Jrctijöintjcn. ^janöelsbmgtrn. S&tiitschland. Weenen 24 februavijHet volgende is de inhoud van het antwoord, hetwelk de graaf von Rechberg, Oostenrijks minis ter van buitenlandsche zaken, onder dagteelcening van den 17 dezer, gegeven heeft op de depeche van den heer de Tliou- venel, waarin namens het fransche gouvernement Engelands vier voorstellen tot regeling van Italics zaken ter kennis Yan ons kabinet gebragt zijn. De heer von lleehberg vangt zijn antwoord aan met te zeg gen dat hij op de van het fransche gouvernement ontvangen mededeeling lioogen prijs stelt en daarin een blijk van den wensch naar goede verstandhouding tusschen de twee hoven ziet. Aangaande de tusschenkomst van buitenlandsche mogend heden in Italië zegt hij dat er twee wezenlijk verschillende zaken te onderscheiden zijn, namelijk de vraag of er regt tot tusschenkomst bestaat, en de vraag of het een geschikte tijd is om dat regt uit te oefenen. Het beginsel en de regtsvraag in het midden latende, erkent Oostenrijk dat hetin de tegen woordige omstandigheden noch voor Oostenrijk noch voor Frankrijk raadzaam is in Italië tusschen beide te komen. Het tweede punt van Engelands voorstel, zegt de heer von Rechberg, betreft enkel Frankrijk, daar Oostenrijk zijne troepen reeds uit Italië verwijderd heeft. Aangaande het derde punt houdt Oostenrijk zich aan het geen het te Yillafranca ten gunste van Venetie beloofd liceft, zijnde de vervulling dier beloften tot nog toe belet door de woelingen der revolutionaire partij, welke het venetiaansclie gebied aan Oostenrijk trachtte te ontrukken. Aangaande het vierde punt, het voorstel tot verecniging van Midden-I talie met Sardinië na instemming der bevolking, acht de heer von Rechberg niet dienstig thans in eene behan deling van beginselen te treden. Ten aanzien van het voor gestelde plan tot regeling van Midden-Italies gesteldheid, be paald Oostenrijk zich tot de aanmerking, dat het herstel der omvergeworpen regeringen en de verwezenlijking van het italiaansche eedgenootschap naar zijne overtuiging beter zou den strekken om aan Italië eene goede toekomst te verzeke ren, zullende Oostenrijk aan den tijden aan den loop der gebeurtenissen overlaten, de juistheid van zijn oordeel te doen uitkomen. IJit aanmerking dat de dagbladen, bij de behandeling dei- vraagstukken, welke thans op staatkundig gebied aan de orde zijn, den persoon des keizers te veel op den voorgrond stellen,zijn zij door de censuur aangeschreven om den naam des keizers niet meer in hunne debatten te mengen. De censuur op de dagbladpers wordt overigens bij den dag gestrenger. Het is in de laatste dagen meer dan eens gebeurd dat een arti kel is geschrapt. Men meent dat de regering bepaaldelijk heeft besloten tot het aangaan eener loterij-leening. De oosten rij kschc lote rij-leening van 1834 zal met de aanstaande trekking geheel zijn terugbetaald; debeidc loterij-leeningenvan 1839en 1S54 blijven dan nog alleen over, en van deze zal de eerstgenoemde ook spoedig geamortiseerd zijn. Men meent derhalve dat het geschikte oogenblik voor eene nieuwe leening van dien aard is gekomen. Keulen 23 februavij. Te Wiesbaden voelde men dingsdag avond omstreeks 6 ure eene hevige dreuning, die eenige secon den duurde, vermoedelijk eene aardbeving. Ook te Klagen- furtli voelde men in den vroegen morgen van 16 dezer twee schokken, die zoo hevig waren dat de inwoners daardoor uit den slaap werden gewekt, en die met sterk geluid als van een verwij