MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 27. Zaturclag öinncrtlanöscfje lijömgctt. 1860. 3 Maart. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissiugen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 v De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, frauco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte, doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelrcgt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grooto letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. middelburg 2 maart. Het departement Middelburg der Maatschappij tot bevor dering van nijverheid hield woensdag avond in de concert zaal weder eene bijeenkomst, waartoe, behalve de leden, ook andere industriëlen en belangstellenden waren opgeroepen. Onder de ingekomene stukken, waarvan voorlezing is geschied,behoorde eene missive van den voorzitter (leshoofd- bestuurs, in welke aangedrongen wordt op het doen van pogingen ter vermeerdering van het aantal leden. De voorzit ter der vergadering voegde daarbij,dat voor belangstellenden, die eenigzins nader met het doel en de werking der maatschap pij wenschen bekend te worden, eenige exemplaren beschik baar waren van de rede, door den hoogleeraar van der Boon Mesch uitgesproken bij de viering van het 75javig bestaan, en hij deed onder de aanwezigen een aantal uittreksels uit de wetten der maatschappij verspreiden. Voorts werden overgelegd eenige monsters steen, gebakken te "Westkapelle uit zoogenaamden zavel (zamengesteld uit klei, vermengd met aarde). Daarbij waseen belangrijk schrij ven gevoegd van een der bestuurders van het,, Fonds voor handel en nijverheid" aldaar. Hieruitbleek datdeze steen bij wijze van proef gebakken is, met behulp van daartoe uit Bel gië ontbodene werkliedendat men bij het bakken is afgewe ken van de gewoonte om zulks in ovens en met turf te doen, en hierbij steenkolen gestookten desteenenin de openelucht gebakken heeft. Verder schijnt de min gunstige weergesteld heid lioogere kosten voor droogen enz. veroorzaakt te hebben, zoo datmen zich vleit dat de prijsbij eene voortgezette proeve zou kunnen wedijveren met dien van aangevoerden steen. De monsters zijn tot onderzoek gesteld in handen van drie leden, die ook na eene analyse der grondstof, verslag zullen uitbrengen. Nadat de beantwoording was voorgedragenen besproken van eenige vroeger in de bus gevondene vragen, ging de ver gadering over in eene van bestuurders en leden, waarin rap port werd uitgebragt omtrent eene verhandeling over de ventilatie. De storm, welke ook hier dingsdag namiddag is waargeno men, heeft in onderscheidene plaatsen van ons vaderland eenige verwoesting aaugerigt, en hier en daar telegraafpalen tegen den grond geworpen, waaraan vermoedelijk de storing zal moeten worden toegeschreven welke men van hier nog altijd ondervindt. De opvoering der rederijkerskamer Concordia, van Mid delburg, op maandag den SOfebruarij ten voordeele der alge- meene armen te Zierikzee gegeven, heeft zuiver opgebragt de som van f lil,20. Tot lid van de tweede kamer der staten-generaal, voor het district Dordrecht, bij de herstemming tusschen deheerenmr. G. A. de Raadt en mr. P. Blussé van Oud-Alblas, is gekozen rar. G. A. de Raadt met G69 van de 1153 geldig uitgebragte stemmen. De heer Blussé erlangde alzoo IS 1 stemmen. Dezer dagen is in het licht verschenen en aan de belang hebbende geleerden verzonden het derde of laatste deel van Jacob vanMaerlands rijmbijbel, uitgegeven onder toezigt van professor J. David, te Leuven, op last van het belgisch staats bestuur. liet glossarium op het bovengenoemde werk zal in een afzonderlijk deel het licht zien. Men schrijft uit den Helder, gedagteekend 27 februarij Op grond van langdurige weerkundige waarnemingen, zoo wel opliet