MIDDELBURGSCHE COURANT. r 21. Zaturdag 1860. 18 Februarij. öinnmlanïrsclje tijMngen. Jf\ Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatuvdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg H? februarij. Omtrent de ministeriele crisis wordt ons lieden per telegraaf gemeld dat de benoeming van den lieer van Reenen tot minis ter van binnenlandsclie zaken als zeker kan worden aange merkt, en dat van het optreden van den heer van Rappard als minister van financien geen sprake meer is. Er schijnt veel kans te zijn dat de heer van Hall aan het hoofd van dat depar tement zal worden geplaatst, als ook dat de heeren Lotsy, Boot en de Casembroot hunne portefeuilles zullen behouden. De Nederlandsche staatscourant van heden behelst het volgende. Een van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indie over Triest ontvangen telegram, gedagteekend Buitenzorg 24 december 1859, meldt„De zaken in Boni en Bandjermasin gaan goed." Volgens een door andere dagbladen medegedeeld telegram van 6 januarij, is de expeditie naar Boni met den meest ge- wenscliten uitslag bekroond en hebben deinlandsche hoofden zich onderworpen. Dat voor velen het vooruitzigt regt aangenaam was, den heer Ten Kate vóór zijn vertrek naar Amsterdam nog eenige zijner gedichten te hooren voordragen, bleek ten volle uit de talrijke opkomst, welke aan de eergisteren daartoe uitsluitend bestemde Soiróe litteraire ten deel viel. Een uur voor den bepaalden tijd was de zaal reedsgrooten- deels gevuld, terwijl de overige beschikbare ruimte spoedig daarna mede geheel was ingenomen. Wij hopen dat de heer Ten Kate in die talrijke opkomst een blijk moge zien dat hier, niet minder dan elders, zijne talenten worden op prijs gesteld. Na eene voorafspraak over het wezen der poezyenhare betrekking tot het werkelijke leven, droeg de dichter zijne keurige vertaling van Schillers Lied von der Glocke voor. Dat heerlijk schoone en, hoe bekend ook, toch nooit genoeg gehoorde gedicht, was ook ditmaal opregt welkom. Het werd opgevolgd door eenige oorspronkelijke gedichten, zijnde: Eeuwigheid, eene legende, en een drietal Marker stukjes (Het visschersvrouwtjen, Het wiegenlied en De wachter van den vuurtoren.) Na eenige oogenblikken verpozing was het eene aange name verrassing te vernemen, dat de dichter eenige fragmen ten uit het eerste deel van Göthes Faustwaarmede sommige hoorders reeds onlangs hadden mogen kennismaken zou voordragen. De heer Ten Ivate stond eerst kortelijk bij het gronddenk beeld dezer tragedie stil, en wees aan dat Götke in dit mees terwerk den mensch wil voorstellen, die in zijn onbedwingbaar streven naar waarheid en geluk gedurig misleid en te leur ge steld wordt, tot hij ten laatste, wanneer zijne krachten uitgeput zijn, volle bevrediging vindt in de waarachtige liefde. Hierop volgde de voordragt van eenige der schoonste fragmenten, als: de alleenspraak van Faust en de verschijning van den aardgeest, het lied van Gretchen aan het spinnewiel en het daarop volgende gesprek met Faust over de godsdienst, Gret- chens gebed voor de Mater dolorosa, liare vervolging door den boozen geest in den Dom, en ten slotte het tooneel in den kerker, waar Faustte vergeefs poogt Margaretlia te verlossen. Dat alles was vertolkt in schoonen vorm, met eene bewonde renswaardige getrouwheid aan het oorspronkelijke, en werd voorgedragen op de krachtige en welluidende wijze, zoo bij zonder aan Ten Kate eigen. Mogt het bevallige lied van Gretchen reeds in den aanvang hooge ingenomenheid verwekken, niet minder schoon werd de kerkerscène weer gegeven, waarbij de wanhoop en beslui teloosheid van Gretchen en de angstige