Tachi. (1. J. de Kevzer, gels, van den Boogerd, z. M.Simmers, geb. Abels,d. G. Bvengelmans. geb. Ley dekkers, z. J. Cats,- hoek, geb. Koopman. J. Kramer, geb. llodoe. twee zoons, (waarvan 1 levenl.) M. Krijger, geb. Schults, z. M. de Jonge, geb. Mellard, z. Overleden M. Quant, z. 2;i d. J. Rotte, jm. 21 j. J. van Raswa, vrouw van C. Pawpoenc, 58 j. C. van den Hamer, vrouw van W. P. Rensen, 05 j. Hulst van 10 tot 31 januari j. Bevallen: Q. C. J. van der Meer Mohr, geb. Kakebeeke, d. J.Meyvis, geb. van Putte, d. A. C. deKort. geb. Picavet, z. P. "Wittock, geb. Picavet, d. C. de Ldzanne, geb. Bo- gaert, z. Overleden: P. Burin, vrouw van R. Mulderman, 58 j. A. van Turehout, man van B. S. van Geenderdeuren, 05 j. V. Meyvis, 3 d. L. de Zaegher, jd. 27 j- J- F- de Bruyn. jm. 19j. Ther^tometersiaml. 1 febr.'s av. 11 u. 30 gr. 2 'smorg. 7 u. 30 'smidd.lu. 38gr. 's av.llu. 32gr. 3 'smorg. 7 u. 32 'smidd. 1 u. 37 gr. Staten generaal. BERSTB KAMER. Woensdag zijn de werkzaamheden hervat [zoo als wij nog in de tweede editie van ons vorig nommer mededeelden.] Onder de in deze zitting- ingekomene stukken behoort 0. a. eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, ten geleide van inlichtingen omtrent de aanvraag van concessie tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Sche- veningen naar 's Gravenhage en verder naar Gouda, en zulks naar aanleiding van een door de kamer vroeger genomen be sluit tot verzending van adressen, betrekkelijk dat onderwerp bij haar ingekomen, aan den minister, om ophelderingen, overeenkomstig de conclusie van het verslag der commissie voor de verzoekschriften. De kamer heeft beslist dat op donderdag ten half twee ure zou beraadslaagd worden over de conclusie van het verslag door de commissie voor de verzoekschriften uitgebragt omtrent een adres ran den heer Rutgers van Rozenburg, gewezen amb tenaar bij de posterijen te Amsterdam, en dat vrijdag, des voormiddags ten elf ure, zullen aanvangen de overwegin gen over het ontwerp van wet tot bekrachtiging van artikelen der concessie voor den aanleg en de exploitatie van den Noor- der- en Zuiderspoorweg. Donderdag is ten aanzien van bovengenoemd adres, waar bij gevraagd werd afschrift een er circulaire van den voormali- gen directeur generaal der posterijen, dd. 30 september 1816, na eenige discussie overgegaan tot de orde van den dag. Ouümlitnösdje tijïimtjcii. £n geland. Londen 1 februari). ïu de zitting van het lagerhuis van gisteren heeft lord John Russell, op de interpellatie van een lid betrekkelijk de bemoeijenissen van den engelschen gezant Hudson met inwendige aangelegenheden van Sardinië, geant woord dat de heer Hudson te dier zake geene instructien van regeringswege had ontvangen. Als zijn persoonlijk gevoelen had die gezant, op eene vraag van den koning van Sardinië omtrent het onder voorzitterschap van Garibaldi op te rigten genootschap „la Nazione Armata," te kennengegevend.it hij het bestaan van dat genootschap beschouwde als strijdig met eene goede staatkunde. Met dat gevoelen had de koning zich vereenigd, en ook Garibaldi had daaraan toegegeven. Er had ten deze geenerlei inmenging noch van Engeland noch van Frankrijk plaats gehad. Den vorigen dag heeft de minister den heer Disraeli geantwoord dat zekere mededeelingen (betrekkelijk den af stand van Savoye aan Frankrijk) waarop de minister lord Granville in het hoogerhuis had gezinspeeld, in de maand julij des vorigen jaars hadden plaats gehad, en wel ten gevolge van openingen welke in Zwitserland aan lord Cowley door een vreemden