öuitmlanïrscljc tijömgm. Te Hoorn overleed zatuvdag op 6-ljarigen leeftijd A. Bam- bergen, die sinds zijn léde jaar, 45 jaar in de gevangenissen doorbragt. Hij was geboortig uit Maarssen. Benoemingen en besluiten. schooi/wezen. Benoemd tot schoolopziener in het derde schooldistrict dezer provincie* de heer rar. C. J. Picke te Tholen. Marine en leger. Voor den overtogt van zes officieren cn een honderdtal dekofficieren en andere schepelingen naar Oost Indie, wordt door het departement van marine zoo spoedig mogelijk scheepsgelegenheid gevraagd, op de voorwaarden, ongeveer gelijkstaande met die welke voor het vervoer van militairen maar Indie zijn bepaald. Men ziet eerlang wederom eenige benoemingen bij het corps zeeofficieren te gemoet. Naar men verneemt is dele luitenant J. F. II.Boon- acker van bet corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, te Ylis- singen in garnizoen, overgeplaatst bij dat te Breda. Statistiek. Volgens den Cotton supply reporter vinden tegenwoordig 500.000 arbeiders werk in de engelsnhe katoenspinnerijen en verschaft de katoenhandel aan minstens 4 millioen menschen een bestaan. In 1856 bestonden erin het vercenigd koningrijk 2210 spinnerijen, waarvan 2S millioen klossen en 299,000 weefgetouwen, gedreven door 97,000 paardenkrachten, in werking waren. Sinds dien tijd is bet aantal spinnerijen nog aanzienlijk vermeerderd. Het kapitaal, dat op dit oogenblik in den engelschen katoenhandel wordt gebezigd, schat men op 60 a 70 millioen p. st. In 1859 werd 1,1 SH millioen pond katoen in Engeland ingevoerdvan de 2,829,110 ingevoerde balen, kwamen er 2,086,341 uit Noord-Amerika. Het overige kwam uit Indie, Egypte en Zuid-Amerika. De totale waarde der uitvoeren bedroeg in genoemd jaar voor Groot-Brittanje 130,513,185 p. st., waarvan 47,920,720 p. st. aan geweven en gesponnen katoen. Engeland zelf gebruikt jaarlijks voor eene waarde van 24 millioen p. st. aan katoenen goederen. Verkoopingen en aanbestedingen. Rotterdam 14 februarij. Vier zeventigsten in 35/37 aandeelen in den Wilhelmina- polder, liebben in veiling opgebragt elk de som van f14,400. Dingsdag den 21 dezer zullen zij nader worden afgeslagen. Westkapelle 15 februarij. Een schuurtje, erf en tuin, te Westkapelle, gemerkt no. 232. Verkocht voor f 626,01. Thermometers tand. ISfebr.'s av. 11 u. 38 gr. 16 's morg. 7 u. 36 'smidd. 1 u. 36 gr. 's av. 11 u. 34gr. 17 'smorg. 7 u. 32 'smidd. 1 u. 35 gr. Engeland. Londen 15 februarij. Volgens The daily news, is in eene gisteren door de vrienden van graaf Derby gehoudene bijeen komst besloten, dat men het niet regtstreeks op het ten val brengen van bet tegenwoordige ministerie toeleggen, maar bet voorgedragen budget op vier punten aanvallen zou, o. a. voor zoo veel de verhooging der incomc-tax en de artikelen van bet franscbe handelsverdrag aangaande den uitvoer van steenkolen betreft. In de zitting van het lagerhuis van gisteren heeft lord John Russell naar aanleiding van eene vraag des heeren James, te kennen gegeven, dat de reformbill den 1 of 2 maart zou wor den ingediend. Op eene waag van den beer Griffith, heeft genoemde minister verklaard, dat hem niets bekend is van maatregelen om het fransche leger op den voet van oorlog te brengen. Naar hij geloofde had de fransche kavallerie in den laatsten tijd belangrijke vermindering ondergaan, weshalve het noodig scheen geworden te zijn de verminderde regemen- ten voltallig te maken. In het hoogerhuis heeft lord Normanby mededeeling ge vraagd van de instructien van den engelschen zaakgelastigde te Florence, in verband met de omstandigheid dat die ver tegenwoordiger van Engeland de officiële receptie had bijgewoond die op den 1 januarij ter gelegenheid van het uieuwejaarsfeest door den heer Buoncompagni was gehouden. Hij beweerde dat tegenwoordig in de italiaansche hertog dommen volslagen anarchie heerschte. Lord Granville meende dit laatste te kunnen tegenspreken. Voor het overige zeide hij de mededeeling der verlangde bescheiden toeen kon hij nu reeds verklaren dat de instructien van den bedoelden zaakgelastigde hem geenszins voorschreven om met den heer Buoncompagni officieelc betrekkingen aan te knoopen, maar te zijnen aanzien even zoo te handelen als zijne voorgangers. De graaf Malinesbury merkte aan dat ook het vorige minis terie de onafhankelijkheid van Italië gewenscht had, maar deze nooit zou hebben willen koopen ten koste van de inlij ving van Savoye en Nizza in Frankrijk. Lord Clanricarde uitte het gevoelen, dat de publieke opinie van Europa die inlijving onmogelijk maakte. Lord Clardigan meende, dat op de verwijdering der fransche troepen uit Noord-I talie moest worden