MIDDELBU COURANT. r is. Zaturdag 4 Februariij-. 1860. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GE3R0EDER3 ABRAHAMS, De prijs van gewone adverteutien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van «én tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van vrijdag avond 8 ure. 3an!i05iöigmQm VA:\ HET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Bekendmaking. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat op donderdag den 1G februarij aanstaande, des middags ten twaalf urete Arnhem, Haarlem, 's Gravenhage, Zutphen en Deventer, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van remontpaarden; te weten: door de hoold- administratievan het le regement dragonders te Arnhem van dertig paarden; door die van het 2de regement dragonders te Haarlem van vijf en vijftig paarden; door die van het ode regement dragonders te 's Gravenhage van negentig paarden door die van het 4de regement dragonders te Zutphen van dertig paardenen door die van het 5de regement dragonders te Deventer van vijf en veertig paarden; dat deze aanbe steding niet D: j loten of partijen zal geschieden, maar voorliet getal paarden in eens, zoo als boven is opgegevendatde helft der te leveren paarden vóór of op den 1 mei aanstaande den ouderdom van 48 maanden moet hebben bereikt (met vergun ning daaronder vijf-en zesjarige te hegrijpen)dat voor de wederhelft paarden tusschen de zestig en twee en zeventig maanden moeten worden geleverd dat in de voorwaarden van aanbesteding wederom de bepaling is opgenomen, dat een derde gedeelte der te leveren paarden van inlandsehen oorsprong moet zijn. De gemelde voorwaarden van aanbe steding liggen ter lezing onder anderen ter provinciale griffie van Zeeland te Muldelbuvg. Middelburg den 28 januarij I860. De commissaris des konings voornoemd S. VAN HEEMSTRA. Öünnenlanöscljt tijdingen. Eiïêdeïeïlöninrg 3 ffelbr narij. Bij de lieden in de eerste kamer der staten generaal aange- vangene beraadslagingen over het westontwerp op de spoor wegen \oerden hei" woord de Iieeren van Siviiideren, van Nispen van Pannerden,die zich tegen het ontwerp verklaarden zoo wel uit hoofde van financieele bezwaren als om bij hen bestaande bedenkingen tegen de rigtingende heer van Wessem, die er bezwaar in vond dat de raad van state niet op deze vereenigde voordragt is gehoord, terwijl ook de heeren Ilartsen, Bosch van Drakestein en Cost Jordeus tegen het ontwerp spraken. De heeren van llhemen van Rhemenshuizen, Michiels van Kessenich en Blankenlieym spraken ten gunste van de wet. NVij vernemen dat het concert van het muziekgezelschap Uit kunstliefde, dat onlangs door omstandigheden, onafhan kelijk van den wil van het bestuur moest uitgesteld worden, nu o]> 1G dezer is bepaald en dat zich daaroji o. a. zullen doen hooren mejtifvr. van Mulder cantatrlce, en de heer Maurice Leenders, violist. Diugsdag avond heeft de heer J. J. L. ten K*t«, te Arn hem vooreen zeer aanzienlijk publiek eene voordragt gehou den, waartoe hij, benevens een drietal kleinere gedichten, had uitgekozen Schillers Lied von der Glocke en fragmenten uit Göthes Faust. De vertaling schijnt even als de voordragt bij uitnemendhei d le hebben voldaan. Metl mei aanstaande zal onder de opzigters van den water staat in Zeeland, de volgende verwisseling van standplaats geschieden. De heer A. deGraafr, van Middelburg naar Zie- rikzee; de heer C. Logeman, naar Neuzen; de heer II. Wakke, naarTholen, en de heer W. Kok, naar Ellewoutsdijk. Naar wij vernemen zal de aankomst der schroefstoomboot Jacob van Maerlant, die eerlang hare dienst tusschen Sluis «n Brugge aanvangen zal, in