m voegt er bij, dat hij bestemd is om den hertog van Montebello als gezant te Petersburg op te volgen. Men zegt dat Oostenrijk door prins Metternich hier heeft doen protesteren tegen de inlijving der hertogdommen bij Sardinië. In die inlijving ziet Oostenrijk eene schending van het verdrag van Zürich. Parijs 31 januarij. In eene heden door den Moniteur opge- nomene nota, wordt gezegd dat het gouvernement dikwijls lietbitse karakter, hetwelk de polemiek aanneemt ten opzigte van godsdienstige vraagstukken, heeft betreurd. Na de op heffing van L'univers zou de heftige taal waarmede men de uitdagingen van dat blad beantwoordde, voortaan ook onnoo- dig en onverschoonbaar zijn. De regering vertrouwt dan ook dat de drukpers algemeen zal begrijpen dat de belangrijke vraagpunten die thans aanhangig zijn, moeten worden be sproken met die kalmte en gematigdheid, welke worden voor geschreven door het belang van de openbare rust en den eerbied, welke men aan de godsdienst verschuldigd is. Italië. Graaf Cavour, minister van buitenlandsche zaken, heeft den 17 der afgeloopenc maand aan Sardinies agenten in het buitenland eene circulaire doen toekomen, betreffende de kwestie van Centraal Italië. De minister zegt daarin onder anderen dat de bevolking in Midden-Italie het congres met vertrouwen had aangenomen doch dat gewigtige gebeurtenissen sedert hebben plaats gehad, welke de verdaging van het congres ten gevolge heb ben gehad. De brochure Le pape et le congres, wier gewigt zonder naar haren oorsprong te zoeken, niet te ontkennen valt; de brief van keizer Napoleon aan den pausde troon rede van de koningin van Engeland, en de rede van lord Pal- merston in het lagerhuis dat alles zijn feiten, waaruit de onmogelijkheid blijkt, om de vervallen verklaarde dynastien in Midden-Italie te herstellen. Men heeft bovendien de zeker heid dat het congres in de eerste dagen niet zal bijeenkomen. In dezen stand van zaken was het de eerste pligt van de rege ringen in Midden-Italie, om aan de billijke behoeften der bevolking te voldoen, aan wier waardig gedrag zoo veel be wondering in Europa is ten deel gevallen. Die regeringen hebben van haren kant alleen gehoor gegeven aan de wen schender provinciën, toen zij de sardmische grond- en kies wet hebben uitgevaardigd. Voor dezen oogenblik is het Sardinies roeping op deze feiten te wijzen. Graaf Cavour eindigt de circulaire met de verklaring, dat hij nimmer de verantwoordelijkheid uit het oog zal verliezen, die, om de rust in Europa te handhaven, op hem ligt tot be vrediging van Italië. Men verneemt uit Chamberydat zich zondag eene groote menigte burgers met de nationale vlag voorop naar het kasteel heeft begeven, waar eene deputatie van 2-1-personen eene audiëntie bij den gouverneur heeft gehad. De deputatie heeft daarop den gouverneur de verzekering gegeven van de trouw der groote meerderheid van het savoysche volk aan den koning en de dynastie, met verzoek om te mogen weten, wat er was van het gerucht eener afscheiding des lands. De gouver neur heeft de deputatie daarop dank gezegd voor deze ge zindheid, met de bijvoeging dat het gouvernement nooit voornemens geweest is Savoye aan eene andere mogend heid af te staan. Toen deze verzekering aan de volksmenigte was overgebragt, werd de kreet aangehevenLeve de koning en hethuis van Savoye, waarop men rustig huiswaarts ging. -Te Nizza, de geboorteplaats van Garibaldi is een brief van den generaal aan zijne medeburgers ontvangen, waarin hij deze in warme bewoordingen aanmaant hunne zaak niet af te scheiden van die van geheel Italië. Intusschen moet koning Victor Emmanuel, uit ontzag voor zijnen magtigen bondgenoot, keizer Napoleon, de bekendmaking van dit do cument verboden hebben. Uit Rome wordt geschreven dat den 22sten januarij aldaar eene ernstige staatkundige manifestatie heeft plaats gehad, om te protesteren tegen de aanbieding van het adres des romeinschen adcls aan den paus. Eene onafzienbare me nigte vereenigde zich op het plein Colonna, onder de kreten: Leve Naj)oleon! Leve Frankrijk! Leve Victor Emmanuel Leve de italiaansche onafhankelijkheid Weg met Antonelli.' Weg met de Priesterregering De generaal Goyon heeft bij eene dagorder te kennen gege ven, dat het zijne taak was de rust te handhaven, en dat hij iedere nieuwe manifestatie zou beletten. In de Marken duurt de beweging voort de bevolking be klaagt zich over de duurte van het brood. TeMacerataen Ancona is de