de aanhechting aan Frankrijk en dat men op bloedige too- neelen, zelfs op een burgeroorlog moet voorbereid zijn, wan neer men den volksgeest zou trachten te onderdrukken. De clericale partij, die deze gisting heeft te weeg gebragt met het doel om daardoor de liberale sardinische regering te dwars- boomen, deinst thans voor de gevolgen van haar eigen werk terug; reeds heeft zij aan de liberale partij de hand der ver zoening gereikt, die echter zonder aarzelen werd afgewezen, gpanje. Volgens berigten van het oorlogstooneel in Marokko zal de taak van het spaansche leger zwaarder zijn dan men dit aan vankelijk heeft gedacht. Tetuan is toch geducht versterkt en zal geenszins door een coup de main in te nemen zijn. Men beweert dat dit de oorzaak is ilat in de laatste dagen het denkbeeld ter sprake is gekomen om met de Marokkanen vrecle te sluiten. Portugal. Lissabon 26 januarij. De zitting der cortes is door den koning geopend, met eene troonrede, waarin hij verklaart dat het land met alle andere natiën in vriendschap verkeert. 3rcttjDinijcn. Het kofschip De zwaan, gez. W. Riedijk, is den 7 dezer te Beyrouth van Tunis aangekomen met 10 dagen reis; alles wel aan boord. Sedert den 26 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepas seerd met bestemming naar Antwerpen: Victoire, gez. A. Lamache, Camillas; Malla, gez. Abraham Timmore, Lynn; Laurids, gez. P. Petersun, Svendborg; Johannagez. J. G. Muller, Ysstad; Geziena Elziena, gez. A. U. Deen, Malmö; liellona, gez. C. Stief, Memel; Hunne, gez. A. P. Andersen, Ganjmed, gez. P. E. Hort, heide naar Denemarken; Jantje Tuincma, gez. S. Siklcens, Ysstad; St.George, gez. C. Ben nington, Hull, (Gent); Meuse, gez. Rohrden, Leith; Riga, gez. Railing, Riga; Alert Courrier de la Manche, gez. B. Vi- got, Castro Urdiales; Arabian, gez. J. S. A. Davidsen, Caliao. ijattüdslicrigtcn. Meekrappri jzen Rotterdam 30 januarij. Meekrap werd lieden redelijk geveild; de vraagprijzen waren onveranderd en de kooplust gering. Graaisuiiaridcii. Amsterdam 30 januarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 36$. L'jnolie op zes weken f 31 Rotterdam 30 januarij. Tarwe, boonen en erwten waren heden 20 cent, rogge 10 cent lager. Overigens is geene verandering op te geven. 2* pet. 4 44 Prijzen van Effecten. Arasterdam 30 januarij. Nederland. Certific. "Werkelijkeschuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 179S/1SIG 5 Certific. Hope co4 dito dito 1855, 6de serie. 5 dito.6 Aand.spoorweg (afgefourneerd, schoon) Polen. Schatkistobligatien4 Spanje. Obligatien 1$ dito binnenland scli3 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek dito amsterdamsehe dito nationale dito 1S47/1S52 Bank actiën Belgie. Certificaten bij Rothschild Portugal. Obligatien dito nieuwe Grenada, dito(schoon) Illinois. Mexico. dito dito 5 50* VU D 56 2* 3 755 2 3 ■m 424 2$ r 14 J 231 7 SI 3 204 Is 94-J. 5 pet. 71,80. 64J- 083 125 j 104$ 80 100 63 215$ 78$ m 424 ütUngcl iitgm. Parijs, 28 jan. (slotpr.) 4$ pet. compt. 3 pet. 68,50. Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 26 januarij. Metalliek f21,20; Napelsche fDiverse engelsche in j f 11,55 Engelsche Russen f 11.55 Fransche f55,25; Belgische f55,75; Pruissische f 34,871Spaansché piasters I f 2,89$Spaansche coupons per fr. f—Hamb. Russen I f32,25; Russische in zilveren roebels f 34,12^ Poolsche in fl. f26,75; Nationale metalliek f 28,20; Dollars fj De cliinesclie kwestie. (Vervolg en slot.) Het was sinds lang gebleken het vaste plan der chinesche autoriteiten te zijn, om zich aan de verpligtingen dertractaten te onttrekken, zoodra zi j meenden dat zij door niets meer clan een ver verwijderd en onzeker gevaar bedreigd werden; de boog sprong tot zijn natuurlijken vorm terug, zoodra de pees niet meer gespannen stond. Alleen wanneer de