r niet twijfelachtig was hoe het over de zaak denkt. Wanneer de hoven van Weenen en Berlijn zich mede tegen de inlijving verklaarden, dan was hij overtuigd dat keizer Napoleon niet daarop zou aandringen. Zelfs Sard nie had zich daaromtrent nog niet verklaard. In zulke omstandigheden behoorde het huis een overijld besluit te vermijden. Het handelsverdrag moest op zich zelf en buiten verband met andere kwestien beoordeeld worden voor het tegenwoordige waren hartstog- telijke discussien nutteloos en nadeelig. De voortzetting der beraadslagingen over het voorstel werd op donderdag bepaald. - The morning advertiser deelt het antwoord mede van den gra if di Cavour op de laatste depeche van den heer de Thouvenel. Daarin wordt gezegd dat Sardinië de inzigten van keizer Napoleon wenscht te verwezenlijken, doch dat hier mede groote moeijelijkheden gepaard gaan. Sardinië was nimmer tegen de autonomie van Toskane, doch zal Toskane niet van de hand wijzen zoo de stemming der bevolking ten gunste van de inlijving mogt uitvallen. De heer Buoncom- pagni zal gedurende de stemming in Centraal-Italië die ge westen verlaten. Sardinië is verder bereid het vicariaat van de llomagna op zich te nemen. Volgens The Sunderland-times is er een scheepvaart- traktaatmet Frankrijk op het tapijt, dat de grootste voordee- len aan de engelsche reeders zal opleveren. De heer Cobden zou ook daarin werkzaam zijn geweest. Een bj Reuters agentschap ontvangen telegram mehlt dat keizer Napoleon het vraagstuk betredende het afstaan van Savoye in de eerste plaats met Piemont wenscht te regelen, en vervolgens de groote mogendheden wil uitnoodigen tot het houden eener conferentie, ten einde de bejialingen der inlij ving te onderzoeken. In Ierland heeft zich, kort na den italiaanschen oorlog, eene commissie gevormd met het doel om den fvanschen veld heer. maarschalk de Macmahon, die zich in dien oorlog onder scheiden had en uit Ierland afkomstig is, eenen eeredegen aan te bieden, als blijk van hoogachting van zijne voormalige landgenooten. De commissie bestond uit warme voorstanders van de belangen der katholieke kerk en ontving de meeste bijdragen van katholieke Ieren; zij verklaarde echter bepaal delijk, dat deze openlijke verceriug vau eenen veldheer van het fransche leger met gcenerlei politieke bedoeling in ver band stond. De inzameling van bijdragen ging traag, vooral sedert de oorlog, waarin de genoemde veldheer zich beroemd had gemaakt, nadeelige gevolgen voor den roomsehen stoel en voor de katholieke kerk scheen te zullen hebben. Het 1100- dige geld is evenwel .gevonden, en de commissie maakt thans in de dagbladen van Dublin hekend. dat zij bij een schrijven van den kabinets-secrelaris van keizer Napoleon, van]8fe- bruarij jl., magtiging heeft ontvangen om den maarschalk de Macmahon eenen eeredegen aan te bieden. Zoodanige mag tiging werd'vereischt, daar geen officier van het fransche leger een eereblijk mag aannemen zonder vergunning van zijn gou vernement. Duitsclilaud. Weenen 0 maart. Heden is een keizerlijk patent uitge vaardigd, bepalende dat de rijksraad versterkt zal worden door toevoeging van buitengewone leden, die op vaste tijd stippen zullen worden zamengeroepen. Tot buitengewone leden vau den rijksraad benoemt de keizer aartshertogen, personen bekleed met hooge kerkelijke waardigheden, en sommige personen van hoogen rang in de burgerlijke of militaire staatsdienst, en wel voor hun leven. Verder worden 38 leden voor zes jaren door den keizer benoemd uit drietallen, door de vertegenwoordigende verga deringen der provinciën voor te dragen. Aan de beraadslaging van den rijksraad zullen worden onderworpende raming der staatsuitgaven en inkomsten, de afgesloten staatsrekeningen, de voorstellen der commissie voor de staatsschuld, ontwerpen van gewigtige wetten van algemeen belang, voovstellen van de vertegenwoordigingen der gewesten. De rijksraad zal lietregtvan initatief in zaken van wetgeving niet hebben. Ministers en hoofden van onder afdelingen van het algemeen bestuur zullen liet regt hebben om aan de beraadslagingen van den rijksraad deel te nemen. Dc keizer behoudt zich het regt voor, om de bepalingen voor den gang der werkzaamheden van den rijksraad vast te stellen. De leden van den rijksraad genieten geene bezoldi ging uit de schatkist. Bij eene tweede verordening van den keizer wordt de rijks raad opgeroepen om in mei eerstkomende te vergaderen, ten einde de staatsbegrooting voor het jaar 1801 vast te stellen. Daav de gewestelijke vertegenwoordigingen nog niet in wer- king zijn, worden