eerstgenoemde gemeente plaats vinden op woensdag den 8 dezer, des namiddags omstreeks 1 1 a 2 ure. Bij die gelegenheid zullen, zoo wij wel onderrigt zijn, eenige feestelijkheden plaatsgrijpen. Te 's Gravenhage loopt het gerucht dat Z. K. IT. de prins j van Oranje binnen kort naar Oost Indie zal vertrekken en al- I daar een paar jaar verblijven. Yan Londen wordt het volgende gemeld. „Eergisteren avond (28 januarij) isZ. K. H. de prins van Oranje met gevolg, en vergezeld van den nederlandschen gezant bij het engelsche hof, te Windsor aangekomen. Ter oere van den prins van Oranje, zul de prins van Wallis uit Oxford naar Windsor overkomen, en daar, gelijk men hier wil weten, ook H. M. de koningin van Nederlanden voorne mens is iu de eerste helft der volgende maand Engeland te bezoeken, zoo is het gemakkelijk te begrijpen, dat velen haaiv in de bevestiging zien van een gerucht, dat reeds vroeger in omloop was gebragt, namelijk van eene op handen zijnde verloving van den prins van Oranje met de prinses Alice, tweede dochter van koningin Victoria. Maandag heeft de prins van Oranje met prins Albert de bekende school voor de aristocratie Eton bezocht." De heer rür. P. F. Hubrecht hield jl. dingsrlag avond in het gebouw der Koninklijke nedej-landsche yachlclub te Rotter dam, eene eerste voorlezing op het gebied der geschiedenis. Hij begon uiet de opmerking dat er voac den denkenden mensch een wezenlijk genot bestaat in de beschouwing der magt van het kleine: eene magt. zigtbaar niet slechts in liet stoffelijke, maar ook in het zedelijke. In de zeer bevallige schildering van toe standen, die spreker tot nadere aanwijzing leverde, vond hij eene gepaste aanleiding om dit in verband te brengen met de opmerking der kiem tot een hooger beginsel in iederen mensch en de ontwikkeling daarvan bij zoo velen uitliet voorgeslacht, die, ofschoon klein en vergeten, als heerschers en ovenvin- naars op het gebied der zedslijke wereld, aanspraak hebben op onze hulde en dankbaarheid. Inzonderheid meende spre ker daartoe te mogen wijzen op de broederschap der Kwa kers en hetgeen door deze, vooral door pen George Fox en William Penn, tot eene meer algemeene verbreiding van het door hen verkondigd beginsel der liefde en der vrijheid van geweten is toegebvagt. Naar aanleiding daarvan ontwierp spreker, als het voorname doel zijner beschouwing, eene schoone krachtige schet» van het beeld des tijds, waarin dit waardig tweetal ter verbreiding van het beginsel der gods dienstvrijheid was werkzaam geweest en door hem. als een edel heldenpaar in den strijd tegen dwang en bekrompen ge voelens, op den voorgrond werd gesteld. In de vergadering van het departement Haarlem, dei* Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, gehouden den 27 januarij 11. werd door deu heer Krelage medegedeeld, dat men in België zeer ingenomen is jnet de prijsvraag door de maatschappij uitgeschreven, om de hop- cultuur op heidegronden aan te moedigen, en dat de belang hebbenden in België, iu navolging van het voorbeeld der maatschappij, hebben getracht eene dergelijke aanmoediging van het belgiseh gouvernement te verkrijgen. Daardehop, welke mem in Beijeren bouwt,voor eeiwffler uitstekendste soor ten gehouden wordt, zijn in Belgie pogingen aangewend, om door tusschenkomst van de regering, gratis een aantal hop planten van de beijersche regering tot het nemen van proe ven te ontvangen. Het departement achtte het wenschelijk dat ook van wege ons land eene dergelijke aanvrage werd gedaan. Een tolgaarder uit de gemeente Rheden is dezer dagen met zijne vrouw iu hechtenis genomen, als beschuldigd van een kind van