MIDDELRURGSCHE COURANT. Dingsdag 1860. 7 Februarij. 4> V-> c N°- 16. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnendeze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maatidM^s /3, franco per post ƒ3,40. De inzending van adverteutieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GE3R0EDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling1 geschiedt kontant. Buitengewoon groote lettors worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. QtnncnLunDscl)? tijöhtgm. Mi«l«leMmrg fcbiruasij. Over het spoorweg wetsontwerp voerden heden het woord de heeren Cremers, Sassen, van Andringa de Kempenaer, ITuydecoper van Maarsseveen en van Ryckevorsel, de twee eerstgenoemden tot verdediging en de anderen tot bestrij ding van het ontwerp. Onder de vele instellingen van nuttige of liefdadige strek- Icing welke in deze gemeente bestaan, verdientzeker de Inrig- ting voor ziekenverpleging in ruime mate de belangstelling. In den aanvang van het vorige jaar door de bemoeijingen van het bestuur der Ycreeniging van genees-en heelkundigen in Zeeland in het leven geroepen, konden hare werkzaamhe den nog niet van gvooten omvang zijn, maar toch geeft het dezer dagen uitgebragte verslag, waarvan men ons welwillend een exemplaar heeft toegezonden, menige verblijdende op merking. De ondervinding dat bij belangrijke epidemien de verple ging veel te wenschen overliet, gaf tot de oprigfcing dezer instelling aanleiding; de heeren de Man, Coronel, van Berle- kom, Haringman en de Marree, die tot bestuurders waren gekozen, grepen de zaak krachtig aan, en de deelneming van het publiek was van dien aard dat men zich reeds zeer spoedig in de toetreding van 86 contribuanten en S donateurs mogt verheugen. De gelukkige omstandigheid dat onze gemeente, in tegen stelling van vele andere plaatsen, in de laatste maanden van hevige epidemien is verschoond gebleven, was oo*k voor deze instelling gunstig. Daardoor was men in de gelegenheid een dienstpersoneel met zorg en naauwgezetheid zamen te stellen, voor te bereiden en te oefenen, zonder er afmattende diensten van te vergen. Het blijkt uit het verslag dat men met dat personeel zeer gelukkig is geslaagd. De jeugdige instelling zal zich ongetwijfeld krachtig ont wikkelen. De waarborgen daartoe zijn aanvankelijk aan wezig, en naar wij meenen, vooral gelegen in de ijverige volharding der oprigters, den toereikenden staat der geldmid delen, en het vertrouwen van den kant der geneeskundigen en van het publiek. Wij hopen dat het haar ook in het ver volg daaraan niet zal ontbreken. Dezer dagen is door eenigeheeren aan den heer ten Kate het verzoek gerigt, om aan hen die op zijne talenten prijs stellen, de gelegenheid te verschaffen, vóór zijn vertrek naar Amsterdam, nog eenmaal eenige zijner dichterlijke werken door hem zeiven te hooren voordragen. Vele onzer lezers zullen nu zeker met genoegen vernemen dat de heer ten Kate aan dat verzoek welwillend heeft gehoor gegeven, en zich bereid verklaard heeft op te treden op eene soiree litteraire, welke den 15 dezer in de concertzaal, tegen eene geringe entree zal gegeven worden. Geheel afgescheiden hiervan zal in de eerste dagen van maart ten voordeele van de diaconie der nederduitsche her vormde gemeente eene soiree litteraire et musicale plaats hebben, waarop zich eenige zeer verdienstelijke dilettanten zullen doen hooren, terwijl de heer ten Ivate ook hiervoor zijne medewerking heeft toegezegd. