MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 17. Donderdag I860. 9 Februarij. Tltmhonïiigtngm öinnenlanösefje tijïnngm. Tv.i/oi-v^-x i UDS V Deze courant verschijnt des ilinestings, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te vorcu ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN IIKT RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Kennisgeving. Het gemeentebestuur van Neuzen brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de, overeenkomstig art. 11 der wet van den 21 december 1853 (staatsblad no. 128) vervaardigde staat betrekkelijk de verboden kringen van devesting Neuzen, ter voldoening aan het 1 ste lid van art. 17 dier wet, ten raadhuize is nedergelegd, en dat de afkondiging, bedoeld in het tweede lid van liet vermelde artikel, op den 4 februarij 1SG0 heeft plaats gehad. Neuzen den 4 februarij 1860. ITet gemeentebestuur voornoemd J. P. DRONKERS, burgemeester. J. DIELEMAN, secretaris. middelburg S fekruarij. Het wetsontwerp op de spoorwegen is in de zitting der eerste kamer van heden verworpen met 20 tegen 17 stemmen. De gemeenteraad heeft heden namiddag eene zitting ge houden, waarin o. a. is benoemd tot lid der commissie tot het examineren van varenslieden, de heer A. H. G. Fokker. Voorts zijn burgemeester en wethouders gemagtigd met kerkvoogden der nederduitsche hervormde gemeente eene overeenkomst te ontwerpen omtrent het doen vervallen dei- omrastering om het voormalige kerkhof der Oude of Noord Monsterkerk, als een gevolg waarvan die plaats een publiek plein zal worden, doch waarvan liet eigendom en onderhoud verblijft aan kerkvoogden. Eindelijk is uitgebragt het rapport door de commissie ad hoe, betrekkelijk de bedenkingen der regering tegen den bij vernieuwing vastgestelden rooster van aftreding der als raads lid herkozene wethouders. Ofschoon men volhardt bij de hier gevolgde zienswijze, adviseert men aau de geopperde bezwa ren te genioet te komen, ter voorkoming eener koninklijke vernietiging van het daartoe betrekkelijk raadsbesluit. De beslissing hierop is aangehouden. Op liet verzoek van eenigehandelaren en slijters in bier, om alsnog restitutie der plaatselijke belasting te bekomen voor het bij hen op het einde des jaars in voorraad zijnde, is afwij zend beschikt. Bij gelegenheid van 'skonings aanstaanden verjaardag, op 19 dezer, zullen in de garnizoenen militaire feesten plaats hebben. Bij die gelegenheid zullen de vorderingen worden nagegaan, die in de verschillende vakken van onderwijs zijn gemaakt en tevens de benoemingen plaats hebben van pre- vots en meesters op de verschillende wapens. Aan die mili tairen, die in het geven van onderwijs hebben uitgemunt, zullen belooningen worden toegekend. Het Journal d'Auvers van 4 dezer behelst het volgende berigt. De polderbesturen van Ossendreclit en de eigenaren der aanwassen en schorren in die gemeente, hebben in eene gisteren te Antwerpen gehoudene vergadering besloten tot het aannemen der voorwaarden tot indijking, welke het nederlandsche gouvernement heeft gesteld. Die werken zullen dus eerlang in het openbaar aanbesteed worden. Men gelooft hierbij te kunnen voegen, (lat de aanwassen van Santvliet, welke aan die van Ossendrecht grenzen, binnen kort ook door het belgische gouvernement zullen verkocht worden. Naar het gevoelen van deskundigen zal de vaart op de Schelde hierbij veel winnen. Bij de redactie der Nieuwe rotterdamsehe courant is weder een telegram uit Batavia ontvangen van 23 december 11. De