MIDDELBURGSCHE COURANT. W N°- 20. Donderdag i860. 16 Febriiarij. tij&mgen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3, 10. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgeus. UITGEVEBS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelrcgt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekeud naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. I Middelburg 15 februarij Reeds gisteren is aan de geabonneerden op het bulletin medegedeeld, dat het gehecle ministerie zijn ontslag had aan geboden, en dat de heer Rochussen door den koning met de samenstelling van een nieuw kabinet is belast. De vorst van de laatst verloopene dagen heeft reeds zoo danige stremming op de rivieren te weeg gebragt, dat de post in Holland, daardoor eene aanmerkelijke vertraging heeft ondervonden. Dien ten gevolge is dan ook de postkar met de brievenpakketten eerst heden namiddag ten vier ure uit Bergen op Zoom vertrokken. Gisteren is ter openbare teregtzitting voor burgerlijke za ken van het provinciaal geregtshof in Zeeland door den heer mr. J. de Fremery, thans substituut griffier bij de arrondisse- ments vegtbank te Amersfoort, bij besluit van 17 januarij jl. benoemd tot griffier bij de arrondissementsregtbankteZierik- zee. afgelegd de belofte overeenkomstig zijne godsdienstige geloofsbelijdenis, voorgeschreven bij art. 29 der wet op de regfeerlijke organisatie en het beleid der justitie. De loting voor de nationale militie van het jaar 1 SCO, welke in deze gemeente gisteren en te Vlissingenheden plaatshad, is verder in de onderscheidene militiekantons van deze pro vincie bepaald als volgtte Veere den 17, Kortgeen den 22. Zierikzee den 21, Brouwershaven den 25, Tliolen den 27 Goes den 29 dezer; Kapelle den 1, Hulst den 3, Axel den 5, Yzendijke den 7, Sluisden 9 maart. Yoor eenigen tij d gaven wij een overzigt van de sterfgevallen te Leeuwarden in 1859. Even als die gemeente werd ook Groningen in het najaar ongemeen door koortsen bezocht, zoo dat een overzigt van de sterfgevallen aldaar mede niet van belang ontbloot is. Volgens het Nederlandsch weekblad voor geneeskundigen bedroeg het gelieele aantal sterfgevallen 1573, terwijl dit bij de ergste cholera epidemie in 1S19 slechts 1512 beliep. Volgens aanteekeningen van 1779 en de beide volgende jaren, toen ermede eene belangrijke koortsepidemie heerschte. stierven er in 1779:1395, in 1780:1000, en inl781 (toen tevens kinderpokken lieerschten) 1513. Alleen door het jaar 1820 wordt het afgeloopene verre overtroffentoen bedroeg het getal overledenen 2814, doch in 1817 (beide jaartallen zijn ook door koortsepidemien gekenmerkt) stierven er slechts 119G. Door de Amsterdamsehe courant is hetberigt medegedeeld, hetwelk door onderscheidene dagbladen is overgenomen, dat de heer Cd. Busken Huet, predikant bij de waalsche gemeente te Haarlem, als zoodanig zijn ontslag gevraagd had „daar zijne overtuiging hem verbiedt langer deleer der her vormde kerk te verkondigen." Wij zijn in staat om dit be rigt als ten eenen male ongegrond tegen te spreken. Men verneemt dat doorheereu curatoren der leydsclie hoo- geschool, ter vervulling der hoogleeraarsplaats in de kerke lijke geschiedenis bij de godgeleerde faculteit, opengevallen door het overlijden van prof. 2v. C. Kist, een dubbeltal is voorgedragen, bestaande uit prof. W.Moll endr. F. W. J. van Bell, beide te Amsterdam. Aan het hoofd der voordragt, door heeren curatoren der Ieydsche hoogeschool opgemaakt, tot benoeming van eenen hoogleeraar in de vaderlandsclie geschiedenis, zou geplaatst zijn dr. li. Fruin, conrector aan het gymnasium te Ley den. De hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de hooge