Frankfort 1S februarijIn de zitting der bondsvergadering van heden heeft de vereenigdecommissie voor de holsteinsclie aangelegenheden voorgesteld Denemarken uitte noodigen tot vervulling der in 1S51 en 1852 gedane beloften betrekke lijk de toelating der vergadering van gedelegeerden, en te be palen dat in Holstein geene algemeene wetten zonder toe stemming der stendenvergadering zullen mogen worden afge kondigd. De stemming over dit voorstel is bepaald op den Ssten maart. Bcïgïe. Brussel 18 februarij. Bj de behandeling van het budget van buitenlandsche zaken in den senaat, heeft de hertog van Braband gisteren eene belangwekkende en uitgebreide rede gehouden, betreffende de ontwikkeling, die aan Belgies han del en nijverheid behoort gegeven te worden, terwijl hij daar toe tevens de middelen aanwees. Onder deze laatste drong hij er vooral op aan, dat de voorname handelshuizen hunne zonen naar het buitenland zenden, ten einde aldus nieuwe betrekkingen aan te knoopenen nieuwe markten voor onzen handel te zoeken. Ook wees hij op het groote belang van de vermeerdering onzer koopvaardij vloot. Frankrijk. Parijs 20 februarij. De minister van eeredienstheeft eene circulaire uitgevaardigd aan al de bisschoppen in het rijk. In den aanhef van dit stuk, dat door den Moniteur wordt medegedeeld, zet hij de onderlinge verhouding uiteen van de geestelijkheid tot de keizerlijke regering. De minister brengt daarbij in herinnering op welke wijze de keizer zich sedert 1S19 tegenover de kerk gedragen heeft; hij constateert het groote, het onbeperkte vertrouwen dat de keizer in de geestelijkheid stelde, en de volkomene vrijheid die hij hen steeds liet om datgeen te doen, wat zij meenden dat met hunne roeping vereenigbaar was. Dat vertrouwen en die vrijheid werden geschonken met het oo" op het algemeen belang,maar daarvan mag geen misbruik gemaakt worden om het land in gisting te brengen. De minister wijst daarbij op de geschillen die tusschen den keizer en den paus gerezen zijn; die geschillen raken geen punten van godsdienstigen aard. maar uitsluitend kwestien, die slechts met het wereldlijk gezag des pausen in betrekking staan. Op grond daarvan oneenigheid te zaaijen tusschen de burgers van een en denzelfden staat, ware van de zijde der geestelijkheid een even betreurenswaardige als grove fout. De minister erkent, dat de groote meerderheid der geeste lijkheid die fout heeft weten te ontwijken, maar hij wijst aan de andere zijde op het bedroevend verschijnsel, dat sommige geestelijken misbruik gemaakt hebben van de vrijheid, die aan den kansel gelaten werd, en wel uitsluitend met het doel om zich aan kwetsende zinspelingen en strafbare provocation schuldi" te maken. Hij vertrouwt dat de bisschoppen al dege nen tot hunnen pligt en op den weg van het evangelie terug zullen brengen, die daarvan afweken. De feestelijkheid behoort voorwaar den paus te vereeren; maar de geestelijkheid is ook achting en getrouwheid schul dig aan den keizer. Wanneer de bisschoppen dezen wenk opvolgen, dan zullen wanordelijkheden voorkomen worden, die nadeelig voor de kerk en onvereenigbaar met de rust van den staat zijn. De keizer zal zich altijd gelukkig achten om de fransclie geestelijkheid te beschermen, maar hij is tevcus vast en in het algemeen belang besloten om voor de handhaving en de ten uitvoerlegging der wetten van het land met kracht te waken. De minister besluit met de hoop te uiten, dat de bisschop pen in Frankrijk aan hunne roeping zullen beantwoorden, dat is de bevordering van vrede, rust en eensgezindheid. Dit belangrijk stuk wordt natuurlijk verschillend be oordeeld. Sommigen meenen er eene bevestiging in te zien van de be"ecrte van ons gouvernement om tot eene transactie te komen. Anderen daarentegen gelooven juist dat de open baarmaking is geschied met het doel om den paus en de gees telijkheid nadrukkelijk aan te manen om het terrein te verla ten, waarop zij tot hiertoe dewereldsche magt van de kerk hebben verdedigd. Die de zaak zoo beoordeelen, voegen er bij dat de minister van binnenlandsche zaken eene circulaire gerigt heeft tot de prefecten, waarbij hunne aandacht wordt gevestigd op de godsdienstige agitatie, welke geestelijken on der de bevolking zouden kunnen bewerken ten gunste van het vaticaan en in vijandigcn zin tegen de fransclie regering. Le constitutionnel