observatoria::; alhier, als op die in andere plaat sen van ons vaderland gevestigd, meent men met eenige ze kerheid de naderende stormen vooruit te kunnen weten. De jongste stormen van november, die zftö vele schepen hebben doen vergaan, zijn hier en elders zeer duidelijk vooruitgezien. Men is daarom, naar men verneemt, tot het voornemen ge komen om eene telegrafische communicatie tot stand te bren gen tusschen het observatorium alhier en die te Groningen en Maastricht, ten einde uit het resultaat der gelijktijdige waarnemingen tot de meerdere of mindere raadzaamheid te besluiten voor het uitzeilen van koopvaardijschepen, die dik wijls in groote menigte in deze haven op eene gunstige ge legenheid voor de uitvaart gelegen hebbende, niet zelden met het eerste ooster- )of noord-oosterkoeltje naar zee gaan. De Leidsche courant deelt mede, dat de gecostumeerde op- togt, dien het studentencorps der leidsche hoogeschool beslo ten heeft dezen zomer te doen plaats hebben, op maandag 11 juuij zal gehouden worden. Z.M. dekoning der Belgen heeft den nederlandschen kapi tein der artillerie A. J. A. Gerlach, tot ridder der Leopolds orde benoemd. De Maatschappij voor meel- en broodfabrieken te Amster dam is voornemens eene tweede broodfabriek daar ter stede op te rigten. daar de maatschappij volkomen aan het doel be antwoordt in het leveren van goed en goedkoop brood. De aandeelhouders ontvangen 7 pet. Den 16 maart zal te 's Gravenhage worden aanbesteed het funderen,optrekken en binnen 16 maanden in orde opleveren van een gebouw voor den hoogen raad, aan het Plein aldaar. Men verneemt dat de officier bij de arrondissements regt- bank te Leyden bij het provinciaal geregtshof in Zuidholland in hooger beroep is gekomen van het vonnis der regtbank aldaar, waarbij de heer mr. G. W. is v rij gesp roken van de te gen hem ingestelde vervolging, wegens het niet willen afleggen van den eed als getuige in eene strafzaak. De heer Vrolik bragt in de zaturdag te Amsterdam gehou- dene vergadering van de natuurkundige afdeeling derKonink- lijke academie van wetenschappen, een belangrijk rapport uit over de geschiedenis der verwoestingen van den paal worm. De commissie was daarbij van oordeel dat de paal worm op onze kusten, in de maand junij in het hout dringt, dat hij er van buiten in dringt en dat hij steeds in liet hout boort, en tevens (lat het verkeerd gehandeld is zoo men den ringworm uit het hout verdrijft, daarbij steeds op den paalworm aast. Voorts bleek uit het rapport dat men in de jaren waarin de meeste regen is gevallen, den sterksten groei van den paalworm heeft waargenomen en dat alle kusten van Nederland door dien worm waren aangetast. Ook is de commissie van oordeel dat er zoo spoedig mogelijk een aan vang moet worden gemaakt met verdrijvingsmid (leien om dien vijand te bestrijden. De middelen die de beste uitkom sten hebben geleverd zijn koolteer of creosoot. De voorzitter bragt dank aan de commissie voor (le moeijelijke taak, die zij op zich heeft genomen. Dit rapport zal afzonderlijk worden uitgegeven en daarbij zullen gevoegd worden de tabellen van den heer von Baumhauer enz. De heer von Beneden heeft de vergadering aangeboden dit belangrijk rapportin de fransche taal over te zetten. De commissie zal daar nader over beslissen. öoslinidSselïC kolonie». Uit den inhoud van de javasche couranten tot en met den 11 januarij 11., met (le laatste mail aaugebragt, blijkt dat den 11 december op Celebes Aroe-Tannette-riawang. een der kiesheeren van Boni. aan welken de kommandant der expe ditie een brief had gerigt, zich aan het nederlandsch gezag had onderworpen, en had verklaard dat geheel de hadat dit zijn voorbeeld zou volgen, zoodra de leden van (lergelijken brief kennis hadden bekomen. Voorliet uitvaardigen dezer brieven