MIDBELBURGSCHE C O U R A N T. i;«ïS J r 25. Diligsdag 1860. 28 Februarij. ©imtertlrtnöscfje tijïmtgen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Viissingen geschiedt de uitgave den avond te voreu ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ8, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels3,50, voor eiken regel daarboven 33 cent i met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 2? fa for narij. Jl. vrijdag avond werd door liet korps muziekanten der dienstdoende schutterij alhier eene serenade bij fakkellicht gebragt aan zijne excellentie den nieuw benoemden minister van binnenlandsche zaken, baron van Heemstra, afgetreden commissaris des konings in dit gewest. Z. exc. was eenige ui-en te voren uit de residentie herwaarts teruggekeerd, en zal naar wij vernemen aanstaanden donderdag deze gemeente verlaten. Door den heer van Heemstra, afgetreden commissaris des konings in deze provincie, is de onderstaande brief gerigtaan; de gemeente- en de polderbesturen, de regterlijke collegien, de kantonregters en de ambtenaren van het openbaar ministerie, de kamers van koophandel en fabrieken, de bevelhebbers der zee- en landmagt, de bevelhebbers der dienstdoeude en rustende schutterijen, den militie-commissaris, de hoofdambtenaren van den waterstaat, van de belastin gen en van de posterijen, de kerkelijke, met het toezigt van het onderwijs en op de uitoefening der geneeskunde belaste, en aan alle andere over heden in Zeeland. Het heeft Z. M. behaagd mij, bij hoogstdeszelfs besluit van den 22 dezer te benoemen tot minister van binnenlandsche zaken, ten gevolge waarvan ik de betrekking van commissaris des konings in dit gewest heb moeten nederleggen. Nog geen twee volle jaren is het geleden, dat ik in uw mid den optrad. Die tijd moge kort zijn geweest, ze was lang ge noeg, om het vele goede te leeren kennen en waarderen, dat uw schoou en in menig opzigt hoogst belangrijk gewest ople vert, en eenen onverbreekbaren hand te vestigen tusschen mij en de ingezetenen van Zeeland, die met voorkomende welwil lendheid mij hebben ontvangen, met hartelijke vriendschap mij voortdurend te gemoet kwamen, en mijne taak hebben verligt, en mijn verblijf hebben veraangenaamd. Ik dank u allen voor de ondersteuning, mij geschonken, voor de medewerking die ik ondervinden mogt. Neemt de verzekering aan, dat Zeeland mij dierbaar is, dat de tijd dien ik in Zeeland mogt doorbrengen onder de gelukkigste in mijn leven gerekend kan worden, dat hetgeene verkiezing was die mij van u doet scheiden, maar alleen een diep gevoel van pligt dat mij deed toetreden, waar onze geëerbiedigde koning van mij een offer eischte, dat mij mocijelijk valt te moeten brengen. Ontvangt verder de verzekering dat ik, op de nieuwe baan die ik ben ingetreden, Zeeland zal gedachtig zijn, en uwe waar achtige belangen die ik heb leeren kennen, in mij een ijverig voorstander en verdediger vinden zullen. Middelburg den 25 februarij 1S60. Volgens de Arnhemsche courant zou de tweede kamer der staten generaal tegen den 13 der volgende maand worden bijeengeroepen, en alsdan door de regering het voorstel wor den gedaan om staatsspoorwegen aan te leggen. Hoewel wij niet in staat zijn de juistheid vandatberigt, voorzoo veel het tijdstip der bijeenroeping der tweede kamer betreft, te staven, zoo mecnen wij toch dat het eerlang indie nen van een voorstel tot den aanleg van staatsspoorwegen allezins waarschijnlijk kan worden geacht. Dat de heer van Hall een voorstander is van het beginsel van aanleg van spoorwegen door den staat, is uit zijne onlangs in de tweede kamer gehoudene redevoeringen tea duidelijkste gebleken, en het is wel aan te nemen dat (lebeer van Heemstra in dit opzigt niet aanmerkelijk met hem in zienswijze verschilt, terwijl ook de lieer Godefroi zich niet ten nadeele daarvan heeft uitge laten. