STOOM BOOT Dl li XST van buitenlandsche zaken, geworden, inhoudende dat hij niet in liet voorstel kon bewilligen alvorens bevelen van zijnen souverein ontvangen te hebben; dat Oostenrijk in allen ge valle den toestand, waarin Italië thans verkeerde, niet kon erkennen.maar als eene exceptionele gesteldheid beschouwde, doch dat het zich tot het verdedigen van zijn eigen grondge bied zou bepalen. f De vier voorstellen gef'en ook aan Rusland en Pruissen medegedeeldvan Rus-gpd was nog geen antwoord ontvan gen, maar Pruissen had ggene bedenkingen gemaakt, hoewel het zich de uit te brengen stem nog voorbehield. De minister besloot met te zeggen dat de onderhandelin gen nog niet ten einde waren gebragt, maar dat er alle grond was om eene vreedzame vereftèning der italiaansche aangele genheden te verwachten. In het lioogerhuis werd gisteren een voorstel van lord Normanbv besproken om der koningin bij een adres dank te zeggen voor hare tegenkanting tegen de vereeniging van Savoye met frankrijk en II. M. tc verzoeken 0111 verder tot verhoeding dier verandering werkzaam te willen zijn. Nadat lord Granville zich namens de regering tegen het voorstel had verzet, met de verklaring dat Sardinië bepaaldelijk ontkend lieeft dat ter zake van deu afstand van Savoye met Frankrijk eenig contract bestond en men tot de vereeniging daarvan ook niet genegen was, trok de voorsteller zijne motie in nadat eenige sprekers hierover het woord nog hadden gevoerd, waarbij zij zich zeer scherp uitlieten. Lord Shaftesbury zei dat een geheim traktaat ten deze, als het bestond, eene onregt- vaardigheid, eene onzedelijkheid, ja eene misdaad zou zijn. De fransche gezant gaf gisteren een diner ter eere van den prins van Oranje. De prins zal in de volgende week met den nederlandschen gezant naar Badminton vertrekken, om een bezoek bij den hertog van Beaufort af te leggen. Sï a 2 Si 1 a h «1 Wcenen S februarij. Bij eene bekendmaking van den mi nister van eeredienst worden de evangelische superintenden- tien in Hongarije en liet woiwodschap Servie zoodanig als zij volgens het patent van 1 september ingedeeld zijn, uitgenoo- digd om in vertrouwelijke conferentien hare wenschenten aanzien van de regeling der kerkelijke aangelegenheden in beraadslaging te nemen en ze aan de regering te doen kennen, ten einde deze nog voor de bijeenroeping der synoden daar omtrent eene beslissing kunne nemen. Men verneemt, dat in de laatste dagen, en wel naar aan leiding van stappen, door den franschen gezant gedaan, weer de vraag in overweging is genomen, of het in 't belang van onze monarchie is, van Venetie afstand te doen. Naar men zegt moet aan onze regering daarvoor 500 millioen fr. zijn geboden. Het is echter zeker dat men daarvoor geene ooren heeft gehad. Onze regering zal zich evenwel in Venetie alleen tot het defensieve bepalen en alles vermijden,waardoor onzen tegenstanders de uitvoering hunner voornemens gemakkelijk kan worden gemaakt. De oostenrijksche militaire bevelhebber in Venetie heeft een maatregel genomen, welke veel overeenkomst heeft met een in staat van beleg stellen. Van den 15 dezer af wor den de vervolgingen wegens beleediging der gewapende magt, onttrokken aan de burgerlijke regtsmagt en onderworpen aan het oordeel der krijgsraden. Frankfort 5 februarij. Naar men uit Bern berigt, ontwik kelt de bondsraad eene groote waakzaamheid bij den zoo