dat op 1 januarij 1859 het aantal zielen, gemeenten en predi kantsplaatsen van de hervormde kerk was als volgt Gelderland 238.736 zielen, 187 gemeenten, 217 predik. Zuidholland 434,750 202 274 Noordholland. 292,318 160 213 Zeeland115,816 101 115 Utrecht 93,110 67 83 Friesland 223,451 204 224 Overijssel 147,849 70 90 Groningen 167,791 152 165 Noordbrabant 44,342 93 9S Drenthe 78,355 48 54 Limburg 4,309 14 16 Het getal zielen is in 1858 vermeerderd met 13,722, het ge tal gemeenten met vier, als te Halle in Gelderland, te Hoorn op Terschelling, te Horsten in Groningen, en te Broek op Langendijk in Noordholland, en dat der predikanten met 6 behalve in de vier genoemde gemeenten, te Charlois en te 's Gravesande. In Friesland, Groningen en Zeeland, is op iedere duizend zielen nagenoeg een predikant. In Overijssel en Drenthe een predikant op 1600 en 1500 zielen, welke verhouding dus aan merkelijk verschilt. In Gelderland en Utrecht is een predi kant op nagenoeg 1100 zielen. Wanneer men in Noordhol land de groote gemeente te Amsterdam niet mederekent, dan is in die provincie bijna één predikant op 750 zielen, en in Zuidholland, met uitzondering van de gemeenten Rotter dam en 's Gravcnhage, een predikant op de 1000 zielen. Noorbrabant en Limburg komen niet in vergelijking, omdat de meerendeels zeer kleine gemeenten overal verspreid zijn, en ongeveer e'en predikaut op 400 zielen hebben. Burgerlijke staml. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 11 dezerP. F. Buiterijs, iveduwn. 27 j. met C. II. Vermeulen, jd. 20 j. Vlissingenvan 3 tot 10 maart. Gehuwd: P. D. van der Eyk, jra. 26 j. met C. Louwerse, wed. van II. Caljouw, 28 j. Bevallen II. C. Smitshuijsen geb. Metzier, z. C. Bloeme geb. van den Bos, z. M. A. Maartens geb. Terreijn, z. II. M. Smeedsgeb. Pillault, z. A. Kuipers geb. de Groot, z. J. E. Brouwer geb. Smit, z. A. Hendrikse geb. van Poelje, d. J. C. Bos geb. Faelen. z. Overleden D. J. Knuyt, d. 8 m. A. Nustelijn, z. 8 m. B. J. de la Houssaije, z. 7 w. II. A. van Eijk, z. 2 j. M. T. Dart, jd. 43 j. M.Pot, d.llw. D. de Rijcke Gillissen, man van A J. P. de Vos. 72 j. Goes, van 3 tot 10 maart. Gehuwd: W. Weeber, weduwn. 48 j. met L. Stroo, wed. 41 j. P. Walrave, jm. 25 j. met J. E. Geers, jd. 21 j. Bevallen: J. Lindhoutgeb. Nagelkerke, z. E. de Jonge geb. Brouwer, z. E. M. Plompe geb. Leempoel, d. C. Osse- waarde geb. Prins, z. N. van Leeuwen geb. Kok, d. OverledenF. de Jonge, z. 16 d. Zierikzee, van 3 tot 10 maart. Gehuwd: L.Bax. jm. 27 j. met J. A. Bakker, jd. 25 j. Bevallen: J. S. Tuitel geb. Keller, d. W. Koole geb. van Westen, z. J. M. de Waard geb. Phernambucq, z. C. Wilten- burg geb. Bos, d, A. Krabbe geb. Krijger, z. OverledenO. Zoeter, vrouw van JMorijn, 66 j. J, Han ze. vrouw van F. van de Stolpe, 47 j. J. Krijger, d. 15 d. M. Verhoeve, d. 5 w. M. Smalheere, jd. 16 j. M. de Keijzer. d. 21 maanden. Thermometers* a nel 12 maart 's av. Hu. 35 gr. 13 's morg. 7 u. 34 'smidd. 1 u. 39 gr. 'sav. 11 u. 35 gr. 14 'smorg. 7u. 36 'smidd. 