.órrtijüiiujeii. Öctaling mm coupons. tlanïiclsbcrigtcn. Het voorstel hield in, om Denemarken uit te noodigen de beloften van '1851 en 1S52 gestand te doen, de regten van Holstein te waarborgen, en om zonder toestemming der hol- stejnsche stenden, geen wetten van algemeenen aard af te kondigen. Belgie. Brussel!'1 maart. Bij het wetgevend ligchaam is gisteren dooi- den minister van financien een wetsontwerp ingediend tot opheffing der indirecte gemeentebelastingen, hekend on der den naam van octrooiregten. Daarentegen bekomen de gemeentebesturen de zuivere tegenwoordige opbrengst van de dienst der posterijen, 75 per cent der opbrengst van het i nkomend regt opkoffij. en 31 per cent van de accijnsregten op inlandsche wijn en brandewijn, bieren, azijn en suiker. Levendige toejuichingen gingen inde kamer op, toen dit ontwerp met eene kernachtige redevoering werd overgelegd, welke de minister besloot met de volgende woorden: Ons doel is dus de totale opheffing der octrooiregten. vermindering der lasten, opheffing der regten op de eerste levensbehoeften. Dat plan is niet ij del; wij zullen ons gelukkig achten als wij het met uwe medewerking tot volmaking kunnen brengen, maar, wat er ook van kome, wij zijn overtuigd dat men onze ijverige pogingen om ditgroote en mocijelijke vraagstuk op te lossen, regt zal laten wedervaren. Een aantal liberalen in Belgic doet eene poging om de blijken van gehechtheid, welke het katholieke Belgie aan het pausdom geeft, met eene demonstratie van tegengestelde strekking te beantwoorden. Eene daartoe strekkende oproe ping is in liberale dagbladen te lezen. Frankrijk. Parijs 10 maart. Le pays herinnerde gisteren in een artikel over de savooische kwestie, dat Frank rij kaan Engeland geene bezwaren heeft in den weg gelegd, toen dit laatste ter bevor dering van zijne belangen in Indie het eiland Perim in bezit nam en versterkte, en dat Frankrijk thans met opzigt tot Sa- voye en Nizza in het zelfde geval verkeert. Daarom is liet moeijelijk te begrijpen hoe in liet parlement over deze aange legenheid op zoo hevigen toon gesproken wordt, waardoor de goede verstandhouding tusschen de beide staten zou kun nen benadeeld worden. Men behoort wel in bet oog te hou den dat de keizer niet ligtvaardig eene verandering in de grenslijn van Frankrijk vraagt, die door de vergrooting van Sardinië volstrekt noodzakelijk is geworden. Wel zal de kei zer daarbij de gezindheid der bevolking en het oordeel van Europa in aanmerking nemenmaar vermits het hier de vei ligheid van eene der voornaamste grenzen van Frankrijk geldt, zou het ongepast zijn te onderstellen dat dc keizer van het eenmaal opgevatte plan zou afzien. La patrio behelst mede een artikel over dit onderwerp, waarin de verbrokkeling van Savoye bestreden en de aan hechting van Cliablais, Faucigny en Gencvois aan Zwitserland voor onmogelijk verklaard wordt. Le constitutionnel bevat een hoofdartikel, onder het opschriftliet algemeene stem regt en de openbare orde in Europa, waarin gezegd wordt, dat liet noodzakelijk is de grenzen te bepalen van de leer der nationale souvereiniteit, welke men thans wil toepassen op eene wijze waartegen Frankrijk niet geprotesteerd heeft, maar welke des niet te mm strijdig zou wezen met zijne inzigten en bedoelingen. Daarom is het noodig aan te wijzen hoe dat stelsel, door eene verkeerde uitbreiding, voor Europa eene bron van aanhou dende onrust en gevaar zou kunnen worden. Vervolgens wordt betoogd dat het algemeene stemregt alleen kan