minister gedaan waren. Op het verlangen naar mededeeling van de daartoe betrekkelijke bescheiden heeft lord John Russell geantwoord, dat het nadere overweging vorderde, of aan dat verlangen zonder nadeel voor de dienst zou kunnen worden voldaan. De minister Gladstone heeft voorts aangekondigd dat hij aanstaanden maandag het budget indienen en voorstellen betrekkelijkhet handelsverdrag met Frankrijk doen zou. Sir de Lacy Evans heeft aangekondigd dat hij eerst daags het voorstel zal doen, om II. M. bij een adres te verzoe ken, het koopen en verkoopen van militaire betrekkingen bij het leger af te schaffen. De bank van Engeland heeft het disconto verhoogd en op vier per cent gesteld. Wat hetgerucht wegens een beraamd huwelijk van den prins van Oranje met prinses Alice nog meer waarschijnlijk heid bijzet is dat te Windsor prachtige feesten ter eere van dien vorst gegeven zullen worden, totbijwoning waarvan de hoofden der beide groote partijen in het parlement en de voornaamste leden der aristocratie zijn uitgenoodigd. Lord Palmerston. lord Derby, lord John Russell, lord Clarendon en de nederlandsclie gezant belmoren tot het getal dier genoo- digden. Ook merkt men op dat het hof geheel voltallig is, hetwelk alleen bij zeer plegtige gelegenheden gebeurt. Men wil, te midden der ongerustheid welke zich elders weder van de gemoederen meester maakt, hier weten dat Frankrijk reeds bij het offensief en defensief verbond, hetwelk met Piemont is gesloten vóór liet huwelijk van prins Napo leon met de dochter van Victor Emmanuel, zich bij een ge heim artikel had verbonden 0111 Italië vrij temaken tot aan de Adriatische zee. De koning van Sardinië beloofde daarentegen, in vergoe- j ding voor die toezegging en de voordeelen welke hij er van I plukken zou, om Savoye aan Frankrijk af te staan, tot her- stelling van het verbroken evenwigt tusschen de offensieve en I defensieve krachten van beide staten. I Thans zijn er tweederlei gevoelens, hoewel Oostenrijk nog I in het bezit van Venetie is. Zoo Italië al niet vrij is tot aan de I Adriatische zee, verkeert Piemont niet te min in veel gunsti- I ger omstandigheden dan vóór den oorlog en zelfs dan toege- I zegd was. wanneer dit tractaat volledige uitvoering erlangde 1 want de koning is thans bij rnagte om niet alleen Lombardye onder zijnen scepter te vereenigen, maar ook Toskane, i Modena, Panna en de Romagna, zonder nog voor het overige vooruit te loopen. Ware Oostenrijk geheel van hetschier- 1 eiland uitgesloten, dan had Sardinië slechts een gedeelte van Parma en Modena, Lombardye en Venetie bekomen, terwijl I Midden Italië aan den groothertog van Toskane en den paus ware onderworpen gebleven of een afzonderlijk rijk zou uit maken. Zich hierop grondende, vermeent Frankrijk thans ter goeder trouw nakoming van het tractaat te kunnen vor deren. De daar tegenoverstaande meening is gebouwd op de strikte en letterlijke opvatting van het tractaat. Venetie bukt nog onder den scepter van Oostenrijk, en bij gevolg mag en moet Piemont Savoye behouden, tenzij Frankrijk eene nieuwe poging mogt verlangen te wagen om Italië, volgens belofte, vrij te maken tot aan de Adriatische zee. Men voegt hierbij dat Engeland geheel of ten deele met die schikkingen bekend was; het kabinet, of althans lord Palmerston moet genegen zijn om die zaak haven loop te laten. Wat voorts het berigt betreft, dat Rusland en Pruissen zouden geprotesteerd hebben tegen de aanhechting van Sa voye aan Frankrijk, dit is onjuist, want de kwestie is hun nog niet officieel voorgelegd. The