ger verleende concessie met betrekking tot de Ooster Schelde; de meerdere of mindere wenschelijkheid van den aanleg van staatsspoorwegen enz. Daarop gaf hij de redenen op die hem zouden bewegen om de wet aan te nemen. Hij ontkende niet dat aan dit wetsontwerp bezwaren verbonden waren, maar onmogelijk was het iets ter bevrediging van allen daar te stel len. Die bezwaren waren niet door redeneringen maar door den tijd op te lossen. De alleslieheerschende vraag was, of spoorwegen voor het land alswenschelijk te beschouwen wa ren. Die wensclite hij aangelegd te hebben, vooral met het oo<* op de verbetering van hetbinnenlandschverkeer; vele streken, vooral Amsterdam, waren in dit opzigt bevoordeeld; ook moesten zij d.enen tot uitbreiding van betinternationaal verkeer en daartoe kon het onderhavige wetsontwerp leiden. De financiële bezwaren waren wel vele, ook hij deelde daarin; maar voor overdrijving moest men zich wachten en hierom trent waren de tegenstanders niet vrij te pleiten. Wat de toe komst zou opleveren, was niet met zekerheid te bepalen, doch bij dien twijfel mogt men zich niet laten weêrhoudenom veel goeds tot stand te brengen, maar eenigzins rekenen op den voortduur van den'gunstigen staat, waarin wij thaus het geluk hebben te vevkeeren. Indirecte voordeelen zouden deze zaak ook opleveren, welke de ofi'ers van den staat m groote mate zouden verligten; zonder subsidie en rentegarantie zouden er zijns inziens, geene spoorwegen te bekomen zijn. Locale be langen, dat onkende hij niet. hadden een grooten invloed op de beoordeeling van de wet: misschien was dit ook bij hem het gevalofschoon hij moest erkennen dat in eenig plan Zeeland niet zou kunnen ontbreken. Het voorregt nu aan die provin cie geschonken, moest men haar niet misgunnen, want de lijn, eenmaal aangelegd, zou ook elders goede vruchten opleveren. Derigting dier lijn was, meende hij, in alle opzigten verdedig baar, komende zij uit aan een altijd genaakbaar water bij Vlis- singen, welke stad hij gaarne wilde aannemen aldus eene voorhaven van Antwerpen te kunnen worden, 0111 naderhand eene eigen koojistad te worden. Die lijn, betoogde hij verder in bijzonderheden, was voor Zeeland voldoende, behoevende men niet de verschillende eilanden der provincie nog daaren boven door spoorbanden te vereenigen, liij eindigde met het uiten van den wensch dat deze wet mogt aangenomen worden, zijnde hij van gevoelen dat, bij verwerping daarvan, de aan leg van spoorwegen met te v erwachten zou zijn. De kamer zal heden de beraadslaging voortzetten. CVuitcnlanösclje lijüingm. Engeland. Londen 1 februarij. Volgens The morningpost van gis teren wordt het verbond tusschen Engeland en Frankrijk van dag tot dag inniger, en zijn de beide regeringen thaus formeel overeengekomen geene tusschenkorast in Italië te dulden, maar aan de bevolking van Italië vrijheid te verzekeren om zelve hare zaken te regelen. Dien ten gevolge zijn. volgens dat blad, nieuwe verkiezingen van volksvertegenwoordigers in Midden-Italie verordend, zullende de daaruit voortkomende vergaderingen de bevoegdheid hebben om devereeniging van haar land met Sardinië vast te stellen. Verder zullen de fransclie troepen weldra Rome en gansch Italië ontruimen, en daarop pogingen gedaan worden om van Oostenrijk hervormingen voor Venetie te verwerven. De tegenstand van de pauselijke, van de napelsche en van de venetiaansche regering, zullen het italiaansche vraagstuk nog in omvang doen toenemen; maar de leus van Engelands staat kunde blijft: Italië vrijgeene