ongeveer G jaren, dat aan hunne zorg was toever trouwd, gedureude drie weken te hebben opgesloten, mishan deld en uitgehongerd, aan de gevolgen waarvan het is over leden. Zij zijn te Zutphen in verzekerde bewaring gesteld. Volgens de Kaapsche bladenloopende tot 22 december jl. was de opening dei* theologische kweekschool te Stellenbosch plegtig gevierd. Het getal der studenten bedroeg voorloopig slechts vier, docli beloofde spoedig toe te nemen. De Estafette, met hollandsche landverhuizers voor Kaap- stad en Natal, is na 81 dagen reis aangekomen, en kort daarna naar Natal vertrokken. Yele der oorspronkelijk naar Natal bestemde landverhuizers zijn in de kolonie gebleven, gedeeltelijk, omdat zij als onderwijzers bij de boeren (want dat wordt bij na elk Hollander) en anderzins geplaatst konden worden, en gedeeltelijk, naar het schijnt, omdat een gedeelte der passagiers met de behandeling aan boord niet bijzonder tevreden was. Omtrent de toevlugtsliaven aan de Tafelbaai luiden de berigten goed. De ingenieur werd in de kolonie met de eerst volgende mail verwacht. De Kaapstad is in het bezit van een electro-magnetischen telegraaf. Eene maatschappij hield zich nog altijd onledig met het projecteren van een spoorweg tusschen Grahamstown en Port Elizabeth. Te Natal was de spoorweg genoegzaam voltooid. Bcnoeüningcn csa besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan rar. J. Snijder, als le luitenant bij het half bataillon no. 1 rustende schutterij in de provincie Zeeland, op grond van art. 64 der gemeentewet. leger. Op pensioen gesteld de kapitein der artillerie M. T. Elout, thans non actief, op grond van ligchaamsgebreken, ad f945. Benoemd hij dat wapen tot kapitein 3e klasse bij keuze, de le luitenant F. F. Steenberghe, met bepaling dat hij tijdelijk zal worden gedetacheerd hij de landmagtin West Indie. Neciolo^e. Prinses Stephanie Louise Adrienne, die. zoo als per tele graaf gemeld is. den 29 dezer te Nizza overleed, was den 28 augustus 1789 geboren, werd door keizer Napoleon I als- dochter aangenomen. huwde den 8 april 1806 den groother tog Karei van Baden, was sedert S december 1 SIS weduwe en laat twee dochters na, namelijk de vorstin Josephine van Hohenzollern en de hertogin Maria van Hamilton. Marine en leger. Naar men verneemt zullen de miliciens der ligging van 1859, die zich van de onderscheidene korpsen des legers waartoe zij behooren in reserve bevindenin het begin der maand april aanstaande hij hunne respectieve korpsen wor den opgeroepen, ten einde gekleed en in den wapenhandel te worden geoefend. Burgerlijke slaad. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 29 januarij: S. J. de Jong. jm. 23 j. met J. A. Ullerich, jd. 22 j. W. A. Kraak, jm. 25 j. met J. de Munck, jd. 23 j. Vlissingen van 21 tot 28 januarij. BevallenW. G. Verdoorn, geb. de Borst Verdoom, d. J. Faber, geb. Hardewijn, d. H. van der Weyden, geb. Bran denburg, d. Overleden: S. de Wit, d. 7 j. J. van Duyvenboden, d. G m. A. Steendijk, z. 9 w. C. Crebs, weduwe van A.Stroo.75 j. Goes, van 21 tot 28 januarij. BevallenA. van der Schragen, geb. Timmers. z. J. S. Vis ser, geb. Dronkers, z. A. C. van der Hoef. geb. Visser, z. A. Maartense, geb. Huisman, z. P. van der Visse, geb. Maar- tense, z. OverledenII. de Jonge, weduwn, 73 j M. J. Biestraten, d. 12 dagen. Zierikzee, van 21 tot 28 januarij. Gehuwd K. Phaff, weduwn. van L. J. Overbeke. 41 j. met A. de Vos, jd. 33j. D. Bos, weduwn. van M. van der Jacht, 45 j. met C. J. van der Ree. weduwe van J. van Beem. 41 j. Bevallen: J. de Vos, geb. Framboise, z. J. H. Mes, geb.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1