iJuitcnlanösdje tijdingen. De slagtoffere dezer verraderlijke aanval zijnLuitenant ter zee le. klasse J. C. II. van de Velde, lconnnandant, luite nantster zee 2de klassejhr. van Pestel, 1ste officier, Braam en van der Kop; officier van gezondheid 3e. klasse Dilg, de scheepsklerk waarnemend officier van administratie "Waldeck, le. luitenant der infanterie Bangert, zoo mede de geheele europesehe en inlandsche equipage, bestaande uit omstreeks 50 personen. Men zegt dat bij bet vertrek der stoomschepen Makassar en Menado het berigt werd ontvangen dat de stoomsleper, kapitein van. Os,waar aanboord zich 25 gewapende militairen bevonden, ook door de opstandelingen is aangevallen, dat de equipage en militairen zich manmoedig hebben verdedigd, doch voor de overmagt hebben moeten wijken. Bccioemlngeii en besluiten. departement van financien. Benoemd tot commies bij liet departement, mr. J. Gleichman, advocaat te 's Gra- venhage. Marine en leger. Men schrijft uit het Nieuwediep van 26 dezer: Zr. Ms. stoomschip Cycloop, kommandant luitenant ter zee le. klasse A. A.'s Graeuwen, zal overmorgen van hier naar Hellevoetsluis en Vlissingen vertrekken, om matrozen en mariniers over te brengen voor de equipage van het fregat Zeeland, liggende te Vlissingen. Daarna zal gemeld stoom schip naar dit stationnement terugkeeren. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 26 dezer: B. E. J. van Welderen baron Rengers, jm. 34 j. niet J, M.'s Graeuwen, jd. 42 j. M. Scheij beier, jm. 26 j. met A. van der Plank, jd. 23 j. A. Stiebolt, weduwn. 35 j. metP. Verhage, wed. 29 j. J. "Witte, jm. 21 j. metL. M. Ullerich, jd. 22 j. Vlissingen, van 18 tot 25 februavij. GehuwdW. S. Corsel, jm. 33 j. met M. J. Schot, achterge- latene vrouw van P. C. Jonker, 3'! j. P. Everse, jm. 2S j. met C. Schuckkardt, jd. 26 j. D. G. Herfst, jm. 36 j. met C. Heij- beek.jd. 21 j. Bevallen: C. Langemans geb. Bastiaanse. d. A. E. van Eek, geb. Willemse, d. N. Sinke geb. de Pachter, z. W.Pev- senaire geb. Tryselaar, d. A. M. Vader geb. Brandt, z. M. C. Nierincks geb. Sclioll, z. M. Lannoy, geb. van den Abeele, d. M. J. Dissen, geb. Akkers, d. J. Pabon, geb. Blaakman, d. C. M. ITageinan, geb. Schenkel, d. Overleden: J. Winkelman, jm. S5 j. A. M. Persenaire, d. .1 j. J. F. Mahieu, weduwen, vanM. M. Hertog, 60 j. D. Q. Labeur, jm. 2-1 j. M. C. E annoy, wouw van INvan Hoorn, 35 j. J. van Loon, vrouw van P. N. Loesberg, 38 j. A. de Foucliier, z. 8 in. G. Smit, d. 11 m. Goes, van IS tot 25 februarij. BevallenJ. den Hollander, geb. Bak, z. M. M. v. d. Mark, geb. Engelblik, tl. J. M. Glerum, geb. Barends, d. M. de Jon ge, geb. Bouwman, z. A. E. van Dorst, geb. Naastenhove, d. (levenl.) OverledenM. Bensel, jd. 59 j. C. M. Breeker, jd. 11 j. D. van Duin.jd. 10 j. C. Apers,d. 1 w. A. A. Verberkmoes, vrouw van M. Harinck, 72 j. Zierikzee, van 18 tot 25 februarij. Bevallen: D. W. Adamse,geb. Embden,d. N. de Looze, geb. Luikens, z. N. van Wijk, geb. Leeuwe, d. C. Olree, geb. Abrahamse, d. A. Krijger, geb. Balje, d. J. le Sage ten Broek, geb. Kooiman, z. P. Koopman, geb. Priem. d. (levenl.) Overleden J. den Blaauwen, weduwn. van J. Klaasse. 