1 u. 44 gr. CJemccnter.iacl van Zierikzee. Zitting van 12 maart. Voorzitter de lieer Cau. Afwezig de heeren van der Vliet, Keiler, en bij de opening ook de heer de Crane. De notulen der zitting van i 3 februarij worden gelezen en goedgekeurd. In handen van de heeren Fokker, van Dongen en van der Lek de Clercq wordt, ten fine van onderzoek gesteld de re kening van het fonds voor verminkten en gekwetsten bij brand, over 1S54 tot 1860. Op voorstel van burgemeester en wethouders worden in handen der plaatselijke geneeskundige commissie om advies gesteld, een rekwest van I. Kouwer en een dito van D. B. P. Zuurdeeg, nopens de vervulling der betrekking van vroed vrouw. Wordt gunstig beschikt op een verzoek van den heer van der Lek de Clerq om remissie van een derde van den aanslag in den hoofdelijken omslag, en een dito van mevr. dewed. J. van Adrichem, beide bij afwezigheid van den heer van der Lek de Clercq. Zijn ingekomen twee missiven van gedeputeerde staten dezer provincie, inhoudende a. goedgekeurde terugzending van het besluit tot beschik king uit den post voor onvoorziene uitgaven 1S60, en bidem van het goedgekeurd suppletoir kohier der hon denbelasting over 1859welke beide worden aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter doet voorlezen het provinciaal blad, beliel- zende den afscheidsbrief van den oud commissaris deskouings in dit gewest jhr. mr. S. baron van Heemstra. Hij deelt mede dat burgemeester en •wethouders dezen brief beantwoord i hebben, met dankbetuiging voor de uitgedrukte gevoelens, en I onder aanbeveling van de belangen der gemeente. Wordt overgelegd de rekening der gasfabriek, met balans van wiust en* verlies en vergelijkenden staat van wat de straat verlichting met gas gekost beeft en met olie zoude gekost hebben. Deze worden gesteld in handen van de heeren Fok- ker. van Dongen en van der Lek de Clercq. Voor de leden worden voor eene maand ter visie gelegd a. het verslag der commissie voor de gasfabriek en straat- verlichting, 'o. het verslag der plaatselijke schoolcommissie. Namens burgemeester en wethouders legt de voorzitter over 1een voorstel om de voorwaarden der levering van gas, wat betreft art. S te wijzigen, en 2. een dito tot uitbreiding j der canalisatie voor de verlichting, naar het sas en langs de beide dijken. Hij stelt voor deze, ten fine van onderzoek in j handen eener commissie te stellen, met uitnoodiging omtrent j het eerste voorstel in de volgende vergadering te rapportc- ren. Hiertoe besloten zijnde, benoemt de voorzitter als leden dier commissie de heeren van Dongen, van der Lek de Clercq I en Nauta van der Grijp. De vergadering gaat over tot de benoeming van cenbcrrie- j zetter7 stemmen worden uitgebragt op J. Wiltenburg, 3 op j D. Simmen en 1 in blanco, zoo dat eerstgenoemde is benoemd. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt beslo ten tot af-en.overschrijving van f4,53 op het artikel grond lasten. Burgemeester en wethouders deelenmede, dat de kosten van reparatie aan de beschoeijing op denVisschersdijk zullen bedragen f670 a f 680, terwijl de lieer de Jonge als voorzit ter van de commissie van fabricage, de reden opgeeft waarom deze som, die hooger dan de primitief geraamde is, zal benoo- digd zijnen dat zij ter voorkoming van ongelukkeu een contrafort van den grooten toren gedeeltelijk hebben moeten doen afbreken, waarvan de kosten f 60 bedragenbeide goed gekeurd. De voorzitter zegt dat op de agenda vermeld stond de be noeming van een hulponderwijzer aan de armenschool, doch dat burgemeester en wethouders nog niet in staat zijn eene voordvagt te doen. Het kohier der hondenbelasting voor 1860 wordt vastge steld op f191. Daarna is de zitting gesloten. ÜJuitmlanüsclje tijbingm. Engeland. Londen 11 maart. De heer Kinglake heeft zijn voorstel betreffende de zaak van Savoye op verzoek van de regering uitgesteld, cn is nu voornemens het in de zitting van aanstaan den maandag in te dienen. De strekking van zijn voorstel is, gelijk men weet, het gouvernement aan te sporen om