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ureeene openbare zitting houden waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missiven van gedeputeerde staten ,1goedkeuring suppletoire begrooting 1860, 2. af- en overschrijving begrooting 1859; 3. berigt ontvangst gewijzigde haven-verordening; 4. uitgifte in erfpacht van gemeentegrondmissive van de kamer van koophandel, voord ragt commissie varenslieden; idem van commissarissen wisselbank, rekening 1S59; idem van den inspecteur lager onderwijs, normaallessenverordeningen op de waag en kraan. Wederom liggen bij de kanier van koophandel en fabrie ken alhier voor belanghebbenden ter inzageeenige gedrukte statistieke bescheiden nopens den handel en de scheepvaart te Konigsberg, Elbing en Pillau. Wij hebben onlangs medegedeeld, dat tegen den voormali- gen gemeenteontvanger van Fort Bath eene geregtelijke ver volging was ingesteld, ter zake van door hem in die betrekking gepleegde valschheid in openbare acten en verduistering van hem als zoodanig toevertrouwde gelden. Jl. zaturdag stond de beschuldigde J. Moerdijk daarvoor teregt voorliet provin ciaal geregtshof in Zeeland. Uit de processtukken en de verklaringen van vier getuigen bleek, dat de beschuldigde (die in 1842 benoemd en in 1857 eervol ontslagen is als gemeenteontvanger) twee malen bij het afgeven van kwitantien voor indirecte belastingen, slechts de helft van de hoeveelheid en het geldelijk bedrag heeft genoteerd op de strook welke in het register onder zijne berusting verbleef, en welk register ten grondslag werd gelegd bij het doen van rekening aan het gemeentebestuur. Voorts was van eene kwitantie hoegenaamd geene aanteekening in het daartoe bestemde register te vinden. Door het openbaar ministerie werd geconcludeerd tot schuldigverklaringaan valschheid, gepleegd door eenen open baren ambtenaar in twee acten, in die hoedanigheid door hem opgemaakt, door het bedriegelijk veranderen van het wezen en de omstandigheden dier actcn, en het daarin nederschrij- ven van andere bedingen dan welke zij moesten inhouden; voorts aan het des bewust gebruik maken van die valsche acten bij zijne verantwoording wegens het voor de gemeente ge voerde geldelijk beheer, en eindelijk aan het, als ontvanger van plaatselijke middelen, verduisteren van gelden, hem in die betrekking toevertrouwd, voor een bedrag van minder dan f1500. Ilij rekwireerde derhalve veroovdeeling van den beschul digde tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van minstens 5 en hoogstens 20 jaren, 4 geldboeten elk van f.50, en voorts in de kosten van hetgeding, met aanplakking van het veroordeelend arrest te Middelburg en Bath ofwel subsidiair tot zoo danige andere straf als het hof zal verraeenen te behooren. De verdediging werd voorgedragen door den advocaat mr. A. J. van Eekelen, ambtshalve daarmede belast, die betoogde dat, hoewel de feiten genoegzaam bewezen zijn, niet wettelijk blijkt van bedriegelijk opzet, waarom hij tot vrijspraak con cludeerde, of subsidiair tot toepassing der gunstige bepaling van art. 9 der wet van den 29 junij 1854 (Staatsblad no. 102) uit hoofde van het gering geldelijk bedrag en andere verzach tende omstandigheden. Nog den zelfden dag is uitspraak gedaan, en is de beschul digde bij dat arrest schuldig verklaard aan de hem bij acte van beschuldiging te laste gelegde feiten, doch uit aanmerking van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene cor- rectioneele gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, vier geldboeten elk van f 50, en de kosten van het proces. -f- Uit Zierikzee meldt men ons zaturdagGisteren werd voor de arrondissements regtbank behandeld het hooger be roep, namens den heer officier van justitie ingesteld tegen het vonnis van het kantongeregt van 4 januarij jl., waarbij de heelmeester D. B. P. Zuurdeeg is vrij gesproken van de tegen hem ingebragte klagt, dat hij van af 1857 tot december 1859 den landbouwer A. J. Capelle zoude behandeld hebben aan ingewandspijnen, en dus uitoefening van inwendige praktijk of een anderen tak der geneeskunde dan waartoe hij bevoegd was. Als getuigen werden gehoord de geneesheeren Keiler en Goemans, die verklaarden den patient in vroegeren tijd behandeld te