aangedrongen. Lord Derby vroeg of de aan het lagerhuis medegedeelde bescheiden de laatste inlichtingen aangaande de savooische kwestie behelsden? of de ministers de tegenwoordige bedoelingen van keizer Napoleon ten aan zien van Savoye kenden? hoede regering daarover oordeelde, en welke de inhoud was der sedert julij te dier zake met Frankrijk gevoerde briefwisseling? of de zaakgelastigde te Florence, door de receptie van den heer Buoncompagni bij te wonen, tegen zijne instructie had gehandeld De minister Granville antwoordde daarop, dat de briefwis seling met Frankrijk over Savoye nog voortduurde, en dat de in de vorige week medegedeelde bescheiden bet laatste ant woord van keizer Napaleon over dat onderwerp inhielden. Wat het gebeurde te Florence betreft, herhaalde hij dat de lieer Corbett bij zijne instructien den last had ontvangen om den beer Buoncompagni geheel op den zelfden voet te behan delen als zijn voorganger. Overigens was de betrekking des heeren Corbett niet van officieelen aardgeene zijner hande lingen kon dus aangemerkt worden als eene erkenning van het in Micklen-Italie opgeworpen bestuur. Ten slotte betoogde lord Elleuborougli, dat Sardinië geen regt had om van Savoye afstand te doen, buiten toestemming der mogendheden, van welke het Savoye verkregen heeft. Deze discussie had geen verder gevolg. De koninklijke familie is zondag van Windsor alhier aangekomen en begeeft zich welligt in het begin van de vol gende maand voor eenige dagen naar Osborne. De prins gemaal heeft zondag een bezoek afgelegd bij Z. K. H. den prins van Oranje, die van zijne zijde later een be zoek aan de koningin bragt. De prins van Oranje is maandag over Bristol en Clifton naar Badminton, het landgoed van den hertog van Beaufort, vertrokken. Z. K. II. werd in beide plaatsen, waar hij zich korten tijd ophield, met vorstelijke eerbewijzen ontvangen. Men zegt dat keizer Napoleon den wensch heeft te ken nen gegeven, om de koningin in den loop van den zomer te bezoeken. Riislaiid. St. Petersburg 14 februarij. Het Journal de St. Peters- bouvg bevat tijdingen uit Peking van 4 december. Daarin wordt medegedeeld, dat, zoo als de zaken nu staan, het zich laat aanzien dat het doel der russische zending zal bereikt worden. De keizer van China heeft thans zijn landhuis ver laten om zich weder naar de hoofdstad te begeven. Er heerscht oneenigheid onder de insurgenten, ten gevolge waarvan de keizerlijke troepen op hen de overhand hebben verkregen. Aan den mond der Peiho waren eenige euvopesche oorlog schepen in het gezigt. Baaiö.gchlaimd. Weenen 15 februarij. De Wiener Zeitung van heden ver klaart, dat hetgeen door de vreemde dagbladen wordt mede gedeeld, onder den naam van een uittreksel van Oostenrijks antwoord op de depeche des heeren de Thouvenel, geenszins aan eenig oostenrijkscli document ontleend is. Men verzekert dat onze regering met de duitsche mo gendheden van den tweeden rang weder onderhandelingen opgevat heeft, met het doel om een ofFensief en defensief ver bond te sluiten, voorliet geval dat er een aanval op Venetie mogtgedaan worden. De eerste aflossing op de som, voor welke Lombardye aan Sardinië is afgestaan, heeft op den 10 dezer te Parijs plaats gehad. Berlijn 14 februarij. De uit Parijs verspreide berigten, vol gens welke de vier groote mogendheden op conferentien, waaraan Oostonrijlc geen deel zou nemen, over de engelsclie voorstellen betrekkelijk Italië zouden beraadslagen, worden alhier voor ongegrond verklaard. Pruisen heeft zich tot dus verre met die voorstellen niet vereenigd en zal ze waarschijn lijk van de hand wijzen. Nopens den gezondheidstoestand des konings luiden de berigten uit Potsdam ontvangen, zeer gerusstellend. De krachten keeren langzamerhand terug, en de wandelingen, welke de koning schier dagelijks onderneemt, hebben op zijn gestel een zeer heilzamen invloed. Thans meldt men. dat het antwoord, hetwelk graaf von Rechberg aan den heer de Thouvenel heeft gezonden op de bekende bemiddelingsvoorstellen van Engeland, den 12 dezer uit Weenen verzonden is. Men voegt erbij, dat daarin de voorstellen van de hand gewezen worden. Frankrijk. Parijs 16 februarij. In den Moniteuv wordt heden een de creet medegedeeld, houdende opheffing van het dagblad La Bretagne, van St. Brieuc. Dit stuk wordt voorafgegaan door een rapport van den minister Billault, waarbij die opheffing het gevolg genoemd wordt van het door dat blad mededeelen van een adres van drie gedeputeerden aan den keizer, hetwelk eene soort van protest inhield tegen de keizerlijke politiek in de romeinsche kwestie en waarin men zich beklaagde over de onzekerheid van den toestand, als een gevolg waarvan