en Oostenrijk geteekend, de tractaten van Campo Formio en Luneville worden aangehaald, ten bewijze dat dekwestien omtrent het grondgebied van den H. stoel zijn geregeld ge worden als andere gewone politieke belangen, zonder dat men daarin in het minst eene aanranding zag der godsdienst. Nog andere voorbeelden uit den tegenwoordigen tijd van afstand van grondgebied door geestelijke bezitters om poli tieke redenen worden door den minister opgenoemd en daarbij behendig aangetoond hoe het hof van Weenen schier altijd voornamelijk de hand had in die transactiën. Dat alles bewijst volgens den heer de Thouvenel, dat de jong ste rondgaande brief, moge hij voor het oogenblik strooken met de denkbeelden van het hof van Rome, in tegenspraak is met de stelligste bescheiden der politiek. De circulaire eindigt met de verzekering dat de minister geenszins de argumenten heeft willen doen uitkomen tegen de erkende regten van den paus, maar aan de vertegenwoordigers van Frankrijk bij bui- tenlandsche hoven het middel heeft willen verschaffen om de verkeerde indrukken weg te nemen, volgens welke eene mee ning omtrent eene wereldlijke kwestie beschouwd zou worden als eene aanranding der onkreukbare en heilige regten der katholieke kerk. Italic. De Opinione van Turyn verzekert, dat de sardinische rege ring geen mededeeling heeft ontvangen van het voornemen tot het houden eener conferentie door sommige der mogend heden. Het blad acht het bijeenkomen van een congres voor veel waarschijnlijker. Het geheele sardinische hof resideert thans officieel te Milaan, en ook het korps diplomatiek is den koning in die hoofdstad van Lombardije gevolgd. Volgens berigten uit Rome van den llden heeft de fransche gezant, de heer de Grammont, den onlangs uit Parijs aangekomen heer Cadore aan den paus voorgesteld. In geval de heer de GrammontRomemogtverlaten, zal de heer Cadore hem aldaar als zaakgelastigde vervangen. De staatvan zaken te Rome was tijdens de afzending dezer berigten meer bevre digend. Onder het pauselijke krijgsvolk te Perugia open baarde zich sedert de verschijning der proclamatie van den generaal Fanti eene sterke desertie. Volgens berigten uit Napels van den llden had er nog geene verandering van ministerie plaats gehad, en zag men te vergeefs uit naar de afkondiging der lang verwachte hervor mingen. De regering scheen den loop der gebeurtenissen lijdelijk af te wachten en hare hoop onder anderen op den val van het engelsche ministerie te vestigen. Bij het leger in de Abruzzen heerschte, ten gevolge van de zorgeloosheid der intendantie, gebrek aan levensmiddelen, terwijl de toestand der wegen in het gebergte allen toevoer onmogelijk maakte. Uit Sicilië zijn geene nadere berigten ontvangen. De inwoners van Perugia, Spoleto, Varni, Ricti, Todi en Terni hebben aan den generaal Garibaldi adressen gerigt, waarin zij hunne bewondering voor den krijgsheld te kennen geven, wiens vaandel dat der vrijheid en der overwinning is. Bij deze adressen zijn gelden gevoegd tot aankoop van ge- 3rctijöingen. Sedert den 14 dezer ter roede van Vlissingen gepasseerd Mercurgez. H. Pieper, Altona; Auspicious, gez. Rhodes Chappel, Pentuvan, beide voor Brussel bestemd; Aeolus, gez. J. G. Gusner, Wisma; Bruno, gez. Fissei\ Bremen, Renovatid, gez. Gould Scott, Londen, deze drie met bestemming naar Antwerpen. Ijanhclsbrrigten. MeckrapprijKcn. Avignon 11 januarij. Meekrap. Voor goede drooge wortels wordt voortdurend fr. 44a 45 besteed, en bijaldien de kooplust blijftaanhouden, zal de reeds geringe voorraad, weldra opgeruimd zijn. Voor gemalen rosé SFFF vraagt men fr. 5S a GO naar kwaliteit, voor dito palud fr. G3 a G4, maar er ging deze week weinig in om. Graanmarkten. Amsterdam 17 