81 j. Statistiek. De cijfers door de laatste volkstelling voor de gezamen lijke gemeenten van het eiland Walcheren, met inbegrip van Nieuwen St. Joosland verkregen, zijnde volgende: Huisgezinnen: 8028. Aanwezig: 18739 mannelijk en 21232 vrouwelijk, te zarnen 39971 personen; als: 11308 mannen en 12525 vrouwen ongehuwd 6673 mannen eu GSi-S vrouwen gehuwd; 751- weduwenaars en 1817 we duwen; mitsgaders 1 mannen en 12 vrouwen wier huwe lijk door echtscheiding is ontbonden. De verdeeling, naar de onderscheidene godsdienstige gezindheden, is als volgt33309 nedevduitsche hervormden; 261 waalsclie; 16 remonstranten; 716 christelijke afgescheidenen; 227 doopsgezinden; 757 evangelisch lutherschen; 18 herstelde lutherschen15 angli- kaansch episcopalen; 2 van de schotsche gemeente67 engel- schepresbyterianen4016 roomsch katholieken; 1 oud-room- sche373 nederduitscbe en 2 povtugesche joden, en eindelijk 156 niet tot de genoemde gezindheden behoorende. Als elders woonachtig zijn opgegeven 489, en als afwezig 1001 personen, waardoor voor de wettige bevolking het cijfer van 40483 wordt verkregen. Voorts zijn 16 blinden en 12 doofstommen opgegeven. Krijgslieden, in militaire gebouwen gehuisvest of verpleegd en de personen aan boord van Zr. Ms. schepen van oorlog, mitsgaders de gevangenen zijn onder de voormelde cijfers niet begrepen. Engeland. Londen 27 februarij. Volgens eene door Reuters agent schap openbaar gemaakte depecbe uit Parijs, zijn de antwoor den van Rusland cn Pmissen op de voorstellen van Engeland aldaar ontvangen. Daarbij worden tegenvoorstellen gedaan, welke die hoven aan de conferentie der groote mogendheden en vervolgens aan een congres wensclien voorgelegd te zien. De heerdeThouvenel heeft zich liet antwoord daarop voorbe houden tot dat het fransche gouvernement zich dienaangaan de met Engeland zal hebben verstaan. Het gerucht dat de heer Walewskimet cene zending naar Weenen belast zou zijn, is ongegrond. Het lagerhuis heeft, gelijk reeds beknopt gemeld is. het amendement van den heer Dueane met 339 tegen 223 stem men verworpen, en alzoo met eene meerderheid van 116 stem men liet budget alsmede het met Frankrijk gesloten handels verdrag goedgekeurd, althans in het algemeen en behoudens het vegt om bij zonde re bepalingen te w ij zigenDe meerd erheid, welke zich voor de voordragten des gouvernements lieeft ver klaard. is grooter dan liet publiek verwacht bad. Het ministerie Palmerston en liet engelsch-fransche bondgenootschap zijn daardoor vooreerst weder bevestigd. Het elfde art. van hethandelsverdrag, betreffende den uit voer van steenkolen, heeft in Engeland, ook in liet parlement vrij wat afkeuring gevonden, vooral dewijl Engeland zich daarbij verbindt om den uitvoer van steenkolen naar Frank rijk niette verbieden, zoo dat bet, althans naar de opvatting van bet publiek, in de noodzakelijkheid zou kunnen zijn om bij het naderen van eenen oorlog de fransche stoomoorlogs- vloot van steenkolen te voorzien. Thans meldt The morning post. dat keizer Napoleon verklaard heeftop de in dat artikel vervatte bepalingen niet verder te zullen aandringen. Dezer dagen is in onzen gemeenteraad besloten eene inschrijving ten bedrage van 250,000 p. st. te openen ter be strijding der kosten voor de tentoonstelling van 1862. De leden der commissie zijn meerendeels de zelfde als die der tentoonstelling van 1851. In de best onderrigte kringen wordt verzekerd dat onze regering het door The morning chronicle gegeven berigt we gens eene alliantie tusschen Rusland en Oostenrijk voor vol slagen valsch houdt. Eenige jaren geleden promoveerde zekere jufvrouw Eli sabeth Blackwell, te New-York, tot doctor in de medicijnen; niet alleen heeft zij eene zeer goede praktijk gevonden, maar ook een collegie voor dames, die in de geneeskunde willen promoveren, opgerigt, hetwelk door circa 200 studenten be zocht wordt, en waarvan zelfs eenige reeds, even als zij, doc tor geworden zijn. Niet lang geleden is zij naar Londen overgekomen, om ook hier op eene door baar gelioudene ver gadering, tot navolging aan te sporen. Men