrang van water en den slechten toestand dier oude ebdeuren zeiven. Voorts zijn nog, ten gevolge der vele aftappingen, twee kleine vallen ontstaaneen achter de beschoeijing in de oos telijke schutkolk en een even buiten de oostsluizen, op de punt van het oud-haventje; aan welker herstelling bereids de eerste hand wordt gelegd, ten einde verdere afschuivingen tegen te gaan. De minister van koloniën, beschikkende op een verzoek schrift van de Coningli en co. en andere kooplieden te Am sterdam en te Rotterdam, heeft aan adressanten te kennen gegeven, dat aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie is opgedragen, om te Kanagawa en in elke opengestelde japansche haven consuls of vice-consuls te benoemen, naar mate de behoefte daaraan zal blijken te bestaan. Dat, hoezeer de nederlandsche consul-generaal vooreerst tenminste te Nagasaki zijn gewoon verblijf zal houden, hem is opgedragen zich naar Jedo of Kanagawa of elke andere opengestelde haven te begeven, telkens wanneer de aan zijne zorg toevertrouwde behartiging der nederlandsche handels belangen dit wenschelijk doet achten. Dat verder de gouverneur-generaal is uitgenoodigd de nederlandsche vlag dikwerf in de japansche wateren te ver- toonen, en dan ook, volgens ingekomen berigt, in de maand januarij dezes jaars weder een oorlogsstoomschip daarheen zoude vertrekken. Z. K. H. de prins van Oranje heeft dezer dagen bezoeken afgelegd bij de ministers van Frankrijk, Groot-Brittanjc en Oostenrijk, om hen uit te noodigen hunne souvereinen te bedanken voor het goed onfh.. >i, door den prins iu die lau den ondervonden. De prins is voornemens inden loop dei- volgende maand te vertrekken en bezoeken af te leggen bij de hoven van Rusland, Zweden en Noorwegen. In eene woensdag te Amsterdam gehoudene raadsvergade ring is besloten, ten einde Amsterdam de middelen te ver schaffen eene bijdrage te leveren in de kosten van een kanaal naar de Noordzee door Holland op zijn smalst, ten laste dier stad eene leening te openen van drie millioen gulden, waarvoor a pari zullen worden uitgegeven 3 pet. schuldbrie ven aan toonder, in stukken van f 500, gesplitst in onderdee- len van f 100 naar verkiezing der geldschieters. De nieuw opgetreden minister van justitie heeft eene cir culaire aan de regterlijke autoriteiten gerigt, waarbij liij van de aanvaarding zijner betrekking beeft kennis gegeven, en tevens hunne medewerking inroept. Z. M. de koning van Belgie heeft den heer J. F. Boogaard, commies bij het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage, benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Mevrouw de Vries-van Os, heeft zich maandag avond weder op een concert in het Park te Amsterdam doen liooren. Na den afloop daarvan werd haar in het hotel Rondeel eene serenade gebragt door de lede» van het orchest van den stads schouwburg en van den heer J. E. StumpfF, waaraan zich de liedertafel Euterpe en eene menigte belangstellenden aan sloten. Men verneemt dat jhr. mr. J. C. Martens van Seven- lioven, president van het provinciaal geregtshof te Utrecht, ontslag uit deze betrekking heeft gevraagd. Op de rijks marinewerf te Amsterdam hebben maandag avond, ten gevolge van het afdanken van werklieden, onge regeldheden plaats gehad. De directie heeft daarop het be sluit genomen het werk te doen stakentot zoo lang de schuldigen waren aangewezen. Naar men verneemt zijn eenige namen opgegeven en wordt er onderzoek gedaan. Woensdag zou het werk worden hervat. Benoemingen en besluiten. commissarissen des konings. Benoemd tot commissaris des konings in Zeeland met ingang van 15 mei, mr. R. W. baron van Lynden. Op verzoek eervol ontslag verleend met 1 mei aan jhr. W. Boreel van Ilogelanden, als commissaris des konings in Noordholland, onder dankbetuiging, en hem benoemd tot minister van staat. ridderouden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de luitenant ter zee der le. klasse A Sehotborglivergund aan mr. II. B. W. baron van Goltstein van Oldenaller, opper ceremoniemeester, en mr. W. baron van Goltstein van Oldenaller, het aannemen der onderschei dingsteekenen respectievelijk van ridder grootkruis en kom- mandeur der orde van Albert den Dappere van Saksen en aan K. Enthoven te 's Hage de ridderorde van Isabella la Catolica van Spanje. marine. Bevorderd van schout bij nacht tot vice admi raal Z. K. II. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje. leger. Op pensioen gesteldde majoor J. N. Calten, onderdirecteur van het wapendépot te Dordrecht ad f1300, eu de kapitein G. van de Pol, magazijnmeester der artillerie te Groningen ad f900. Benoemd bij het wapen der art., bij den staf tot kol., de luit.-kol. P. II. van der Meiden, van dien staf. directeur der pyrotechnische school, tevens inspecteur der buskruid-fabri- catie; tot maj. en onder directeur in het wapendepot te Dor drecht, de kapit. der le. kl. jhr. T. II. Snoeck, van het 2de reg. vest.-art., met bepaling dathij zijn tegenwoordig traete- ment van kapit. zal blijveu genietentot kapit. van de 3de ki. (naar ouderdom van rang) de le. luit. A. E. Reuther, van den staf van het wapen, en de le. luit. A. G. Kempers, van het 3e. reg. vest.-art.tot magazijnmeester der art. van de 2e. kl. te Doesburgh de kapit. J. F. Riesz, van den staf van het wapen; tot kapit., de le. luit. L. Vetzo,magazijnmeester der art. van de 2e. kl. te Doesburgh, wordende hij tevens in zijnen rang en betrekking overgeplaatst naar Groningen bij het le. reg. vest.-art.tot kapit. van de3c.kl. (naar ouder dom van rang), de Iuits. F. K. II. M. van Vugten A. J. F. Meyl, beide van het 3e. reg. vest.-art.bij het 2e. reg. vest.- art. tot kapit. van de 3e. kl. (naar ouderdom van rang) de le. Iuits. P. II. J. A. de Booy, van het korps, en P. Ritmees ter van het le. reg. vest.-art.bij het 3e. reg. vest.-art.; tot kapit. van de 3e. kl. (naar ouderdom van rang) de le. Iuits. J. II. Lux, van het 2e. reg. vest.-art., en G. N. Ninaber, van het korps Bevorderd tot officier van gezondheid le. kl. bij de laud- magt in West Indie, G. A. Ferguson. nederlandsche dank. Benoemd tot mede-directeur, de heer Ferdinand Rendorp. ministers. Pensioen verleend aan mr. C, II. B. Boot, als afgetreden minister van justitie ad f2711-, welk pensioen echter geschorst is door de opgevolgde aanvaarding van een bezoldigd staatsambt. rustende-schutterijen. Benoemd bij het. half batail- lon no. G in Zeeland, tot 2e. luitenant A. J. de Wilde Cz. Kerk- en schoolssieuws. De onderwijzer M. Contant, te Nieuwvliet, vierde dezer dagen gedachtenis zijner SOjarige vervulling van die betrek king. Bij die gelegenheid ontving hij van den gemeenteraad eene fraaije pendule ten geschenke. Marine en leger, t Uit Vlissingen meldt men ons dat Zr. Ms. stoomschip Cycloop, kommandant de kapitein-luitenant ter zee J. P. G. Muller,woensdag avond wederom op die reede is aangekomen, meteen transport matrozen voor het fregat Zeeland, en giste- teren middag van daar vertrokken. Naar men verneemt zal debetrekking van onder ekwi- pagiemecster bij de marine te Hellevoetsluis, worden opge dragen aan den luitenant ter zee le klasse A. A. A. Gaymans, ter vervanging van den luitenant ter zee le klasse P. van Wij he, die met 1 mei a. s., opzijn verzoek, eervol uit die be trekking is ontslagen en benoemd tot intendant der quaran- taineplaats op Wieriugen. -In plaats van den luitenant ter zee 2e klasse W. Enslie is op het wachtschip te Willemsoord geplaatst, om later eene kanonneerboot te kommanderen, de luitenant ter zee der le klasse F. M. Parker Verboom. Op liet wachtschip te Amsterdam is met 1 april geplaatst de luitenant ter zee der 2e klasse A. J. A. Kellner. Met den 15 april eerstk. zal in dienst gesteld worden het schroef stoom-flottillevaartuig Heetor.bestemd voor de West- Indien. Ten gevolge der nieuwe legerorganisatie, zijn de vol gende officieren van den generalen staf tot adjudanten der territoriale kommandanten benoemd, als kapitein J. Schuur man, bij den kolonel Scharten, koinm. van het 5de komniando te Vlissingen; kapitein Westenberg, bij den generaal van Geen, komm. van het 2de kommando te Arnhem; kapitein Dittlinger, bij den generaal van Muiken, komm. van het 4de kommando te Haarlemkapitein RolofF,bij den kolonel Ilap- pé, komm. van het 6de kommando te Groningen. Z. M. de koning heeft den minister van oorloggemagtigd bij wijze van proefneming, gedurende liet loopende jaar een aantal van honderd paarden van zuiver inlandsch of zooge naamd gecroiseerd ras, onmiddelijk van de eigenaren, tegen

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1