tusschenkomst van het bui tenland - Het zelfde blad verzekert lieden op nieuw dat Enge land en Frankrijk overeengekomen zijn, geene vreemde tusschenkomst in Italië te dulden, dan wanneer al de groote mogendheden daartoe hare toestemming hadden gegeven. Ten aanzien van dc wijze van stemming over de kwestie der aanhechting, welke in de midden-italiaansche staten gevolgd zou worden, had verschil van gevoelen bestaan. Frankrijk had echter van zijn voorstel, om het vraagstuk door het alge- meene stemregt te doen beslissen, afgezien, en dus zou de beslissing waarschijnlijk aan de tegenwoordige kiesvergade- ringen worden overgelaten. Het verdient opmerking dat de fransclie berigten in twee belangrijke punten hiermede verschillen zij spreken van een algemeen stemregt door de bevolking der betrokkene lan den, en ten anderen ontkennen zij ook de terugroeping der fransclie bezetting uit Rome. In de zitting van het lagerhuis van eergisteren heeft lord John Russell eene nadere vraag van den lieer Disraeli betrek kelijk het gerucht van Savoyes verecniging met Frankrijk beantwoord. De bescheiden betredende die zaak over te leg gen, was nog niet raadzaam, zeide de minister. Inliet begin der maand julij II. had lord Cowley, onze gezant te Parijs, een onderhoud over die zaak met den heer Walcwski, Frauk- rijks minister van buitenlandschc zaken, gehad; deze had aanvankelijk geen duidelijk antwoord gegeven; maar op lord Cowleys aanzoek om nadere ophelderingen werd door den heer Walewski verklaard dat de verecniging van Savoye en Nizza met Frankrijk niet door keizer Napoleon beoogd werd. Sedert was eene depêche naar Parijs gezonden, waarin de tevredenheid van het gouvernement over die verklaring be tuigd werd. Voorts lieeft de minister verzekerd dat de lieer Drummond Hay, consul te Tanger, al het mogelijke had gedaan om den oorlog met Marokko te voorkomen, en sedert de uitbars ting van den oorlog de stiptste onzijdigheid in achtgenomen had. Op eene interpellatie van den lieer Kinglake verklaarde de genoemde minister, dat de regering geene berigten aan gaande buitengewone wapeningen van Frankrijk had ont vangen, ten gevolge waarvan dat rijk in het voorjaar een leger van 000,000 man onder de wapenen zou hebbendit zou ook moeijelijk te verklaren zijn, daar de vrede eerst zoo kort geleden tot stand gekomen was. Het was wenschelijk alle middelen aan te wenden om eene nieuwe uitbarsting des oor- logs te voorkomen. Engeland had het niet aan pogingen tot verzekering van den vrede laten ontbreken. Eerst heden was van Sardinië de verklaring ontvangen dat het alles zou doen om een nieuwen krijg te verhinderen; Frankrijk wenscli te den oorlog niet, en Oostenrijk was niet geneigd om Sardi nië op nieuw aan te vallen. Er bestond dus geene reden om voor stoornis van den vrede beducht te zijn. Het was waar dat in de fransclie arsenalen groote bedrijvigheid heerschte, omdat keizer Napoleon verlangt dat Frankrijk ook ter zee sterk zij. Daarom moest ook Engeland zijne strijdkrachten vermeerderen, docli alleen te zijner eigene verdediging. En geland zou tot behoud van den vrede al doen wat in zijn ver mogen ivas. De ratificatien van het handelsverdrag met, Frankrijk zullen heden worden uitgewisseld, en aanstaanden maandag zal het verdrag aan het lagerhuis worden voorgelegd. The Morning chronicle verzekert, dat Spanje den paus openlijk, maar dat Oostenrijk Z. H. vooreerst in liet geheim wil ondersteunen. Daar de paus de geheele katholieke wereld ten zijnen behoeve in beweging wil brengen, acht genoemd