MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 18. Zaturclag 1860. 11 Februar ,7s** der Deze courant verscliijnt des (lingsdags, donderdags en zaturdags. Biunen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 u De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor elkeu regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van vrijdag avond 8 ure. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, inhoudende verslag der zittingen van de eerste kamer der staten generaal en van den gemeen teraad te Middelburg. öinncnlanöscljc tijMngcn. J?ïï«ldell»urs" H.<ö februarij. Hoewel de discussien in de laatste dagen in de eerste kamer der staten generaal gevoerd, wel eenigermate deden vooruit zien dat de beslissing over de spoorwegwet ongunstig zou uitvallen, beeft toch de zekere tijding van de verwerping, hier zoo wel als in vele andere gedeelten van ons vaderland, een allerdroevigsten indruk gemaakteen indruk welke alleen eenigzins wordt verzacht door de overtuiging dat, wat ook de onmiddelijke gevolgen van de afstemming van liet tegenwoor dig wetsontwerp zijn zullen, de kwestie der spoorwegen daar door geenszins geëindigd is. Het verlangen der natie naar middelen van vervoer, overeenkomstig de eischen van den tegen woord igen tijd en in verhouding tot die van andere landen, is te algemeen en te krachtig dan dat men niet met zekerheid zou mogen aannemen datbinneukortnieuwe voor dragten aan de vertegenwoordiging zullen worden voorge- legd. Of deze door het tegenwoordig ministerie zullen worden aangeboden, is voor het oogenblik niet met zekerheid te bepalen. Volgens heden uit de residentie ontvangen berigten zouden de ministers van binnenlandsche zaken en financien onmid- delijk na de beslissing der eerste kamer, aan den koning een verzoek tot ontslag hebben ingediend, en waren er geruchten in omloop waarbij jonkhr. inr. W. L. F. C. ridder van Rap- pard, presidentvan het provinciaal geregtsh of van Gelderland, reeds als den vermoedelijken opvolger van den lieer van Bosse wordt aangewezen. Dit berigt vordert evenwel nog bevestiging, en het is in elk geval nog niet beslist o f liet ontslag aan beide genoemde ministers zal worden verleend, dan of zij, even als onlangs, zich zullen laten welgevallen om hunne portefeuilles alsnog te behouden. Waarschijnlijk is dit niet; doch in elk geval mag men hoop voeden dat, hetzij door liet tegenwoordig of een vernieuwd kabinet, of wel door een voorstel van deleden der tweede kamer uitgaande, de spoor wegkwestie op nieuw in behandeling zal komen, en liet laat wel geen twijfel over of de Zeeuwsclie lijn zal. even als de Noorder lijn. in elke wetsvoordragt eene eerste plaats in nemen. De indruk door de beslissing der eerste kamer te Amster dam te weeg gebragt, is natuurlijk van geheel anderen aard. Men kan daarover eenigermate oordeeleu naar de taal dooi de daar verschijnende dagbladen gevoerd. Het Algemeen handelsblad en de Amsterdamsclie courant verlieelenbeide hunne vreugdeniet, en stemmen overeen in de overtuiging dat de behoefte aan spoorwegen zóó algemeen erkend wordt, dat men toch spoedig de indiening van een ander en beter plan kan wachten. Eerstgenoemd blad zegt het den ministers vooral ten kwade te duiden dat zij het land in twee bijkans vijandige kampen hebben verdeeld en een treurigen naijver opwekten die liet moeite zal kosten geheel uit te wisscben. Laatstgenoemd blad zwaait grooten lof toe aan den ingenieur Stieltjes „die talentvol en onverschrok ken in de beslissende ure de meest afdoende wapenen le verde." Het Handels-en Effectenblad betoogt dat Nederland nu goedkooper en veel spoediger