alle opvegte katholieken zich van den keizer zouden afsölieideni Het dagblad La Bretagne had daarbij gevoegd dat het goii- vernement als eenig antwoord op dit adres, tot het suppri meren van L'univers was overgegaan. Het rapport beweert dat, als men het volk geraadpleegd had, dit zich van de drie gedeputeerden en geenszins van den keizer zou hebben afge scheiden, en'het besluit ongeveer volgenderwij ze Het is niet mogelijk langer te gedoogen dat in den boezem der be volking van Bretagne, zoo vroom en den keizer zoo toegene gen, openlijk en als het ware op officiële wijze het zaad der inwendige verdeeldheid worde uitgestrooid. Men tracht hun geloof op het dwaalspoor te brengen en als een vijand der wereldsche raagt van den paus, en bijna ook van zijn per soon, den vorst voor te stellen die hem Rome heeft weder gegeven en hem daar bij voortduring beschermt. De Moniteur zal eerstdaags een artikel over den tegen- woordigen algemcenen staat van zaken mededeelen, voorna melijk ten doel hebbende om de publieke opinie in Engeland gerust te stellen en daardoor het ministerie Palrnerston, welks bestaan zeer bedreigd wordt, te ondersteunen. La gazette de France heeft eene tweede waarschuwing ontvangen, ter zake van een artikel hetwelk, naar liet oordeel der regering, de geschiedenis van Frankrijk verminkt, en de handeling van Napoleon I. waarbij hij de katholieke gods dienst in Frankrijk hersteld heeft, in een hatelijk daglicht plaatst. Naar men thans zegt is het Journal des débats verkocht voor 1,500,000 fr., en wel aan den heer Michel Chevalier. De heeren Prévost-Paradol en Saint-Marc Girardin zullen, naar men verder zegt, niet meer tot de redactie van dat blad blij ven behooven. De heer Louis Veuillotzal, als directeur der romeinsche spoorwegen, een tractement genieten van 20,000 fr., doch daarvan 8000 fr. ter beschikking stellen van zijne mede arbei ders aan L'univers. Als hoofdredacteur van dat blad genoot de heer Veuillot 12,000 fr. Gisteren is die heer naar Rome vertrokken, om zijne benoeming bij de romeinsche spoorwe gen door den paus te doen bekrachtigen. In officieele kringen vleit men zich hier met eene spoe dige oplossing van het italiaansche vraagstuk. Door den heer de Thouvenel, minister van buitenland- scbe zaken, is eene circulaire gezonden aan alle diplomatieke agenten van Frankrijk in het buitenland, waarin als het ware ten antwoord op den bekenden rondgaanden brief van den paus, de denkbeelden der keizerlijke regering omtrent het verband tusschen het geestelijk en wereldlijk gezag van den paus, meer bepaaldelijk met het oog op de tegenwoordige gebeurtenissen en de politieke toekomst der Romagna worden uiteengezet. In dit merkwaardige, met evenveel bekwaamheid als ver- nuft geschrevene document wordt allereerst herinnerd aan genoemden brief en daaromtrent gezegd dat de minister het aan de onpartijdige geschiedenis overlaat om te oordeelen over het gegronde der meer of minder duidelijk uitgesproken verwijten, door den II. stoel gerigt tegen den keizer, die alles heeft gedaan om de tegenwoordige verwikkelingen te voor komen, terwijl men te Rome, doof voor zijn raad en elke concessie of hervorming weigerende, de zaken heeft laten ko men tot die hoogte, waarop het kwaad meestal onherstel baar is. Maar vooral,zegtde heer de Thouvenel, is de keizerlijke rege- ring pijnlijk getroffen geworden door de wijze waarop het hof van Rome, in strijd met alle diplomatieke usantien, eene kwes tie die voor alles van wereldlijken aard was, heeft overgebragt op het terrein der godsdienst en zich beroepen heeft op het geweten der geestelijken en op den geloofsijver der leekenhij de behandeling van eene zaak waarover van regering tot regering moest beraadslaagd worden. Hierop treedt de minister in eene ontwikkeling van de stel ling dat er geene sprake is zelfs van de geringste aanranding der geestelijke magt van den II. vader, en dat de kwestie der Romagna eene louter politieke kwestie is, en ten allen tijde ook als zoodanig beschouwd. Hij meent dat het hof van Rome niet gelukkig geïnspireerd is geworden, toen het in den rond gaanden brief poogde eene soort van onverbrekelijk verband te leggen tusschen tweeërlei belang, nooit zonder gevaar met elkander vermengd of verward. Daarop volgt in de ministeriele circulaire een uitvoerig be toog om te bewijzen hoe ineen nog niet ver verwijderd tijdvak de toestand der Romagna en haar bezit het onderwerp is geweest van politieke beraadslagingen. De gebeurtenissen voor 1797, het tvactaatvanTolcntino, de afstand van Avignon door Pins VI, de preliminairen te Lëoben tusschen Frankrijk

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2