MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 14. Donderdag I860. 2 Februarij. Slankonötgtngen Öinncntimöscfje tijinmgm. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissih'geri geschiedt de uitgave den avond' te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franöo per prist f 3,40. De inzending van advcrtentien kan geschieden tot tien urè des morgens. COE» UITGIsVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 ceut per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 33 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontaut. Buitengewoon groote letters worden berekend naar dc plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN IIET KIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Kennisgeving. Gedeputeerde staten van Zeeland, Gezien art. 73, 2e lid van de wet, regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter eerste en ter tweede kamer der staten generaal, van 4 julij 1850 (Staatsbl.no. 37.) Nood ieen de inwoners der provincie uit. om, zoo zij iu de grondbelasting, de personele belasting of het patentregtop de kohieren, tot deloopende dienst belioorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte be scheiden (aanslag-billetten of uittreksels uit de kohieren) en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in rrjks-opcen- ten afzonderlijk wordt betaald, vóór of uiterlijk op 1 april aanstaande, aan hen te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene gemeenten van dit gewest worden afgekondigd en aangeplakt. Middelburg den 27 januarij 1SG0. De gedeputeerde staten voornoemd, S. VAN HEEMSTRA, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. Middelburg 1 februarij. De zitting van de eerste kamer der staten generaal is heden geopend. Daarin is bepaald dat op aanstaanden vrijdag de beraadslaging zal aanvangen over het wetsontwerp op de spoorwegen. liet kohier van den hoofdeli jken omslag voor het jaar 1S60 binnen deze gemeente, is voorloopig vastgesteld en thans naar het voorschrift van art. 264 der gemeentewet, voor een ieder ter lezing nedergelegd. Binnen veertien dagen kan ieder de bezwaren tegen zijnen aanslag, op ongezegeld papier, bij den raad inleveren. Men verzekert dat de heer mr. P. A. Sander, laatstelijk door het hoofd kiesdistrict Dordrecht tot lid van de tweede kamer der staten generaal herkozen, besloten heeft voor die herbenoeming te bedanken. Eenige ingezetenen der gemeente Gorincliem hebben den onlangs afgetreden burgemeester jhr. J. Westpalm van Hoorn vanBurgh, thans te 's Hage, een prachtig geschenk in zilver doen toekomen als een blijk van achting en hulde voor de vele en belangrijke diensten gedurende een 5jarig tijdvak door hem aan die gemeente bewezen. Het is algemeen hekend hoe in de laatste helft van het afgeloopene jaar de gemeente Leeuwarden door de epidemie der tusschenpoozende koortsen bezocht werd. Om de belang rijkheid dier epidemie in cijfers duidelijk te doen uitkomen, geeft het Nederiandsch tijdschrift voor geneeskundigen een uitvoerig overzigt van de in elke maand geborenen en overle denen benevens een staat tot vergelijking der sterfte in 1S59 met die van de tien voorafgaande jaren. Uit deze opgave blijkt dat de gemiddelde sterfte in de tien vorige jaren, waar onder een cholerajaar, is geweest 6S3, terwijl die over het jaar 1859 het cijfer van 440 heeft bereikt. De verhouding is het ongunstigst van augustus tot decem ber, zijnde het totaal der in die maanden overledenen geweest 746, of gemiddeld 149 per maandterwijl in de zeven eerste maanden slechts 494 of gemiddeld 70 personen per maand stierven. Men zegt dat de commissaris des konings in de provincie Overijssel, jhr. mr. C. Backer, zijn ontslag zou hebben gevraagd, en dat de heer van Lijnden hem zal opvolgen. j II. K. II. prinses Marianne zal in het aanstaande zomer- I saizoen eene groote reis over lie'?,.. teland van Europa doen. j LI. vrijdag werd door den heer J. H. van Koten te Amster- I dam bij gelegenheid zijner zesde voordragt, gehandeld over de voornaamste koper-alliages, als vervolg op het vroeger aangevangen onderwerp, namelijk het koper en de voor naamste koperzouten. De zamenstelling en de voornaamste eigenschappen van verschillende messing-soorten, van brons en van nieuw zilver werden daarbij besproken. Daarna werd overgegaan tot de behandeling van een ander onderwerp, na melijk de scheikundige bestanddeelen der lucht in verband met de verbranding, de ademhaling en den plantengroei. De aandacht der talrijke hoorders werd voor dezen avond be paald bij de bestanddeelen der lucht in verband met de ver branding. waarbij men gelegenheid had de meest schitterende proeven der scheikunde, de verbranding in zuiver zuurstof gas, de verbranding van phosphorus onder water bij toevoer van zuurstof, enz. te zien. Uit 'sGravenhage schrij ft men jl. zondag: De algerneene aandacht is tegenwoordig hier zeer geves tigd op de uitbreiding en de verfraai jing. die de stad aau ver schillende zijden ondergaat. Zoo wordt het bouwen der fraaije villa's in het Willemspark en aan de spoorweglaan met ijver voortgezet, maar ook in een ander gedeelte der residentie en wel aan den Bezuidenhoutvehen W£g worden sierlijke ge bouwen opgerigt. Reeds zijn er aldaar eenige bijna voltooid en men houdt er zich bezig verschillende oude af te breken, om er nieuwe voor in de plaats testellen. Morgen zal de ge meenteraad zich verder bezig houden met onderscheidene plannen tot uitbreiding der hofstad. Men schrijft uit 's Hertogenbosch, 29 januarij Gisteren avond hebben wij hier ook eene „helselie machine" gehad. Ten SA ure