MIDDELBURGSCHE C 0 R A N T. N°- 32. Donderdag 13 Maart. öimwtlaitöscljf tij&ihgmi tl O KB lih I860. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingcn geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan Huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden bereke.nd naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 15 maart. Men leest in de Nederlandsche staatscourant: Van den gouverneur-generaal van Nederlandschlndie zijn over Triest ontvangen twee telegrammen, gedagteekend Bui tenzorg, respectievelijk 23 en 28 januavij jl. Het eerstgenoemde luidtDe onderzeesclie gemeenschap tusschen Batavia en Miratok is gestoord. Voor liet overige niets nieuws." Het anderEen telegram dd. Soerabaija 26 dezer meldt de aankomst eener boot van Makassar met tijdin gen van den 5den. De zaken in Boni zijn op de meest vol doende wijze geschikt, zelfs boven verwachting. Er is verder niet gestreden. De koningin was te Sawitto en had de regalia uitgeleverd. Onze zee- en landraagt kan spoedig weder terug verwacht worden." Volgens partikuliere berigten was er te Djokjokarta een opstand uitgebroken onder de vreemde soldaten, welke ech ter werd onderdrukt. De sociëteit van onderofficieren en korporaals der dienst doende schutterij alhier, onder de zinspreuk „Door de wapens vrienden" hield gisteren ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan, eene feestelijke vergadering, waarvan wij verzocht zijn een kort verslag mede te deelen. De vergadering, gehouden in degroote zaal van het Schut tershof, welke voor deze gelegenheid smaakvol gedecoreerd was, werd behalve door de leden en honoraire leden, bijge woond door den luitenant kolonel kommandant en het korps officieren der dienstdoende schutterij, alsmede door den heer auditeur bij den schuttersraad, welke heeren onder het spelen der muziek van het muziekkorps der schutterij werden bin nengeleid waarna door den voorzitter verslag werd uitge- bragt betrekkelijk den stand der sociëteit. Na afloop der vergadering verbleven de heeren officieren nog eenige oogenblikken, en gaven van hunne belangstelling in deze vereeniging blijk. Des namiddags vereenigden de leden en honoraire leden zich aan eenen vriendschappelijken maaltijd en bragten het overige van den dag feestvierend door. Door de hier gevestigde commissie tot het examineren van varenslieden ter koopvaardij, zijn in hare vergadering van gis teren na afgelegd examen diplomata uitgereikt aan de heeren A. Stuijver, F. J. Matthijssen, L. P. S. van Loenen, A. van Wijngaarden, J. J. de Vijver,en J. A. Swaan, voor den eerste als eersten stuurman, voor den tweede als tweeden stuurman, eu voor de vier overigen als derden stuurman. Z. K. II. prins Frederik is maandag voormiddag van Enge land te 's Gravenluige teruggekeerd. Van het Nieuwediep is naar onze oost indische bezittingen vertrokken, als officier van gezondheid de heer dr. F. W. M. Hoogenstraaten. Na met grooten lof tot dr. in de genees-, heel- en verloskunde bevorderd te zijn, werden door hem op last en voor rekening van het gouvernement huitenlandsche alcademien en hospitalen bezocht en viel hem, door aan den dag te leggen, hoe grondig de wetenschap in Nederland be oefend wordt, en zich bekend temaken als een jeugdig genees heer, van wien de toekomst veel mag verwachten, de onder scheiding te beurt, door de Societé des sciences médicales, te Parijs, en de Verein Deutscher Aertze, te Berlijn, tot corres pondent mede-lid benoemd te worden. zaak der irrigatien van de Maas, zijn van daar inde residentie I j teruggekeerd. De heeren L. J. A. van der Kun, hoofdinspecteur, en G. van Diesen, inspecteur van den waterstaat, die ongeveer eene ïuaand geleden naar Belgie zijn vertrokken, voor de bekende Het