zegt dat eene rijke dame, door dit plan getroffen, reeds dadelijk tot oprig- ting van zoodanig collegie eene sóm van 5000 p. st. in eens, alsmede eene jaarlijksche bijdrage van 300 p. st. heeft toege zegd zoo ook moet lady Byron, de weduwe van den beroem den dichter,een lokaal ter beschikking van jufvrouw Blackwell hebben gesteld. Het doel schijnt te zijn om de speciaal vrou welijke ziekten niet meer door mannen te doen behaudelcn. Berigten uit Shanghai van 7 december melden dat bij eeu besluit des keizers van China de tonnegelden voor schepen van alle natiën verminderd zijn tot het Ixjdrag hetwelk bij het met Amerika gesloten tractaat is vastgesteld. De handel was flaauw. Duitse hl audi. Weenen 24 februarij. In den nacht van den 10 op 11 dezer is de stad der Dardanelleneene prooi der vlammen geworden. Al de huizen, aan de zeezijde gelegen, waar bijna alle con sulaten en handelskantoren waren gevestigd, zijn vernield. De brand is ontstaan in bet fransche consulaat, alwaar vijf kinderen in de vlammen zijn omgekomen. Berlijn 25 februarij. Men wil hier weten dat de oostenrijk- sche regering waarschijnlijk zal toetreden tot het voorstel van Rusland en Pruissen, om de regeling der italiaansche zaken aan eene conferentie der vijf groote mogendheden op te dra gen. De onderhandelingen deswege tusschen de kabinetten duren nog voort. Frankfort 25 februarij. De schokken van de aardbeving te Wiesbaden gevoeld, zijn ook elders in het nassausche waar genomen op sommige plaatsen waren zij zoo lievig, dat de ingezetenen verschrikt hunne woningen verlieten. Gelukkig evenwel kwamen zij met den schrik vrij. BclgSe. Brussel 26 februarijDe heeren van der Kun, hoofdinge nieur, en van Diesen, ingenieur, door de ncderlandsche rege ring afgevaardigd tot regeling van de kwestie der wateraftap- pingen op de Maas, zijn alhier aangekomen en hebben, in gezelschap van dennederlandschen gezant en onderscheidene leden der beide kamers, bij den minister van buiteulandsche zaken gedineerd. Het clericale hoofdorgaan Le journal de Bruxelles ver kondigt dat het een stuk van het grootste gewigt heeft me de te deelen, hetwelk bestemd was geweest om overgelegd te worden iu het congres, waarover is gedacht geworden voor de regeling van het italiaansche vraagstuk. Dat stuk is eene col lectieve verklaring van het d uitschc,engelsche, oostenvijksclie, belgische, schotsche, nederlandsche, iersche en zwitsersche episcopaat, ten gunste van het wereldlijke gezag van den souvereinen kerkvoogd. Thans moet, naar luid van dat blad, langs andere wegen het doel worden bereikt, hetwelk men zich met de bijeenroepiug van het congres had voorgesteld, en is het noodig dat de verklaring der bisschoppen, die niets van hare kracht heeft verloren, worde bekend gemaakt, en zulks te meer, omdat de getuigenis van zoo vele kerkvoog den. naar liavt en ziel vereenigd om den stoel van den heili gen Petrus in e'e'n en het zelfde beginsel, gelijk staat met de verklaring van een Oecumenisch Concilium. Le journal de Bruxelles acht zich gelukkig, deze verklaring het eerst te kunnen mededeelen, en meent dat zij geene toelichting hoe genaamd behoeft. Frankrijk. Parijs 27februarij. De Moniteur behelst een rapport van den minister Rouher aan den keizer over de verbetering der middelen van binnenlandsche gemeenschap. Daaruit blijkt dat van liet tot dat einde aangewezen overschot van de jong ste leening besteed zal worden: 15 millioen voor wegen en bruggen; 42 millioen voor rivieren en kanalen; 35 millioen voor havens en vuurtorens8 millioen voor werken ten nutte van den landbouw; zullende de tarieven