school te Utrecht, dr. C. H. D. Buys Ballot, tevens hoofddi recteur van het Koninklijk meteorologisch instituut, hield jl. donderdag in de afdeeling Koophandel der maatschappij Felix Meritis te Amsterdam eene verhandeling over de be spoediging der reizen en de beveiliging van schepen, in ver band met de onderzoekingen van het meteorologisch instituut. B;j die gelegenheid waren de leden van het eollegie Zee- manshoop uitgenoodigd deze. voor ieder die belang stelt in de zeevaart zoo gewigtige, vergadering bij te wonen. Na de pauze had een gemeenzaam onderhoud plaats, waaraan onderscheidene leden deel namen. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn 25 sche pen bevracht, waarvan 10 voor Amsterdam, 11 voor Rotter dam en 1 voor Schiedam. De Nederlandsche stoompost meldt dat de heeren van der Kun,hoofdinspecteur, en van Dieseu, ingenieur van den water staat, op het punt zijn naar Belgie te vertrekken, en wel ter zake der nog steeds hangende en zoo als het sehijnt te blijken netelige irrigatie kwestie. De letterkundige afdeeling der Koninklijke academie van wetenschappen hield jl. maandag te Amsterdam hare gewone vergadering. In eene vorige was door den lieer Scliolten eene voordragt gehouden over het materialisme, en hoewel die spreker thans niet tegenwoordig was, werd het gemeenzaam onderhoud over dat onderwerp voortgezet. DelieerOpzoo- mer trad daarbij in eene mededeeliug zijner bedenkingen op de genoemde voordragt, en zette die in hetbreede uiteen. Hij komt tot de conclusie dat de heer Scliolten het materialisme niet heeft verslagen, en ook het dualisme niet heeft verslagen, maar daarvoor in de plaats wil stellen een idealistisch monis me. dat voor de wetenschap onhoudbaar is. De heer Millies heeft eenige bedenkingen in het midden gebragt tegen de voordragt van den heer Scliolten; hij meent dat die lieer, wil lende spreken over de oorzaken van het materialisme, zich ten doel heeft gesteld de bestrijding van het materialisme. Hij brengt nog eeuige andere bedenkingen in het midden, en beweert dat de oorzaken van liet materialisme te vinden zijn in den trots der wetenschap. Hfj.bestrijdtdebeweringvan den lieer Seholten dat het materialisme zou zijn dereactie van het dogmatisch kerkgeloof, maar beweert dat het is het ge volg van het rationalisme. De heer Beets vestigde de aandacht op een werk hetwelk in Engeland liet licht beeft gezien, onder den titel„Moral Emblems from Jacob Cats, by R. Fairley," zijnde eene bloemlezing uit de Zinne- en Minnedichten en uit den Spiegel van den ouden en nieuwen tijd, welke zeer gelukkig is uitge vallen. In een levensberigt van Jacob Cats, dat voor het werk is geplaatst, wordt aan de verdiensten van Cats regtmatige hulde gebragt. IleaoeaiiiisgeEi en besluite it. kantongeregten. Benoemd tot griffier bij het kanton- geregt te Heinkeuszaud jhr. mr. G. L. Scliorer, advocaatle Middelburg. Kerk- esi schoolnieuws. Jl. zondagavond is de heer J. G. Sclmuring van Hoorn, bevestigd als predikant bij de nederduitsche hervormde ge meente te Amsterdam. Aldaar is het berigt ontvangen dat de predikant H. P. Ber- lage van Zalt Bommel, het beroep derwaarts heeft aange nomen. De lieer II. C Voorhoeve, predikant te Ilarlingen, heeft de benoeming van director van liet zendelingliuis te Rotter dam aangenomen. Marirae cca leger. Dagelijks wordt te Hellevoetsluis binnen verwacht Zr. Ms. brik De sperwer, komipandant de kapitein-luitenant ter zee O. A. Ulilenbeclc, van West Indie. De commissie van oppertoezigt en beheer van de Kweekschool voor de zeevaart te Leyden, beeft weder een verslag van den toestand dezer inrigting en de door haar ver kregen uitkomsten openhaar gemaakt. Ouder