te Amsterdam voor de benoeming van professor aan de hoogeschool te Leyden heeft bedankt. Jl. donderdag avond heeft de heer dr. Bosch dc aangekon digde voordragtin de maatschappij Felix Meritis. te Amster dam gehouden tegen het cultuurstelsel. Hij betoogde in cene verhandeling, die 2.} uur duurde, de onmagt vau dat stelsel tot voldoende verhooging der voortbrenging. Naar de opgaaf van het Handels- en effectenblad heeft de spreker de voordeelen van de ontwikkeling van vrije nijverheid op Java behandeld, en aangetoond, dat noch de heerendiensten, noch het gemeenschappelijk grondbezit, noch het belang van het batig slot. bezwaren opleveren tegen de bevordering der vrije nijverheid. In tegendeel zou het laatste belang daardoor bevorderd worden. Aan het Koninklijk nederlandscli meteorologisch instituut te Utrecht zijn door drie en twintig stuurlieden van baring schepen journalen ingeleverd, de waarnemingen bevattende, welke door hen in 1859, ten behoeve der zamenstelling van eene baringkaart gedaan werden. Door den minister van bin- nenlandscbe zaken zijn de uitgeloofde prijs van f 50 en de premiën van f 20 aan 11 stuurlieden toegekend. Vrijdag avond is mevr. de Vries voor de laatste maal te Amsterdam in de opera opgetredenop nieuw werd baar een gouden parure met paarlen en briljanten, benevens een gou den chatelaine namens eenige kunstvrienden vereerd. Uit Scheveningen schrijft men Met betrekking tot de scheveningsche pink Jonge Arend vernemen wij, dat de vrees voor haar vergaan maar al te ge grond schijnt te zijn geweest. Althans bet is zeker, dat de visschers, die gedurende den kaatsten storm met de Jonge Arend voor anker hadden gelegen, dat vaartuig toen de dag was aangebroken, niet meer hebben gezien, maar wel eenige voorwerpen daarvan afkomstig hebben zien drijven. Moge lijk is het, doch niet waarschijnlijk, dat de visschers door een j regtsbof in Zuidbolland, of ander vaartuig zijn opgenomen. Is dit het geval niet dan zijn zeven onzer brave zeelieden in de golven omgekomen, waaronder twee vaders met hunne zonen. Op drie na zijn allen gehuwd. De verslagenheid is alhier groot. terie, is door Z. M. benoemd tot luitenant-generaal en eervol ontheven uit de betrekking van kommandant der op te heffen reserve brigade. Op pensioen gesteld de luitenant-generaal jhv. C. W. J. Storm de Grave, ad f 3000, op verzoek en onder dankbetuigingde majoors J. J. H. Mascheck en J. Ruigeling van het 5e en 4e regement dragonders, ieder ad f1300, met den vang van luitenant-kolonel. Benoemd bij het wapen der kavallerie tot luitenant-generaal en inspecteur van het wapen tevens belast met het toezigt over dat der marëchausse'e, de generaal-majoov F. C. H. baron van Utenbove. Iu rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie, de 2e luitenant P. van Dvimmelen, van het 5e regement infanterie. marine. Op verzoek eervol ontslagen als onder-equipage meester te Ilellevoetsluis, de gepensioneerde luitenant ter zee der le klasse P. van Wijhe en hem opnieuw gepensioneerd met f 1334, en met 1 mei benoemd tot intendant der quaran taineplaats op Wieringen, ter vervanging van den op verzoek eervol ontbevencn gepensioneerden luitenant ter zee der le klasse N. W. Jager. geneeskundige dienst. Benoemd bij liet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot lsten officier van gezondheid der 2de klasse, den officier van gezondheid der le klasse dr. A. W. M. van Hasselt, van dat personeel, met bepaling dat hij voovloopig in zijnen tegenwoordigen werk- kring bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen j gehandhaafd blijft. j wees- en momboïrkameks. De beer mr. L. Metman op zijn verzoek, eervol ontheven van het hem bij Zr. Ms. besluit van 24 september 1S59 no. 55, opgedragen lidmaatschap van de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen, en is voorts benoemd tot lid van de algemeene commissie van liqui datie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamer; de heer mr. P. A. Sander, raadsheer in het provinciaal ge- L'indépeudauce beige zegt brieven uit Kopenhagen en Hamburg ontvangen te hebben, die van een ernstig feit gewa gen. liet exequatur des nederlandschen consuls te Flensburg zou ingetrokken en hij tot cene gevangenis vau drie dagen, op water en brood veroordeeld zijn, alleen omdat hij, volgens den Hamburger correspondent, een afschrift van het ontwerp adres der staten van Sleeswijk, waarin deze den koning de grieven van