zich met de andere mogendheden tegen de inlijving van Savoye bij Frankrijk te verzetten. De heer Monckton Milnes, een lid van de ministeriele partij en een vriend van lord Palmerston, heeft aangekondigd dat hij een amendement op de motie van den heer Kinglake zal voordragen. Ilij zal namelijk het volgende voorstel doen: „Een adres worde aan II. M. gerigt, om haar voor de mede- deeling der briefwisseling betrekkelijk de vereeniging van Savoye en Nizza inet Frankrijk te danken, met betuiging dat dit huis met leedwezen zulk eeu vraagstuk betrekkelijk de door Europa vastgestelde grenzen van eenen grooten staat op blijkbaar ontoereikenden grond ziet te berde brengen, cn onder verzekering dat het Hr. Ms. raadslieden zal bijstaan in het streven om de onderhandelingen over dit vraagstuk te brengen tot eene uitkomst, strookende met de ware belangen van Frankrijk, Zwitserland en Italië, met de getrouwe nale ving der verdragen en met de instandhouding van den vrede in Europa." Men vermoedt dat de ministers zich, wanneer de motie van den heer Kinglake in beraadslaging komt, met dit amende ment zullen verecnigen, hetwelk, wat het verledene aangaat, de handelingen van Ilr. Ms. gouvernement in deze zaak goedkeurt, en voor de toekomst de gedachte aan eene vrede breuk uitsluit. De dublinsche berigtgever van The times zegt dat de inzameling van geldelijke bijdragen voor denroomsclien stoel in Ierland wel slaagt en denkelijk wel vijftig duizend ponden sterling zal opleveren. Blijkens berigt uit Sydney van 13 januarij jl. heeft de wetgevende vergadering der australische kolonie Nieuw Zuid- Wales het voorstel, om het aanleggen eener telegraaflinie tussclien Australië en Java door het verleen en van een sub- j sidie te bevorderen, in beginsel goedgekeurd, maar waren j hare leden bet omtrent de voorwaarden van bet subsidie en j omtrent de rigting der aan te leggen linie nog niet eens ge- worden. Londen 13 maart. Gisteren is in het lagerhuis beslist dat i de tweede lezing van de reformbill, welke op maandag 19 I dezer bepaald was, zal worden uitgesteld uit hoofde op dien dag de motie van den heer Kinglake nader zal behandeld worden. Voorts heeft het huis de financiële maatregelen door den heer Gladstone voorgesteld in behandeling genomen, cn daar bij met 245 tegen 192 stemmen besloten tot de opheffing der belasting op het papier. Reuters agentschap maakt het antwoord van den heer de Thouvenel op de laatste depechc van den graaf di Cavour bekend. Daarin wordt betoogd dat er een aanmerkelijk ver schil bestaat tusschen de inlijving van Toskane in Sardinië, waaraan Europa zijn zegel niet gehecht heeft, en de inlijving van Savoye, hetwelk koning Victor Emmanuel vrijwillig heeft afgestaan. Wanneer Sardinië Toskane mogt aannemen dan heeft het bij de mogelijk daaruit ontspruitende gevolgen niet op de ondersteuning van Frankrijk te rekenen. Wat den afstand van Savoye betreft, daaromtrent zal niet de bevolking door middel van het algemeene stemregt tc beslis sen hebben, maar zullen de municipaliteiten worden geraad pleegd Biaitschland. Weenen 10 maart. Nadat de generaal Eynatten (die als beschuldigd van verduistering van gelden in hechtenis was genomen) zich in de gevangenis van hetleven hail beroofd, is thans ook de hoofddirecteur van de Krediet-inrigting, de heer Richter, gevangen genomen, zoo men roeent ten gevolge van eene door genoemden generaal achtergelatene schriftelijke bekentenis van zijne schuld. Het bestuur van de Krediet- inrigting heeft bekend gemaakt dat deze