Algemeen handelsblad behelst een uittreksel uit een brief van wijlen den luitenant ter zee der 2de klasse jhr. F. L. F. K. von Pestel, eerste officier aan boord van Zr. Ms. stoomschip Onrust, niet lang vóór den verraderlijken moord aan zijne ouders in Nederland geschreven. De redactie voegt daarbij, dat stuk te hebben ontvangen van den kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Casembroot en het te eerder eene plaats in te ruimen, omdat het kan dienen ter bestrijding van ongegronde geruchten, volgens welke de kommandant van het stoomschip geene genoegzame voor zorgen zou genomen hebben. De brief is gedagteekend 30 november 1859 en van den volgenden inhoud Den 15 dezer hebben wij eene aardige affaire gehad; er was ons namelijk berigt, dat er in de Kapoeas rivier door den vij and een benting moest opgeworpen zijnwij namen daarop de noodige brandstoften in en stoomden naar bovengenoemde rivier, waar wij dan ook van verre reeds eene enorme verster king gewaar werden, die bij ons het alarm deed slaan. Deze versterking lag aan den oever der rivier, zoo dat wij ze op 100 el konden naderen wij stoomden er vlak langs en gaven uit ons middelbaar kanon a 30 pond het eerste vuur, dat onmid dellijk beantwoord werd, waardoor wij een geblesseerde kre gen, terwijl de kommandant een paar splinters hout in het gezigt kreeg en wij tevens 5 schoten in den romp van het schip bekwamen. Wij stoomden daarop heen en weder voor bij genoemde versterking, telkens daarop vurende uitgeschut en geweerik kwam op den gelukkigen inval om een paar bourbons granaten te bezigen (van welk soort van projectiel ik maar 7 aan boord had)hiervan verbruikte ik er 5, die ik een oogenblik te voren zelf had moeten vullen en in orde maken. Het resultaat van deze schoten was magnifiek. Ver der schoten wij met granaten of kogels. Na aldus een 20tal schoten gedaan te hebben op die benting, en toen het vuur niet meer door den vijand beantwoord werd, debarkeerde ik onder bescherming van het schip met een 12tal matrozen. Ik sprong het eerst de benting in, doch die was verlaten. Ik vond er wapens, kruid, kogels, een paar 3ponds kanonnen, benevens een gesprongen vuurmond, kleederen, en ook een paar op papier geschreven maleische brieven, welke ik als dingen van hooge waarde mede aan boord bragt, omdat daar door misschien licht kon bekomen worden aangaande de chefs en plannen van dat gedeelte der opstandelingen. De vijand, die niet verre van daar in het ondoordringbare bosch verscholen lag, deed nog een paar geweerschoten bij mijn de- barkement, welke ik deed beantwoorden, tot dat ik eindelijk met zeer veel moeite de versterking in den brand kreeg. Dit was geene kleinigheid, want de benting was enorm zwaar ge bouwd van reusachtige dikke boomen, zoo dat de borstwering eene houtdikte had van nagenoeg 2ned. ellen en zamenge- steld was uit op elkander gestapelde zware boomstammen van 4 lagen dik, 2 rijen liggende en 2 rijen staande stammen. Onze kogels hadden dan ook weinig effect daarop, hoewel de afstand soms maar 75 a 100 ned. el groot was. "Wij hebben daarbij ook maar één vuurmond, en dat is de 30 ponder, de 6 éénponders, welke wij ook hebben, hadden natuurlijk hoege naamd geene uitwerking mijns inziens zal de vijand ook wel eenig verlies hebben geleden, al was het maar alleen door het springen van een zijner stukken. Wij zijn nu kruisende in de groote Baritoe rivier, eene der grootste rivieren van Borneo en hebben deze nu acht dagen opgestoomd, zoo dat wij ons nu op 0 gr. 10 min. NB. bevinden en reeds 600 voeten boven de oppervlakte van de zee verheven zijn. Wij kunnen nu niet verder door de fameuse watervallen, welke het hooger opstoo- men beletten. Ons doel is om ons hier te overtuigen van