meer bijzon derheden merkten wij op dat liet getal der sub-commissien. met twee is vermeerderd; dat er eerlang te Aalten en Delft sub-commissien zullen gevestigd worden; dat de bemanning der kanonneerboot, uie aldaar ten dienste der kweekschool gestationeerd is, eene aanmerkelijke verandering ondergaan heeft, daar onder anderen de opperschipper J. H. V.vanlloo- gendaal, als lcommandant der boot, door den schipper F. W. Suk vervangen is, en dat volgens eene aanschrijving ran zijne exc. den minister van marine de kanonneerboot met hare be manning, die vroeger een detachement uitmaakte van Zr. Ms. zeemagt te Hellevoetsluis, als zoodanig met 1 October 11. is overgegaan onder het kommandement der zeemagt te Amster dam. Een gevolg van laatstgenoemde verandering zal zijn dat de kweekelingen der school, zoo zij na het eindigen van den cursus niet dadelijk op actieve schepen kunnen geplaatst worden, of als ligtraatrozen aan boord van het wachtschip te Willemsoord, of als scheepsjongen aan boord van dat te Am sterdam gedetacheerd worden, waar zij in den zelfden geest onderwijs zullen blijven genieten, om bij de eerste gelegenheid op actieve, naar zee bestemde schepen te worden overgeplaatst. Aan het verslag zijn twee staten toegevoegduit den eersten blijkt dat van januarij lS5Gtot31deceinberl$59 degezamen- lijke ontvangsten bedroegen f 5,386,92 en de gezamenlijke uitgaven f 5,192,10i- en dat met deze betrekkelijk geringe som in den tijd van vier jaren aan een aantal van 219 jongens een afdoende hulp verleend was. Uit den tweeden staat bemerkt men, dut de uitgaven voor het nieuwe gebouw fS,301,051, de ontvangsten slechts f 6255,731 beliepen, zoo dat er tot dekking der kosten nog een te kort van ongeveer f 2000 bestaat. SS urgerlijke sfaad. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 12 dezer: C. van Moo- lenbroek,jtn. 19j. metM.Roelse, jd. 18 j. Yiissingen, van 1 tot 11 februarij. Bevallen: J. Steenhorst, geb. van de Vijver, d. T. E. Ha nenberg, geb. Querin, z. M. M. Verhoeve, geb. Brouwenaar, z. M. F. Auer, geb. van Zwijndregt, z. J. C. van de Velde, geb. Rekkers, z, D. Bok, geb. Zwier, d. L. Kasse, geb. de Vos, d. T. J. Willemse, geb. van Driel, z. (doodgeb.) Overleden: A. Noyons, z, 6 d. P. C. Tanis, d. 13 m. C. A. van Sprang, vrouw van A. Bekkers, 01 j. II. deMunck, vrouw van J. de Plaa, 08 j. Goes, van 4 tot 11 februarij. Gehuwd: A. van den Burgt, jm. 38j. met J.Bras,wed. 31 j. A. Matthijssen. jm. 2S j. met M. Pover, jd. 23 j. Bevallen M. Reijnhout. geb. Liefbroer. z. G. Boer, geb. van den Bos, z. G. van Fraassen, geb. Proos, z. A. Verburg, geb. de Windt, d. C. M. de Winter, geb. Magielse. z. A. van den Bogaert, geb. Vaes.z. M. Adriaanse, geb. Meerman, z. A. Kooman, geb. lleijerse, z. Overleden: K. Buitendijk, man van C.C. Harman. 69 j. L. Duvekot, weduwn. 57 j. A. Ilooreman. jm. 23 j. F. Smid, d. 18 d. A. D. Kevpel, jm. 32 j. M. Imanse, wed. M. Pieper, 72 j. S. Larusue, man van M. E. Vlamink, 02 j. Zierikzee, van 1 tot 11 februarij. Bevallen M. A. Frenk. geb. Frenk, z. E. Brandenburg, geb. Geldhof, d. A. van Beek. geb. Bolle z. H. J. Koremans, geb. Zegers, z. M. van Erp, geb. van den End e. z. A. van der Linde, geb. Storm, d. P. Sleijt, geb. Tabberné, d. Overleden J. L. de Kok, z. 1 in. A. P. de Rijke, wed. van J. Wiltenbnrg, 09 j. Statistiek. Blijkens de afgeloopene volkstelling op 31 december 1859, bedraagt de bevolking der gemeente Vlissingen 9983 inwo ners. als f'IS 19 van het mannelijk en 5131 van het vrouwelijk geslapt. Onder dit'gg.tal zijn niet begrepen de bewoners van pcrchelen,'gebruikt wordende -voor--unitaire of maritieme

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1