hagchelijken staat van zaken in Europa. De aandacht der regering is meer bijzonder gevestigd op de verbetering der militaire inrigtingen, de wapening der troepen en wat meer van dien aard zij. Er zijn reeds een aantal maatregelen ten deze genomen, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Op last des bondsraads worden vele nieuwe geweren met getrokken loopen aangeschaft. Over den St. Gothard komen dagelijks vele deserteurs uit de pausselijke staten in Zwitser land aan. Frankrijk. Parijs 7 februarij. Sir John Bowring, gedurende langen tijd vertegenwoordiger van Engeland in China, is gisteren bij Z. M. den keizer ten gehoore toegelaten. Hij schijnt over die au diëntie zeer tevreden te zijn. Binnen weinige dagen zal hij naar Engeland terugkeeren. De stemming der gemoederen is sedert eenige dagen zeer gedrukt, de vrees voor het weder uitbreken van den oor- loo- in Italië wint veld. Oostenrijk heeft de maatregelen gestaakt, die de strekking hadden om zijn leger te verminderen en heeft zijne vestingen in Italië versterkt. Ook alhier worden maatregelen genomen, die minstens schijnen te bewijzen dat de fransche regering mede niet zeer rustig is. Behalve toch dat het eerste regement garde-artillerie van zijn veldinaterieel is voorzien, verneemt men uit eene goede bron dat een bevel van hier naar Milaan is uitgevaardigd, dat alle fransche divisien zich gereed moeten houden om dadelijk naar Midden-Italie te vertrekken. Ook de berigten uit Londen luiden minder gunstig, voor zoo ver den toestand van het ministerie Paliner- ston betreft. Men verwacht dat een aanval van lord Derby zal geschieden bij de behandeling van het budget, en acht het onzeker hoe die strijd zal afloopen. Naar men verneemt, zijn een aantal fransche bisschop pen bij den keizer ten gehoore toegelaten. Het doel hunner komst was om persoonlijk bij den keizer eenige opheldering te verkrijgen omtrent de inzigtenvan het gouvernement ten aanzien van het wereldlijk gezag des pausen, en tevens hunne bezorgdheid ten aanzien van dat punt te kennen te geven. Naar men zegt heeft de keizer daarop geantwoord, dat hij die zaak zoo donker niet inzag, en dat hij niet geloofde dat de paus zich genoodzaakt zou zien Rome te verlaten, omdat de fransche korpsen aldaar voor zijne veiligheid zouden blijven waken. Zoo de paus desniettemin zijne staten verliet, zelfs dan nog zou de keizer zijne troepen niet terug ontbieden. In dat geval zou hij de invoering der fransche codes in de romeinsche staten doen afkondigen en aldaar in het bestuur, in het regts- en financiewezen en andere aangelegenheden eene reorganisatie tot stand brengen. Parijs 9 februarij. Le pays behelsde gisteren eene tijding, waarvan de bevestiging eene belangrijke afleiding zou geven aan de italiaansche kwestie. Volgens een particulier tele gram zou er namelijk te Ivonstantinopel een opstand zijn uitgebarsten, doch de hierdoor ontstane ongerustheid is tegen den avond gestild door het zekere berigt dat dit gerucht ten eenenmale ongegrond was. Voorts sprak men van een eigenhandig schrijven van den keizer van Rusland aan Napoleon, met het geheime doel om aan de versterkte vriendschapsbanden tusschen Engeland en Frankrijk afbreuk te doen. Ook dit gerucht is echter waar schijnlijk uit de lucht gegrepen. Eindelijk verzekerde men weder dat er een congres zou worden bijeengeroepen, maar uit de discussien in de