derden donder gepaard gingen. De trilling plantte zich van het noordwesten naar het zuidoostten voort en bragt ligte voorwerpen, zoo als glazen enz. op de tafels in beweging. Ook op het gewone gebied der aavdbeviugen in Karintliie, te Ro- segg, is onlangs weder eene aardschuddiug waargenomen. Bclgic. In de zitting van den senaat van donderdag is de begrooting voor de binnenlandsclie zaken aangenomen, met 31 tegen 2 stemmen. De clericale regierzijde heeft, ten getale van 14 le den,aan de stemming geen deel genomen. De meesten dezer le den hebben verklaard dat zij zich niet konden vereenigen met het crediet van 12000 fr. voor normale scholen, maar den gang der zaken niet wilden belemmeren. Frankrijk Parijs 24 februarij. De aandacht is gevestigd op eene bro chure tegen het met Engeland gesloten handelsverdrag, welke is uitgegeven door den heer Casimiv Perrier, den oudsten zoon van wijlen den beroemden minister van koning Lode- vvijk Philips. Indien men sommige geruchten gelooven mag, zou de zaak der drie afgevaardigden, waarvan in het rapport des mi nisters Billaulfc, de opheffing van La Bretagne betreffende, is gewag gemaakt,nog niet zijn afgeloopen. Die drie afgevaar digden zouden voornemens zijn een brief ter rectificatie aan den Moniteur te rigten, om, in het te voorziene geval van wei gering der opname van dezen brief, tegen het officiële blad eene actie in te stellen. Anderen spreken van eene aanklagt, welke zij bij het wetgevend ligchaam zouden indienen, maar in ieder geval zouden de afgevaardigden besloten hebben niet te rusten alvorens zij de regering hadden gedwongen op reg- terlij k terrein te komen. Men wil weten dat alhier eene nota van den kardinaal Antonelli is ontvangen, in antwoord op de depeche van den minister van buitenlandschezaken aan den heer de Grarn- mont. Ten gevolge hiervan meende men eerst, waarschijnlijk wegens een misverstand, dat de paus geantwoord had op den laatsteneigenhandigen brief van den keizer. Het schijnt dat het pauselijk gouvernement niet gezind is, om aan de vertoo- gen der fransche regering gehoor te geven. Uit verschillende opmerkingen zou het, naar men verneemt, tevens ten duide lijkste blijken, dat de kardinaal Antonelli van geene hervor mingen in de Romagnaiets wil weten, zoolang deze provincie niet volkomen onder het gezag van den heiligen stoel is terug- gebragt. Berigten uit Rome melden, dat Louis Veuillot daar ter stede is aangekomen en een onderhoud met den paus heeft gehad, hetwelk een uur heeft geduurd. De paus moet bij die gelegenheid den heer Veuillot hebben uitgenoodigd, om vooreerstnog te Rome te blijven. Uit Algerie ontvangt Parijs thans reeds de voorloopers van het zachtere saizoen doperwten, aardbeziën, snijhoonen, latuw en nieuwe aardappelen, De engelsche pakketboot John Penn, die de indische mail en die van Australië aan boord heeft, heeft voor eenige dagen hare eerste reis gedaan van Dover naar Calais, en wel in 82 minuten, zijnde de kortste tijd. waarin tot dus verre de togt van Engeland naar Frankrijk is gedaan. Het stoomschip Louise van de maatschappij Valer}-, van Livorno komende en bestemd naar Marseille, via Bastia, heeft donderdag nacht ten 4 ure tegen een van de huiten-ha venhoofden te Bastia gestooten en is dien ten gevolge gezon ken. In eene depêche, door de assuradeurs ontvangen, wordt gemeld dat de kapitein en 50 passagiers of leden der equipage bij deze ramp het leven hebben verloren. Er bevonden zich 84 passagiers