blad eene naauwe aaneensluiting van Engeland en Frankrijk dringend noodig. Duitschland. In bijzondere berigten uitWeenen van 30 januarij, dooi de Preussische Zeitung medegedeeld, wordt gewag gemaakt van een in die hoofdstad meer en meer veld winnend gerucht, volgens hetwelk de regering zich zou bezighouden met het ontwerpen eener algemeene rijksconstitutie, met eene verte genwoordiging door rijks-stenden. Terwijl het pruïssisclie ministerie in de tweede kamer de meerderheid op zijne zijde heeft, ontmoet het een hevigen te genstand in de eerste kamer. Dit is vooral gebleken bij de be handeling der wet op het huwelijk, als zijnde daarop een amendement aangenomen, hetwelk de minister met kracht bestreden heeft, omdat het aandruisclit tegen het in liet ont werp aangenomen beginsel. Dat dit gebrek aan overeenstem ming tusschen de regering en de eerste kamer tot ernstige ver wikkelingen kan leiden, behoeft niet gezegd te worden; hier en daar is dan ook reeds aangedrongen op eene wijziging van de organisatie dier kamer als eene noodzakelijkheid, welke in de bestaande omstandigheden niet ontkend kan worden. Frankrijk. Parijs 4 februarij. Het is ligt te begrijpen, dat, ofschoon de dagbladen nagenoeg daarover liet stilzwijgen bewaren, de op gewondenheid, ontstaan door de verschillende brochures, den rondgaanden brief des pausen en het economisch vraag stuk, niet zoo spoedig onder de bevolking tot bedaren komt. In tegendeel, de Iegitimistisclie en clericale partij bereidt zich tot een aanstaanden strijd voor. Hiervan is reeds gisteren ge bleken door de benoeming van pater Lacordaive, tot lid der academie. Maar de gevolgen dezer coalitie zouden zich ook bij de wetgevende vergaderingen openbaren. Maar berekent dat minstens 80 leden, onder voorwendsels van half politie- ken, half godsdienstigen aard, zich verbonden hebben, eene zoogenaamde oppositie te voeren. Het gouvernement laat zich daaraan echter weinig gelegen liggen; het kan er zoo goed als zeker van zijn, dat die leden, bijna allen door zijn in vloed benoemd, met hunne oppositie wel zoo heel ver niet zullen gaan. In de vrijdag avond verschenen La patrie vindt men een artikelwaarin gezegd wordt dat de piemontesclie overheden allcrwege de bewegingen dergenen, die tegen de afscheiding van Savoye zijn, ondersteunen, en daarentegen de pogingen van lien, die de vereeniging met Frankrijk wenschen, tegen gaan. Het ministeriele blad drukt de hoop uit, dat bevelen uitTuryn daaraan een einde zullen maken, want de bevol king van Savoye heeft hetzelfde regt als die van het. overige Italië, om haar gevoelen met volkomen vrijheid en onafhan kelijkheid te uiten. De Moniteur behelst een rapport van den minister van oorlog, maarschalk Randon, aan den keizer, waaruit blijkt dat aan het wetgevend lichgnam eene wet zal worden voorgedra gen om het reeds op 140,000 mail vastgestelde contingent der klasse van 1859 tot op 100,000 man te verminderen. Italic. Volgens de laatste berigten uit Milaan, bouwen de Oos- 1 tenrijkers vier nieuwe forten tot verdediging van Pescliiera. Te Mantua zijn 64 getrokken kanonnen van zwaar kaliber aangekomen. In al de forten van den vierhoek wordt het 1 gegoten geschut door getrokken bronzen kanonnen van zwaar kaliber vervangen. Allerwcge hebben militaire toebereidselen plaats. De arrestatien duren voort. De generaal Hess is op pensioen gesteld. De Opinione van Turyn beantwoordt de beschuldiging I van het fransche dagblad La patrie. Het sardinisclie gouver nement, zegt het eerstgenoemde blad, heeft altijd getoond