MIDDELRURGSCIIE COURANT. N°' 23. Donderdag 1860. 23 Februarij. /If COB» 1 V KnsV^ Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binuendeze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel van huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van woensdag avond 8 ure. J0i»!tc!tlim&!jcl)c tijöingm. Middelburg S& februarij. Zoo als reeds per bulletin is medegedeeld, was de beer van Hall metgeslaagd iu de zamenstelling van een nieuw kabinet, en liad bij zijn mandaat in banden van den koning weder ge geven. Het mislukken zijner pogingen wordt voor een groot deel daaraan toegeschreven dat bij den beer van Reenen niet beeft kunnen bewegen met hem zitting te nemen. De portefeuille van financiën is ook aan den heer Betz, en die van justitie aan den beer Godefroi, beide leden der tweede kamer, aangeboden. Zij hebben echter niet tot de aanneming kunnen besluiten. De heer van Heemstra, door den koning ontboden zijn de, is gisteren van hier naar 's Gravenbage vertrokken en heeft beden een langdurig onderhoud met Z. M. gehad, waarvan bet gevolg is geweest dat hij zich beeft verbonden om deel van een nieuw ministerie uit te maken. Hoewel ieder overtuigd zal zijn dat de heer van Heem stra door toe te geven aan bet verlangen des konings, om bet be stuur van een der ministeriëele departementen op zich te nemen, meer zal hebben gehoor gegeven aan den drang der omstandigheden dan aan zijne eigene begeerte, zal dez e tijding toch zeker overal in dit gewest met innig leedwe zen worden vernomen. Gedurende nog geen twee jaren stond hij als 'skonings commissaris aan het hoofd van liet bestuur dezer provincie; dat korte tijdsverloop was voldoende om hem de algeraeene hoogachting te doen verwerven, maar even zeer om het treurige vooruitzigt van zijn aanstaand ver trek te dieper te doen gevoelen. Bij den vrij hevigen wind van de laatste dagen en den lio o- gen vloed zijn eergisteren twee zeer kleine polders onder de gemeente Nieuw- en Sint Joosland onder water geloopen, de eene bekend onder den naam van Walravenpolder en de andere onder dien .van Zaagmolenpolder. Dit werd voorna melijk bevorderd doordien dc vloed deuren van de keersluis in het Arnemuidsche kanaal wegens daaraan te doene her stellingen waren uitgenomen. Beide hebben echter slechts de geringe oppervlakte van omstreeks een bunder en waren alleen door eene kade bedijkt. De schade schijnt alzoo niet zeer belangrijk te zijn. Wij vernemen dat de tirailleur compagnien \anhet2de regement infanterie, thans in garnizoen te Vlissingen, gedu rende den aanstaanden zomer niet naar Veere zullen gedeta cheerd worden. Uit Veere zijn wij verzocht te melden dat de verjaardag van Z. M. den koning behalve door het uitsteken der vlaggen, ook door het houden eener parade van het ga2'nizoen is ge vierd. Na afloop daarvan zijn aan de manschappen, die zich in den afgeloopen zomer door het schieten naar de schijf gunstig hebben onderscheiden, de eereblijken uitgereikt. Op dien dag is aan de armen van alle gezindheden, van wege den bur gemeester eene extra bedeeling van warme spijs verstrekt. De heer ThGöbbels uit Aken zal den 2S dezer te Zierik- zee op Vt concert der muzijkvereeniging Tot oefening en vermaak twee concertaria's zingen. Op bet in maart door die vereeuiging te geven concert, zal door de zangvereeniging Tot oefening en uitspanning het oratorium Die Jahreszeiten van Haydn worden uitgevoerd; terwijl voor de afdeeling Zicrikzeeder Maatschappij van toonkunst het saizoen zal besloten worden door de uitvoering van liet Requiem van Mot.art en Hymne (Opus 8) van C. T. Richter. De minister van staat, minister van koloniën de heerRo- chussen, is sedert een paar dagen ernstig ongesteld. Men verzekert dat de beide Nijlpaarden, Hyppopotami, te Brunswijk aangebragt, door het zoölogisch genootschap Na- tura artis magistra te Amsterdam zijn aangekocht. HIT. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden, hunne dochter prinses Marie, benevens gevolg, zijn den 15 dezer per nederlandsche stoomboot Batavier te Ramsgate aangekomen. Deze doorluchtige personen hegeven zich naar Torquay, alwaar de prinsessen om redenen van gezondheid tot mei zullen verblijf houden. Men verzekert dat onze regering het voornemen heeft eene medaille te doen slaan, welke aan degenen zal worden uitge reikt die zich bi j de expeditie naar Boni hebben onderscheiden. ISeHftoeEïaïrigea en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, dr. C. C. van Hees te Amsterdam. Vergund aan den dirigerenden officier van gezondheid 2e. klasse bij het leger in Nederlandsch Indie P. Bleeker het aannemen der onderscheidingsteekenen van kommandenr der 2e. klasse der orde van Frederik van Wurtemberg. Bevorderd in de Militaire Willemsorde van ridder der 3e klasse tot kommandeur Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, de luitenant generaal J. van Swiefcen, kommaudanfc van hetleger in Nederlandsch Indie. ter zake der bij de tweede Bonische expeditie bewezene uitstekende diensten. marine. Op verzoek met 25 dezer eervol ontslageu de luitenant ter zee le. klasse C. A. Vreede. i'ouderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. Bruinooge als dijkgraaf van den polder Borsselen Benoemd tot dijkgraaf van den Oudenpolder van St. Philips- land L. Dorstvan den Kleinen Zevenaavpolder J. de Fey- ter Pz. tot beheerder van den Willemspolder A. Braam, en van den Noord polder bij Neuzen J. de Feyter Wz. i-ioogeschoden. Benoemd bij de hoogeschool te Leyden tot gewoon hoogleeraar in de faculiteit van godgeleerdheid de heer W. Moll, doctor in de godgeleerdheid en hoogleeraar in de godgeleerdheid aan het athenaeum te Amsterdamtot gewoon hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijs begeerte en letteren, met ingang van ljulij lS60,de heer R. J. Fruin, doctor in de letteren, prorector aan het gymnasium te Leyden. huis des konings. Aan den gepensioneerden militairen ondevintendant der le. klasse, met rang van intendant der le. klasse G. Falck, Zr. lis. thesaurier, bij gunstige uitzondering en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen, den rang ver leend van hoofdintendant (generaal-majoor)tot Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst benoemd de luitenant- kolonel J. A. van den Boseli, van den grooten staf, adjudant van Z. K. II. den prins van Oranje. Jfecroïogie. Den 13 dezer is te Rotterdam op den leeftijd van GS jaren overleden de heer J. IT. Turing, baronet of Tovern, consul van Groot-Brittanje aldaar. Ofschoon Engelschman van ge boorte, vertoefde de overledene van zijne jeugd af hier te lande, woonde eerst te Middelburg en daarna sedert eene lange reeks van jaren te Rotterdam, en stond laatstelijk aan het hoofd van een voornaam en geacht handelshuis. Hij onderscheidde zich steeds door een minzaam karakter en heeft zich in ruime mate de algemeene achting ver worven. Als consul van Groot-Brittanje wist hij op eene gelukkige wijze aan de getrouwe vervulling zijner ambtsplig- ten, eene welwillende bereidvaardigheid voor de handelaren en eene lofwaardige zucht tot bevordering der handelsbelan gen te paren. De opperjagermeester