engel- sche huizen mag men wel afleiden dat ook deze meening onjuist is. Zoo veel is echter zeker dat keizer Napoleon, met het oog op den niet zeer hechten grondslag van zijn bondge nootschap met Engeland en van het ministerie Palmerston, voorts op de moeijelijke stelling waarin hij door het tractaat van Zurich gebragt is, bij het veldwinnen der denkbeelden omtrent de vrij verklaring van Italië, en tevens tamelijk onte vreden op Sardinië, zeer gaarne eene europeschebeslissingzou zien, welke hem van de vewiQilwoordelijkheid met opzigt tot den toestand van hetoogenblik. ontslaat. Turkye. Naar luid van berigten uit Ivonstantinopel, gedagteckend 28 januarij, heeft Riza pacha aan den sultan het voorstel ge daan om een korps mare'chausse'e te voet en te paard op te rigten. geschoeid op de leest als dit in Frankrijk bestaat. Dit is geschied uit hoofde dat de tegenwoordige policie niet in staat is de veiligheid van personen en eigendommen tc hmd- haven. Het corps zou gebragt worden op eene sterkte van 60,000 man, van welke de helft in tijd van oorlog mobiel zou kunnen gemaakt worden, ten gevolge van welken maatregel men in het vervolg niet meer zijne toevlugt zou behoeven te nemen tot het bezigen van Baschi Buzieks. Er is eene com missie benoemd om dit voorstel te onderzoeken; de bevol king heeft met groote vreugde vernomen, dat er uitzigt be staat op het verwezenlijken van dit plan. Italic. De heer Tourte, die door den zwitserschen bondsraad met eene buitengewone zending betrekkelijk de onderhandelin gen over Savoye belast is, is te Turyn aangekomen. Naar het schijnt is het zwitsersche bewind voornemens een vasten ge zant bij dat hof te benoemen. Het is thans in beginsel vastgesteld dat er in de Romagna en in Toskane eene nieuwe stemming over de vraag der aanhechting zal worden gehouden. Het aan den ridder Desambrois op zijn verzoek eervol verleend ontslag als sardinisch gezant te Parijs wekt geen ge ringe verbazing, en de reden die dezen diplomaat kan ge noopt hebben eene betrekking neder te leggen, door hem zoo korten tijd bekleed, is geheel onbekend. De kommandeur Konstantijn Nigra zal koning Victor Emmanuel bij keizer Napoleon vertegenwoordigen. Men schrijft uit Turyn, dat aan den sardinischen staats raad de vraag onderworpen is, in hoeverre het raadzaam is het concordaat, door Oostenrijk voor Lombardije met den paus gesloten, nietig te verklaren. Spanje. Tetuan is door de Spanjaarden genomen, na den op den 4den geleverden veldslag, waarin S00 groote tenten der artil lerie, de kameelen en al het oorlogsmaterieel genomen wer den. De broeders van den keizer van Marokko hebben de vlugt genomen. Na dezen veldslag werd Tetuan gesommeerd zich binnen 24 uren over te geven. Eene deputatie is daarop de genade der overwinnaars komen inroepen en bragt de tij ding mede dat de Muzelmannen de stad begonnen te plunde ren. De divisie Rios drong Tetuan binnen zonder tegenstand te ontmoeten en werd met vreugde door de bevolking ont vangen. Te Mad rid heeft deze tijding een ongewone vreuo-de verwekt, de stad werd schitterend geillumineerd en de bevol king hief luide vreugdekreten in de nabijheid van het paleis der koningin aan. Er worden toebereidselen voor groote feesten gemaakt. De Gazeta maakt bekend dat maarschalk O'Donnell be noemd is tot hertog van Tetuan en grande van Spanje. ifliiiödra mm wmmt*. TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in