MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 19. 1860. 14 Februarij. i 'f jjfe C.OES Din >;sdag "Deze courant verschijnt des dingsdajjs, dmidnrdnj;* en zaturdugs. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt ile uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 1 3franco per post 3,4-0. De inzending van ad verten tien kun geschieden tut lien unties morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS l)e prijs van gewone adverteutien is 22 Cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodhekendmakingen enz van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel dnarboven 22 centmet 35 eeut zegelregt vo >r elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. JJu.tengewO'W gronte letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. 3ix»honhiijim\m VA.\ HET KIJK, PROVINCIALE K.\ GKUEE.HTKBESTUREN. Kennisgeving'. Het gemeentebestuur van Hoek brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat. de, overeenkomstig art. 11 der wet van den 21 sten december 1853 (staatsblad no. 12S). vervaard.gde staat betrekkelijk de verboden kr.ngen van de vesting Neu zen. ter voldoening aan het lste lid van art. 17 der wet, ten raad huize is nedergelegd, en dat de afkondiging, bedoeld in het 2de Ld van het vermelde artikel, op den (j februarij I860 heeft plaats gehad. Hoek den 6 februarij I860. Het gemeentebestuur voornoemd, J. P. DRONK ERS, burgemeester. P. VAN WIJCK, wethouder. ötnixcnlanösclje ttjöingcn. Middelburg 13 februarij. Onmiddelijk na de afstemming der spoorwegwet hebben de lieeren van Bosse en van Tets van Goudriaan (zoo als wij reeds in de tweede editie van ons vorig nommer mededeelden) hun ontslag aangevraagd als ministers van financ en en binnenlandsche zaken. De heer mr. G. C. J. van Rxanen, voorzitter vande tweede kamer en oud minister van b.nnen- landsche zaken, is aangezocht zich andermaal met d.e porte feuille te belasten, doch schijnt vooralsnog zwarigheid inde aanvaarding te maken. Ook de benoeming van den heer van Rappard is. vo^an s eenbij het ter perse leggen ontvangen telegram, nog onzeker. Men spreekt zelfs van het aanblijven tanden heer van Bosse of de benoeming van den gewezen minister VroLk. Wij vernemen dat de commissaris des konings, eenigeleilen van gedeputeerde staten en de griffier, benevens de hoofdin- genieurvan den waterstaat in deze provincie, eene uitnoodi- ging hebben ontvangen van den gouverneur van West Vlaanderen om morgen avond eene soiree dansante te Brugge bij tewonen, en dat hetvoornemen bestaatom van d.e uitnoo- diging gebruik te maken. Men vindt ook hierin weder een blijk van de goede verstandhouding «'elke, tegenwoordig tussclien de belgische en nederlandsche autoriteiten bestaat. f Naar wij vernemen is in deafgeloopene week, ten huize van zekeren Tienpond, slaapsteehouder te Vlissingen, een diefstal ontdekt, bestaande in de ontvreemding van eenige gouden voorwerpen en muntspeciën tot eene gezamenlijke waarde van ongeveer drie honderd gulden, uit eene bureau waarin die goederen geborgen waren. Hoewel dadelijk na de ontdekking aan de policie van dit feit aangifte is gedaan, beeft men echter tot hiertoe den dader nog niet kunnen opsporen. Voor belangstellenden ligt op de bekende uren bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ter inzage eene gedrukte opgaaf der schepen, in 1859 te Cadix binnen ge- loopen. Bij ministerieele beschikking is in eene lang gevoelde be hoefte voorzien door het daarstellen van een hulp-postkan toor te Krabbendijke, waarbij tot brievengaarder is aange steld de heer L. van Doorn. Uit ITeinkenszand meldt men als een vroegtijdig verschijn sel in dit saizoen, dat reeds ter vorige week bij M. Westrate, een broed kuikens is te voorschijn gekomen. Onder directie van den heer C. Eisner heeft vrijdag avond te Zierikzee een armen concert plaatsgehad, hetwelk door een talrijk publiek werd bijgewoond