MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 30. Zaturdag 10 Maart. 1860. 0tnitcnliin&scl)c tijöimjcn. i K t; v 'v A'->" -V\ 5i«5v.S Deze courunt verschijnt des dinsdags, donderdags en zaturdag*. Binnen deze gemeenteen Vlissingén gescliiedt dn uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien Jcan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GE3R0EQERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbckendinakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 j centmet 33 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontanfc. Buitengewoon gruotc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg O maart. Z. M. heeft den heertnr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, Zr. Ms. gezant en minister-resident bij het hof van Griekenland, tevens geaccrediteerd b:j de ottomannische porte, benoemd lot minister van buitenlandsche zaken. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn voor belangstellenden weder ter inzage gelegd 1eene ge drukte opgaaf omtrent den handel en de scheepvaart van Groot Brittanje en Ierland, over de maand en de twaalf maan den, geëindigd 31 december 1859, en 2. een gedrukt over- zigt van den in- en uitvoer te Stettin, over het zelfde jaar. Gisteren namiddag had aan de scheepstimmerwerf De vol harding een treurig voorval plaats. Een 2 Ijarig timmerman, werkzaam aan het sloopen van het voor die werf liggende barkschip Phoenix, had het ongeluk, vermoedelijk ten ge volge der gladheid van de verschansing in de kade te vallen. Ofschoon men zich heeftbeijverd den drenkeling hulp toe te brengen, is men er niet in geslaagd hem nog levend uit het water te halen. Bij de opgave van de verkiezing van commissarissen der Commercie-compagnie in ons vorig nommer, is hij vergissing weggelaten de herbenoeming als zoodanig van de heeren G. J. Sprenger en J. van der Leyé. Z. K.TI. de prins van Oranje is woensdag middag ten 5 ure met den spoortrein van Rotterdam in de residentie terugge keerd, na eene afwezigheid sedert 20 september jl. H. M. de koningin en Z. K. EL prins Alexander bevonden zich aan het station, om den prins te ontvangen, die bij zijne komst door den burgemeester van de hofstad werd verwelkomd. De prins heeft den overtogt van Groot-Brittanje naar Nederland met het stoomschip de Batavier gedaan. Dingsdag avond heeft dr. A. Pierson, in het Vereenigings- gehouw der Koninklijke nederlandsche Yachtclub te Rotter dam, eene letterkundige voordragt gehouden, tot onderwerp waarvan hij gekozen had: Jean Jacques Rousseau, zijne per soonlijkheid, zijn standpunt en zijn stijl. Maandag avond had de heer C. H. Gunn, in de concertzaal aldaar eene lezing gehouden over het leven en de werken van sirWalter Scott. De minister van marine heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de Schermen der kaap te Egmond aan zee tijdelijk weggenomen moeten worden, tot herstel der bij de jongste stormen aan «lie kaap toegebragte schade. Jl. dingsdag avond bij de voorlaatste voorstelling in den amsterdamschen schouwburg, door mevrouw de Vries van Os, in de rol van Lucie, heeft deze begaafde zangeres onbe schrijfelijk enthousiasme verwekt. Het regende bloemen en kransen. Namens hare bewonderaars werd haar aangeboden een prachtige collier van parelen met een diamanten slot. De heer Tjasink bragt haar in dichtmaat hulde, voor het genot doorbaar aan Amsterdams kunstvrienden verschaft. Naar men verneemt, zullen met het nederlandsch schoo- ner-brikschip Herman us Isaak, gezagvoerder A. II. Braun- stahl, te Amsterdam in lading liggende, weder onderschei dene familien en ongehuwde personen als landverhuizers naar Port Natal of de Zuid-afrikaansche republiek vertrek ken. Onder de passagiers zullen zich ook