Februarij. VAN MIDDELBURG Zaturdag 11 Zondag 12 Dmgsdag 14 Donderdag 16 Zaturdag 18 Zondag 19 Dingsclag 21 Donderdag 23 's morg. 6 ure. 6 6 7,30 9,30 1° 11 's midd. 12 VAN ROTTERDAM Maand ag 13 's morg.l 0,15 D.ngsdag Woensdag Vrijdag Maandag Dingsdag W oensdag Vrijdag 10.15 10,30 6 ure. 7 7 8,30 9,30 tjanödsüeriQtcn. Ovcrzigt der week. Rotterdam 10 februarij. In den handel is het deze week stil geweest; er zijn geene zaken van eenig belang te vermelden. De afleveringen in koffij in de aanstaande kleine veiling blijven zonder invloed op de prijzen; de consumtie voorziet zich schaarsch, goed ordinair Javakoffij wordt per ceel op 384 cent gehouden. r a a ju ib t a r k tf e ia Amsterdam 10 februarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 37-2. nolie op zes weken f 31^. Oostburg 8 februarij. Wij hadden heden een redelijken aanvoer van granen en goede vraag voor de beste monsters tarwe, rogge, gerst en paardeboonen; van een en ander bestond echter het ter veil zijnde uit afwijkende kwaliteit, die tot omtrent vorigen prijs goed was te verkoopen. Men besteedde voor enkele monsters tarwe f 8,75 af 8,50, meest f 8,10, fS en f7,90, blaauwe en geringe f 7,80 a f7. Rogge f 6,75 a f 6,90 en f 7. Wintergerst enkele f 6,20 en f 6, gewone en ligte f 5,75, f 5,50, f 5 en f4,50 naar kwaliteit; zomer dito f5,60, f 5,75 en f 6. Haver weinig aan, de beste gold f 3, de ligte f 2,35, f 2,50 en f 2,75. Paarde boonen, de harde f 6,25, voorts f 6,10, f 6 en f 5,7 5. Erwten en K anariezaad met weinig vertier. Middelburg, 9 februarij. De aanvoer van alle granen was heden zeer klein, en daar er vooral voor tarwe, rogge en paardeboonen veel vraag be- s tond en houders algemeen hooger gestemd waren, zoo heeft men hooger prijzen moeten inwilligen, om te kunnen koopen. Gewone goede zeeuwsche tarwe werd aan f 8,40, mindere f 8,25 a f S gekocht. Puike tarwe was niet ter veil. Puike jarige walchersche tarwe f9,75 gekocht. Puike nieuwe wal- cliersche tarwe had grage koopers, door en voor de consumtie kocht men aan f9,10 en f 9, en voor handel kocht men aan f8,75 en f 8,60 de mud, mindere soorten naar rato. Puike zeeuwsche Rogge f 6,75 de mud. Wintergarst niet dan in ge wone ligte soorten ter veil, en daarvoor werdf5,10 af 5 be taald. Zomergarst f 5,10 af 5, mindere f4,80. Walchersche Wittebooneu werden meestal op f 10 gehouden, enkele mon sters zijn voor f9,50 en f 9,75 gekocht. Dito Paardeboonen begeerd en bijna niet ter veil; men kocht die gaarne van f 6,65 tot f 6,75 de mud. Dito groene Erwten zeer weinig ter veil en f9 betaald. Zeeuwsche Paardeboonen niet ter veil. Dito Erwten niet aangevoerd. Koolzaad werd op f 11,25 en daar boven gehouden, doch koopers deden zich daarvoor niet op. Raapolie f38,25. Patent-olie f 40,25. Lijn-olie f34,50 per vat op 6 weken, op contant f 1 lager. Harde Lijnkoeken f9,50 per 104 stuks. Cicnaiddclldc marktprijzen. per ned. mud. Bruineboon f a f Paardeboonen- 6,60h- 6,75 per ned. mud. Tarwe oude f 9,50 a f Dito nieuwe - 8,a- 9,10 Rogge oude - 6,75 a- 6,75 Gerst wint. - 5,a- 5,10 Dito zom. - 5,a - 5, Haver a Boekweit ii Witteboon - 9,50 a- 9,75 Gr. erwten - 8,75 a - 9,— Kool enraapz.- 11,a-11, Kanarizaad a Aardappelen- 3,a - 4, per ned. pond. Yersche boter f ,95 af 1,05 Middelprijzcn van bakbare tarwe f8,80 en rogge f 6,75.'

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2