inmiddels door den keizer deskundigen uit sommige kroonlanden uitgenoodigd om aan de beraadslaging van den rijksraad over de staatsbegrooting van 1861 deel te nemen. De evangelische gemeente te Presburg heeft met bijna eenparige stemmen verworpen het keizerlijk patent van 1 september, en de ministerieele verordening van 2 september, betredende de regeling der aangelegenheden van de prote stanten. Berlijn 7 maart. De prins Karei van Pruissen, broeder van den prins-regent, is verleden zaturdag van hier naar Nizza vertrokken, alwaar de keizerin-weduwe van Rusland zich nog steeds bevindt. Deze reis heeft geen staatkundig doel. Men vera eer» t met zekerheid dat Rusland in zijne afwach tende politiek wil volharden, en dat geenerlei toenadering tnsschen Rusland en Oostenrijk heeft plaats gehad. Frankrijk. Parijs 7 maart. La patrie verzekert dat het antwoord van Sardinië op de laatste voorstellen des keizers ontvangen is. Koning Victor Emmanuel zou de door Frankrijk voorgestel de regeling, voor zoo veel de Romagna betreft, aangenomen hebben. M.nder bepaald zou het antwoord met opzigttot Toskane zijn. Het blad betuigt verder niet in staat te zijn om hetantwoord van Piemont ten aanzien van Savoye met juist heid mede te deelen. Men verneemt dat een fransch diplomaat met den rang van gezant, de heer Gaudin, zich eerstdaags naar Milaan zal begeven, om als eerste commissaris van het fransche gouver nement zitting te nemen in de gemengde commissie, welke daar ter stede moet zamen komen. Deze commissie, bestaande uit gelastigden van Frankrijk. Oostenrijk en Sardinië, heeft tot taak, de gevolgen der scheiding van Lombardye en het venetiaan^ehe, inzonderheid uit het financiële oogpunt, te re gelen, in overeenstemming met de bepalingen van het te Zürich gesloten vredesverdrag. Prins Lucien Bonaparte, die sedert eenige jaren aan de keizerlijke bibliotheek kostbare geschenken doet van boek werken, bijna allen in zijn hotel te Londen gedrukt, heeft die bibliotheek thans op nieuw verrijkt met zeventien pracht banden, inhoudende vertalingen, in verschillende talen en tongvallen van Europa, van verscheidene fragmenten uit de evangelien en andere gewijde schriften. De maarschalk Reille, de oudste onzer maarschalken, die te Waterloo als generaal bevel voerde, is overleden. De Moniteur de la flotte spreekt tegen, dat het depar tement der marine een groot aantal handelsvaartuigen zou afhuren, tot het vervoer van troepen. Dit is te minderwaar, zegt gemeld blad, naardien ondemcheidene schepen der kei- zerlij ke marine, welke tot die dienst zeer geschikt waren, in de havens onttakeld zijn geworden. De heer de Girardin heeft dezer dagen een be toog geleverd in het Journal des débatswaarin hij zich bezig houdt met de aanspraak des keizers en de daarin uit eengezette staatkundige beginselen. In dat betoog hecht de bekende publicist zijn zegel aan de keizerl.jke politiek, wat de algcmeene strekking aangaat, niettegenstaau le door de rigting, welke de keizer wil gaan volgen, welligt Engelands behingen in meer of mindere mate zullen worden gekrenkt, zoo dat er zelfs nu reeds eenige verwijdering is ontstaan tus- schen de beide regeringen. In het Journal des débats van heden zet de heer de Girardin zijne beschouwing voort, en gelooft hij dat de zaken eene allezins goede wending nemen, wat Italië aangaat, vermits dat land zoo vrij zal worden als dit slechts eenigzins mogelijk is. De schrijver veroorlooft zich evenwel eene afkeuring van de door Frankrijk gevolgde staatkunde, wat betreft het we reldlijk gezag van den paus. De uitgaaf der brochure „De paus en het congres" zou een misslag zijn geweest, omdat daardoor Frankrijk zich heeft gesteld huiten Europa, waar van het eerste gevolg is geweest, dat de bijeenkomst van het congres eene onmogelijkheid is geworden, hetwelk allezins overeenkomstig de bedoelingen en inzigten van Engeland was. De heer dc Girardin doettcn slotte opmerken, dat Engeland eene zonderlinge houding aanneemt als de geallieerde van Frankrijk. Het fransche gouvernement wil zich omtrent Italië iu alles verstaan met Engeland, en de zaken daar te lande zoodanig regelen aR zulks aan dc britsche bewindslieden het meest geschikt voorkomt; maar deze laatsten willen van hunne zijde geene waarborgen geven, noch aan Frankrijk, noch aan Italië. DeheerdeGirardm maakt verder de aanmer kingen, dat Engeland aan de keizerlijke regering verlof heeft gegeven om het genoegen te doen en het te dienen in Italië, en ook om eene handelsovereenkomst te sluiten, waardoor de belangen van Engeland