MÏBBËLBURGSCHE COURANT. N0- 28. Dingsdag 1860. 6 Maart. 2lcmlt0ttöigmgm töinnmlanösclje tijöingrn. Deze courant verschijnt des dinjjsdags, donderdags én zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissiugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is /3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. I Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. VAN HET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Kennisgeving. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend dat, volgens het daartoe doorheeren gede puteerde staten van deze provincie genomen besluit 1. Dejagtop houtsnippen en waterwild op den 31 maart doch die op watersnippen op den 15 april van dit jaar zal zijn gesloten 2. het weispel van kwartelen alleen van den 1 mei tot en met den 15 julij dezes jaars zal geoorloofd zijn 3. devisscherij van den 15 maart toten met den 15 april 1860 zal gesloten wezen, en eindelijk 4. dat gedurende den gesloten vischtijd het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen ge vlochten, zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 3 maart 1860. De commissaris des konings voornoemd, B E C I U S, 1. c. Lid van gedeputeerde staten. Middelburg 6 maart. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ureeene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden Provinciaal blad no. 30afscheid van mr. S. baron van Heem straoud-commissaris des konings in Zeeland; missive van gedeputeerde statengoedkeuring raadsbesluiten verkoop en uitgift in erfpacht van gemeentegrondmissive van den lieer mr. Pické, ontslag lidmaatschap plaatselijke schoolcommissie vaststelling kohier hoofdelijken omslag i860; beschikking op adressen om restitutie enz. hoofdelijken omslag 1859; vast stelling besluit tot heffing van loodsgelden. De 11. vrijdag ten voordeele van de diakonie der nederduit- sche hervormde gemeente alhier gegevene soiree litteraire et musicale, lokte een zoo groot aantal toehoorders dat de con certzaal die niet kon bevatten. Eenige heeren predikanten hadden zich bereid verklaard de pogingen van diakenen te schragen, en werkten, door het voordragen van gedichten, niet weinig tot den gunstigen uitslag mede. Het spel van een jeugdig violist, maar vooral het voortreffelijke pianospel eener verdienstelijke dilettante en een zangkwartet, uitgevoerd door een achttal dames, droegen veel bij om het genoegen van den avond te verhoogen. Wij zijn verzocht hierbij te vermelden dat de bij die gele genheid bespeelde Vogelzang pianino, door den heer J. F. Klein belangloos ten gebruike was afgestaan. De bruto opbrengst dezer soivée bedroeg omstreeks f 500. Het ontvangstkantoor der directe belastingen, in- en uit gaande regten en accijnsen te Bath c. a., is gerangschikt in de 4de klasse. Uit de bij het departement van marine ontvangen officiële opgave blijkt dat de europesche bemanning van Zr. Ms. stoomschip Onrust, toen die bodem den 2/ december 11. op den Boven Barito rivier (Bandjermasin,) verraderlijk door eene overmagt van oproerige Dayaks werd overrompeld, en welke bemanning daarbij is omgekomen, bestond uitluitenant ter zee der le. klasse, kommandant, J. C. II. van de Velde; lui tenants ter zee der 2e. klasse, jhr. F. L. F. K. von Pestel,le. officier, J. J. Braam, F. H. van der Ivopofficier van gezond heid der 3e. klasse A. P. Dilg; officier van administratie dei- Be. klasse W.II. Waldeck; machinisten der 3e. klasse J. van den Berg en J. B. F. Destrée;machinist-leerling derle. klasse J. Torrévuurstokers der ie. klasse W. Engelaer en P. C. de Haas; bootsman J. P. Zeldenthuis; kwartiermeester J.Romp; lste stuurman IT. J. Romboutmatrozen J. Kooi, W. F. Stanlen, W. van