was zorg gedragen; en het genoemde opperhoofd was van oordeel datmen, nu Boni was overwonnen, zich aan de door de nederlandsche regering te stellen voorwaarden be hoorde te onderwerpen. Pasempa was niet verdedigd, omdat de Boniers vreesden daarin afgesneden te zullen worden. Ten einde de aankomst der kiesheeren te bespoedigen, zou (le bevelvoerende generaal den 14 december van Palakka naai de beruchte kampong Pompanoea oprukken en daar eenige (lagen verblijven. Voor zoo ver daarover kon worden geoor deeld, maakten de op het zoo zeer vernederde Boni behaalde overwinningen een diepen indruk op de verdere bevolkingen van Celebes. De berigten uit de Zuider en Ooster afdeeling van Bor neo, luidden gunstig, ten aanzien van het bestoken van de op standelingen te lande, en deop (leze behaalde voordeelen, der wijze dat de bevolking van Moening den oorlogmoede scheen te worden, en de sultan Koening, met een deel van zijn gezin, spoorloos was verdwenen. IletBataviasch handelsblad meldt het volgende van Band- jermasing: „Wij vernemen dat onlangs bij eene expeditie tegen Moening, de sergeant der sapeurs Heydeman op eene eervolle wijze zijn leven eindigde. De kapitein Raes had een luitenant ter verkenning vooruit gezonden. Toen (leze met zijne manschap wat lang wegbleef, begreep de kapitein dat de jonge officier zich in zijnen ijver wat te ver moest gewaagd hebben en volgde hem, eenen anderen kapitein achterlatende^ en dezen alle mogelijke waakzaamheid aanbevelende. Deze schijnt echter den vijand te gering te hebben geschat en werd met zijn troep door 75 priesters overrompeld, waarbij hij twee stukken verloor. De sergeant der sappeurs Heydeman moet toen op den vijand hebben ingehouwen en de twee stukken hebben heroverd, waarna hij, met wonden overdekt, den schoonsten (lood des krijgsmans stierf." De raad van justitie te Batavia heeft den heer II. J. Lion, redacteur van het Bataviasch handelsblad, vrijgesproken van smaad en hoon tegen den minister van koloniën, maar hem schuldig verklaard aan smaad, hoon en laster tegen 's konings vertegenwoordiger in deze gewesten, en hem deswege veroor deeld tot achttien maauden gevangenisstraf. Het vonnis komt hij het hooge geregtshof van Nederlandsch Indie in revisie. De heer Tra-Kranen, nieuw benoemd president der Nederlandsche handelmaatschappij, is te Singapore aange komen. Den 2S november is de assistent-resident, gecommit teerde voor de zaken von Bali en Lombok, in gezelschap van den ambtenaar S. T. Nieuwenhuizen naar Boeleleng vertrok ken, teneinde dezen als controleur aldaar te installeren. Bij die gelegenheid bespeurde genoemde assistent-resident, dat de contracten, door Boeleleng met Karang-Asem, Bangli en Tabanan, op aanzoek van het gouvernement gesloten, naar wensch werkten en onderlinge geschillen geheel in overeen stemming met die contracten werden uitgemaakt. Het ver beteren van den weg van Boeleleng naar Djembrana en de te Koetoel en te Yeh Hembang opgerigte passanggrahans, heb ben de gemeenschap tusschen beide landen aanmerkelijk ver meerderd en den handel doen toenemen, zoo dat kudden van 50 tot SO runderen en paarden niet zelden van de eene naar de andere plaats langs boven bedoelden weg trekken. De vorstelijke familie te Boeleleng was zeer ingenomen met de in het voorjaar tot stand gekomen regeling der landrenten. Zij waren zonder moeijelijkheden geïnd; zoo wel de inkomsten van den vorst als die der poenggewas waren belangrijk toege nomen, hoewel de landrentschuldigen niet meer dan vroeger hadden betaaldslechts de inners dier belasting, deSedalians, waren met de nieuwe regeling niet tevreden, omdat zij thans buiten de mogelijkheid zijn om, zoo als vroeger, eén grootge deelte der geïnde rente te verduisteren.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1