handwerkslieden bevinden, dewijl de «lag'-nver van timmerlieden, metselaars en dergelijke, naar men zegt, in die streken zeer hoog zijn. Ds. J. Begemann, predikant bij de hervormde gemeente te Don gen in Noordbrabant, beroepen naar de Zuid-afrikaansche republiek, zal mede met genoemd schip vertrekken. Zoo wel de regtbauk te Appingadam als het hof in Gro ningen in hooger beroep, hadden verstaan, dat het met ge weld openen vaneen tolboom, ter ontduiking van het ver schuldigde tolgeld, den dader wel wegens die ontduiking strafbaar stelt, en het onmiddellijk daarop gevolgde aanbod van betaling van dien tol de strafbaarheid in deze niet weg neemt; doch dat daar, waar alleen eenige meer dan gewone krachtsinspanning was aangewend, zonder dat daarbij eenige schade aan den tolboom was loegebragt, niet te den ken valt aan het wanbedrijf van verbreking van afsluiting in den zin van art. 156 van het wetboek van strafVegt, weswege de beklaagde mede was vervolgd. In overeenstemming met de conclusie van den heer advocaat-generaal Karseboora heeft de hooge raad zich met de leer van heide colle- gien vereenigende, hoofdzakelijk beslist, dat het onderwer- pelijk feit niet valt in de termen van art. 456 meergemeld, waarin het wanbedrijf wo dt aangeduid met de woorden: „qui- eonque aura dé'truit des clotures" enz. Op dien grond is ver worpen het beroep in cassatie van den procureur-generaal bij gemeld hof, die bij memorie de schending van art. 456 had beweerd. De gemeenteraad van Brussel heeft met algemeene stem men, op een na, het onderwerp van den heer Fraikin, voor het gedenkteeken voor de graven van Egmond en Hoorne, goedgekeurd, en de som van fr. 265,000 beschikbaar gesteld tot den aankoop van het Maison du Roi, tegen hetwelk het monument zal worden opgerigt. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergund aan den officier van gezondheid 2de klasse van het leger in Oost Indie G. J. Wieneke, het dra gen der ridderorde 1ste klasse van Philip den Grootmoedige van Hessen. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapi tein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indie E. W. T. F. Preusser. registratie en domeinen. Benoemd tot directeur voor de provinciën Groningen en Drenthe J. van Diert, thans voor liet hertogdom Limburg, en voor laatstgenoemd her togdom II. J. Vonk, thans inspecteur Ie klasse. Tot inspec teurs van de Ie klasse E. H. F. W. Math on en J. II. M. Spre'e; van de 2e klasse E. II. Ramaer, en van de 3e klasse S. II. Winkelman, thans ontvanger te Ileelen. belastnigen. Het ontvangkantoor te Rhoon c. a. opge heven en vereenigd met dat te Pernis c. a.. onder voortdu rend beheer van den ontvanger A. van Cappelle Wz. Necrologie. Dingsdag nacht is in den ouderdom van 65 jaren, na een smartelijk lijden van eenige weken, te Vught, waar hij voort durend verblijf hield, overleden, de generaal RigotdeBeg- nins, buitengewoon adjudant des konings, provinciaal kom- mandantin Noord-Brabant, grootkruis, kommandeur en rid der van onderscheidene orden. Marine en leger. Voor het detachement officieren en schepelingen, dat onder hevel van den luitenant ter zee lste klasse J. C. Oudraat naar Oost Indie zal vertrekken, is aangenomen het barkschip Zee meeuw, gezagvoerder Kayzer. Het moet gereed zijn om 31 dezer van het Nieuwediep uit te zeilen. De luitenant ter zee 2de klasse C. J. Smith, thans non- actief, wordt met den eersten der volgende maand geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip, liggende te Vlissingén. Uit den Helder sclirijft men dat de kapitein ter zee Wipff het bevel over bet wachtschip heeft overgegeven aan den kapitein ter zee Camp, en daarbij, als directeur van het ko ninklijk instituut, tevens hartelijk afscheid heeft genomen van de adelborsten van het Instituut der marine. De koninklijke nederlandsche marine was op 1 januarij 1860 zamengesteld als volgtadmiraal van de vloot. Z. K. H. prins Frederik der Nederlandenluit.