wor den toegepast op de inwendige aangelegenheden van eenen staat, maar niet kan dienen om de uitoefening der souverei niteit te wijzigen in betrekking tot vreemde staten, noch ook om eene vergrooting van grondgebied te verkrijgen. Ten slotte wordt verklaard dat de politiek van Frankrijk geheel vreemd is aan handelingen, even strijdig met deszelfs raad gevingen als met het europeschc staatsregt. Naar n.en verneemt moet lord John Itussell aan den graaf de Persigny hebben te kennen gegeven dat hij voor liet lot van het handelstractaat en dus voor dat van het kabinet niet weinig vrees koesterde. De verdaging d$r debatten was al wat dc biïtsche regering omtrent die kwestie liad kunnen verkrijgen, en het ware nu, zijn inziens,te wenschen datFran- rijk zich dat uitstel ten nutte maakte, om eene voldoende op heldering le geven ten aanzien zijner plannen op Savoye. De graaf de Persigny moet het plan der inlijving van Savoye reeds vroeger bestreden hebben, en zich thans nog te meer daar tegen aankanten. Men zegt dat hij hier verwacht wordt om persoonlijk met den keizer daarover te spreken.Wat den heel de Thouvenei betreft, deze ontvangt thans geene leden van het corps diplomatique bij zich, waarschijnlijk omdat hij toch nog niet in staat is gesteld om ten aanzien van dit puntnadere inlichtingen te geven. Men verzekert dat de fransche regering in der daad aan den maarschalk Vaillant heeft doen weten, dat hij met zijne troepen zich uit Lombardye moet verwijderen, zoodra de in lijving van Toskane en de Romagna bij Sardinië zal zijn ge proclameerd. Het sardinische kabinet heeft daarvan officieel kennis bekomen, en in een ministerraad, die onmiddelijk daarop is gevolgd en lang heeft geduurd, heeft de sardinische regering.zoo verzekert men verder,besloten om voor de gevol gen niet terug te deinzen die daaruit kunnen geboren worden. Te Turyn was voorts het gerucht in omloop, dat in dien kabi netsraad besloten is het leger op den voet van oorlog te brengen. Turk je. De aangelegenheden in Servie trekken weder meer de aan dacht. Prins Milosch gaat zijn einde met snelle schreden te gemoet, en de Porie moet niet voornemens wezen, prins Mi chael als opvolger van zijn vader te erkennen. Zij neemtreeds maatregelen, om op het beslissend oogenblik met energie te kunnen optreden. Zoo worden aan dc sevvische grenzen troe pen bijeengetrokken, onder bevel van Osman-pacha. De kom- mandaut der Ilerzegowina, Derwisch-pacha, heeft deze troe pen geïnspecteerd en maatregelen genomen, om die nog meer te versterken. Wat prins Michael aangaat, deze heeft niet alleen de militairen en een groot gedeelte van de ambtenaren voor zich, maar ook de bevolking is hem niet ongenegen. Italic. De Opinione maakt eene depeche bekend, welke de graaf di Cavour den 2 dezer aan den sardinischen gezant te Parijs gezonden beeft, betrekkelijk de kwestie van Savoye en Nizza. De heer di Cavour begint met te herinneren hetgeen te de zer zake in de depeche des heeren de Thouvenel gezegd was, en verklaart niet te gelooven dat de vergrooting van Sardinië ooit eenig gevaar zou kunnen opleveren voor Frank rijk, waaraan Sardinië, ten gevolge van de laatste gebeurte nissen. door banden van dankbaarheid en vriendschap gehecht is. Echter gevoelt Sardinië te levendig wat Italië aan den keizer verpligt is, om diens wenschen niet in ernstige overwe ging te nemen maar het behoort daarbij ook te letten op de wenschen der bevolking. Nooit zou 'skonings gouvernement er in toestemmen om, zelfs indien