aan boord van de Louise. Parijs 26 februarij. lieden wordt door den Moniteur het programma medegedeeld der opening van de zittingen van het wetgevend ligchaam op den 1 maart. Daardoor vervallen de geruchten dat die opening weder zou uitgesteld worden, omdat de keizer gaarne bepaalde mededeeling zou doen om trent de goedkeuring van het liandelstmctaat door het engel sche parlement. Men zegt dat onze regering in overeenstemming met Engeland een diplomatielcen agent naar Milaan heeft gezon den, die in last heeft om koning Yictor Emmanuel uit te noo- digen bepaald af te zien van het denkbeeld der aanhechting van Midden-Italie bij zijne staten, ten zij alleen Modena en Panna. Daarbij zou voorts de verzekering gevoegd zijn dat Oostenrijk geneigd is eene constitutie aan Venetie te schen ken. Verder zou Frankrijk zich niet verzetten tegen de vesti ging vanToskane als onafhankelijken staatonder den scepter van den jeugdigen hertog van Genua, neef van den koning. Het lot der llomagna eindelijk, zou onbeslist blijven tot aan de bijeenkomst van een congres, en dan bestaan in een we reldlijk vicariaat, of door Sardinië, óf door Toskane gevoerd. Wijst men te Turyn dit voorstel van de hand, dan trekt Frankrijk zijne troepen terug uit Noordelijk Italië en zou den koning van Sardinië alleen bloot-stellen aan een nieuwen strijd met Oostenrijk. Aan Savoye en Nizza wordt hierbij volstrekt geen gewag gemaakt. Men acht het waarschijnlijk dat Sardinië niet in deze voor waarden zal willen treden en tot de aanhechting zal overgaan, in welk geval onze regering Savoye zal doen bezetten. In laatstgemelde streken verklaart men zich echter telkens hef tiger voor eene verecniging met Zwitserland, en die meening wordt in talrijke adressen uitgedrukt, welke reeds meer dan 5000 handteckeningen moeten dragen. Turliye. Volgens tijdingen uit Servie is vorst Milosch ernstig ziek en heeft hij aan de jiorte verzocht dat zijn zoon als erfprins worde erkend. Rusland ondersteunt, zegt men, dat verzoek, en bij eene weigering door Turkve vreest men voor een opstand. Men verzekert dat de turksche regering bevel heeft gege ven om te Londen eene leening te sluiten van zes millioen pond sterling. Italic. De koning van Sardinië heeft vrijdag te Milaan eene bezending van de geestelijkheid dier stad ontvangen, die hem een adres met betuiging van verknochtheid kwam aanbieden. De koning heeft zijne voldoening over de in dat adres uitge drukte gevoelens te kennen gegeven en er bijgevoegd, dat het hem op een oogenblik, waarop de politieke partijen de gemoe deren der geloovigen trachten te verontrusten, door te ver spreiden dat hei wereldlijk gezag des pausen bedreigd wordt, aangenaam was dit blijk van de denkwijze der geestelijkheid te ontvangen, welke daardoor toonde getrouw te blijven aan hare van ouds bekende wijsheid en voorzigtigheid. Voorts uitte Z. M. deu wensch dat de geestelijkheid methem mogt overeenstemmen in de erkentenis, dat het van hoog belang is dat het geestelijk gezag zich niet met vraagstukken van we- reldsclie staatkunde bemoeije. De turvnsche Opinione spreekt in haar nommer van 21 dezer over Savoves afscheiding, op eene wijze welke doet den ken dat die maatregel en dus ook de daarmede zamenhan- gende inlijving van Midden-Italie niet lang meer zullen uitblijven, althans indien het plan van Frankrijk en Sardinië geene hindernissen ontmoet. „In bet britsche parlement (zegt dat blad) hebben eenige leden van de tory-partij zich in