MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 22. Dingsdag 1860. 21 Februarij. 0inncnl(tnöscl)c tijïrittgm. Déze courant verschijnt des dingsdags, donderdag-s en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UIT GEVEES DE GEBROEDERS ABRAHAMS. Do prijs van gewone ad verten tien is 22 cent per regelvan huiveh'jks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent j met 35 cent zegeiregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt koutant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 20 februarij Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den koning zag men, zoo wel gisteren als lieden, van de openbare gebou wen en van zeer enkele woonhuizen denationale vlag wappe ren. Door den heer commissaris cleskonings in deze provincie wordt heden avond eene Tbé-dansant gegeven, waartoe een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten, benevens vele particulieren zijn uitgenoodigd. Gisteren namiddag heeft in de kazerne een assaut plaats gehad en zijn de manschappen op eenige ververschingen ont haald Te Vlissingen is 's konings jaardag gisteren op de gewone wijze gevierd, door het houden eener groote parade, terwijl des avonds in den prinsentuin door de onderofficieren der infanterie daar in garnizoen een prachtig militair assaut ge houden werd, afgewisseld door de muziek van het rege- ment en het uitvoeren van eenige schoone zangstukken. Dit echt militaire feest, waarop de officieren der verschil lende korpsen, alsmede hoofdambtenaren der marine en on derofficieren der dienstdoende schutterij waren uitgenoodigd, is tot aller genoegen afgeloopen en muntte uit door de vlug heid en geoefendheid der strijders. De zaal was voor deze gelegenheid op toepasselijke wijze gedecoreerd. Uit 's Gravenhage wordt ons onder dagteekening van 18 dezer geschreven Hoe de uitslag van de ministeriele crisis zijn zal, laat zich nog geenszins vermoeden, en nog voortdurend worden perso nen van de meest uitecnloopende staatkundige rigtingen als toekomstige ministers genoemd. Per telegraaf is reeds gemeld dat den heer Thorbecke de portefeuille van binuenlandsche zaken was aangeboden. Ik kan dit thans bevestigen, even als mijne mededeeling van de bezwaren, door dien heer tegen de aanvaarding ingebragt. De heer Thorbecke heeft zijne overtuiging te lcenneu gegeven dat het laatste tijdsverloop vele gebreken in de organieke wet ten heeft doen ontdekken, welke noodwendig verbetering ver- eischen, doch tevens verklaard dat hij zich meteen taak van zoo grooten omvang niet wenscht te belasten. Dit sluit echter geenszins de mogelijkheid uit, dat de lieer Thorbecke welligt binnen kort aan het hoofd van een ander departement, b. v. dat van buitenlandscke zaken optreedt, in dien ook andere leden, die zijne staatkundige denkbeelden deelen, met hem zitting nemen. Een bepaalden last tot zamenstelling van een kabinet, is echter aan den heer Thorbecke, zoo ver mij bekend is, niet opgedragen. Hij is gisteren ten tweeden male op het paleis ontboden, en even als den vorigen keer zonder medeweten van den beer llocbussen. Dat de beer van Hall minister van financien zou worden, wordtniet meer waarschijnlijk geacht. Na het overlijden van den heer Boei je, wiens aandeel in de regeling der zaken van het departement van financien van algemeene bekendheid is, zou de heer van Hall voor de bezwaren, aan het bestuur van dat departement verbonden, zijn teruggetreden. Sedert de overige ministers mede hun ontslag hebben ge vraagd, en nu allen in de zelfde omstandigheid verkeeren, wonen de heeren van Tets en van Bosse weder den minister raad bij. Wij vernemen dat de heeren Nuys co., bierbrouwers al hier, van de Nederlandsche handelmaatschappij eene aan zienlijke bestelling van zeeuwsch-duitsch hier, ter verzending naar het buitenland, hebben ontvangen. Men zal zich herin neren dat die nieuwe biersoort een paar jaren geleden, op last van Z. M. den koning is onderzocht en aan genoemde firma vergunning verleend werd het koninklijke wapen voor hunne fabriek te voeren. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ligt ter inzage een overzigt van den in- en uitvoer te Libau, geduren de 1859. Door den gemeenteraad van Rotterdam is in de afgeloo- pene week na uitvoerige discussie met 10 tegen 13 stemmen aangenomen een voorstel van den voorzitter, dat eene com missie van vier raadsleden zal worden benoemd, ten einde- met burgemeester en wethouders in overleg te treden nopens de middelen, welke ter gelegener tijd aangewend zouden kunnen worden, om de belangen van Rotterdam in de zaak der spoorwegen met klem te verdedigen. Door eenige aanzienlijke ingezetenen van Dordrecht is eene inschrijving geopend, ten einde uit het bedrag daarvan een geschenk, als bewijs van erkentelijkheid, aan te bieden aan den heer J. P. Bredius, voor zijnen onvermoeiden ijver in het behartigen der belangen dier gemeente, bij de jongste spoorweg aangelegenheden. De kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft zich dezer dagen bij adres geweJul tot den minister van bui- tenlandsche zaken en in overweging gegeven, dat Zr. Ms. re gering de stem van Nederland tot het in toepassing brengen van het beginsel, dat bijzonder eigendom in geval van zee oorlog geeerbiedigd worde, en ter zee van geene vijandelijk heden overlast lij de of buit worde gemaakt, zoodanig doe hooren, als met 's lands eer en belang het meest overeenko lu stig zal zijn te achten. De heer rar. G. W., wonende onder Oegstgeest, die volgens vroeger berigt, weigerde den van hem gevorderden eed als getuige in eene strafzaak voor de arrondissements regtbank te Leyden af te leggen, uit dien hoofde werd gegijzeld, en tegen wien dien ten gevolge de eiscli werd ingesteld van 3 of G maanden gevangenisstraf en f GO boete, is in de zitting van donderdag geheel vrijgesproken. Het provinciaal gevegtshof in Zuid-Holland beeft zaturdag Pieter Pijnacker schuldig verklaard aan moedwilligen man slag, voorafgegaan en gevolgd door diefstal bi j nacht, gepleegd in een bewoond huis, en aan meer diefstallen, en veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen Gouda. De voorzitter, de heer Philipse, hield een roerende toespraak tot den veroor deelde. Benoemingen en besluiten. departement van pin ancien. Benoemd tot lioofdin- specteur der directe belastingen, in- en uitgaande regtcn en accijnsen, de heerP. H. B. Motke, thans controleur werkzaam bij genoemd departement, met bepaling dat hij tevens belast zal zijn met het afnemen van de examens van de roeijers en scheepsmeters, en met het toezigt op het roeijen en meten in het algemeen. ridderorden. Bij de orde van den Nederlandschen leeuw benoemd tot ridder grootkruis jhr. F, H. W. von Scherft', staatsraad in buitengewone dienst, buitengewoon ge zant en gevolmagtigd minister bi j den Duitschen bond, zoo mede bij de hoven van Nassau, Baden, Beijeren, der beide Hessen en bij de vrije stad Frankfort; tot kommandeurs den staatsraad mr. G. Groen van Prinsterer en den baron von Lin- singen,laatst minister-resident van Hannover bij ons hoftot ridders jhr. mr. J. P. P. baron van Zuyleu van Nyevelt, lid van de tweede kamer, en den ridder de Kerautem, laatst le. secretaris van hetbelgisch gezantschap. Vergund aanZr. Ms. solo-violoncellist J. Franco Mendes het aannemen der ridder orde de. klasse van Adolf van Nassau. koninkl.uk instituut voor de marine. De tijdelijke onderwijzers W. van Gigcli, cand. pliil., B. L. de Vries, J. G. R. Vos en J. van Hattem JJz. zijn met 1 april benoemd tot leeraars bij die instelling. Van het bevel over bet wachtschip te Willemsoord en over het instituut voor de marine aldaar is met 29 dezei- eervol ontheven de kapitein ter zee H.WipfF, en dat bevel met '1 waart opgedragen aan den kapitein ter zee II. Camp. marine. Met ingang van 19 dezer zijn bevorderd tot kapi teins ter zee de kapitein-luitenants ter zee H. Camp, J, J. van der Moore, G. Fabius, en J. J. Westerouen van Mee- teren; tot