februarij. Tarwe en gerst vast. Raapolie op zes weken f 38£. Lijnolie op zes weken f 31 Koolzaad 63J p. vl. op 9 vaten olie. Oostburg 15 februarij. De aanvoer van granen was heden niet ruim, en er bestond weder vraag voor de meeste artikelen tot ruim vorige prijzen. Er werd besteed voor tarwe f 8,40 a f S,G0, gewone f 8 a f 8,25 mindere en blaauwe f 7 a f 7,75. Rogge f 6,70 a f 7. Winter gerst bijna niet dan in gemeene soort aan, en deze verkocht f 4,50 a f 5,50. De beste monsters betaalt men f 5,75 a f G,20. Zomer dito f 5 a f G. Haver f 2,50 a f 3,20 bij weinig aanvoer. Paardeboonen f 6, f6,25, f G,40 en nog iets daarboven bij veel vraag. Graauwe en groene erwten f 8 a f 9. Zaden niet aan. Middelburg 16 februarij. De aanvoer van heden was onbeduidend, en uit Walcheren werd er ook weinig graan geveildde consumtie kocht puike jarige walchersche tarwe f9,75 af 10, dito nieuwe f 8,75 a f9,50. Zeeuwsche rogge fG,75. Gewone winter gerst f5,20 min dere f 5, f4,50zomer gerst f 5,20. Walchersche witteboonen niet beneden de f 10 te koop, dito bruine- f 11,25 en dito paar deboonen f 6,75. Walchersche groene erwten waren gevraagd en aan f9,25 de mud gekocht. Koolzaad niet geveild. Raap olie f39,50. Patentolie f41,75. Lijnolie f34,25 per vat op 6 weken op contant f 1 lager. Harde lijnkoeken f 10 per 104 stuks. CïemfieMeldc marktfprij7.cn perned. mud. Tarwe oude f 9,75 af 10. Dito nieuwe Rogge oude Gerst wint. Dito zom. Haver Boekweit Witteboon 3 a- 9,50 per ned. mud. Bruineboon f 11a f 11,25 Paardeboonen- 6,50a- 6,75 Gr. erwten .- 9,a- 9,25 Kool en raapz. -11,25 a -11,25 Kanarizaad a Aardappelen.- 3,a- 4, per ned. pond. Versche boter f 1,f 1,20 Middelprijzen van bakbare tarwe f9,10 en rogge f6,75. 4,50 a- 4,80 a - 5,20 5,20 Prijzen van effecten. Amsterdam 17 februarij. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2^ pet. dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4J- Oblig. 1798/1816 5 Certitic. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 dito6 Aand.spoorweg (afgefourneerd, schoon) Schatkistobligatien4 Obligatien 1| dito binnenlandsch3 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale 5 dito 1847/1852 24 Bank actiën 3 Certificaten bij Rothschild 2 Obligatien 3 Rusland. Polen. Spanje. Belgie. Portugal, Grenada. Venezuela, Illinois. Mexico. dito dito(schoon) dito dito dito 2i 7 3 64| 983 126;- 1031 79A 99fi- 011 213j 771 331 48 J- 70} 5éj 51? 435- 421 141 25} Londen, 16 februarij ten 12 ure. Consols 94;. Weenen, 16 febr. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 69,50. Parijs, 16 febi'.(slotpr-) 4;pet. compt.3 pet. 67,55. IHrntjclinacii. Graaf Cavour. Nadat deze staatsman na den bekenden vrede van Villa- franca in het vorige jaar zich aan het bestuur der zaken van zijn land onttrokken had, heeft de loop der politieke gebeur tenissen hem dezer dagen weder teruggebragt op zijn vroeger standpunt als hoofd van het sardinisch kabinet. Daar aller oogen dus nu weder op hem gevestigd zijn, zullen wij beproe- venonzen lezers een beknopt overzigt van zijne loopbaan te verschaffen. Graaf Camillo Benso di Cavour werd den 10 augustus 1810 te Turyn geboren en door eene zuster van keizer Napoleon, de prinses Marie Pauline Borghese, ten doop gehouden. Zijne opvoeding werd tot zijn veertiende jaar bestuurd door den abt Frézet. bekend als schrijver eener fransclie geschiedenis van het huis Savoye. Waarschijnlijk is de warme liefde van dien man voor zijn vaderland en zijn vorstenhuis niet zonder invloed op den Ievendigen en vatbaren geest van zijn lcweekeling gebleven. Als tweede zoon eener adelijke familie bestemde zijn vader hem, naar italiaansch gebruik, tot den militairen stand, waartoe nu de knaap, ofschoon in strijd met zijne