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen een gedrukt verslag, omtrent den handel te Lubeclc, over het j aar1859. Wij vernemen dat in de vorige week door kerkmeester en devroomsch katholiek e kerk te Goes, onder de hand is aanbe steed aan J. Biestraten, het bouwen eener nieuwe pastorie, waarmede eerstdaags zal worden aangevangen. Uit Hulst schreef men ons vrijdag Gisteren avond omstreeks 7 uur werd op het naburig dorp St. Jansteen. een half uur van hier," brand bespeurd. Vele personen begaven zich derwaarts, en later is gebleken dat de schuur van den landbouwer C. Pieters Cz., nabij dat dorp, met al wat zich daarin bevond eene prooi der vlammen is geworden, en het afzonderlijk staande woonhuis endebak- keet slechts met veel inspanning zijn behouden gebleven; 4 paarden, 8 stuks koeijen en runderen, benevens eene groote partij gedorschen en ongedorschen graan, de bouwgereed schappen enz. zijn verbrand. Men zegt dat het gebouw der schuur tegen brandschade was verzekerd. De oorzaak is on bekend, maar men vermeent reden te hebben om haar aan kwaadwilligheid toe te schrijven. Nog naauwelijks was men met deze bij zonderheden heleend, toen ten kwartier voor 8 uur eensklaps het geroep opging van brand in de stad, en weldra bleek dat deze was uitgebroken in de Steenstraat over de kerk ten woonhuize van C. Venver, handel doende in manufacturen. Daar de voordeur en ramen van den winkel zorgvuldig gesloten waren en men de brand in de winkel door het bovenlicht bespeurde, is na vergeefs roe penen kloppen,met veveenigd geweld de deur opengeloopen, toen onmiddelijk dc vlamuien naar buiten sloegen endebrand reeds een zeer dreigend aanzien had. Door spoedig van alle zijden a angel) rag te hulp en de werking van de drie brand spuiten, werd men den brand omstreeks 10 uur meester, ter wijl de gelieele winkel en bet grootste gedeelte van het woon huis is uitgebrand en er weinig is gered. Door de goede werking der brandspuiten en de vereenigde en onvermoeide pogingen van de brandweer met de gansclie burgerij, welke bij deze gelegenheid volijverig heeft mede gewerkt tot stui ting van den brand in eene digt bebouwde wijk, is, bij geluk kig stil docli vriezend weder, deze gemeente van eene ramp bevrijd gebleven, welke de schromelijkste gevolgen had kun nen hebben. Het woonhuis, de winkelwaren en inboedel waren voor eene aanmerkelijke som bij eene Brusselsche maatschappij verzekerd. De oorzaak of het begin van den brand ligt in het duistere. De bewoners der aangrenzende huizen, die uit vrees voor gevaar, hunnen inboedel naar buiten bragten. hebben hierbij mede schade geleden. Z. M. de koning heeft zaturdag morgen den baron van Hall en den heer Godefroi ontvangen. Laatstgemelde heeft den ambtseed afgelegd. Men merkt op dat van de acht ministers, waaruithet nieuwe ministerie is zamengestekl, zeven vroeger of nog leden van de tweede kamer der staten generaal waren, als de heeren van Hall, Rochussen, Mutsaers, van Heemstra, Lotsy, Bosscha en Godefroi. La patrie melt uit 's Gravenhage, dat er sprake is van de benoeming van mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, onzen minister resident bij de hoven van Griekenland en Tur- kye, tot minister van buitenlandsche zaken in het ministerie van Hall. Uit gehoudene aanteekeningen blijkt, dat het benoemde ministerie het 53ste is sedert het jaar 1SI0, de troonsbestijging van Willem II. Bij beschikkingen van den 