en zoo wel door de keuze van stukken als de wijze van uitvoering algemeen veel genoe gen gaf. De afdeeling Schouwen in Duiveland der Zeenxvsche maat schappij van landbouw heeft in have vergadering, jl. donder dag te Z.er.kzee gehouden, een besluit genomen, hetwelk ten bewjze strekt van hare zucht om het welzjn van den landbouw te bevorderen. Er is natnel jk eene premie van f 50 uitge'oofd voor het Ld dat in het jaar I860 de g-ootste opper vlakte lands (m.nstens een 1 bunder) zal hebben doen drai neren, terwijl een cred et van f230 is geopend ter bestr'jd.ng der kosten van toezigt bj het leggen dor drains. Het is te hopen dat de landbouwers hiervan gebruik zullen wdlen maken. Zoo als wij nog in de tweede editie van ons vorig nommer mededeelden, is dadelijk nadat de verwerping der spoorweg wet door de eerste kamer der staten generaahwas bekend ge worden. door vijf ingezetenen van Amsterdam b j adres aan den koning concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorwegnet. D.e aanvrage is geschied door de lieeren E. W. Cramerus. C. D. van der VLet, F. II. Bunge, H. von Hemert en A. Holtzman, en de hoofdlijnen volgens dit plan zullen loopen van IlarLngen over Franeker en Leeuwarden naar Groningen, en van Leeuwarden over Heerenveen, Meppel langs Hasselt naar Zwolle; van daar westel jk naar Kampen en oostelijk over Raalte. Alrae'o en Bentheim naar Rheine verder van Raalte zu (lelijk over Deventer, Zutphen en Does- burgh langs den regter IJsse1 oever naar A rnhem. Wjders van U.recht over V anen, Go.-.nchetn en Geertru'denberg naar Breda, met eenzjtak over Heusden naar 's Hertogen bosch. Alsb jkomende Ljnenz jn nog opgegeven: van Gro ningen over Assen naar MeppeL van den Helder naar Amster dam. van 's Ilertögenbo-ch naa-Maastricht, en van Vlissingen over Mul delburg en Bergen op Zoom naar Roozendaal. Vóór eenigen tijd hebben w j melding gemaakt van het ontslag van eenige personen, die verbonden waren aan 's rijks munt te Utrecht. Daarop is een berigt gevolgd dat zij zich zouden schuld.g gemaakt hebben aan d.efsial van tienstui- versstukken met het jaartal 1S60, welke nog niet in om1 oop gebragt waren. Thans meldt de Utrechtsche courant dat men in het riool der won.ng van een der gearresteerden, die tot dus verre volstandig ontkend had. 3,3 t.enstuivf.rsstukjes en een stuivertje heeft opgebaggerd, terwijl het onderzoek wordt voortgezet. Vrijdag namiddag ten drie ure is II. K. H. prinses Marian ne der Nederlanden te Voorburg aangekomen. Ineen der te Luik uitkomende dagbladen leest men eene advertentie, waavb j een vader zijn aanvallig, welgevormd en gezond zevenjarig zoontje te koop aanbiedt aan bemiddelde ouders zonder kinderen. De prijs is 2000 francs. Men schrijft uit 'sGravenhage aan de Amaterdamsche cou rant: Hoewel voor alsnog niet met zekerheid maar toch als zeer waarschijnlijk, kan ik u mededeelen dat de prina van Oranje eene reis naar Zweden zal doen, oin naar men zegt bij de aldaar te houden krooningsfeesten tegenwoordig te zijn. In strijd met hetgeen van elders geschreven wordt, meen ik u nog te moetexx berigten dat aangaande de terugkomst van Z. K. H. uit Engeland herwaart», tot heden nog niets met zeker heid bepaald is, en het zelfs niet onwaarschijnlijk is dat de prins bij het vieren van 's konings verjaardag op 19 dezer niet tegenwoordig zal zijn. De Nieuwe rotterdamsche courant zegt thans dat het berigt, waarbij de opbrengst der te 's Hage in de roomsch katholieke kerken gehoudene collecte voor den paus, op f 40,000 werd gesteld, op een misverstand berust. Zij bedroeg nog geen vier duizendgulden. In de omstreken van Amsterdam heerscht de besmettelijke longziekte onder het rundvee in niet geringe mate. Reeds voor vele jaren werden door den heer Sloet tot Old- huis 230 korrels van canadasclie rogge aan de directie van de maatschappij van weldadigheid ter hand gesteld, die ze in tuingrond