dat hertogdom voorhouden, aan zijnen politieken chef, den nederlandscheu minister-resident te Kopenhagen, toegezonden had. Volgens een statistiek der ongelukken door deerinolinen veroorzaakt, blijkt dat in Duitschland alleen het getal daar van 137 is; de meeste hadden den dood der personen ten ge volge. liet grootste gedeelte is ontstaan door vuur, het daarop volgende grootste aantal is veroorzaakt door rijtuigen en machines, waaraan de slagtoffers dezer ongelukkige mode bleven hangen. Hoe gvoot het aantal der geringe verwondin gen is, wordt niet opgegeven. Benoemingen en besluiten. militaire afdeelixgen. Beiiocmil tot bevelhebbers in Kerk- en schoolnicinvs. Door den algemeenen kerkeraad der nedcrduitsche her vormde gemeente te Groningen is tot predikant beroepen de heer K. F.Tevnooy Apèl. predikant te Delft, bij herstemming tegen den heer A. van Toorenenbergen, pred. te Purmerend. Marine en leger. De luitenant ter zee lsteklasse W. Enslie is van bet wacht schip aan het Nieuwediep bij 's rijks werf als ondere-quipage- meester geplaatst, ter vervanging van den luitenant ter zee der le. klasse W. II. baron van'ÏIeerdt, die op de Zeeland is geplaatst. In verband met de uitbreiding van het personeel dei- ge neeskundige dienst, zal er in den loop dezer maand bij 's ri jks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, een aanvang gemaakt worden met liet afnemen der examens van officieren van gezondheid der 2e en 3e klasse, die naar hoogere rangen dingen. Verkoopingcn ccj aanbestedingen. Oostkapelle 9 maart. Een huis, erf en tuin aldaar. Verkocht voor f S10. Woensdag heeft ten huize van den burgemeester te IIoo- gerheyden, onder dc gemeente Woensdrecht, de aanbesteding plaats gehad van de bedijking der schorren, gelegen voor de Nieuwe Zuid, dc Zuid, de Noord en de Nieuwe Ilenkele- noordpolders, onder de gemeenten Ossendrecht en Woens- Thcrmomctcrsiand. 9 maart 's av. 11 u. 28 gr. 10 's morg. 7 u. 28 'snrdd. 1 u. 34 gr. 'sav. 11 u. 30gr. 11 's morg. 7 u. 31 's m:dd. 1 u. 36 'sav. 11 u. 34 's morg. 7 u. 32 'smidd. 1 u. 39 gr. 12 öuitcnlanöscl]c tijöiinjcit. de zeven militaireafdeelingen, in welke het rijk bij besluit vau drecht, in de provincie Noordbrabant, behoorende aan de er- den 25 februar.-j jl. is verdeeld, met opheffing van deinstellin; der provinciale kommandementen en de verdeeling van het wanen der infanterie in brigades; le. afdeeling, provincie Noordbrabant, standplaats 'sHertogenboscb, de kolonel G. baron van der Duyn van Maasdamin de 2e. afdeeling pro vinciën Gelderland en Overijssel, standplaats Arnhem, de o-eneraal majoor M. baron van Geen; in de 3e. afdeeling. pro vincie Zuidholland, standplaats 'sGravenhage, de generaal majoor J. G. Wilbvenninckin de 4e. afdeeling. provinciën Noordholland en Utrecht,standplaats Haarlem, de generaal majoor J. J. van Muiken; inde 5e. afdeeling, provincie Zee land, standplaats Vlissingen, de kolonel J. F. Scharten.van het 8e. regement infanterie; in de 6e. afdeeling, provinciën Friesland, Groningen en Drenthe, standplaats Groningen, de kolonel C. II. Happé; in de 7e. afdeeling, hertogdom Limburg, standplaats Maastricht, de generaal majoor J. L. Cocnegracht. ridderorden. Benoenul tot ridder der orde van den Ne derlandschen leeuw de luitenant-kolonel J. A. van den Bosch, adjudant van den prins van Oranje, en de kapitein-luitenant ter zee ridder W. J. C- Iluyssen van K attend ijke. Tot kom- tnandeur de luitenant-generaal jhr. C. W. J. Storm de Grave. leger. Z. K. II. Willem Nicolaas Alexander Frederik Kavel Hendrik, prins van Oranje, generaal-majoov der infau- ven Vijdt, de erven Heyvaart en de erven van der Duyn. Het werk is aangenomen door den lieer Ilartog, van Sliedrecht, voor de som van f92,700. De onroerende goederen, behoorende tot de ridderhof stad Moesbergen, onder Doorn, den 7den en Ssten dezer in liet openbaar verkocht, hebben opgebragt de aanzienlijke som van f 613,340. Een der leden van de familie d'Ablaing heeft, naar men zegt. de ridderhofstad met een deel der gronden ge kocht, terwijl overigens de perceelen zijn verdeeld, en o. a. de lieer Kneppelhout alleen voor omstreeks f 200,000 beeft aan gekocht. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Maart I860. Wind. 1 I" -2 "2 1 1 Laagste 60 "|i> 1 §o |d IH -2 1? li 3 1 i I vT li temporat, en verschil met do hoogste. '/West. 1 1759 7 14 17014 5.0 95 7.00 7.0 NWest 5.8 81 5.95 8.5 N t.W. g 775 l G 0 70 5.22 5 5 NOost 17 705.4 5.8 85 4.75 O.b NOost. 