times doet hulde aan de vastberaden staatkunde van keizer Napoleon in deitaliaansche kwestie, maar is tevens van oordeel, dat het verlies van het wereldlijk gezag van den paus bij lange na niet zulk eene ramp voor hem is, als hij gelooft. De goddelijke waarheid, aldus redeneert genoemd blad, hangt volstrekt niet af van het bezit van eenige vierkante mijlen meer of minder op aarde. Het verraadt zelfs zwakheid dit te gelooven. Het zou veeleer rationeel zijn dat de heilige vader zich verhevener, grooter en waardiger gevoelde, wan neer hij, bevrijd van eene souvereiniteit waaraan slechts zor gen en meer dan dit verbonden zijn, zich uitsluitend kon wijden aan de geestelijke belangen zijner kudde. The morningpost is vau oordeel, dat keizer Napoleon aan den paus, in de tegenwoordige omstandigheden, den best mogelijken raad gegeven heeft, namelijk om van de opgestane provinciën afstand te doen. Terwijl het blad de supprimering van L'univers aan de bekendmaking van den rondgaanden brief des pausen toeschrijft, geeft het tevens als zijn gevoelen te kennen, dat die brief nog geheel andere gevolgen kan heb ben, dan het onderdrukken van een dagblad. De getalsterkte der vrijwillige schutterscorpsen. welke in Engeland en Schotland sedert eenigen tijd opgerigt zijn, wordt verschillend opgegeven. Volgens The morningpost zal zij met het einde dezer maand weinig minder dan 130,000 man bedragen. Dat blad wenscht dat deze beweging zich nog verder uitbreide en in vollen zin eene vrijwillige volkswape ning worde, enachthette dien einde raadzaam dat de onkos ten van de uitrusting, wapening en oefening voor een grooter deel dan thans, door de schatkist worden gedragen. Dat de arbeidende volksklassen ooit aan de vrijwillige schutterscorp sen in aanmerkelijken getale zullen deel nemen, is naar de meening van het genoemde blad niet te verwachten, daar zij met vermoeijenden handenarbeid al den tijd bezig moeten zijn, zoo dat die instelling zich uit den aard der zaak hoofd zakelijk tot de lioogere klassen der maatschappij en den mid denstand zal moeten bepalen. De correspondent van The times te Calcutta, meldt als zeker dat Nena Sahib overleden is. Naar de parijscheberigtgever The morningpost verze kert, heeft onlangs te Viaveggio (eene plaats aan de golf van Genua nabij Lucca opliet toskaansche grondgebied gelegen) een bedroevend en ergerlijk voorval plaatsgehad. liet lijk van den vorigen hertog van Parma, die door de hand van sluipmoordenaars eenige jaren geleden omkwam, werd toen aldaar bijgezet. Onlangs heeft men de kapel en liet graf, waarin het lijk geplaatst is, opengebroken, liet gebalsemde overschot uit zijne rustplaats gesleurd en daarnevens laten liggen. Volgens den berigtgever is het niet gebleken, of het doel dezer heiligschennis was, de ridderteekens, welke met het lijk van den ongeluhkigen hertog in het graf gelegd waren, te stelen, of wel zijne familie te grieven. lêuiiscBnSaml. Berlijn 1 februarij.. Men begint zich ook liier ongerust te maken over den legenwoordigen staatkundigen toestand. Niet alleen geven daartoe de steeds toenemende verwarring in Venetie en de te Rome voorgevallene demonstratie aan leiding, maar vooral ook de geruchten, waarbij aan Sardinië de bedoeling wordt toegeschreven, en men zegt op vrij goede gronden, 0111 nadrukkelijk te protestereu tegen de inlijving van oostenrijksclie soldalen in het pauselijke leger, om de legatieu te bezetten met sardmische troepen, wanneer daarop geene voldoening mogt volgen, en om alzoo het ieeken te geven tot een zekeren opstand