neiging, op de militaire akademie te Turyn werd opge leid. Hij tvolc daar spoedig de aandacht zijner onderwijzers, die hem ten hove van koning Karei Felix als page aanbevo len. Camillo legde echter reeds op dien jeugdigen leeftijd zulle een onafhankelijk karakter aan den dag, dat men hem, na een korten proeftijd ten hove, onbruikbaar verklaarde en hem tot zijue groote vreugde uit die betrekking ontsloeg. De verontwaardiging zijner familie trachtte de jonge kadet bij onafgebrokenestudien te vergeten, waaronder hij zich iuzou- derlieid op geschiedenis, volken-, letter-, en wiskunde toe legde. In dit laatste vak had hij tot leermeester den beroem den stervekundige Plana, die hem onder alle kweekelingen der akademie den vatbaarste noemde voor de wiskunifige wetenschap. Docli ondanks zulke loftuitingen van een ge leerde die anders zeer karig was in bet prijzen, ondanks vorderingen die eene burgerlijke familie met de grootste verwachtingen zouden vervuld hebben, kon Camillo het ver trouwen zijner familie maar niet weder herwinnen, die juist uit zijne ijverige studiën de gevolgtrekking opmaakte, dat hij geheel ongeschikt was om eenmaal eene schitterende rol in de wereld, dat wil zeggen ten liove, te spelen. Opmerke lijk is het hierbij, dat deze vooroordeelen, welke de familie Cavour in die dagen van het absolutismus met de geheele liooge aristocratie deelde, niet in staat waren om Camillo's ouderen broeder, den markies Gustavo di Cavour. te weerhou den zich ook ijverig op de wetenschappen toe te leggen, zoo dat hij tegenwoordig een der geachtste schrijvers van Sar dinië is. Nog geen twintig jaar oud, verliet graaf Cavour de militaire akademie met den rang van luitenant der genie. Doch door de meerdere vrijheid, die hij nu genoot, liet hij zich niet van zijne lievelingsstudiën afleiden, ja hij zou zijne betrekking hebben nedergelegd indien hij de toestemming van zijn vader had kunnen verwerven. Doch bij de gvoote gebeurte nissen van liet jaar 1830, voor welke hij de grootste belang stelling aan den dag legde,werd zijn toestand letterlijk onver- dragelijk, want hij kwam bij zijne superieuren in den naam van een liberaal te zijn, liet ergste wat men toenmaals, bij de aanhoudend toenemende magt der Jezuiten, van een militair of ambtenaar zeggen kon. Misschien was het deze omstan digheid, die alle hoop op bevordering voor goed vernietigde, waaraan hij zijns vaders toestemming te danken had om den degen neder te leggen. Graaf Cavour inogt zich nu in eene onafhankelijkheid ver heugen, die liem vergunde om niet slechts zijne studiën voort te zetten, maar zich ook met ijver aan praktische bezigheden te wijden. Beurtelings in de hoofdstad en op de landgoederen zijner familie wonende, vatte hij eene groote belangstelling voor den landbouw op, waarmede hij zich in alle onderdeelen poogde bekend te maken. De ervaring die bij hierbij opdeed en vervolgens gedurende zijn verblijf in Engeland nog ver grootte, bleef later niet zonder gunstigen invloed op den toestand van den landbouw in zijn vaderland. Hij was de eerste grondeigenaar in Piemont die proeven met de guano- bemestmg nam; de gunstige resultaten, die liij doordoor ver kreeg, maakten bet gebruik van die tot nog toe onbekende meststof zoo algemeen, dat Sardinië er tegenwoordig een millioen tonnen 'sjaars van gebruikt. De kuvkboompl.mta- ges op het eiland Sardinië zijn ook een werk van graaf Ca vour. Een zoo levendige geest kon zich niet tot één gebied bepalen, en zoo wijdde hij zich dan nu ook verder aan eene vergelijking van den toestand van handel en industrie van Piemont met die van het buitenland, en in één woord aan het onderzoek van alle takken der staathuishoudkunde. Ontevreden met den staatkundigen