zeer scherpe bewoordingen legen den afstaud van Savoye aan Frankrijk uitgelaten; zij spraken van een onedel koopcon tract tusschen Frankrijk en Sardinië. Dat is een onbillijk ver wijt; het geldt hier een beginsel en niet eenen ruilhandel in onderdanen." De Perseveranza te Milaan deelt eene circulaire des gou verneurs van Venetie aan de districts-commissarissen mede, waarin wordt bevolen gevolg te geven aan een keizerlijk be sluit van 3 februarij,inhoudende dat alle personen, die door hun vorig leven, door hunne denkwijs en houding bekwaam geacht worden zich vijandig tegenover het gouvernement te stellen, met geweld tot de militaire dienst genoodzaakt zullen worden. Den 19 dezer is te Rome eene buitengewone commissie van tien kardinalen gevormd om over het op de depeche van den heer de Thouvenel te geven antwoord te beraadslagen. Er wordt gemeld dat de paus een schrijven van den koning van Sardinië heeft ontvangen, waarin aangetoond werd dat het onmogelijk zou zijn de Marken en Umbrie onder het gezag van den roomschen stoel te houden, met voorstel om over den afstand daarvan onderhandelingen aan te lcnoopen. De paus heeft dat voorstel in een zeer nadrukkelijk ant woord afgewezen hij zegt daarin onder anderen, dat hij alle liever wil lijden en ook op het uiterste voorbereid is. De laatste dagen van het carneval waren levendiger, daar de vrees voor onlusten bedaard was. In gansch Italië is het gerucht in omloop gekomen, dat er fransche troepen te Genua en te Livorno geland zijn. Spasije. Madrid 24 februarij. Gisteren, den dag waarop de aan Ma rokko gestelde termijn tot aanneming der vredesvoorwaarden ten einde liep, zijn in het spaausche hoofdkwartier twee ma- rokkaansche parlementairs verschenen, eene uitnoodiging van Mnley-Abbas aan den maarschalk O'Donnell overbrengende om op den weg naar Tanger eene zamenkomst met hem te houden. Deze bijeenkomst heeft werkelijk plaats gehad, maar tot geene resultaten geleid. Een door de Marokkanen gevraagd nieuw uitstel is geweigerd, en de wapenstilstand voor geëindigd verklaard. Naar Tetuan teruggekeerd zijnde, heeft O'Donnell terstond den bevelhebber der zeemagt ont boden, ten einde methem over de voortzetting der krijgsope- ratien te beraadslagen. Den 22 dezer naar zee vertrokkenIndustrie, gez. Kuiper, avontuur, Protegegez. SunderlandJesinegez. O. Nyrap, Hartlepool, Atlas, gez. Fank, Newcastle, Palladin, gez. Bugdal, avontuur, 4 Pr er es, gez. Made, St. Ander, Slava, gez. Fiscovich, KonstantinopelConvriere de Messini, gez. Stipanovicli, Newcastle, Jeune Anne en Marie, gez. Dupout, St. Ander, Echestina, gez. Bessac, Clocester, Amelina.gez. Jug- ter, Koningsbergen, Jantinegez. Boon, Seviel, Jane, gez. Lightford, Londen. Ida Mathilda, gez. Gronan, Hartlepool, Confidence, gez. Wighteron, Port. Dundas. Weekrapprijze si Avignon 18 februarij. Meekrap. De markt is niet zeer geanimeerd, de prijzen zijn echter sedert een paar dagen iets vaster, en er is vraag voor rosé wortel tot fr. 45 a 46; de voorraad is evenwel gering, en de houders zijn hooger gestemd. Van gemalen rosé werden eenige vaten gedaan tot fr. 60 a 75 voor goede kwaliteit; or dinair op fr, 59 a (50 gehoudenin palud gaat niets om en die soort is zeer schaarsch. Rotterdam 27 februarij. lieden werd weinig geveild en er bestond eene llaauwe stemming. Goede onheroofde noteert men f 24. Graanmarkten, Amsterdam 27 februarij. Lijnolie op zes weken f313.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3