ten noorden van de Po, in Ve netie en ten zuiden van Cultolica, in de marken en Ombrie. Als deze zaken eenmaal zóó stonden, zijn wij slechts ëe'ne schrede verwijderd van een nieuwen oorlog tegen Oostenrijk, en die kan nog vóór de aanstaande lente plaats hebben. Volgens een schrijven uit Weenen van 29januarij, was aldaar het gerucht in omloop, dat er weder oneeuigheden in den boezem van het oostenrijksclie ministerie waren ont staan, welke welhgt de aftreding van graaf'1 hun en graaf Rechberg ten gevolge zouden hebben. Ook was het gerucht in omloop, dat de baron von Ilübner uit Venetie ontboden was, en dat men hem met de portefeuille van buitenlandsche zaken wil belasten. Deze geruchten verdienen echter alle- zins bevestiging. In het zelfde schrijven wordt melding gemaakt van een plan van den oostenrijkschen minister van tinancien, om de nationale bank te ontheffen van de leening van 200 millioen, die haar tijdens den italiaauschen oorlog was toegewezen. Die leening zou men dan op eene andere wijze trachten te negotieren, door 3/5 te plaatsen onder de kapitalisten en grondbezitters en 2/5 onder de overige bevolking. Intus- schen twijfelt men vooralsnog aan de echtheid van dit berigt. In het laatst van december 11. en in de afge'loopen maand grepen de tegenstanders der oostenrijksclie heerschappij in Venetie en in het venetiaanscbe elke gelegenheid aan, 0111 aan de Oostenrijkers openlijke hl ij ken van afkeer te geven. Zoo onthielden zij zich van de deelneming aan openbare verma kelijkheden, en trachtten door bedreigingen anderen van deelneming aan deze te weerhouden. De oostenrijk sclie overheid liet hen eerst begaan, ten einde geene nieuwe aanleiding tot woelingen te geven; doch plotseling nam zij eenen krachtigen maatregel; te Venetie en te Verona werden gelijktijdig een vrij groot aantal personen in hechtenis geno men, die als aanleggers dier demonstratien bekend stonden. "Welk lot deze lieden te verwachten hebben, is nog niet be kend maar volgens berigten uit Venetie van 20 januarij jl. medegedeeld door een voornaam dagblad van Weenen, Di Ostdeutsche Post, is door dien maatregel de rust vooreerst hersteld, aan de drijvers wees aangejaagd en aan de rustige ingezetenen, die volgens dat blad de meerderheid der be volking uitmaken, weder moed ingeboezemdOok is te Mestre eene geheime drukkerij door de policie ontdekt en in beslag ge nomen, en in het algemeen wordt door de. oostenrijksclie over heid in liet venetiaanscbe bijzondere waakzaamheid aan den dag gelegd. Het genoemde blad zegt dat de onruststokers door dat een en ander genoopt zijn geworden om hun drijven te staken, doch het twijfelt of deze stilstand lang zal aanhou den. Belgic. Brussel 1 februarij. De kamer vau volksvertegenwoordi gers heeft eergisteren de discussion over de begrooting van het ministerie van openbare werken ten einde gebragt en die be- grooting in haar geheel aangenomen met 71 stemmen tegen 1 De minister van binnenlandsche zaken heeft in deze zitting vier wetsontwerpen ingediend, waaronder eene ter vermeer dering van het aantal leden in de provinciale raden en een ander tot wijziging van den eed dier leden bij hun zitting nemen in den raad. Tot heden toch werd nog steeds in dien eed vermeld het besluit waarbij het huis van Oranje van den belgischen troon werd uitgesloten. Bij de veranderde en vriendschappelijke verhouding tusschen de beide landen wordt dit overblijfsel van vroegere vijandigheid teregtals verouderd en ongepast veroordeeld.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2