25sten februarij 1SG0, heeft de minister van binnenlandsche zaken goedgevonden te bepa len dat de verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der staten-generaal in de hoofdkiesdistricten Hoornen Am sterdam, respectievelijk ter vervanging van de heeren mr. F. A. baron van Hallen mv. M. H. Godefroi, zal plaats hebben op (lingsdag den 20sten maart aanstaande, en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal geschieden op dingsdag den 3den april daaraanvolgende. Men verneemt dat het Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen behaagd heeft te bepalen,dat de militaire muziek, gecomponeerd door den kapelmeester van het regement gre nadiers en jagers, den heer Dunkier, zal ingevoerd worden hij de zweedsche armee, en dat Z. M. verder, aan dien verdien stelijken kunstenaar een blijk willende geven, op hoe hoogen prijs bij diens talenten stelt, hem benoemd heeft tot rid der dei- orde van Wasa. De prins van Oranje is donderdag te Liverpool aangeko men. Z. K. II. prins Frederik wordt tegen den 12 der volgende maand uit Engeland te 's Ilage terug verwacht. In Engeland zal men telegrafische teekens gaan bezigen om de schepen te waarschuwen, die in het kanaal aan het plot seling uitbreken van plaatselijke stormen zijn blootgesteld. Deze rukwinden gaan met groote snelheid langs de kusten, maar toch niet zoo snel als de electriciteit. De scheepskapiteins kunnen dus nog gewaarschuwd worden, zoo niet om het ge vaar geheel te ontgaan, dan toch om zoo veel mogelijk voor zorgen te nemen. In het Theatre de variétés in de Amstelstraat, te Amsterdam is bij de voorstelling van De tijgerjager een der op het too- neel verschijnende paarden met den ruiter in het orkest ge stort. Er zijn alleen enkele personen ligt gekwetst. De gemeenteraad van Schiedam heeft aan de heeren dr. C. J. Vaillant, J. S. W. de Groot. II. A. M. Roelants, en C. Nolet gecombineerd concessie verleend voor den tijd van 50 jaren, tot het leggen van ijzeren buizen in de straten, pleinen en grachten in de stad, ten einde de ingezetenen van verseh Maaswater te kunnen voorzien. In Belgie zijn in den sneeuwstorm van den 10 dezer des avonds verscheidene kerktorens door het omvedcr getroffen, en daavonder die van Aerschot. welke 350vocten hoog is en waarvan de spits, ter hoogte van 35 voeten, is afgebrand. BcnoemSngen en besluiten. ridderorden: Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscbenleeuw dr. C. II. D. Buys Ballot, hoofddi recteur van het Koninklijk nederlandsch meteorologisch In stituut. "Vergund aan L. E. graaf van Bylandt het aannemen der onderscheidingsteekenen van grootofficier van het Legi oen van eer van Frankrijk. waterstaat. Aan den ingenieur van den waterstaat A. B. Mentz, benoemd tot burgemeester van Terschelling, met 1 maart e. k. verleend eervol ontslag uit eerstgemelde betrek king; met ingang van 1 mei a. bij het korps ingenieurs van den waterstaat bevorderd tot ingenieur van de Iste kL J. F. W. Conrad tot ingenieur van de 2de klasse den adspi- rant ingenieur J. van der Vegt; tot adspirant ingenieur den surnumerair C. II. Breunissen Troost. Met I mei onder meerderen verplaatst <le ingenieur J, Le- bret van Goes naar Deventerde ingenieurT. Bleckmann van Middelburg naar Goes; de adspirant ingenieur P. Loke van 's Ilertogenbosch naar Middelburg. leger. Op pensioen gesteld de kapiteins P. G. F. Petter eu F. II. L. van Glausbeek van het 3e. regement vesting artil lerie, ad f ZOSOen f 1005; en bij het 2e. regement benoemd tot kapitein 3e. klasse de le. luitenants C. J. van Orsoy Vee- ren en O. W. C. de Brauw.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1