daardoor grootc voordeden te verwerven waren, eenig deel van het gebied af te staan of te verruilen, hetwelk sedert eeuwen aan het roemrijke huis van Savoye behoort; maar bet kan niet nalaten de belangrijke verandering in aanmerking te nemen, welke de jongste ge beurtenissen in de gesteldheid der bevolking van Savoye en Nizza te weeg gebragt hebben. Sardinië zou zich aan het verwijt van inconsequentie en onregtvaardigheid blootstellen, wanneer het, op liet eigeU*bogenblik waarop het voor de bevolking van Midden-Italie het regt vordert om over haar eigen lot le beslissen, aan (le onderdanen des konings, die aan gene zijde der Alpen wonen, het regt wilde onthouden om vrijelijk hunnen wil te verklaren. Hoe diep ook het leedwezen van 's konings gouvernement zou wezen, wanneer de provin ciën, die de bakermat der monarchie uitmaken, besluiten mogten de afscheiding van haar te vragen, zoo zoude het echter niet weigeren de waarde te erkennen van eene verkla ring, in den wettigen vorm overeenkomstig de voorschriften van het parlement gedaan. De verklaringen van den heer de Thouvenel wat betreft de groote mogendheden en Zwitser land strekken overigens om alle verkeerde uitleggingen te voorkomen en ruimen vele mocijelijklieden uit den weg. D.'e verklaringen, welke door een verheven gevoel van billijkheid en regtvaardigheid zijn ingegeven, laten geenen twijfel over dat in elk geval bij de onderhandelingen zou worden zorg ge dragen voorliet vaststellen van eene geschikte grenslijn tus schen Sardinië en Frankrijk. Het zelfde blad verzekert dat de gouverneurs van Clam- béry, Annecy en Nizza eerstdaags aan de bevolking hunner provinciën proclamatien zullen vigten in den geest van boven staande nota. Bij eene depeche van 29 februarij heeft de lieer di Cavour aan den heer Ricasoli de denkbeelden van Frankrijk ten aanzien van Midden-Italie kenbaar gemaakt. Frankrijk heeft geenerlei voorkeur aan den dag gelegd met opzigt tot de keuze van den toekomstigen souvereinmaar uit authen tieke mondelinge mededeelingen is af te leiden, dat de keuze van eenen vorst uit het huis van Savoye tegenstand van de zijde van Frankrijk zoude ontmoeten. Ik ben overtuigd, zegt de lieer di Cavour in die nota, dat uwe excellentie acht zal slaan op de raadgevingen aan Toskane gedaan door eenen eilelmoe- digen bondgenoot, aan welken Italië zijn vernieuwd aanzijn te danken heeft, en dat het toskaansche bewind de verant woordelijkheid van een eindbesluit niet op zich willen nemen zonder nogmaals de natie te raadplegen. De sardinische rege ring, de nuttigheid van eene nieuwe stemming erkennende, hoöpt dat het toskaansche bewind zal zorgen dat dc verkie zingen met orde en goede trouw plaats hebbenwelke dan ook de uitslag der stemming wezen moge, liet sardinische gouvernement zal zich daaraan onderwerpen. De lieer Ricasoli lieeft hierop bij eene depeche van 4 maart geantwoord, waarin hij, na de tot hiertoe doorliet toskaan sche bewind gevolgde handelwijs toegelicht en verdedigd te hebben, zegt dat liij het van zijnen pligt acht de denkbeelden van Frankrijk onder de toskaansche bevolking bekend te ma ken, en dat hij de volstrekte vrijheid der aanstaande verkie zing en stemming waarborgt. Ook de lieer Farini te Bologna heeft die depeche van graaf di Cavour bereids beantwoord, waarin hij mede verklaart den kiezers eene volkomene vrijheid van stemmen te waarborgen. Alle depeches uit Noordelijk Italië getuigen voor de levendige opgewondenheid welke daar lieerscht voor koning Victor