op de bevolking van Savoye en Nizza groot vertrouwen te stel- len, en dat vertrouwen is steeds door de voorbeeldige trouw der bevolking geregtvaardigd. Het gouvernement heeft die gewesten van troepen ontbloot gelaten, aan de inwoners alle 1 gelegenheid gevende om hunne denkwijze vrijelijk aan den 1 dag te leggen. Bij de afgeloopen verkiezingen van leden 1 voor de gemeenteraden in Savoye en Nizza is de zege niet i door de voorstanders der afscheiding behaald. Laat ons, zoo besluit de Opinione, ons wachten van twee I verschillende vraagstukken met elkander te verwarren. Sar- j dinie is voor Frankrijk een trouw bondgenoot en een regt- schapen vriend. Doch zoo lang Venetie in het bezit van Oostenrijk is, zal liet beginsel van nationaliteit in Italië niet tot volle ontwikkeling kunnen komen. Zoo lang zal Oosten rijks nabijheid een aanhoudend gevaar voor Sardinië zijn, en zal geene mogendheid kunnen verlangen dat Sardinië zich verzwakke. Volgens berigten uit Rome, is de rondgaande brief van den paus eerst den 19 januarij jl. aan de kardinalen mede gedeeld. Overigens melden zij wederom dat de paus die hoofdstad in geen geval denlct te verlaten, en logenstraffen zij het gerucht van de terugroeping van het fransche garni zoen. De toestand van den handel is er zeer treurig, en de anders zoo talrijke vreemdelingen die de stad komen bezoe ken, blijven nu geheel weg. ijanïrclsbcrigtcn. Meekrajppr3jy.cn. Rotterdam 6 februarij. Meekrap werd veel geveild, doch er was eene flaauwe markt; onberoofde gold f24 a 27, racinc f 21i a f 22. Graanmarkten. Amsterdam 6 februarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f '67$. L r.olie op zes weken f 31 Rotterdam G februarij. Bruineboonen waren heden 50, witte 25, winter gevts 10 cents hooger; paardeboonen 10 cent en koolzaad 25 cent lager; anders eender. Polen. Spanje. IPrijzen van EIFcctcn. Amsterdam G februarij. Nederland Certitic. Werkelijke schuld 2\ pet. dito Nationale dito 8 dito dito dito 4 A and. Handelmaatschappij 4-V Rusland. Oblig. 1798/1S1G5 Certitic. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie5 dito6 Aand. spoorweg (afgefourneerd schoon] Schatkistobligatien4 Obligatienlf dito binnenlandsch3 Certitic. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amstcrdamsche5 dito nationale5 dito 1817/1852 2} Bank actiën3 Certificaten bij Rothschild 2J- Obligatien 3 dito nieuwe3 dito(schoon) Venezuela.dito2.^ Illinois. dito7 Mexico. dito3 Loi}den, 4 februarij ten 12 ure. Consols 94$. Wesnen, 4 febr. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. Parijs, 4 febr. (slotpr.) 4.^ pet. compt.3 pet. Belgic. Portugal. Grenada. 64 76 9S} 104 792- 99 62.J- 772 322 424 45$ 66-2 52} 25} a 2 43 411 ÏH 252 804 '0— 07.20. 3nijqonöni stuhhrn. BiormaaBjcIiooI. De verordeningen van de nieuwe wet op het lager onderwijs hebben in vele gemeenten van ons vaderland reeds gewigtige veranderingen in het onderwijs en voor den onderwijzer tot stand gebragt. In sommige gemeenten is het lageronderwijs reeds geheel, in andere gedeeltelijk naar de voorschriften dei- wet geregeld; doch in de meeste wacht men het uiterste af, d. i. primo januarij 1861. om de schoolzaken te reorganiseren. De onzek£ru_4oestïmd van liet. hig£*w*hymijs en van de betrekking des onderwijzers heeft' dè'lao£*<e jaren vele jongelieden terug gehouden oqj'&ch tot ptid'èrjritaer te laten opleidöp.'' Anderen, (lie reeds als hulponderwijzer yverkzaam waren,! Zfoürten eene betrekking buiten hettondcrwijs op, en

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3