kapitein-luitenants ter zee, de luits. ter zee der 1ste klasse J. Vos, R. L. de Haes, A. R. Blommendal, en jhr. F. de Casembroot, Zr. Ms. adjudant in gewone dienst; tot luits. ter zee der le. kl. de luits. ter zee der 2dekl. J. II. P. E. Kniphorst, A. Rietveld. O. van Slooten, A. Dron- kers, G. W. C. Voorduin, J. K. L. Gey van Pittius. jhr. N. A. Ilolmberg de Beckfelt, F. IT. P. van Alphen, W. Sluytennan van Loo, L. M. de Laat de Kanter, jhr. L. H. W. M. deStuers, G. F. Servatius, jhr. H. K. F. A. van Raders, P. Roodzant. C. A. E. Fauchey, R. P. Struick, jlir. C. J. P. von Mülilen, F. J. G. van Thiel, A. Jarraantot luits. ter zee 2e. kl., de adel borsten der Ie. kl. E. L. Elmle, J. A. Waldeck, C. L. van Woelderen, P. Koning. J. M. A. van Muiken, A. J.Dumont, H. A. M. Swellengrebel, A. L. K. graaf van Limburg Stirum, F. H. Coblijn, J. C. Joekes, D. J. Weys. C. V. le Bron de Vexela. Bij liet korps mariniers: tot luit.-kol., den majoor L. J. A. baron Quarles de Quarlestotkapit. der 2e. klasse, den lsten luit. L. F. Geill; tot lsten luit. den 2en. luit. F. A. vau Braam Houckgeest; tot len. luit. administrateur van kleeding. den 2en. luit. administrateur van kleeding W. H. de Lozanneen aan den militairen intendant bij voorschre ven corps F. S. G. Gautier toe te kennen den rang van luit.- kol. Tot offic. vau gezondheid der 2e. kl. de offic. Van gezond heid der 3e, kl. N. C. Slegfc, E. J. Muller en P. J. Losgert met bepaling dat zij zullen rang nemen, de beide eerste, in voorsehrevene volgorde, tusschen de offic. van gezoudh. der 2e. kl.. L. F. Prasger en W. F. Meyboom en de laatstgenoem de tusschen de offic. van gezondh. der 2e. kl. M. T. Manden en TI. J. P. van den Steen. Tot offic. van administratie der Ie. kl. de offic. van administratie der 2e. klasseA. Polkijn, E. Lasonder en J. Boomtot offic. van administratie der 2e. kl. de offic. van administratie der 3e. klasse: C. J. S. Court, F. C. Scliaalje, A. W. J. Lina, J. Walstra. W. Stortjr. D. C. van der Hart, F. Wolfsou, J. C. L. Iv. van Welven J. A.'Waldeck; te benoemen, tot officieren van administratie der 3de klasse, de adjunct administrateurs W. F. E. Le Rutte en W. II. Waldeck. Te bevorderen tot adjunct administrateuren, de scheepsklerken J. P. Faubel, J. Breeman, K. F. Gertli van Wijk. P. F. van Wage, F. W. L. A. Hirschmann, W. Ilane- graaff en J. C. de VricseTe benoemen, tot officier-machinist met den rang van luitenant ter zee 2e. kl. den machinist der lste klasse in het vaste corps: G. B. Hardes. Voorts met in gang van 1 mei a. s. te bevorderen tot ingenieurs der le. ld. de ingenieurs der 2de klA. J. II. Beeloo en B. J. Tideman den laatstgenoemde vooreerst buiten bezwaar van 'srijks schatkist; en tot ad spirant-ingenieurs, de adsistenten bij den scheepsbouw: J. C. Jansen, A. E. Dronkers en S. Meihui zen. consulaten. Erkend als consul van Baden, te Batavia, Samarang en Soerabaja, respectievelijk de heeren W. J. van den Broek. M. Hymans Ez., en G. Schimmelpenninck jr. Keer oio sic. Zaturdag is te 's Hage overleden de heer mr. I. Boeije, hoofdadministrateur bi j het departement van financiën, kom- mandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, komman- deur en ridder van een aantal vreemde orden, staatsraad in buitengewone dienst. Op zijne langdurige loopbaan was hij in de gelegenheid vele blijken te geven van zijn helder oor deel zijnen krach tigen ijver en omvattende kennis. Voor de financiële wetgeving was hij een steun en vraagbaak voor de elkander opgevolgd e ministers. Kerk- en sclioolwictaws. Tot predikant bij de nederduitsohe hervormde gemeente te Hoorn, is beroepen de heer F. C. A. Pantekoek. thans te Charlois. Door het departement der maatschappij Tot nut van 't alg»raeeu te Arnhem is, in overleg met liet natuurkundig genootschap Tot nut en vergenoegen, besloten tot de oprig- ting van eene kweekschool voor onderwijzeressen, waaraan iu ons land behoefte bestaat.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1