Emmanuels plannen ten aanzien der regeling van de italiaansche kwestie, ook wat Toskane betreft. Te Turyn heeft de gemeenteraad eenparig besloten den koning een adres van gelukvvensching en vertrouwen aan te bieden. Als een onderpand van die gezindheid en om den koning te schragen des noods zijne politiek vol te houden, biedt de raad drie millioen aan. Te Milaan zal men dat voorbeeld volgen, en zeer veel andere gemeenten zullen ook niet achter blijven om liunne ingenomenheid te betuigen. Men verzekert op nieuw dat te Rome alles gereed is voor de excommunicatie van koning Victor Emmanuel en dat de banbliksem hem treffen zal, zoodra de inlijving van Toskane en van de Romagna haar beslag zal hebben gekregen. Boven dien wordt gezegd dat het meer besproken memorandum, dat aan alle boven van Europa zou gezonden worden, niets min der is dan eene acte van beschuldiging tegen de piemontesche regering, waarin zelfs de bondgenoot* niet zal gespaard wor den, aan wieu te Rome have zegepraal wordt toegeschreven. Volgens berigten uit Rimini van den 7 dezer neemt de oproerige geest in Ancona en Jesi meer en meer toe, en wordt aldaar de betaling der belastingen geweigerd. ïn eenen te Ancona gehouden krijgsraad is besloten, in ieder geval met den uitersten nadruk tegen die stad te werk te gaan, en zich aldaar tegen eenen aanval van buiten te verdedigen, zoo het daartoe komen mogt. Volgens berigt uit Modena stroomt het landvolk van alle kanten met vliegende vaandels derwaarts om zich op de stemlijsten te laten inschrijven. In geheel Emilie heerscht de zelfde geestdrift. De modeensclie geestelijkheid heeft aan den gouverneur een adres aangeboden, den wensch naar aan hechting aan Piemont uitdrukkende. Ook de geestelijkheid van Piacenza heeft een dergelijk adresgeteekend. In al de gemeenten van Savoye zijn proclamatien aan geplakt, waarbij aan de bevolking wordt bekend gemaakt, dat zij zal worden opgeroepen om te stemmen over de waag of zij deel van de sardinische monarchie wil blijven uitmaken, dan wel de aanhechting aan Frankrijk wenscht- Spassjc. Volgens berigten uit Madrid van den 7 dezer verwachtte men aldaar onverwijld tijding *an de hervatting der vijande lijkheden in Marokko te zullen ontvangen. De operatien der spaansche troepen schenen door gebrek aan genoegzame ver voermiddelen tc worden vertraagd. Intussclien waren zij be gonnen eenen bruikbaren weg van Tetuan naar Tanger te banen. Dc divisie van den generaal Echague. welke tot nog toe te Ceuta en in de nabijheid, met name te Serello, gelegerd was, had zich naar Tetuan begeven en zou aan dc aanstaande krijgsbedrijven deel nemen. Den 11 maart is te Ronstantinöpel gearriveerd het schoo- nerschip Louisa, gez. J. Johansen; alles wel aan boord. De coupons der 5 pet. Russische certificaten in zilver, 3de serie, administratie Hope co., Ketwicb Voombergh en wed. W. Borski, verschenen J/13 december 1859, worden betaald met f 21,41. MceUrapprïjzeia. Rotterdam 12 maart. Meekrap werd heden zeer weinig geveild. De vraagprijzen waren iets hooger, er bestond matige kooplust. Onberoofde gold f 21 a f20. Graanmarkicn Amsterdam 12 maart. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken 141. Lijnolie op zes weken f 32^. Rotterdam 12 maart. Koolzaad 60, bruine en witteboonen 25, boekweit 20 cents hooger. Overigens is geene verat}(lering op te geven. Middelburg.. 10 maart. Patentólie f 44.\. Raapqlie f 42 j. Lijnolie f35 per vat op zes weken. G.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3