toestand van Faust op zoo indrukwekkende wijze warden voorgesteld. De heer Ten Kate had voorzeker geene keuze kunnen doen welke zijne toehoorders meer welkom ware geweest. Gisteren avond heeft in de concertzaal alhier het le. dames concert plaats gehad van het muziekgezelschap Uit kunst liefde. De violist Maurice Leenders van Brussel, die reeds vroeger zich hier had doen hooren, heeft daarop door zijn voortreffelijk spel de duidelijkste blijken van vordering gege ven. De geestdrift was algemeen, waardoor hem allezins verdiende toejuiching ten deel viel. Ook mej. van Mulder, mede vanBrussel, heeft niet weinig bijgedragen tot een goed en uitslag van het concert. De buigzaamheid, kracht en helder heid van hare stem, hare zuivere intonatie en goede methode deden haar als eene verdienstelijke zangeres kennen. Zij werd voortreffelijk geaccompagneerd door hare zuster. Eergisteren had Jacob Joeker, stooker op de stoomboot Stad Middelburg no. I, op de reize van Rotterdam herwaarts, ter hoogte van het veer van Zijpe het ongeluk dat zijne regter- hand in aanraking kwam met de machine, waardoor deze zeer belangrijk gekneusd werd. Alhier in het burgergasthuis opgenomen, werd hem de noodige heelkundige hulp verleend, en zijn toestand is thans vrij gunstig, zoo dat men zich mag vleijen de hand te behouden. De jongeling, van wiens belangrijke verwonding aan de stoommachine in de Garancinefabriek door ons voor eenigen tijd is melding gemaakt, wordt nog bij voortduring in het zelfde gesticht verpleegd en neemt in beterschap toe. Eenige vrienden van wijlen dr. H. A. Callenfels te Oostburg hebben het plan gevormd om op zijn graf een gedenksteen te plaatsen, en doen eeue inteekeningslijst circuleren, tot het verzamelen van bijdragen ter bekostiging van dat gedenk- teeken. Ofschoon die lijst nog slechts kort in omloop is, is zij reeds met vele handteekeningen voorzien, en het lijdt geen twijfel of spoedig zal er genoeg zijn bijeen gebragt om het beoogde doel op eene waardige wijze te bereiken. In den morgen van den 8 dezer is "de vrouw van C. van Bastelaar, arbeider te Stoppeldijke, zeer voorspoedig beval len van drie kinderen, zijnde twee van het vrouwelijk en een van het mannelijk geslacht. De vrouw werd bijgestaan door den verloskundige A. Geill, van Boschcapelle. De kinderen zijn alle drie gedoopt en werden doov drie boeren en boerin nen als peters en meters bijgestaan. Bij de op jl. dingsdag in het hoofdkiesdistrict Dordrecht plaats gehad hebbende verkiezing ter benoeming van een lid voor de tweede kamer der staten generaal zijn, van de 1135 uitgebragte stemmen, 378 verkregen door den heer rar. G. A. de Raadt en 28S door den heer rar. P. Blussé van Oud-Alblas; tusschen welke eene herstemming moet plaats hebben. Volgens geruchten, te 's Gravenhage in omloop, zou de heer van Tets van Goudriaan het meest in aanmerking komen voor de betrekking van commissaris des konings in de provincie Noordholland. De luitenant-kolonel A. Gaijet, van het 3de regement ar tillerie, is door Z. M. den koning van Belgie benoemd tot officier der Leopoldsorde. Dezer dagen heeft II. M. de koningin een vleijend schrij ven doen rigten aan den verdienstelijken kunstschilder Kru- seman van Elten. Dit schrijven ging vergezeld van een souvenir, bestaande in eene prachtige met brillanten bezette doekspeld, als blijk van hare welwillendheid voor de wijze waarop de kunstenaar zijne hulde aanH. M. heeft gebragt, bij gelegenheid van een door de koningin gegeven blijk van bescherming der schoone kunsten. HH. KK. IiH.prins en prinses Frederik methunne dochter prinses Maria en een talrijk gevolg zijn dingsdag namiddag per