der kanalen verlaagd worden. De Moniteurbehelst ook een keizerlijk besluit, tot reor ganisatie der artillerie. Daarbij worden de kaders van depot bij de batterijen belegeringsgeschut opgeheven, het aantal batterijen veldartillerie vermeerderd, drie nieuwe regemen- ten rijdende artillerie opgerigt en de artillerietrein weder in het leven geroepen. Het vertrek van het engelsche smaldeel van Portland heeft hier nog al indruk gemaakt. De zaak is van vrij wat ge wigt, indien de oorlog in Afrika wordt voortgezet, zoo als on der anderen door Le pays wordt medegedeeld. Eene telegra- phische depecheuit Madrid, van gisteren, berigt deswege dat het spaansche smaldeel Algesiras heeft verlaten. Het zou de marokkaansche havens gaan bombarderen, te beginnen met Arcella. De operatieu zouden echter, door de verschijning der britsclie vloot, zeer belemmerd worden, daar Spanje zich wel aan geen strijd met Engeland zal wagen, te minder daar het geheel alleen zou staan, en niet, zoo als bij de onderhan delingen vóór de oorlogsverklaring, door Frankrijk zal wor den ondersteund. Ons gouvernement zou, om Spanje te hulp te komen, te minder het engelsche verbond iu gevaar stellen naardien onze betrekkingen met het hof van Madrid thans eenigzins verkoeld zijn. Le eonstitutionnel deelt den inhoud mede van de de- peche welke de heer deThouvenel onder dagteekeniug van 31 januavij aan den fvanschen gezantteWeenen, ter mededeeling aan den graaf von Rechberg, heeft gezonden. De heer de Thouvenel herinnert daarin dat alle door Frankrijk gedane pogingen om de italiaansche kwestie overeenkomstig het ver drag van Yillafranca tot vereffening te brengen, vruchteloos gebleven zijn, ten gevolge van den onwil der bevolkingen van Midden-Italie om zicli weder aan hare oude souvereinen tc onderwerpen. Hij doet een beroep op Oostenrijks geest van verzoening en inschikkelijkheid, ten einde liet voor de engel sche voorstellen te winnen. Met opzigt tot de Romagna geeft hij zijn leedwezen te kennen dat de paus de bestaande rnoei- jelijkhcden laat aangroeijen, terwijl hij ten slotte verklaart dat Frankrijk zijne toestemming nog wel tot een minder afdoende en minder harde combinatie, dan de afscheiding van dat gewest zoude geven, onder voorwaarde altoos dat het beginsel van niet-tusschenkomst gehandhaafd wierd. Volgens het alhier verschijnende duitsche dagblad de Pariser Zeitung zal de beroemde componist Meijerbeer weldra in den pruissisclien adelstand worden verheven. Er circuleert te Parijs thans een adres aan den paus, dat in eene bijeenkomst van geestelijken en leeken goedgekeurd is en waarin de paus verzocht wordt, om tot behoud van zijne wereldlijke magt. concessien te doen, en zijne regten, gewaar borgd door de tractaten, in veveeuiging te brengen met de begrippen der nieuwe maatschappij. De zich tc Parijs bevindende Savoyaards zijn openlijk uitgenoodigd zich te vervoegen bij den heer Briord, ten einde aldaar eene petitie te onderteekenen ten gunste der inlijving van Savoye bij Frankrijk. Italic. De savdinische regering heeft alle verlofgangers van vier ligtingen weer onder de wapenen geroepen. In de des betref fende circulaire zegt de minister van oorlog wel dat deze maat regel geschiedt om de sardinische cn lombavdijsche soldaten thans meer met elkander in aanraking en ook om de noodigc eenheid in hunne wapenoefeningen te brengen; maar een ieder ziet duidelijk in dat de eigenlijke reden alleen gezocht moet worden in den wensch van Sardinië, om zich op even tuele gebeuvtenissen voor te bereiden. Het officieel orgaan

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2