gisting minder groot. Evenwel is de schouwburg te Ancona gesloten. Uit Livorno wordt van den 25sten medegedeeld dat de heer Ricasoli, bij gelegenheid van de uitreiking der vaandels aan de nationale garde, eene uitvoerige rede heeft gehouden, waarin hij o. a. heeft gezegd, dat de tegenwoordige stand van zaken de meeste omzigtigheid noodig maakt; dat er tot be houd van de onafhankelijkheid des lands eene aanzienlijke strijdmagt wordt vereischt, en dat er ook overigens nog veel te doen overbleef. Wat de aanhechting der provinciën van Cen- traal-Italie bij Piemont betrof, deze beschouwt hij als noodza kelijk, zoowel als waarborg voorde nationaliteit der Italianen als tot de gemeenschappelijke verdediging hunner gemeene zaak. 3rrtijïmujm. Den 29 januarij is alhier aangekomen het schip Sophia Maria, gez. Behrens, van Londen met 2596 matten ongepelde Rangoon rijst. Den 21 november jl. is van Banjoewangie vertrokken naar Middelburg het clipper fregatschip Minister Pahud, gez. F. Kievit. Als bijlegger te Vlissingen gearriveerd de hollandsche schoonerbrik Biajfra, gez. Evenwel, van de kust van Afrika komende, met palmolie, naar Rotterdam bestemd. 2.1 pet. 3 4 4'- tjanïielsbcrigtcu. ®raaiinnarktci». Amsterdam 1 februarij. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f 37-j. L jnolie op zes weken f 31 Koolzaad 03 p. vl. op 9 vaten olie. Prijzen van ËIFeeten. Amsterdam 1 februarij. Nederland Certitic. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito A and. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 1798/1816 5 Certitic. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie5 dito6 Aand. spoorweg a(gefourneerdschoon) Schatkistobligatien4 Obligation1-J dito binneulandsch3 Certitic. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale5 dito 1847/1852 2^- Bank actiën3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 24 Portugal. Obligatien3 dito nieuwe3 Grenada, dito(schoon) Venezuela.dito2.^ Illinois. dito7 Mexico. dito3 Londen, 31 januarij ten 12 ure. Consols 94^. Weenen, 31 jan. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 7< Parijs, 31 jan. (slotpr.) 44 pet. compt. 3 pet. Polen. Spanje. 63£ 97-1 12L\ 1011 801 991 63 214 771 322 42 4SJL 511 434 42Ï 141 241 SO-i 20A 0,75. 69,45. Pnjïen vaaa eoaajpons em losbare obMgaiieia. Amsterdam 30 januarij. Metalliek f21,75: Napelsche f Diverse engelsehein f 11,55 Eugelsche Russen f 11.53 Fransche f55.25; Belgische f55,7 5; Pruissische f34,871SpaajaSphe piasters f2.394; Spaansche coupons per fr. f -,Hamb. Russen f 32,374 Russische in zilveren roebels f34,Poolsche in tl. f26,75; Nationale metalliek f28,45: Dollars f IHmgcHngm. Farini, DICTATOR VAN l'AHMA EN MODENA. De tegenwoordige dictator der hertogdommen Pavma en Modena, Karei Lodewijk Farini,is den 22 octobei-1822 gebo ren teRussi, een vlek in den Kerkel i jken staat, ten zuidwesten van Ravenna. Te Bologna studeerde hij met den schitterend sten uitslag in de medicynen en maakte zijn naam spoedig door verhandelingen over verschillende ziekten en door arti kelen in wetenschappelijke tijdschriften bekend. Kort na het jaar 1840 trachtten de Mazzinisten, door het voorwenden van een grooten slag die eerlang in Napels en Sic.ilie zou geslagen worden, de verstrooide en ontmoedigde radicalen in den Ker kdijken staat weder te vereenigen. Een man als Farini kon hunner aandacht niet ontgaan, en het gelukte hun dan ook, hem in hunne strikken te verwarren. Geli jk hij in een werk over den romeinschen staat opgeeft, waren het de Mazzinisten zeiven, die de aandacht der policie op hem vestigden. Het is de taktiekdier partij, zegt hij, zoo velemenschen als maar mo gelijk is bloot te stellen. Hoe dit zij. bij moest uit den Kerke- lijken staat vlugten en leefde verscheidene jaren als banne ling te Florence, Turyn, Marseille en Parijs, waar bij zich met wetcnscbappelijken arbeid bezig lrield. Toen de amnestie, door den tegenwoordige» paus uitgevaardigd, hem vergunde naar zijn vaderland terug te keeren, werd hij door de stad Osimo tot professor bij de aldaar gevestigde klinische school benoemd. De nieuwe hervormingen openden hem de politieke loophaan, die hij in 1847 als plaatsvervanger van den minis ter van binnenlandsche zaken betrad. In 't volgende jaar ging hij met eene politieke zending aan koning Karei Albert naar Volta, waarop hij door de stad Faënza tot lid van de ro- meinsche nationale vergadering gekozen werd. De minister Rossi, die later