behelst een uitvoerig artikel van zij nen hoofdredacteur, waarin deze de depeche van den heer de Thouvcnel aan onzen gezant, te Rome beschouwt en tot de gevolgtrekking komt dat de tegenwoordig door den paus ingenomene stelling tegenover de nationale beweging in Ita lië, eeniglijk de schuld van zijue eigene politiek is. Het blad drukt echter de overtuiging uit dat het nog niet te laat is, en de heilige vader zich niet tegen de gebeurtenissen zal blijven verzetten. De Moniteur behelsde gisteren een rapport van den minister van koophandel enz., den heer ltouher, aan den kei zer, betreffende het tarief. Uit dit uitgebreid rapport blijkt dat de minister voorstelt afschaffing van regten op den direc- ten invoer van grondstoffen met fransclie schepen, en handha ving van een betrekkelijk matig differentieel regt op invoeren onder vreemde vlag en voor goederen, komende uit europe- sche landen. Het zelfde beginsel zal worden toegepast op verfwaren en chemische producten. De minister is van oor deel dat deze hervorming zal kunnen worden ingevoerd met 15 april eerstlc. De premien van uitvoer voor wollen garen en weefsels zullen worden afgeschaft twee maanden na de invoering van het nieuwe stelsel, en die voor katoenen garen en weefse.ls, drie maanden daarna. De generaal Pastoureau, die zich op dezen oogenblik te Nizza bevindt., verklaart allerwegc en onomwonden dat de aanhechting van Savoye en Nizza reeds tot de faits accomplis behoort; dat zij binnen eene maand officieel ter kennis der mogendheden zal worden gebragt, en dat hij, Pastoureau, bestemd is voor den post van opperbevelhebber der nieuwe fransclie militaire divisie. Van eene andere zijde wordt be weerd dat de lieer Peletier zijne benoeming tot prefect van Frankrijk te Chambery, reeds ontvangen heeft. Als prefect van Nizza zou een parijsch dagbladschrijver benoemd worden, wiens naam men evenwel nog niet kent. Iletis de aandachtniet ontgaan, dat, volgens de verkla ring van lord John Russell de regering verzekerd heeft niets beslissends te zullen ondernemen ten aanzien van Savoye, zonder de groote mogendheden geraadpleegd te hebben, maar ook niets meer dan dat. La patrie heeft dan ook reeds noodig geacht op te merken, dat die verzekering geen verpligting daarstelt om tot die inlijving niet over te gaan, indien de mo gendheden daaraan hare goedkeuring mogten onthouden. Gisteren heeft het nieuwe clericale blad Le monde voor het eerst het licht gezien, liet kondigt aan dat het zijne ver schijning aan de welwillendheid van het gouvernement te danken heeft. Het heeft den zelfden verantwoordelijken uit gever als L'univers, namelijk den heer Taconet. Omtrent de benoeming van den heer Veuillot tot admi nistrateur der romeinschc spoorwegen meldt men thans, dat de markies Pepoli aan de maatschappij heeft te kennen gege ven, dat indien gemelde heer tot administrateur werd benoemd, dat gedeelte der concessie, hetwelk de Romagna doorloopt, ingetrokken zou worden. De keuze is dien ten gevolge ge schorst. De heer Veuillot is naar Rome en naar Napels ver trokken; naar laatstgemelde stad om den koning dank te zeggen voor een hem toegezonden vorstelijk geschenk. Een dagblad van Rouen verzekert dat het fransclie gouvernement met Pruissen als vertegenwoordiger van het tolverbond in onderhandeling is, met het doel om een han delsverdrag op den zelfden grondslag als dat met Engeland, te sluiten. Het blad voegt daarbij, doch op minder stelligen toon, dat de eerste stap daartoe van Pruissenszijde zou geko men zijn. Bij ,1e groote revue, die de admiraal Romain Defossés te Toulon heeft gehouden, was de aandacht bijzonder geves tigd op een nieuw korps, hetwelk onder den naam van ente raars, bij onze marine-infanterie is opgerigt. Deze manschap pen, die bij den aanval steeds het eerste bij de hand moeten zijn, zijn gewapend meteen revolver, een zak met handgrana ten en eene bijl, terwijl zij om het lijf een bandelier dragen dien zij kunnen uitslaan om er zich als een touwladder van te bedienen. De manoeuvres bij dit corps zijn zoodanig ingerigt dat de manschappen, in massa tegen een muur of wal gerigt, zich met een ongeloofelijken spoed daarbovenop bevinden, zoo dat b. v. een vijftigtal dezer- rappe gasten binnen den tijd van eene enkele minuut over de hoogste vestingwerken zijn geklommen. Het gouvernement heeft het dan ook