Engelschen met magtvertoon tegenwoordig waren, werd er eenige neiging aan den dag gelegd om de verbindtenissen na te komen. De consuls van Frankrijk en van do Vereenigde Staten waren in 't eerst op eene passende wijze door den onderkoning te Can ton ontvangendoch in 1849 werden er, hij de aankomst van den engelschen consul Bowring. slechts zeer ondergeschikte mandarijnen benoemd om hem te ontvangende keizerlijke commissaris wees een onderhoud, waar dan ook te houden, volstrekt van de hand. De hooge mandarijnen bielden dus geene officiële receptie van debritsche consulaire agenten, die van persoonlijken omgang met hen geheel uitgesloten bleven. De bepaling van het tractaat, dat de mandarijnen, in overleg met de buitenlandsche autoriteiten, de geschillen tusschen chinesche en britsche onderdanen zouden beslechten, was geheel en al eene doode letter; en de verpligtingaan den kant der mandarijnen om officieel hun bijstand te leenen tot het innen van de aan vreemdelingen verschuldigde sommen, werd volkomen in den wind geslagen, wanneer de chinesche schuldenaar vermogend genoeg was om de inlandsche ambte naren om te koopen. De Chinezen waren zoo vast van plan om de zaken terug te brengen tot den toestand waarin zij zich vóór 1842 bevon den, dat te Foechow Foe, de eenige andere provinciestad waar de Engelschen het regt van toegang hadden en waar eeu on- derkoninklijkbestuur gevestigd is, de hooge nutoriteiten allen persoonlijken omgang met de vertegenwoordigers van Groot Brittanje geweigerd hadden, ofschoon cle consulaire bureaux zich binnen de muren der stad bevonden. De hooge ambte naren der gvoote provinciesteden hebben het regt van regt- streeksche gemeenschap met het hof te Peking en den keizer zeiven, een regt niet bezeten door de ambtenaren van Shan ghai, Ningpo of Amoy, maar beperkt tot die van Canton en Foechow, van welke de eerste de hoofdstad der provincie K wantung en de andere die van de provincie Foekien is. Van groot belang was het voor de Engelschen,, in regtstreeksche gemeenschap te zijn metdegenen door welke zij alleen met de ministers of den souverein te Peking in betrekking konden komen. Sir John Bowring bezocht in 1853 met een oorlog schip de stad Foechow, en werd na langen tegenstand, einde lijk officieel en met elk bewijs van onderscheiding door den onderkoning ontvangen. Het gevolg van die vriendschappe lijke receptie was, dat de vele toenmaals tusschen britsche en chinesche onderdanen in de provincie Foekien hangende geschilpunten, op eene minzame en bevredigende wijze wer den geregeld. Niets werd verzuimd om de mandarijnen in eene goede luim te brengen. InlS54 gebeurde het, dat Yeh, voor ver storing der rust vreezende en zich te zwak gevoelende om Canton tegen de rebellen te beveiligen, den bijstand van de zeemagt der bondgenooten inriep. Sir John Bowring verge zelde den admiraal en de vloot naar de nabijheid dier stad en nam, met de Amerikanen, zulke krachtige maatregelen tot hare bescherming, dat de aanval, dien de rebellen voor genomen hadden, werd nagelaten en de rust ongestoord bleef. Deze hulp werd door de bevolking van Canton dankbaar erkend, doch er is grond om te gelooven dat de keizerlijke commissaris dien bijstand als een bewijs van verpligte onder danigheid deed voorkomen, die verleend was op bevel van de keizerlijke regering. Ondanks dit bewijs dus van vriend schap en hulpvaardigheid, veroorloofde zich Yeh aan zijn hof te rapporteren, dat de rebellen en de westelijke barbaren ge- meene zaak hadden gemaakt, en dat hij verwachtte dat zijne politiek tot heider uitroeijin'g zou leiden. Vertoornd over zoo vele moeijelijkheden en uitvlugten.be- sloten de gezanten der gecontracteerd hebbende mogendhe den in 1854 naar de hoofdstad door te dringen, ten einde het bofte onderhouden over het