toestand zijns vader lands en vol begeerte om den loop der zaken in het meest vrije land van Europa meteigen oogen te gaan aanschouwen, begaf hij zich kort daarop naar Londen, waar hij vier jaren vertoefde, naauwkeurig opmerkte en met vele hooggeplaatste of beroemde mannen vriendschapsbetrekkingen aanknoopte, die later, toen hij hoofd van het kabinet en minister van bui- tenlandsehe zaken was, niet zonder voordeel voor zijn vader land zijn gebleven. Rijker in kennis en ervaring en tot vastheid van politieke inzigten gekomen, keerde Cavour in 1842 naar Turyn terug, een tijd toen men uit den langen slaap begon te ontwaken en er in het burgerlijke leven eene tot nog toe onbekende werkzaamheid was ontstaan. Zonder vertoon, doch zonder ophouden vormden zich in al de groote steden vereenigingen, die de verbetering der maatschappelijke toestanden beoog den. Er werden landhuishoudkundige en nijverheidsscholen, inrigtingen voor kunst en wetenschap, kinderbewaarscholen, enz., opgerigt. In de hoofdstad bevond zich eene kern van geachte mannen, die zich de intellectuele en materieele be langen van bun land, ondanks de achterdochtige politiek van den minister della Margherita, met ernst aantrokken. Daarbij sloot graaf Cavour zich met ijver en volle overtui ging aan. Op zijn aanraden werd tot deoprigting eener groote landbouwmaatschappij besloten wier statuten de koning goedkeurde en die binnen korten tijd 2000 leden telde. Graaf Cavour deed zicli niet alleen op de gewone vergaderingen en op de provinciale congressen hooren, maar werkte ook ijverig aan het door de maatschappij uitgegevene landbouw- tijdsenrift mede, waarin hij zijne landgenooten totinlS47 soms met de vorderingen van den engelschen landbouw be kend maakte, een ander maal ook maatschappelijke vragen, die aan de orde van den dag waren, behandelde. Toen Pius IX zijne hervormingen in den Kerkelijken staat maakte en in Toskane de bekende staatkundige beweging ontstond, ver anderde zich de genoemde landbouwmaatschappij langza merhand in een soort van politiek middenpunt voor Piemont. Op het terrein van dit genootschap kwamen de patriotten van alle schakeringen nader tot elkander en gaven uiting aan de wenschen en behoeften des lands, onder anderen meer bepaald op het congres te Allessandria. De liberale partij kreeg hierdoor eenheid en, zoo geen staatkundigen, althans zedelijken invloed. Kavel Albert zelf gaf, door het verminderen van den dwang die op de drukpers russte en door administratieve hervormingen, duidelijk genoeg te ken nen, dat hij niet ongeneigd was om later meer belangrijke politieke concessien te doen. Doeli tusschen hem en het volk stond de geestelijkheid als één man pal, en de aristocratie was op de hand der geestelijkheid. Deze noodlottige betrek king moest verbroken worden, zoo Karei Albert en de natie elkander de hand zouden reiken om de wedergeboorte van het vaderland tot stand te brengen. Graaf Cavour doorzag lietgewigt van den toestand toon de gisting van het najaar van IS47 het absolute gezag aan het wankelen bragt en met ondergang bedreigde. Daar hij een bepaald vijand eensdeels van revolutionnaire volksbewegingen en anderdeels van de adelsheerscliappij was, trachtte hij met alle kracht aan de gematigde meening uitdrukking te verschaffen en alle hef tige botsingen af te wenden. De toenemende invloed der dagbladpers verschafte aan graaf Cavour de gelegenheid om in die rigting werkzaam te zijn. Met zijn vriend graaf Cesare Balbo, reeds bekend door zijne geschriften.grondvestte hij een groot staatkundig dagblad, „II Risorgimenlo", waaraan ook graaf Santé Rosa en de ridder Barlo Buoncompagni (de zelfde die thans

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3