door den dolk eens sluipmoordenaars den dood vond, benoemde hem tot directeur der medische policie en dei- gevangenissen. Farini's gematigde denkbeelden veroorloofden hem niet, na den opstand, die op Rossi's vermoording volgde, 'zijn ambt te behouden. Om zich aan de romeinsche republiek niet te onderwerpen, verhuisde hij naar Toskane. Toen de fransche troepen Rome veroverd hadden, meende hij zijn vroeger ambt weder te mogen opnemen; maar de drie kardinalen, die de voorbereidende maatregelen voor den terugkeer van den paus zouden nemen, zonden hern in ballingschap. Nu ten derde- male een banneling, wendde hij zich naar Turyn, alwaar men hem met open armen ontving. Hij nam deel aan de leiding van de „Risorgimento" en schreef eene geschiedenis van den Kerkelijken staat, die van 1 SI 5 tot 1S30 loopt, in verscheidene deelen. Eigenli jk echter zijn de eerste jaren tot aan den dood van Gregorius XVI zeer vlugtig behandeld en niet meer dan eene inleiding, terwijl het pausschap van Pius IX en de natio nale opstand het hoofdonderwerp van het werk uitmaakt. De sardinische regering, wier plannen en wensclien door deze geschiedenis gesteund en bevorderd werden, verleende den schrijver onderscheidene eerbewijzen. In 1850, teen graaf Siccardi verscheidene zijner wetsontwerpen tegen de over- heerschiug en aanmatiging der geestelijkheid indiende, werd Farini zelfs totnimister van openbaar ouderwijs te Turyn be noemd, doch na dezen post negen maanden bekleed te heb ben, legde bij hem neder. De koning benoemde hem in de plaats daarvan tot lid van het opperste gezondheidsbestuur. Als lid van de kamer van afgevaardigden ondersteunde hij de politiek van graaf Cavour en grondde voor dat oogmerk een dagblad, „II Piemonte." Een verder middel tot verbreiding zijner politieke begrippen vond hij in zijne voortzetting van Botta's geschiedenis van Italië. Onder degenen, die de openbare meening in Italië poogden wakker te schudden, was hij eender ijverigste. In den geest van graaf Cavour werkende, arbeidde hij niet alle magt tot het doen ontstaan van eene beweging, die langzamerhand zoo krachtig werd, dat zij zelfs den keizer der Franscben mede- sleepte. Vooral strekte hij zijne werkzaamheid over Parmaen Modena uit. Toen de sardmische regering na den vrede van Villafranca niet kou nalaten hare officieels vertegenwoordi gers terug te roepen, trad Farini van den achtergrond naar voren. Na de voorgevallene omwenteling droeg eerst Modena, vervolgens Parma hem de dictatuur op. Ilij opende de natio nale vergaderingen dier heide landen en toonde haar den weg aan, dienzij te bewandelen hadden. Zijne regeringsdaden liaddeu voornamelijk ten doel om de aansluiting der hertogdommen bij Piemont zoo veel moge lijk te bespoedigen en eene troepenmagt te verzamelen, die ontzag voor den volkswil zou kunnen inboezemen. Dit is hem ook in eene groote mate gelukt, doch verder heeft hij weinig gelegenheid gehad om zich als dictator naam te ver werven, daar er in de hertogdommen zelfs bijna geene nieuwe wetten gemaakt, maar. op verlangen der nationale vergade ringen, de piemontescbe wetten, de eene voor, de andere na, ingevoerd werden. Zeer verstandig heeft de heer Farini gehandeld door aan keizer Napoleon de in de modeensche archieven gevondene brieven van den hertog van Modena toe te zenden, waarin deze laatste in de grofste bewoordingen van den keizer sprak. De hertog was dit zeker sinds lang vergeten, toen bij den kei zer kwam smeekeu hem op den troon te herstellen. Na de bekendwording dier brieven is er. gelukkig voor de Molleners, geen kans meer op die herstelling. 'uH-löaöigljcD. LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWERKEN TEN BEHOEVE DER ARMEN DEZER STAD. Inleekeuaven voor deze Loterij worden beleefdelijk ver zocht. de nog ontbrekende voorwerpen zoo spoedig mogelijk in te zenden. Do loten dezer loterij zijn van den 9 februarij voor e'e'n gulden verkrijgbaar bij de boekvevkoopers J. C. W. Altorffer. Westkapelle 31 januarij I860. Zeer verblijdend was liet voor de commissie tot ondersteu ning van behoeftigen te "Westkapelle, beden-van den lieer N. Verhulst Wz. te Middelburg te mog-e^'/iwitvflti^cri oen verze geld briefje met liet'opschriftvooy'de aviuQiivan Westkapelle door tusschenkomst van eenige jonge dam'Osuit Middelburg, en bevattende een bankbiljet no. 318, groot-f 407en eeh munt biljet no. l^-grüot f 10. V j

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3