13 70 H 58 95 5 21 NOost. 17 700 3 6.7 82 4.40 No.t.O 3 761.9 5.1 83 4.06 Engeland. Londen 9 maart. In de laatste dagen zijn in de beide par- lementshuizen een aantal diplomatieke stukken overgelegd ten opzigte van het italiaansche en savooische vraagstuk. Daaronder behoort ook eene depeche van den 15 januarij, door lord Russell aan lord Cowlev gerigt, waarbij de minister verklaartgeenerleiboop te hebben op debijeenkomst van een congres, omdat er geene mogelijkheid bestaat de onderschei dene gevoelens tot een te brengen, volgens welke aan de eene zijde een congres zou geroepen zijn de magt van den paus in de Romagna te herstellen, en van den anderen kant gezegd wordt dat men niet zal mogen tusschen beide treden met de wapenen om een bewind of eene constitutie aan de bevolking van Midden-Italie op te dringen/ Overigens heeft de oostenrijksche regeringden 30 januarij aan de onze doen weten dat men niet voornemens was met kracht van wapenen in de italiaansche staten tusschen beide te treden. Lord John Russell beeft gisteren in het lagerhuis, in ant woord op eene interpellatie van lord VaneTempest, verklaard dat de regering bare zienswijze omtrent de inlijving van Sa- voye bij Frankrijk aan de kabinetten van St. Petersburg- Berlijn en Weenen heeft kenbaar gemaakt, doch dat daarop nog geene antwoorden ter wederkeerige mcdedeeling van de zienswijze dezer kabinetten waren ingekomen. In den verderen loop der debatten heeft de heer Disraeli geprotesteerd tegen het handelstractaat met Frankrijk, en de verschillende bedenkingen uiteengezet, die hij daartegen meende te moeten aanvoeren, op grond zoo wel van politieke als van financiële en diplomatieke moeijelijkhedcn, waartoe dat stuk, naar zijn oordeel, aanleiding zon geven. De heer Bentinck gaf daarbij als zijn gevoelen te kennen, dat de bekrachtiging van dat stuk voor Engeland in de ge volgen nog veel nadeeliger zou werken dan een oorlog. Sir Robert Peel daarentegen wenschte dat liet traetaatmogt worden aangenomen, doch tevens dat het huis bepaaldelijk zon protesteren tegen destrekking der fransche politiek tot uitbreiding der fransche grenzen. De heer Horsman beschouwde de zaak nog uit een ander gezigtspunt. In zijne rede gaf hij namelijk als zijn verlangen te kennen, dat liet liuis zich bij adres tot II. M. mogt wendeni teneinde te verkrijgen dat liet 11de artikel uit liet tractaat werd weggelaten. Bij eene nadere uiteenzetting zijner argu menten werd door hem onder anderen ook aangevoerd dat de politieke geloofsbelijdenis van keizer Napoleon maar al te blijkbaar in tegenspraak was met diens handelingen, en dat het allezins te b.llijken was, wanneer daaromtrent eens een krachtig woord werd gesproken. De heer Gladstone, dc kanselier der schatkist, verdedigde het handelsverdrag, waarna het amendement van dm lieer Horsman in hoofdelijke stemming gebragt en met 2-82 tegen 56 stemmen verworpen is. Ten slotte is het door den heer Bvng voorgestelde adres, waarbij H. M. voor liet aangaan van liet handelsverdrag ge dankt wordt, zonder hoofdelijke stemming aangenomen en aan liet hoogerhuis toegezonden. In het paleis van St. James had heden het levee plaats, bij hetwelk de officieren van de corpsen wijwdlige scherp schutters de eer hadden aan de koningin te worden voorge steld. Behalve de prins-geniaal waren ook tegenwoordig de prins vau Wallis, prins Frederik der Nederlanden, de her tog van Cambridge en de meeste ministers. De prins-gemaal heeft lieden namiddagbij Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden een bezoek afgelegd in Claridge's hotel. Gisteren heeft prins Frederik een bezoek afgelegd bij de hertogin van Kent op bet paleis van Buckingham. SBuótschlaiid. Weenen 8 maart. Het keizerlijk patent, nopens de verster king van den rijksraad, heeft geen gunstigen indruk gemaakt, vooral omdat men genoegzaam tot de overluig.ug is gekomen, dat met dezen maatregel de rij der hervormingen gesloten is. Frankfort S maart. De bondsvergadering heeft in hare zitting van heden het voovstel der commissie voov de hol- steinsclie aangelegenheid aangenomen. De deensche gezant had vooraf een protest tegen dat besluit ingediend, oor zoo ver bet op bet souveveiniteitsregt des konings van Denemar ken inbreuk maakt. Voorts heeft de bondsvergadering besloten tot liet open baar maken van dc pvotokollen der zittingen.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2