een doelmatiger spoorwegnet zal verkrijgen, en overigens wensclit het nadrukkelijk methet Handelsblad, dat de spanning in Nederland eerlang moge plaats maken voor den ouden eendragtszin. Beide deze bladen wenschen de eerste kanier geluk dat zij een dubbele rarnp van het vaderland heeft afgewend, en voor kwam dat de koning zich moest mengen in een heftigen strijd tusschen twee fractien der natie. Zoodra de beslissing der eerste kamer werd vernomen, hebben een vijftal ingezetenen van-Amsterdam eene nieuwe aanvraag om concessie voor den aanleg van een uitgebreid spoorwegnet aan Z. M. den koning ingediend. Als eene bijzonderheid kan men melden, dat door C. van deVate, te Burg-li, op Schouwen, een arend is geschoten die eene vlugt had van 7rij lil. voeten. Door den minister van binnenlandsclie zaken is bij beschik king van 27 januarij jl. aan de gemagtigden der familie van derDuijuvan Maasdam vergunning verleend tot liet indijken van ruim 221 bunders schorren, gelegen voor den dijk van den nieuwen Hinkelnoord polder, langs de rivier de Schelde, onder de gemeente Woensdvecbt. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria zijn dingsdag in de residentie teruggekomen. Omtrent het vergaan van het nederlandsclie fregatschip Maria Elizabeth Margavetlia, gezagvoerder Bauditz. bij Ca- niaret, meldt men dat de lSjarige zoon van den kapitein, die goed zwemmen kon, tot driemaal toe van de kust zich naar het wrak heeft begeven, zonder zijn vader te kunnen bewe gen, dat hij liem naar de kust zou overbrengen. De gezagv. is met 10 man omgekomen. De aangespoelde lijken zijn door de 18 geredde schipbreukelingen te Camaret ter aarde besteld, waarbij de commissaris der keizerlijke fransche ma rine en degeheele bevolking tegenwoordig was. De gemeenteraad te 's Gravenhage heeft besloten gecne uitbreiding of herstellingen aan de kazerne aldaar te laten doen, zoo lang het verschil van gevoelen niet is beslist, of liet rijk dan wel de gemeenten in de behoeften der kazernering moeten voorzien. Dingsdag had onder de gemeente Puttershoek een aller droevigst ongeluk plaats. Een herder had een aanzienlijk getal schapen des morgens in den zoogenaamden Ivoningspol- der of plaat gedreven, ten einde daarop te weiden. Door den lioogen waterstand en lievigen wind brak de dam van den polder door. De herder, dit vernemende en zijne kudde wil lende redden, kwam met 77 schapen in liet lievig instroo- meud water om liet leven. De collecte, zondag te 's Hage voor den paus gehouden, moet de aanzienlijke som van f 40,000 hebben opgebragt. BSeraocmiiragera era focsïititera. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsclien leeuw, de heer E. de Frézals, laatst eerste secretaris van liet fransche gezantschap bij ons hof. Marine esi leger. Men schrijft ons uit 's Gravenliage Naar ik verneem is er plan om tegen het voorjaar een eska der naar de Middellandsche zee te zenden, bestaande uit de fregatten met scliroef-stoomvermogen Zeeland, Evertsen, De admiraal van Wassenaer, het scliroef-stoomschip Cornelis Dirks en liet rader-stoomschip Bromo. Als kommandant van dat eskader wordt genoemd de kapitein ter zee II. WipfF, aan wien naar men verzekert, de luit. ter zee leklasse N. M. J. Kroef als adjudant zal worden toegevoegd. Voornamelijk zou het doel van dezen kruistogt zijn, om de jeugdige officieren in de gelegenheid te stellen de dienst aan boord der groote schepen te leeren kennen, alvorens zij naar Oostlndie moeten vertrekken, waar liet grootste aantal hunner op kleinere schepen wordt geplaatst 0111, zoo als de lieer ter Bruggen ITugenholtz zich onlangs uitdrukte meestal