de oproerige gezindheid der Dayaks, en wij wachten nu op de terugkomst van eenige spionnen. Wij lijden intussclien de grootste misère. Verbeeldt u wat wij dagelijks eten; 's morgens voor ontbijt drooge rijst met zout vleesch,'s middags zout vleesch met rijst, en's avonds gekookte rijst met suiker. Er is hier niets hoegenaamd te krij gen; wij liggen bovendien nu juist voor een kampong van menschenetende Dayaks, dat is te zeggen zij eten ons niet op, maaralleen hunne overwonnen vijanden. Na mijne hartelijke groete wensch ik U Gods besten zegen en blijf steeds Uw innig liefhebbende zoon, (geteekend) Frans. Den 16 dezer zal de aanbesteding plaats hebben tot het stichten van een gebouw voor den hoogenraad der Nederlan den aan het plein te 'sHage. Dit gebouw zal, bij eene lengte van 59 el en eene breedte van 34 el, eene oppervlakte beslaan van circa 3000 vierk. ellen. Behalve de reserve-localen, berg plaatsen, corridors en localen voor de verwarming, zal het geheel 29 vertrekken bevatten van ruime afmeting. Aan (le open porticus en vestibule, die eene lengte heeft van 18 ellen, grenst degroote audientie-zaaldit locaal, hetwelk hij eene lengte van 21 el, eene breedte zal hebben van 12 el, is voor zien van eene abside, gevormd door 12 pijlers waarop de bo gen rusten, die over de breedte van de zaal in den vorm van een halven cirkel eene arcade daarstellen. Boven deze abside zijn transeptlichten geplaatst, welke met de ronde plafond- ramen van 6 el diameter, de zaal verlichten. Het gebouw zal, behalve nog twee raadkamers, eene criminele en civile audiën tiezaal bevatten, welke ieder bij eene lengte van 14 el eene breedte hebben van 9 el, eji even zoo door plafond-ramen zullen verlicht worden. De overige localen zijn, zoo wel wat hunne bestemming als invigting betreft, geëvenredigd aan liet doel van het gebouw: Over 18 el lengte van den voorgevel ligt een liardsteenen bordes van 14 treden, welke ruimte daaronder geschikt is gemaakt tot eene doorrij voor rijtuigen twee ijzeren trappen, daar binnen aangebragt, geven toegang tot de corridors van de verdiepingen. Van af den bovenkant van het hordes verhef fen zich zes ijzeren geprofileerde pijlers, die vijf door bogen gedekte doorgangen daarstellen, welke toegangverleenentot den porticus. De voorgevel is verder boven de pi jlers en bo gen hekleed met gebogenc exentrische banden en eindigt in een fronton, versierd met een, a jour gewerkt, hoofdgestel. Rondom het geheele gebouw is verder eene liardsteenen borstwering aangebragt, waarop de ijzeren lichten gesteld worden, die door het, uit vechtsche steen daargestelde en ge pleisterde, metselwerk worden ingesloten. Eindelijk kan nog worden opgemerkt, dat door het geheele gebouw een doelmatig systeem van ventilatie en verwarming zal worden toegepast, terwijl tevens in het gebouw, door mid del van reservoirs en buizen, eene inrigting zal worden daar- gesteld, waardoor elk locaal van water "is voorzien. Uit Engeland wordt gemeld, dat de hooge vloed den 7 dezer, ten gevolge van den hevigen noord oosten wind, aan de oevers van de Theems heeft plaats gehad, derwijze dat verscheidene op het laagste gedeelte van die rivier gelegene woningen onder water zijn geraakt. Benoemingen en besluiten. leger. Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, generaal-majoor bij het leger in Nederlandsch In lie, is bevorderd tot luit.-generaal. ridderorden. Vergund aan A. A. van de Kasteele. direc teur van het Koninklijk kabinet van zeldzaamheden te 'sGra- venhage, te dragen de orde van officier der Nischan-Iftihar- orde, van den bey van Tunis. Herk- en sclioolnieiiirs. Uit de handelingen der hervormde synode over 1859 blijkt

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1