grootendcels worden bevorderd, maar dat het niet verkiest, dat Frankrijk daarvoor als scha deloosstelling Savoye ontvangt. Italic. Thans is de geheele inhoud bekend van het door de regering van Sardinië gegeven antwoord op de laatste voor stellen van Frankrijk ter regeling van de italiaansche aan- gelegenheden. Dit antwoord is gedagleekend 29 februarij en vervat in eene depeche van graaf di Cavour aan den sardini- schen zaakgelastigde te Parijs, den heer Nigra. In de hoofdzaak verklaart Piemont daarbij dat het zich gedragen zal naar de uitspraak der staten van M,dden-Italie. Valt de algcmeene stemming in die landen uit ten gunste eener autonomie, dan zal men op loyale wijze tot de organi satie medewerken. Bevestigt zij echter de vroegere daadzaken en verklaart zij alzoo de aanhechting noodzakelijk, dan zal koning Victor Emmanuel niet terugdeinzen voor de verant woordelijkheid om het zoo duidelijk cloor de bevolking uitge drukte verlangen in te willigen, wat daarvan ook het gevolg moge zijn. Het denkbeeld van een vicariaat voor de Romagna is in be ginsel aangenomen, behoudens eenige wijzigingen, en het vraagstuk van Savoye wordt slechts terloops genoemd, met voorbehoud daarop bij eene speciale nota terug te komen. Men verzekert dat Frankrijks antwoord althans in de hoofdzaak, is vastgesteld in een zondag gehouden minister raad, en het ontbreekt natuurlijk niet aan gissingen omtrent den inhoud, die echter nog onbekend is. Te Turyn verwacht men den 20 dezer den uitslag te zullen vernemen van dc volkstemming. welke in Toskane en in het emitiaansche zal gehouden worden over de vraag, of de bevolking een deel der constitutionele monarchie van koning Victor Emmanuel of wel eenen zelfstandigen staat wil uit maken. De heer Ricasoli, het hoofd der tegenwoordige regering van Toskane, heeft den 25 februarij jl. te Pisa aan de natio nale garde plegtig vanen overhand jgd. In eene b j die gele genheid gehouden toespraak zeide hij, datde vernietiging van de wereldlijke magt des pausdoms een volstrekt vereischte voor de vrijheid van Italië was. Volgens brieven uit Rome van den 3den heerschtein de Marken eene gvoo'.e opgewondenheid. Te Viterbo waren ge durende den nacht van verscheidenegebouwen vlaggen niet de italiaansche kleuren uitgestoken. Naar men verzekert, wordt door de regering eene nota gereed gemaakt, om aan de mo gendheden te betoogen dat deze woelingen het gevolg zijn van sardinische opruijmg. De hoofden der revolutie hebben aan de Romeinen op stralle des doods verboden te rooken en in de loterij te spelen. Dit verbod wordt zeer algemeen ge hoorzaamd. Volgens berigten uit Napels van den 3 dezer, ontwik kelt de regering aanzienlijke strijdkrachten en hebben de troepen den lsten dezer een legerkamp betrokken. Onder de aanzienlijken hadden een aantal inhechtenisnemingen plaats gehad. Door dien maatregel werden onder anderen de prins Torella, een kamerheer des konings, en zijn broeder, dc Mar kies de Bella, getrofién. Eerstgenoemde was echter spoedig weder vrij gelaten. Men verwachtte dat verscheidene adelijke personen verbannen zouden worden. In de arsenalen werd dag en uaeht gewerkt. Brieven uit Sicilië melden dat de pro cureur-generaal van Messina vermoord is, en dat in de woning van den directeur van policieeene grena at geworpen is, waar door twee personen gekwetst zijn. Spanje. Volgens de laatste berigten is koningin Isabella terugge komen van haar plan tot het nemen van een werkzaam aan deel in de aangelegenheden van den paus. Dit moet evenwel niet bepaaldelijk uit hare eigene overweging zijn voortgeko men, maaralleen hebben plaats gehad tengevolge der drin gende vertoogen van de raadslieden der kroon, die eenstemmig van oordeel waren, dat het politiek belang van Spanje ten aanzien der romeinscbe kwestie eene passieve houdingver- eischt. irrtijöinijfn. De zweedsche brik Delphinwelke bij Rammekens omhoog lieeft gezeten, is in de liaven van Vlissingen bninengehaald, om te repareren. Sedert woensdag zijn die veede gepasseerd voor Ant werpen bestemdCicilie, gez. C. Tliomsen, Sonderberg; Louise, gez. De Paepe, Huil; Charmides, gez. H. Stehr, Lau- wig; Omen gez. Bauuian, Eckernfiorde; met bestemming naar Leuven Soblomstcn, gez. M. Rasmussen, Svendborg. tjonöelsbcHijtcn. Mee krap prijzen. Avignon 3 maart. Meekrap prijshoudend, maar niet verder gestegen, men blijft voor rosé wortels fr. 46 a 47 besteden. Op nieuw wer den eenige partijen gemalen rosé SFFF gedaan tot fr. 59 a60. waartoe nog koopers, maar geen verkoopers zijn.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3