onvoldoende der betrekkingen van de buitenlanders met den keizerlijken commissaris te Canton en de noodzakelijkheid om de vele grieven te herstel len waarover men zich te beklagen had, en dus een einde te maken aan eene vijandige staatkunde die tot eene noodlottige crisis leiden zou en even gevaarlijk was voor de belangen van China als voor die der vreemdelingen, (lie met (lat rijk in aan raking kwam. Men koesterde de hoop, dat de krachtige en vereenigde vertoogen der drie gezanten den keizer tot naden ken zouden brengen over de grootegevaren, die hem bedreig den. Doch deze poging mislukte, en dit moest ook wel het gevolg zijn van de ongerijmde rapporten der commissarissen, die door den keizer afgezonden waren om de gezanten te ontvangen. Wat de hoffelijkheid der ontvangst betreft, had den dezelaatsten weinig reden om zich te beklagen. Er waren tenten voor hen opgerigt inde nabijheid derTakoe-forteu, en de ambassadeurs werden tot een maaltijd genoodigd waar bij. merkwaardig genoeg, oude európesche messen en vorken met porseleinen hechten, naar het scheen uit de eeuw van Lodewijlc XIV afkomstig, prijkten. Men ontving hen als op gelijken voet en wees hun de eereplaatsen aan. Doch de hoffelijkheid der mandarijnen leidde de vreemde gezanten niet om den tuin, die hen verlieten met de voorspelling dat zij aan hun land dagen van rouw bereidden. Het voorgevallene met de Arrow b'ragt eindelijk de lang te gemoet geziene crisis tot uitbarsting. De bouw van dat schip (lorcha genoemd) verschilde naar zijne uitwendige ge daante zoo zeer van eene gewone chinesche jonk, dat de plaat selijke autoriteiten te Canton zich wel hadden mogen wach- i ten van zich met de equipage te bemocijen. Bovendien kon de omstandigheid, dat de scheepspapieren zich in handen van den britschen consul en niet in die van de ambtenaren van het chinesche tolhuis bevonden, wel als eeu eerste be wijs voorde nationaliteit van liet schip gelden. Sedert men het brutale karakter van Yeh heter heeft leeren kennen, is men in Engeland teruggekomen van de eerste afkeuring van sir John Bowrings weigering om de manschappen van de I Arrow, menschen die regt meenden te hebben op de brit- I sche bescherming-, over te leveren aan den dommen en bloed- dorstigen chineschen commissaris. Dat de heer Bowring de I goedkeuring van de vertegenwoordigers der gecontracteerd j hebbende mogendheden heeft weggedragen, dat Yehsstaat- I kunde door zijne ambtgenooten en door (le meerderheid des volks is afgekeurd, en dat Yeh zelf gedegradeerd is door zijn souverein tot straf voor zijne handelingen, dit zijn zaken van algemeene bekendheid. Het lijdt weinig twijfel dat Yeh, indien hij naar China was terug gekeerd, openbaar geëxe cuteerd zou zijn geworden, niettegenstaande de tusschen- korast van zijn vader, die zich naar Peking begaf met eene groote geldsom, in de hoop, die echter mislukt is, van het I hof op zijne hand te krijgen. I De oorlog werd door (le Chinezen gevoerd overeenkom stig hunne gewone wijze van handelen jegens vreemde natiën. Daar zij geen kans hadden om voordeel in het open veld te behalen, namen zij de toevlugt tot (le gewone krijgs listen waarvan onbeschaafde volken zich bedienen. Er word bij hen, onder toezigt der mandarijnen, een anti-bar- baarsch committé" gevormd. Men loofde premien van 100 tot zelfs 100,000 onsen zilver uit voor de vermoording van barbaren naar mate van den rang. Gelijksoortige beloonin gen werden aangeboden voor het nemen van schepen, voor brandstichtingen, en voor het aanbrengen van degenen die levensmiddelen naar Hongkong zonden. Alle gemeenschap met de barbaren werd op doodstraf verboden, en men be loofde te zullen zorgen voor de gezinnen dergenen die het leven mogtcn verliezen, in eenig gevecht tegen de „buiten landsche duivels." Doch het