deed uitzaa jen, en daar deze rogge van betere hoedanigheid dan onze binnenlandsche werd bevonden, nam men eenige jaren de proef, of zi j ook verbasterde, dat echter bleek niet het geval te zijn. Volgens het gevoelen van den bekwamen directeur der gestichten van gemelde maatschappij, den heer J. van Konijnenburg, is deze rogge inderdaad uit stekend. Wel komt ze fijn of smal van blad op, maar stoelt goed uit, geeft lang stroo, groote aren met meer zaad. Thans zijn bijna alle graanlanden dier maatschappij met deze cana dasclie rogge bezaaid, terwijl onderscheidene landbouwers in d.e omstreken ook reeds deze rogge verbouwen met even goede uitkomsten. DeOverijsselsche vereeniging tot ontwik- keLng van provinciale welvaart heeft alsnu eene zekere hoe veelheid dier rogge bekomen, ten einde die aan de landbou wers in dat gewest uit te deelen. Regtzaken. De hooge raad. burgerlijke kamer, heeft vrijdag uitspraak gedaan in de herhaaldelijk reeds door ons gemelde zaak van den heer mr. C. J. van Waterschoot van der Gracht, tegen het gemeentebestuur van Vlissingen. De raad heeft vernietigd het arrestvan hethof in Zeelanden ten principale regt doende» ook vernietigd het vonnis van de regtbank te Middelburg, voor zoo ver de exceptie van verjaring is geadmitteerd; verder d:e exceptie verworpen en de zaak terug verwezen naar het hof van Zeeland, om haar op het ingesteld hooger beroep verder te behandelen en te bislissen. -F De arrondissement8 regtbank te Zierikzee heeft vrijdag uitspraak gedaan in zake het hooger beroep van den heer offi cier van justitie tegen het vonnis van den kantonregter aldaar, xvaarb j de heer Zuurdeeg was vrijgesproken van de tegen hem ingebragte klagt dat hij een landbouwer, lijdende aan rhumatisme in de ingewanden, geneeskundig zou behandeld hebben. De regtbank heeft het vonnis van den kantonregter bevestigd op de volgende grondendat de eerste grief tegen het x onnis (dat de kantonregter in de eerste plaats had be lmoren te onderzoeken aan welke kwaal de patient leed) is ongegrond en ook geene termen aanwezig zijn om, naar aan leiding der in hooger beroep gehoudene instructie, eene andere uitspraak dan de regter in eersten aanleg te doen, aangezien de eerste regter, op grond van de verklaring van den eenigen getuige, de bekentenis van den gedaagde en de rapporten van vijf deskundigen, als bewezen heeft aangenomen dat de ge daagde den lijder heeft behandeld aan pijnen in verschillende deelen des ligchaams, doch dat op geenerlei wijze is gebleken dat de bedoelde patient aan eene inwendige ziekte is behan deld; dat die uitspraak was gegrond op het in judicio gehou den onderzoek en het ter teregtzitting gehouden proces verbaal; dat de vijf deskundigen alleen hebben verklaard dat de recep ten. deels tot inwendig, deels tot uitxvendig gebruik voorge schreven, konden dienen zoo wel tot genezing van in- als uit wendige ziekten; dat zij wel kunnen dienen tot genezing van rhumatisme, doch het niet blijkt dat zij ten deze daai'toe zijn aangewend, omdat de deskundigen niet kunnen bepalen aan welke ziekte de lij der leed; dat zij hem daartoe zouden moeten onderzoeken; aangezien demogelijkheid niet is uitgesloten dat door het aanvoeren van meer getuigen een vollediger bewijs aangaande de ziekteverschijnselen, tijdens de behan deling zoude te verkrijgen zijn geweest, en dat ook het onder zoek, waarvan de deskundigen gexvaagd hebben, tot meerder kennis van den aard der ziekte zoude hebben kunnen leiden, maar dat in het nalaten daarvan, eensdeels geen schennis der door de wetvoorgesclxrevene vormen heeft plaats gehad, en dit anderdeels vermoedelijk ook tot geen ander resultaat zoude geleid hebben, daar de nog in hooger beroep gehoorde getui gen, de doctoren K. en G., geen meer licht hebben verspreid omtrent de ziekte en hare verschijnselen tijdens de behande-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1