van Z. M. den koning, E. L. baron van Tuyl van Serooskerken van Vleuten, is te Amster dam overleden. lerk- en schoolnieuws. Bij Zr. Ms. besluit van 11 januarij jl., is aan den heer J. S van den Heuvel, predikant te Cortgene, eervol emeritaat met pensioen verleend, in te gaan 1 april aanstaande. fl>o§4iaa«ïï§clie koïouien. Een depeche uit Makasser van 13 december luidt: De op perbevelhebber der Boniven is gesneuveldHet l'le. bataillon is terug. De indische regering heeft de begroote sommen beschik baar gesteld tot het bouwen van 4 lichttorens, te weten: een te Batavia voor een katadioptrisch havenlicht van de 4de orde, en een gewoon lantaarahavenliclit van de Gde orde aan het uiteinde van het hoofd; te Tandjong Kale'au, nabij Muntok, eiland Bauka, voor een katadioptrisch kustlicht van de 2de orde; te Makasser voor een katadioptrisch licht van de 4de orde. Deze laatste lichttoestel was vroeger te Anjer, nabij de vierde punt in straat Sunda, geplaatst, maar aldaar sinds 1854 vervangen door een toestel van de 2de grootte. Zondag den 11 december jl. is de eerste telegram van Palembang ontvangen. Den 27 november is te Soerakarta in 76 jarigen ouder dom overleden, Paugaran hario Adi Negoro, zoon van Z. H. den Soesoehoenan, zoon van Pakoe Boewono III. De over ledene was versierd met de medaille van den Javaansclien oorlog. Statistiek. Volgens de uitkomsten der laatste volkssteliing. voor zoo veel de gemeente Middelburg aangaat, bevonden zich op den 31 december jl., in die gemeente 15746 personen, als: 6966 van het mannelijk en S7SQ van het vrouwelijk geslacht. Hier onder zijn begrepen 217 welke huune woonplaats niet inde gemeente hadden. Daarentegen zijn er 461 inwoners als afwe- zend opgegeven, weshalve het cijfer der wettige bevolking 15990 bedroeg. De aanwezendsn bestonden iu 4205 manne lijke en 5341 vrouwelijke personen ongehuwd 2474manne- lijke en 2521 vrouwelijke gehuwden; voorts 2SG weduwenaars en 912 weduwen, en eindelijk 1 man en 6 vrouwen wier huwelijk door Echtscheiding is ontboden. Het eerstgemelde getal laat zich eindelijk verdeelen als volgt: 1270Sncder- duitsche hervormde; 238 van de waalsche gemeente. 3 remon stranten; 300 christelijke afgescheidenen; 167 doopsgezin den; 337 evangelisch lutherschen9 hersteld lutherschen; 6 anglicaanseh episcopalcn1 van de schotsche gemeente29 engelsche presbyterianen; 1631 roomsch katholieken305 nederduitsehe en 2 portugeschc israëlieten; en eindelijk 10 niet behoorende tot een der genoemde kerkgenootschappen. Er zijn voorts 10 blinden en 2 doofstommen opgegeven. De krijgslieden, voor zoo ver zij gekazerneerd waven, of zich in de ziekenzaal bevonden, alsmede de gevangenen, zijn onder de voormelde cijfers niet begrepen. Burgerlijke stand. Vlissingen, van 11 tot 18 februarij. Bevallen: M. Lute,geb. Schuhman. z. L. J. de Wit, geb. Meyneke, d. J. C. Visser, geb. Bouwense,d. P. C. Kolp, geb. Elderfiel, z. M. J. van der Hoofd, geb. Hofman, z. M. L.J. de Held. geb. Chovenet, z. M. S. Baels, geb. van Houcke, z. en d. (tweel.) Overleden: C. M. Latour, wed. van J. A. Lobry, S3 j. C. de Ri jk, z. 7 m. L. Stevens, wettig gescheiden vrouw van de Boer, 64 j. A. M. Bourdrez.z. 5 ra. II. dc Wolir, man van S. Nortier, 76 j. Goes, van 11 tot IS februarij. Gehuwd: S. Nonnekes, jm. 29 j. met P.O. Nagelkerk. jd. 25 jaar. Bevallen: M. C. Kousemaker, geb. van Fraassen, d. M. Rijke, geb. van der Horst, z. M. F. Janssens, geb. Modde.d. D. Voois, geb. Reynliout, d. J. Dekker, geb. de Jonge, z. J,

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1