gewonen trein langs den ITollandschen ijzeren spoorweg uit de residentie te Rotterdam aangekomen, door den heer burgemeester dier gemeente gerccepieerd en hebben onmid- delijk de reis naar Londen per stoomboot de Batavier ver volgd. Men verneemt dat na de benoeming van dr. Naber tot rec tor, dr. Meuleman, docent aan het gymnasium te Deventer, tot conrector aan de te Batavia op te rigten latijnsche school is benoemd Dezer dagen zijn weder drie nieuwe departementen der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid opgerigt, namelijk te Tilburg met 25 leden, te 's Hertogen bosch met 15 en te Maassluis met 7 leden. In het geheel is de maatschappij sedert 1 januarij 11. met zes departementen ver meerderd, die gezamenlijk 144 leden tellen. In het Voorhout te 's Gravenhage wordtvoor het aanstaande feest ter gelegenheid van 's konings verjaardag een schouw burg opgeslagen, waarop in het openbaar eenige tooneel- stukjes zullen worden uitgevoerd. Dezer dagen is bij het ministerie van hinnenlandsche zaken ingekomen een schrijven van de heeren Emile Erlanger en comp. te Parijs, waarin dit huis herhaalt zijne onder dagtee- kening van 12 november 1859 gedane aanvrage, om onder de gestelde voorwaarden concessie te verkrijgen tot den aanleg en de exploitatie van zoodanige spoorwegen in Nederland, welke door de regering zullen worden verlangd. De heeren Emile Erlanger en comp. hebben, zoomen weet, aangeboden op de eerste aanvrage het waarborg-kapitaal te storten en do micilie gekozen bij de heeren Lippmann, Rosenthal en comp. te Amsterdam. Jl. dingsdag hield de heer dr. J. IV. Gunning van Utrecht, in de afdeeling Natuurkunde der maatschappij Felix Meritis te Amsterdam, eene belangrijke verhandeling over ventila tie, waarin spreker aanwees dat het bederf der lucht in be woonde lokalen, kerken enz. niet zoo zeer te wijten is aan het uitgeademde koolzuur, als wel aan de organische stoffen (wel ker natuur tot heden onbekend is), die met den waterdamp uit het ligchaam ïvorden afgescheiden, en die voor de gezond heid hoogstnadeelig zijn. Vervolgens trad hij in beschouwin gen over het belang en de hoegrootheid der versche lucht, die ter vervanging der bedorvene moet worden aangevoerd, en toonde met verschillende merkwaardige proefnemingen vol gens Pettenkofer aan, welk belangrijk aandeel de poreusheid van onze bouwmaterialen bij luchtverversching aanbiedt. Indien wij wel onderrigt zijn, zegt deDelftsclie courant, dan moet de minister van binnenlandsclie zaken, nog voor zijne aftreding, op voorstel van den directeur der akademie te Delft eene commissie hebben benoemd, ter overweging der geschikt ste middelen cener hervorming, voor zoo verre noodig, der studiën aan die koninklijke inrigting van liooger onderwijs. Ten gevolge van de voor eenige dagen ingevallen vorst, vertoont zich weder ijs in de rivieren, waardoor de overtogt belemmerd wordt. Dingsdag ochtend was de Lek voor Vrees wijk half met ijs overdekt, en is dien ten gevolge de schipbrug weggenomen. Te Arnhem en te Nijmegen zijn de bruggen over den Rijn en de Waal insgelijks weggenomen. De hooge raad heeft, hij arrest van den 14 dezer, vernietigd een vonnis van de arrondissements regtbank te 's Graven hage, waarbij was verstaan, dat de lijfsdwang niet kon wor den toegepast op minderjarigen; vermits, volgens den raad, bij dat vonnis eene onderscheiding was gemaakt buiten de wet. Op dien grond is dan ook bij het bedoelde arrest ver klaard, dat de boete en de geregtskosten, in welke de gere- kwireerde was veroordeeld, invorderbaar zullen zijn bij aan tasting in persoon.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1