hebben aan chronisch rlieumatisch ingewands lijden en bloedbraking, de apotheker die de recepten had geleverd en de patient zelve, de verklaring bevestigende van den beklaagde, die beweerde Capelle behandeld te hebben aan ontsteking van de banden van het ruggemerg (dysersesie) hoewel hij verklaarde niet te weten en met den heer Zuurdeeg nooit gesproken te hebben, aan welke ziekte hij leed. Als deskundigen waren door de regtbank benoemd de med. doc toren Boom en de Bruijne; als deskundigen zijnerzijds had de beklaagde doen dagvaarden 4 heelmeesters, doch de offi cier van justitie verzette zich tegen het hooren van deze, als gevende de wet geene aanleiding om deskundigen van de zijde van een beklaagde te hooren. Na liet getuigenverhoor verklaarden de deskundigen, dat hier aanwezig was geweest eene inwendige ziekte of gebrek, ter behandeling waarvan in sommige perioden de hulp des heelmeesters noodig kan zijn, doch die wanneer, zoo als hier het geval was, de oorzaak niet in eene uitwendige beleediging gelegen is, bij de geneeskun digen behoort; terwijl de recepten die overgelegd waren rooi de opgegevene ziekte, of enkelen ook voor rheumatism?, in de ingewanden konden dienen. De officier van justitie concludeerde dien ten gevolge tot veroordeeling van den beklaagde, die zich in zijne verdediging grondde op twee door hem overgelegde schrijvers over heel kunde, waarin de dysermsie wordt opgegeven als behoorende tot dc heelkunde, en concludeerde hij dus tot vrijspraak. De gemeenteraad van Wissenkerke c. a., eiland Noordbe- veland, heeft aan den heer J. IT. L. Vader, burgemeester dier gemeente, een fraai geschenk in zilver aangeboden, als een blijk van achtingen toegenegenheid bij zijne vijftigste verja ring op den 27 januarij 1860. Dit geschenk werd hem door den eersten wethouder, nameus de leden van den raad met eene hartelijke toespraak, ter hand gesteld. Het is eindelijk der waakzaamheid van de policie teColijns- plaat gelukt vrijdag nacht te arresteren, wegens vermoedelij- ken diefstal, twee sedert lang algemeen verdachte personen, meest hekend onder de bijnamen van „den langen geest" en „den rooden Pier." Zij zijn vrijdag gevankelijk overgebragt naar het huis van arrest te Goes. De verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in hel* hoofdkiesdistrict Dordrecht, in de plaats van den heer mr. P. A. Sander, die voor zijne herbenoeming heeft bedankt, is door den minister van binnenlandsche zaken be paald op maandag 13 dezer, en de herstemming, zoo noodig, op dingsdag 2S dezer. Uit Brussel schrijft men aan de Amsterdamsche courant: „Naar men mij verzekert, heeft koning Leopold, als oom van koningin Victoria, reeds officieele mededeeling ontvan gen van de verloving van den prins van Oranje met prinses Alice van Engeland, en mijn berigtgever voegt erbij, dat de koning, toen hij zijnen brief van gelukwensching afzond, daarin tevens den nederlandschen prins uitnoodigde, op zijne terugreis van Engeland door Brussel te komen." IT. K. II. prinses Al.ce MathildeMary, hertogin van Sak sen en prinses van Saksen-Koburg-Gotha. is liet derde kind en de tweede dochter van II. M. Victoria, koningin van Groot-Brittanjeen Ierland, en geboren 25 april 1S43. Omtrent 's prinsen verblijf te Londen meldt men nog. De prins van Oranje heeft Windsor weder verlaten, waar hem de meest mogelijke eerbewijzingen zijn gegeven. Kolo nel Seymour is den prins als adjudant toegevoegd. Bij gele genheid van 's prinsen vertoef op Windsor waren er de oudste adelijke geslachten van Engeland vertegenwoordigd en behalve de prins van Wallis, prins Eduard van Saksen Wei- mar, de hertog en hertogin van Aumale, enz. als gasten. De prins dineerde te Londen woensdag bij lord John Rus sell, in gezelschap van den hertog en de hertogin van Somer-

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1