scheepsvrachten beterden, en men vleit zich zulks nog zou toenemen, bij voortdurende vraag naar scheepsruimte voor rijst. Naar men verneemt is dezer dagen aan den heer mr. T. van Stolk, te 'sGravenhage, voor den eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, den heer mr. J. E. Banck, door de regering vergunning verleend tot bedijking van dat eiland, overeen komstig overgelegd bestek en teekening. De aan te leggen dijk zal eene lengte hebben van p. m. 5000 el, over de buiten- lcruinlijn gemeten. Volgens het plan zal met de bedijking in het aanstaande voorjaar zoo vroeg aangevangen en deze met zoo veel kracht voortgezet worden, dat het geheele werk op den 1 september dezes jaars in orde kunne worden afgele verd. Het verzoek om rijkssubsidie voor dit werk is te gelij ker tijd afgewezen. Men verneemt dat dr. J. A, Naber, rector van het gymnasi um te Haarlem, is benoemd tot rector van liet gymnasium Willem III teBatavia. De Rotterdamsehe courant weerspreekt degeruchten betref fende eene reis van Z. K. H. den prins van Oranje naar Oost- Indie, en de Nieuwe rotterdamsehe courant die betreffende de reis van II. M. de koningin naar Engeland. Men verzekert dat het plan bestaat, om in het volgende jaar, tijdens de feesten der Utrechtsche akademie, daar ter stede eene groote tentoonstelling van inlandsche en vreemde schilderkunst te houden. Bij een goed gelukken dezer ten toonstelling, zou men zulks om (le 5 jaren trachten te her halen. Men schrijft uit Brugge. In de laatste vijf weken is hetaantal misdaden, in onze stre ken bedreven, waarlijk schrikwekkend. In de gemeente Haudzaeme werd een moord gepleegd, gevolgd door diefstal een andere moord, met diefstal, viel voor in de gemeente Saint Pierre sur la Digue; verder is een onderbrigadier der douane op den g-rooten weg vermoord en beroofd, zonder dat men daaromtrent nadere bijzonderheden heeft kunnen ont dekken eindelijk werd er onder de gemeente Reernem eene stoute roof op eene hofstede gepleegd door zeven vermomde en gewapende boosdoeners. De voorbereidende werkzaamheden tot den opbouw dei- school van st. Louis, in de Rue neuve te Namen, zijn geken merkt geworden door eene ontdekking, die voor de oudheid kundige wetenschap van het hoogste belang is. Bij het gra ven der fondamenten hebben de arbeiders een geheel kerkhof uit het romeinsche tijdvak aan het licht gebragt. Reeds lieeft men eene menigte vaatwerk van allerlei vormen en ook munt stukken gevonden. De ontdekkingen gaan voort naar mate de werkzaamheden vorderen, en deze worden naarstig door de leden van het plaatselijk oudheidkundig genootschap nage gaan. In de prairiën van Texas is eene bloem ontdekt, die onder alle weersgesteldheden en jaargetijden zich steeds naar het noorden rigt, en daarom de compasbloem wordt genoemd. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Alsnog benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4e. klasse, C. C. L. Neyts, eervol ontslagen 2den stuurman van de nederlandsche marine, terzake van verrig- tingen op den Slakowrivier, Westkust van Borneo, in junij en julij 1853, dienende op Zr. Ms. stoomschip Celebes. rijks kweekscholen voor onderwijzers. Met 31 julij 1860 opgeheven de rijkskweekschool te Haarlem, en met dat tijdstip eervol onder dankbetuiging ontslagen de tijde lijke directeur en onderwijzer G. H. Geerligs. Voorts de op- rigtingbepaald van drie rijks kweekscholen van onderwijzers, te vestigen te 's Hertogenbosch, Haarlem en Groningen, en daarvan respectievelijk