Veen, P. Veniet, J. Bauer, W. te Bos, J. W. Voster, Ivassiman, A. van Gilst en N. van Duikeren ligt ma trozen P. H. Lurkus, J. van den Hoek, W. F. Chaffo en N. J. Schellenberg; scheepsjongens J. F. Meyering en J. II. Bud - delmeijer; marinier P. J. Moes, terwijl de le. luitenant der landmagt Bangert, gezaghebber van Becompay, zich almede aan boord bevond. De navolgende tot de bemanning behoorende zes man schappen, bevonden zich op dien datum in het hospitaal te Bandjermasin en zijn daardoor de ramp ontkomen4de tim merman F. L. Hes, scheepskok II. de Bot,matrozen J. G. Versteeg, G. Dekker en P. J. Vaumont, scheepsjongen R. Kruyff. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernij heeft een adres aan den koning gerigt. waarbij Z. M. wordt verzocht eene wettelijke bepaling te willen doen voordragen, waarbij aan iederen slaaf of iedere slavin het regt wordt verzekerd om zich vrij te koopen, naar zekeren aangenomen maatstaf, vol gens welken ieder in zijne klasse, op eiken ouderdom, voor eene bepaalde geldswaarde geschat zou staan, in voege als dit reeds stelselmatig is voorgeschreven ten aanzien der gouver- nementsslaveii; zoo in Suriname als in Cur&cao )en onder- hoorigheden. Vrijdag morgen arriveerde uit Levden te Rotterdam de vrijheer von Bunsen, zoon van den beroemden vrijheer C. J. von Bunsen, op zijne terugreis naar Duitscliland, van waar hij binnen kort met de expeditie, door de pruissisclie regering afgezonden, naar Japan zal vertrekken. De heer Bunsen heeft verscheidene maanden te Leyden doorgebragt, waar hij. in ons uitstekend japansch museum en onder leiding van den conservator dr. Leemans, zich op de studie der japansche zaken, zeden, gebruiken enz. heeft toegelegd. Toen donderdag avond bij gelegenheid der opvoering van de opera Macbeth door het italiaansche gezelschap in den hol- laudschen schouwburg te Amsterdam, mevr. Rosa de Vries als lady Macbeth zich in een staat van slaapwandelen (in het laatste bedrijf) verwijderde, geraakte de gazen sluijer, waar mede haar hoofd bedekt was, in brandhet mogt den heer Marra gelukken den sluijer af te rukken, zoo dat mevr. de Vries met den schrik vrij kwam. Echter is de beroemde actri ce, niettegenstaande de aanhoudende terugroepingen van liet publiek, niet meer ten tooneele verschenen. Zoo als men zich herinnert, is bij liet Provinciaal genoot schap van kunsten en wetenschappen in Noord-Bvabaut het denkbeeld ontstaan, om de nederlandsche taal- en letterkun dige congressen weder in het leven te roepen. Thans is van wege de commissie te dezer zake de uitnoodiging uitgegaan tot deelneming »au het zesde congres te 's Hertogcubosch op II, 12 en 13 september, e. k. Bij de laatste verkiezingen van een lid der kamer van koop handel te Dokkum kwam slechts één kiezer op, wiens biljet, goed ingevuld, dus tevens de benoeming inhield. Men meldt uit Texel, van den 29 februarijBij liet veron gelukken van het hannoversche schip Emanuel, gezagvoerder C. Dreves, had de volgende merkwaardige omstandigheid plaats. De equipage,bestaande uit 4 personen, trachtte met de boot het schip te verlaten, hetgeen dan ook plaats vond. Naauwelijks in de branding gekomen, sloeg de boot om. De bemanning, ten speelbal der golven, werd in de nabijheid dei- kust in zee heen en weder geslingerd. Een aantal visschers van Cocksdorp, die inmiddels op de strandingsplaats wa ren toegeschoten, namen echter ras het manmoedig besluit, om hand aan hand een lange schakel te formeren, en zoo gezamenlijk ter redding de zee in te gaan. Dit had het geluk kig gevolg, dat drie personen werden gered. IScnoemingen cdi besluiten. ridderorden. Vergund aan jhr. W. A. J. baron Schim- melpenninck van der Oije, hetaannemen der onderscheidings teekenen van Elire-Ritter der Jolianniter orde van Pruissen; aan jhr. mr. T. P. van der Hoeven, gezantschapssecretaris te Berlijn, die van ridder der orde van het Legioen van eer van Frankrijk, en aan mr. E. G. Lagemans. die van ridder dei- orde van de Poolster van Zweden en Noorwegen. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de eerste officier van gezondheid der 2e klasse G. A Baum, van de koninklijke akademie. X.EGER. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wa pen der infanterie van het leger in Oost Indie, de 2de luits J. C. G. Logemann van hetlste; P. W. II. du Pon, G.II. van dei- Beek en F. R. P. van den Abeelen van het 5de, C. C. Prager en W. A. Coblijn van het 7de, en R. J. Krantz van het 8ste regement infanterie. hoogeschoeen. Benoemd tot rector maguiticus aan de hoogeschool te Utrecht, voor 1S6061, de hoogleeraar G. W.Yreede. raad van state. Benoemd tot lid, de heer mr. C. II. B. Boot, laatstelijk minister van justitie. Marine eia leger. Gisteren is van het Nieuwediep te Vlissingen aangekomen Zr. Ms. stoomschip Cycloop, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee J. P. G. Muller, komende van het Nieuwe diep, met een detachement matrozen bestemd voor het stoomschip Zeeland. De C}'cloop is heden morgen weder teruggekeerd. Krachtens Zr. Ms. besluit van 1 dezer wordt het fregat met stoomvermogen Zeeland, liggende te Vlissingen, met den 1 april aanstaande in dienst gesteld, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, den kapitein ter zee II. WipfF, aan welken hoofdofficier tevens wordt opgedragen het bevel als divisie-kommandant, wanneer later gemeld fregat vereenigd zal zijn in divisie met de fregatten met stoomver mogen Evertsen en Admiraal van Wassenaer, op welk tijdstip van vereeniging do or hem als zoodanig de standaard zal wor den geheschen -, terwijl voorts aan hem in dat bevel tot adju dant is toegevoegd de luit. ter zee le klasse N. M. J. Kroef. Met dien datum zijn op de Zeeland geplaatst: als eerste officier, de kapitein-luitenant ter zee F. L. Geevlingde luite nants ter zee der le klasse W. II. baron vau Ileerdt en J. II. P. E. Knipliorst; de luitenants ter zee der 2de klasseW. F. H. Cramer, jhr. E. P. E. de Stuers, W. L. A. Gerickc en jhr. J. A. Roell; de adelborsten der le klasse J. P. Noorduyn, A. G. Vesterouen van Meeteren, J. L. Inckel, jhr. C. G. J. Bar- naart en G. J. Buyskes; de officier van gezondheid der le klasse F. W. I. Meijer, de officier van gezondheid 2e klasse E. J. Muller, de officier van gezondheid 3e klasse M. S. T. Holtzapffel; de officier van administratie der le klasse AA. Lagaay, de adjunct-administrateur J. Breenian, de scheeps klerken P. Berghuis en F. W. Merhotteinde kapitein le kl. der mariniers II. de Haan Hugenholtz, de 2e luitenant der mariniers W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten, en de officier-machinist A. Sol. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit vau den 1 dezer, is de luitenant ter zee der le klasse J. II. P. E. Knipliorst, met den 15 dezer eervol ontheven van het bevel over den schooner Atalante, liggende te Vlissingen. en wordt dat bevel met den 16 daaraanvolgende opgedragen aan den luitenant ter zee der 2e klasse J. A. E. Diuaux. Luidens een bij het departement van marine ontvano-en berigt, zijn Zr. Ms. scliroefstoomscliepen Reinier Claeszen en het Loo, respectievelijk onder bevel van de luitenants ter zee der le klasse jhr. J. E. W. F. van Ra tiers en J. van Gogli. eerstgenoemde den 23 december 11. en laatstgemelde den 29 daaraanvolgende, in de Tafelbaai (kaap de Goede IIoop)

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1