zeker niet ten onregte noodig geoordeeld om eene compagnie dezer manschappen aan de expeditie naar China deel te doen nemen. Italië. Men verzekert dat het manifest voor de aanhechting der staten van Midden-Italie, dat koning Victor Emmanuel te Milaan voornemens was af te kondigen, goedgekeurd is in een ministerraad op den 14 dezer, en alzoo daags voor het vertrek van den koning derwaarts, en een afschrift daarvan naar Parijs is gezonden. Door later opgekomene bezwaren met betrekking tot Savoye moet de openbaarmaking van dat stuk echter zijn vertraagd. De hertog van Toskane is naar Beijeren vertrokken. Naar verzekerd wordt is hij voornemens een manifest uit te vaardigen, waarin hij belooft het verledene te vergeten en constitutionele hervormingen te zullen invoeren. Volgens tij dingen uitNapelsis de ridder Gallotti, minis ter van justitie, overleden, waardoor er eene verwisseling van portefeuilles heeft plaats gehad. Dertig duizend kroonen zijn naar Triest overgemaakt om de aanwerving van oostenrijk- sche soldaten door te zetten. Men spreekt van de arrestatie van 200 onderofficieren en soldaten van het leger van generaal Pianelli, om staatkundige redenen; allen zouden reeds verbannen zijn. 8pam.I e De voorwaarden door de koningin gesteld aan de regering van Marokko, in antwoord op haar aanbod om vrede te slui ten, komen hierop neder totale afstand van den veroverden grond van Ceuta naar Tetuan, benevens schadevergoeding ten bedrage van 400 millioen realen. .iketijinngcn. Den 15 dezer is te Plymouth gearriveerd. Be drie vrienden gez. L. P. Anderson, van Batavia naar Middelburg bestemd. Sedert den 18 dezer passeerden de reede van Ylissingen, met bestemming naar Antwerpen Favoritegez. O. J. Tim- men, Boness Gharra, gez. Burkitt, Shangaï; Bart, gez. Js. Askam, Cleopatra, gez. J. Austwick, Onicard, gez. G. Ben nett, Activegez. G. Ilill, deze vier van Londen; Clarlez Henri, gez. J. J. Rickmers, Triest, den 21 Eagle gez. G. Han sen, Hul, voor Gent bestemd. Als bijleggers op voornoemde reede aangeloopen wegens stormweer: de engelsche schooner J. O. gez. Procter, van Sunderland naar Brugge en de engel sche bark Fifeshire, gez. Hold, van Sunderland naar Ostende bestemd. betaling min roup ons. De coupons der certificaten, uitgegeven door het kantoor van administratie van geconsolideerde renten ten laste van het koningrijk Napels, voorde zes maanden renten te Na pels vervallen geweest den 1 januari] 18G0, worden betaald van de certificaten rentende 5 pet. groot Lires 25 met f 10.98, en die groot Ds 121 met f24.15, en vau de certificaten ren tende 4 pet. de coupons van Lires 20 met f8.78. üjauöclsbmgtcn. Amsterdam 22 februarij. Tarwe en gerst vast. Raapolie op zes weken f 3SJ. Lijnolie op zes weken f 31J. Nederland. Rusland. Polen. Spanje. Oostenrijk Belgie. Portugal. Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. 21- pet. 3 4 4V Prijzcii van effecten. Amsterdam 22 februarij. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito .dito Aand. Handelmaatschappij Oblig. J 79S/1S1G 5 Certific. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 dito6 Aand.spoorweg (afgefourneerd, schoon) Schatkistobligatien4 Obligatien 1^ dito binnenlandsch3 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsclie5 dito nationale 5 dito 1847/1852 2* Bank actiën 3 Certificaten bij Rothschild 2 Obligatien 3 dito nieuwe3 dito(schoon) dito23 dito7 dito3 64f 98g 125J 103§ 793- 993 611 213 V m 431 m 711 553 764 51f 431 423 14| 253 81-3 203 Londen, 21 februarij ten 12 ure. Consols 943 Weenen, 21febr. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 69,30. Parijs, 21 febr.(slotpr.) 43 pet. compt. 3 pet. 67,90. Psijy.caa van coupons en losbare oMIgadüen. Amsterdam 20 februarij. Metalliek f21,80; Napelsclie fDiverse engelsche in f 11,573; Engelsche Russen f11,571: Fransche f55,25; Belgische f55,75; Pruissische f 31,87*Spaansche piasters f2,39; Spaansche coupons per fr. fHamb. Russen f32,50; Russische in zilveren roebels f33,75; Poolsclie in fl. f26,873; Nationale metalliek f28,45; Dollars f Opgave van de op 15 dezer in de onderstaande entre pots aanwezige hoeveelheden ruwe s\iiker, als: Amsterdam .15,476,183, Rotterdam 6,211,70S, Scliiödam 724,702, Dord recht 531,302, Middelburg 1,0^6,4§0 zaraen 23,992,375 ponden. j j

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3