aan die zaak geheel vreemd is. Het onderzoek in de zaak van eerstgemelden heeft doen zien (lat de gelden, door hem verduisterd, eene zeer aanzien lijke som bedragen. Hij moet die voor het grootste deel bui tenlands gebragt hebbenin zijn hotel vond men althans niet meer dan 70,000 gulden, waarop natuurlijk beslag gelegd is. Behalve deze verduistering van gelden schijnen ook nog an dere misdaden te zijnen laste te komen. Met zekerheid kan echter dienaangaande nog niets gemeld worden. Het gerucht wil, dat hij gedurende den oorlog met den vijand versland houding aangeknoopt en alzoo verraad gepleegd had. Ilij laat drie zonen na, die alle in het leger als officier dienen. De arrestatie van den directeur der Krediet-Anstalt, Frans Richter, had plaats op de openbare straat, op het oogenhlik dat hij zich naar zijn bureau wilde begeven. Naar men ver neemt zijn jl. donderdag door middel van den telegraaf be velen naar Praag, Pesth en Triest gezonden, om personen in hechtenis te nemen, die aan het hoofd van andere geachte handelshuizen staan. Als men bedenkt, dat alle deze heeren of als rijk bekend stonden öf een groot inkomen genoten, zoo als Richter, die jaarlijks op f 100,000 rekenen kon, dan be grijpt men schier niet hoe het mogelijk is, dat zij zich met zulke oneerlijke praktijken konden inlaten, en dat nog wel in een tijd, toen het vaderland in het grootste gevaar verkeerde en de min gegoede en arme bevolking, door ojiofferingcn van allerlei aard een bewijs van hare vaderlandsliefde gaf. Het gebeurde beeft dan ook een allerongunstigsten indruk ge maakt en aller gemoederen verbitterd. Men verzekert dat de aartshertog Ferdinand Maximi- liaan, die tegenw oordig een reis door Brazilië doet, herwaarts is terug geroepen door den keizer, zijnen broeder. In de eerste dagen van mei wordt hij te Triest gewacht met een te Rio- Janeiro te zijner beschikking gestelde stoomkorvet. De groothertog van Toskane heeft aan onshofraedc- deeling gedaan van een brief, aan hem geschreven door keizer Alexander van Rusland. Deze brief, van 2 februarij jl. gedag- teekend, is geschikt om de hoop des groothertogs, ter herkrij ging van zijnen troon, te versterken. Frankfort 10 maart. Uit Dresden wordt gemeld, dat de ba ron van Goltstein van Oldenaller dezer dagen namens den koning der Nederlanden, aan den koning van Saksen heeft ter hand gesteld de insignien van de Nederlandsch-Nassausclie huisorde van den Goudeu Leeuw, en aan den kroonprins van Saksen, die van grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Frankrijk. Parijs 11 maart. Nadat het britsche lagerhuis in de zitting van jl. vrijdag zijne goedkeuring aan het tusschen Frankrijk en Engeland gesloten handelsverdrag had gehecht, door de aanneming van het voorstel om de koningin bij een adres voor het aangaan dier overeenkomst te danken, is gisteren door keizer Napoleon een besluit onderteekend en uitgevaardigd, waarbij de bepalingen van dat verdrag in Frankrijk uitvoer baar en verbindend verklaard worden. Volgens de dagbladen van Rouaau heeft men tusschen Quillebeuf en Villequier den aangekondigden springvloed in al zijne grootschheid kunnen bewonderen. Het aanstormende water had eene hoogte van 3 a 4 meters boven den spiegel der Seine. Met een donderend geweld stortte zich die ontzetten de watermassa in de rivier de Seine, allerwcge over de kaai muren en zelfs over de dijken heenspattende, waardoor een groot aantal nieuwsgierigen doornat werd. Onderscheidene

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2