werd ten huize van den heer Picliot L'Es- pinasse, door een vermomde onbekende, eene spanendoos bezorgd, ongeveer 2 palm lang en een palm breed, en aan de dienstmeid A. Verhoeck met de boodschap „het compliment van jufvrouw Meijer" afgegeven, waarna de bezorger zich met spoed verwijderde. De dienstmeid binnen gaande rook eene brandlucht en gaf ontsteld, de doos aan den huisknecht over, die al dadelijk bespeurde dat huiten de doos eene brandende lont hing. welke gemeenschap had met het binnenste der machine; zijne eerste beweging was de lont, welke nog slechts een oogenblik had te branden, om het doel te treffen, er af te trekken en daarna de doos te openen. Hij vond daarin een blikken koker, omgeven door buskruid met stukken steen. Onmid del ijk werd van dit misdadig feit der justitie kennis gegeven. Oogenblikkelijk begaf zich de officier van justitie mr. R. Twiss, gevolgd door den commissaris van policie van Oorschot en den inspecteur van policie van de Wakker, der waarts. De blikken koker werd geopend. Men vond dat hij was gevuld met buskruid en scherven glas. Bij nader onder zoek jbleek dat van boven in den koker een gat was aange- bragt, in gemeenschap met het gat in de spanendoos, waar door de brandende lont tot in den blikken koker liep. De of ficier van justitie, bijgestaan door de beambten der policie, nam dadelijk de dienstmeid in verhoor, uit welk verhoor bleek dat zij verkeerd had met zekeren S., metselaar alhierdat zij de zen had afgezegd en kort daarop een brief had ontvangen in dichtmaat geschreven, waarin werd gezegd dat de gewezen minnaar zich 'zou wreken. De policie nam daarop bedoelden minnaar in arrest, na alvorens bij hem huiszoeking te hebben gedaan en bij hem buskruid en twee pistolen met dubbele loopen te hebben gevonden. De verdachte bleef echter kalm en bedaard, en ontkende aan de euveldaad schuldig te zijn. Tot lieden avond bleef de officier van justitie ijverig bezig, om deze zoo duistere zaak tot klaarheid te brengen, doch de kal me houding van S. was oorzaak, dat deze voorloopig weder in vri jheid is gesteld. De justitie blijft echter hare onderzoekin gen voortzetten. SenoeiHingcn eis besluiten departement van oorlog. Benoemd tot chef van het topografisch bureau, de majoor J. A. Besier, van den genera- len staf. Necro iegie. Zondag avond is te Goes overleden de weleevw. zeer gel. heer Wouter Leonard us van Oosterzee, litt. etphil. theor. doc tor, de oudste der aldaar aanwezige hervormde predikanten en op drie na de oudste in dienst zijnde predikant in Nederland. Den 6 januari j 1781 te Rotterdam geboren, werd de heer van Oosterzee na volbragte studiën in 1S05 beroeuen te Brakel, in 1809 te St. Philipsland, waar hij tijdens de fran- sche overheersehing ook het secretariaat der burgerlijke gemeente waarnam, in 1815 te Zonnemaire en in 1821 te Goes,- zoo dat hij ruim 54 jaren de betrekking van predikant heeft bekleed. Sedert 6 april 1S53 was de overledene president van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, en ten jaren 1S53 en 1858 vice-president van de algerneene synode. Buiten andere goede hoedanigheden, waardoor de overle dene in veler achting hoog stond aangeschreven, muntte hij vooral uit in het ondevwijzen van leerlingen, waarvan het groote aantal zeker zijnen bij zonderen takt volmondig zal erkennen. Merk- en scStoolnieuirs. Tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam is beroepen de heer H. P. Berlage te Zalt Bom mel, nevens wien op het drietal waren geplaatst de heeren K. F. Teruooy Apel te Delft,en II. Boonen te Middelburg. Marine en ïegcr. Er zullen eerstdaags groote veranderingen inde wijze van aanneming van manschappen voor de marine plaats hebben, welke een gevoeligen slag zullen toebrengen aan de aanbren gers, alsmede aan diegenen, die demaaudbrieven en schuldbe kentenissen der pas aangenomen schepelingen met onge hoorde woekerwinst kochten, en voorts ook aan de slaapluizen of volkhouders. De minister is namelijk van plan de maandbrieven, welke den schepeling verstrekt worden om de schuld, door hem gedurende den tijd dien hij aan wal doorbrengt, bij zijn slaapbaas gemaakt, te doen vervallen. Deze maandbrief, welke naar evenredigheid der kwaliteiten eene meer of minder aanzienlijke som bedraagt en eerst een jaar na de uitgifte door het departement wordt ingewis seld, wordt natuurlijk niet dan met groot verlies voor den schepeling in betaling aangenomen en gaf aanleiding tot de grootste knoeijerijen. De schuldbekentenis (bijna liet zelfde als de maandbrief) wenscht de minister te behouden, vooral voor die kwaliteiten waarin men zich zelf moet uitrusten, maar de zelfde waarde te geven als den wissel, namelijk betaalbaar op 30 dagen zigt, waardoor ze op alle soliede kantoren zal worden gedisconteerd, en de schepelingen voor een geringe korting, de soui waarvoor zij de schuldbekentenis hebben geteekend, zullen ontvangen, in plaats van op de fl00, f 25 of f30 te moeten verliezen, hetgeen thans plaats vindt. Nog zoude de premie met liet aanbrenggeld verhoogd worden, voor diegenen welke zich zeiven aanbrengen, en waardoor men hen uit de handen der aanbrengers wenscht te houden. Reeds lang heeft men dit noodzakelijk kwaad met leede oogen aangezien, maar de vrees om door de afschaffing dier maandbrieven enz., een geducliten slag aan de aanneming toe te brengen, en dus verhindering in de dagelijksche dienst te weeg te brengen, had het nemen van afdoende maatregelen tot nog toe verhinderd. Thans echter, nu men ruim van volk voorzien is, en vooral

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1