slechts voor keukendiensten gebruikt te worden, waardoor liet dikwijls gebeurd is dat officieren die reeds onderscheidene jaren dien rang bekleedden, practisch-- geheel onbekend waren met de wezenlijke militaire zeedienst." Er schijnt bij liet departement van marine sprake te zijn om het zoogenaamde kommaliewant voor officieren, dat nu door hen moet worden betaald en bij herbaalde overplaatsin gen voor hen zeer kostbaar wordt (vooral op groote schepen, waar de inleg daartoe soms f 200, bedraagt) voortaan van 's rijks wege te verstrekken, met dien verstande dat daarvoor percentsgewijze door officiereu zal worden betaald. Tot dezen maatregel, welke liet rijk slechts op een voorschot zal te staan komen, terwijl aan vele zeeofficieren er eene aanmerkelijke dienst mede zal worden bewezen, zou een voorstel van wijlen den vice-admiraal Bouricius veel hebben bijgedragen. Zr. Ms. fregat met stoomvevmogen Admiraal van Wasse naer, ouder bevel van den kapitein ter zee R. van Vos, laatst van Plymouth, is in den namiddag van den 5 dezer te Lissa bon aangekomen. Alles was wel aan boord. Men wil dat tegen den aanstaanden verjaardag des ko- nings bij het wapen der infanterie een aantal benoemingen zal plaats hebben van kapiteins en le. luitenants. Vei-koojjfisBgera era aarabcsteilüragera. Schoondijke 7 februarij. De gehouwen eener hofstede, bestaande in woonhuis, twee schuren, karnh nis, bakkeet en verder getimmerte, met de nom - bre van 101 bunders, 96 roeden, 90 ellen (of 230 gemeten, .157 roeden oude brug.sehe makt) \vei-en bouwland, erf, tuin, boomgaard en andere gronden, staande en gelegen in den Olieslagersplaatpolder gemeente Retrauchement, aan ver schillende personen verpacht tot in 1S62 alsmede een bun der, 78 roeden, 50 ellen (4 gemeten zes roeden oude brugsehe maat) bouwland, gelegen in den Diomedepolder, gemeente Aai'denburg, verpachtals voren. Alles verdeeld in 2S perceelen, gezamenlijk verkocht voor f 127,660. TFIieriraosraeUerstfaaacI. Sfebr.'s av. Hu. 42 gr. 9 'smorg. 7u. 38 'smidd.l u. 41 gr. 's av. 11 u. 34gr. 10 'smorg. 7 u. 30 'smidd. 1 u. 88 gr. öuiicnlanösfljc tijiringen. Engeland. Londen 8 februarij. In de zitting van het lagerhuis van gisteren heeft lord John Russell, in antwoord op eene vraag van den heer Hamilton, eene mededeeling betreffende den stand der onderhandelingen over het it al iaansche vraagstuk gedaan. Engeland, zeide hij, heeft aan Frankrijk vier punten voor geslagen. Ten eerste zouden noch Oostenrijk noch Frank rijk in Italië tusschen beide komen, ten zij de andere mogend heden daartoe hare toestemming ga\ en. Ten tweede zouden na de oplossing van het ilaliaausche vraagstuk de fransche troepen Rome en het overige van Italië ontruimen. Ten der de zou er geene tusschenkomst ten behoeve van Venetie plaats hebben, en zou geene euröpesche mogendheid voor stellen betrekkelijk het bestuur van Venetie doen. Ten vierde zou Sardinië zich onthouden van troepen naar Madden-Italie te zenden tot dat de uitslag van de nieuwe stemming dei- bevolking zou bekend zijnmaar in geval de bevolking zich wederom voor de vereeuiging met Sardinië verklaarde, dan zou liet sardinisclie gouvernement vrijheid hebben om troe pen naar Midden-I talie te zenden. De drie eerste van deze voorstellen, zeide de minister verder, waren door Frankrijk aangenomen met eenige wijzigingen betreffende den tijd van uitvoering-, maar het vierde punt was nog in overweging. Van Oostenrijk was nog geen officieel antwoord ontvangenmaar heden was hem eene depeche van den graaf von Rechberg, den oosteüvijkschen minister

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1