-admiraal, opperbevelb. der vloot, Z. K. II. Willem Frederik Hendrik, prins der Ne derlanden vice-adiniraals D. Bijl deVroe en F. X. R. 't Hooft; schouten bij nacht Z. K. II. de prins van Oranje. A. J. de Smit van den Broecke, G. Vogelpoot, A. baron Collotd'Es- cury en J. F. E. von Romer; 20 kapiteins ter zee, 40 kapitein luitenants ter zee, 115 luitenantsle kl., 178 luitenants 2e kl., 67 adelborsten le klasse. Het korps mariniers: konnnandant A. J. Voet; luit.-kolo nel L. J. A. baron Quarles de Quarïesmajoor F. C. baron Quarks de Quarles; 4 kapiteins le kl., 9 kapiteins 2 kl., 15 le luitenants, 9 2e luitenants, 1 luit.-kolonel militair intend., 1 kapitein-kwartierm., 1 lste luitenant admin, van kleeding, 1 2de luitenant-kwartiermeester. Geneeskundige dienst der zeemagt: inspecteur G. F. Pop dirigerend officier van gezondheid der le kl. W. Slot, 3 diri gerende officieren van gezondheid 2e kl., 12 officieren van gezondheid le kl., 39 idem 2e kl., 31 idem 3ekl.. 1 eerste apotheker der zeemagt. Administratie «Ier zeemagt; ^3 inspecteurs varf administra tie, 13 officieren van administratie le kl., 35 idem 2e kl., 26 idem 3e kl., 16 adjunct-administrateurs, 35 klerken. Korps machinisten bij de stoomvaartdienst: 7 officieren machinist, 12 machinisten le kl. Dek- en onder-officieren: onder-officieren van delekl., (graad van adjudant-onder-officier'), 15 opper-schippers, 6 opper-stuurl., 6 opper-konst.onder-officieren 2e kl. (graad van sergeant-majoor), 20 schippers, 6 eerste stuur!., ISkonst.- majoors, 10 eerste timmerlieden; onder-officieren 3ekl. (graad van sergeant), 9 bootsl., 5 tweede stuurl., 6 konst., 4 schiel.. 13 eerste zeilmakers, 6 eerste smeden, 2 eerste kuipers, 18 botteliers. 6 tweede timrne 1., 8 tweede zeilmakers. 2 provoos ten, 8 eerste ziekenoppassers. Korps ingenieurs der marine: hoofd-ingenieur, directeur van scheepsbouw L. K.Turk, 5 hoofd-ingenieurs, 2 ingenieurs le kl., 2 idem 2ekl., 3 adspirant-ingenieurs, 1 adsistentbij den scheepsbouw, 1 hoofd-ingenieur a la suite. De nederlandsche zeemagt bestaat uit: 5 fregatten met stoomvermogen, waarvan 3 met 51 en 2 met 45 stukken; 2 korvetten met stoomvermogen inet 19 st.17 schroef-stoom- schepen, 4 met 16 st., 3 met 14. 9 met S en 1 ir.et 7 stukk.13 schroef-stoomflotillevaartuigen, 11 met 10 en 2 met S stukk. 12 rader-stoomschepen. 5 met 8, 5 met 6,1 met 4 en 2 met 1 st.; 1 rader-stoomschip (behoorende aan het departement van koloniën, doch bemand wordende door de marine) met 1 st.6 drijvende batterijen, 3 met 32, i met 30 en 2 met 26 st. 2 linieschepen der 2 kl., met 74 st.3 fregatten lc kl., 1 met 51 en 2 met52st.4 fregatten 2e kl. met 36 st., 1 geraseerd fregat met 28 st.4 korvetten le kl., 1 met 2S en 3 met 26 st.; 2 korvetten 2e kl., 1 met 20 en 1 met 12 st.7 brikken, 4 met IS, 1 met 14 en 2 met 12 st.7 schoonerbrikken, I met 10, 5 met G en 1 met 5 st.4 schooners, 3 met 3 en 1 met 1 st.1 transportschip met 10 st.34 kanonneerbooten, groot model (nieuw, oud en mortier) en 11 kanonneerbooten, klein model-, 1 kanonneerboot in de West-Indien, met 2 st.loverdedi- gings-vaartuigen, met 5 stukken. Schepen tot verschillende diensten gebezigd1 korvet le kl. exercitie-batterij te Willemsoord; 1 gewezen rader-stoom schip te Soerabaija. Te zamen 151 schepen. De in dienst zijnde schepen en vaartuigen zijn10bestemd voor de binnenlandsche dienst; 1 voor de buitenlandsche d.enst; 3 op kruisiogt; 5 op reis naar Oost -Indie; 1 op reis naar West-Indie.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1