benoemd tot directeur de heeren dr. F. B. Trosee, reetc-r en schoolopziener te Boxmeer, dr. A. L. Gastmann, schoolopziener in het 7de district van Zuid Hol land, en B. Brugsma, schoolopziener te Groningen. marine. Op verzoek eervol ontslagen de luitenant ter zee 2e. klasse jhr. J. M. Clifford Kocq van Breugel, dienendein Oost Indie. Kerk- en schoolnieuws. De senaat der hoogescliool te Leyden, heeft in zijne zitting van den 2 dezer, tot doctor in de godgeleerdheid benoemd den heer A. Reville, predikant bij de waalsche gemeente te Rotterdam. Het getal kandidaten tot de heilige dienst bij de neder duitsche hervormde kerk bedroeg Ijanuarij 1860 een getal van 151. Den 1 januarij 1S5S was ditgetal 130, en den I janu- 1859 was het 148, zoo dathet getal in het laatste jaar slechts met 3 vermeerderd is. Marine en leger. Men verneemt dat Z. M. het wapen der kavalerie vermin derd heeft met 2 generaals (brigade kommandanten) en 5 hoofdofficieren (majoors,) zijnde de twee brigades van ge meld wapen vervallen en de formatie van elk regement dra gonders verminderd met 1 majoor. Dit besluit zal in werking treden metl april aanstaande. Burgerlijke stand. Vlissingen, van 28 januarij tot 4 februarij. Gehuwd: J. F. van der Leye,jra. 20 j. metM. J. Broeke, id. 27 j. Bevallen: J. van der Maden, geb. Soetens, z. M. Brasser, geb. Soetens, d. J. M. de Visser, geb. Knoop, d. E. Novons, geb. Willemse, z. J. W. Diesch, geb. Fonds, z. A. M. Werk man, geb. Feyen.d. G. Pontier, geb. Stui, d. C. G. Govers, geb. van Leeuwen, z. W. Langeveld, geb. Snijders, OverledenM. Kruysse, z. 14 m. A. F. J. Annyas, z. 16 d. J. Prins, d. 7 m. Goes, van 28 januarij tot 4 februarij. Bevallen P. Koekkoek, geb. Schog. d. Overleden: P. Ossewaarde, z. 19 d. W.L. van Oosterzee, man vanL. Moolenburg, 79 j. B. D'Hont, weduwn. 59 j. L. M. T. Addies, d. 2 m. Zierikzee, van 28 januarij tot 4 februarij. Bevallen C. Bal, geb. van Seeters, z. M. Sclioonen, geb. de Waal, z. L. Iluson, geb. Brandenburg, z. M. Verhoeve, geb. van Wanrooi', d. Overleden A. J. H. Benders, z. 5 m. A. E. C. Bakker, d. 2 j. 9 m. M. Hoeder, weduwe van J. Verbrugge, 80 j. J. Adriaanse, 5 j. P. Keunings, man van E. Brouwers, 53 j. Thermometers tand. Gfebr.'s av. 11 u. 3S gr. 7 's morg. 7 u. 36 'smidd. 1 u. 41 gr. 's av. 11 u. 42gr. S 's morg. 7 u. 44 'smidd. 1 u. 45 gr. Staten generaal. kerste kamer. De beraadslagingen over het spoorweg-ontwerp zijn dings- dag nog niet ten einde gebragt. Aan de geabonneerden op het bulletin is dien avond nog medegedeeld (lat de heer van Eysinga zich tegen, en de heeren de Vos van Steenwijk en van Roijen zich voor het ontwerp hadden verklaard, terwijl daarenboven nog eenige leden op het vroeger door hen ge sprokene zijn terug gekomen. Heden voormiddag is deminis- ter van binnenlandsche zaken aan het woord. De heer Cremers, die maandag het eerst het woord voerde, trad in eene opzettelijke wederlegging van de tegen de voor- dragt ingebragte bezwaren. Voorts verklaarde hij zicli tegen staatsspoorwegen. Tenslotte wederlegde hij de gevoelens van hen die van oordeel waren dat, bij aanneming der wet, zij wel niet uitvoerlijk zou wezen, en daarbij eene vergelijking ge maakt hadden tusschen deze wet en die op de kerkgenoot schappen. Dit achtte hij te zijn eene onjuiste voorstelling, zijnde hij van oordeel dat bij afstemming der wet greotc moeijelijklieden zouden ontstaan. De heer van Andringa de Kempenaer rangschikte zich

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1