gouvernement van Hongkong werd zoo goed gediend, dat slechts één der vele aanslagen om de kolonie te benadeelen, eenig gevolg had. Bij die gele genheid echter werden 360 personen van verschillende natiën vergiftigd; doch gelukkig verloren slechts weinigen het leven, ten gevolge van de overdadige aanwending van rattekruid, (lie het gevaar onniiddelijk deed ontdekken. Niet minder dan 25,000 der bewoners vloden naar liet vasteland ten ge volge der bedreigingen van de mandarijnen; doch ofschoon het garnizoen uit niet volkomen 400 weerbare mannen be stond, was de zeemagt zoo waakzaam, de policie zoo ijverig en de meerderheid der chinesche bevolking zoo wel gezind, dat er te naauwemood eenige schade aan de kolonie werd toegebragt. Canton werd den 29 december na eene belagchelijke verde diging ingenomeu. De wallen werden door een handvol menschen beklommen, en Yeh, die zich verborgen had, gevan gen genomen. Waarom het britsch gezag, dat het beste gedeelte der bevolking zou hebben toegejuicht, niet onder de krijgswet werd gevestigd, en waarom de buitenlanders het geheele geldelijk bestuur niet in hunne eigene handen nameu, is inoeijelijk te verklaren. In de vergadering, waarin de en gelsche en fransche ambassadeurs aan de hooge chinesche autoriteiten verklaarden (lat de stad genomen was en door de magt der verbondene mogendheden zou bezet blijven, liet men èn den gouverneur van Kwang-tung èn den tataarschen generaal op een even hoogen stoel zitten als de ambassadeurs, en hooger dan de bevelhebbers der zee- enlandmagt aan welke het kommandement over de stad was toevertrouwd. Onder (leze werd een tweeslagtig bestuur benoemd, onder den naam van „geallieerde commissarissen," die bij alle gelegenheden geraadpleegd zouden worden door de mandarijnen. Alle mogelijke pogingen werden in het werk gesteld om den togt der ambassadeurs naar Peking te belemmeren doch zij lieten zich niet weerhouden en gaven den 24 april aan den chineschen eersten minister kennis van hunne aankomst aan de monding der Tientsin-rivier. Spoedig werden de gewone uitvlugten te baat. genomen, en men ontdekte weldra, dat de hun te gemoet gezondene commissarissen van geene vol doende volmagten voorzien waren. Derhalve werd den 18 mei. na overleg met den admiraal,besloten de forten te nemen eu verder vreedzaam de rivier op te stevenen; denl 9 en 20sten bevonden (le forten zich inde handen der geallieerden. Den 29sten bereikten de ambassadeurs Tientsin en ontvingen den zelfden dag berigt (lat de eerste secretaris van staat eu de pre sident van een der keizerlijke bureaux gelast waren zich on verwijld op weg te hegeven. om te onderhandelen. Na veel bespreking werd het tractraatdan ook den SGjunij geteekend. Lord Elgin keerde naar Engeland terug en werd door den heer Bruce opgevolgd. Eerst meende menlicm metlict gezag van een ambassadeur te bekleeden; doch daar die rang hem regt zon hebben gegeven om eene persoonlijke receptie bij den keizer te vorderen, werd het heter geoordeeld om een geschil punt te vermijden, dat tot groote moeijelijkheden aanleiding kon geven. Ilij werd dus geaccrediteerd als gevolmagtigd minister bij het hof van Peking. De instruction van den heer Bruce waren streng, doch hij werd niet door eeiie daaraan beantwoordende krijgsmagt vergezeldzijne magt was over tollig voor vrede en ontoereikend voor oorlog. Dat de engel sche admiraal zijne eigene magt te hoog en die der Chinezen te laag schatte, is gebleken door het gebsuvdebij de forten aan den Pcilio, waarde engelsche zeemagt in het midden van het afgeloopene jaar zulk eene zware en onverwachte nederlaag heeft geleden. Dc eerste en natuurlijkste vraag is. wat het gevolg kan zijn van die gebeurtenis? Wanneer de onderhandelingen met be leid gevoerd worden, is het te verwachten dat de keizer de schuld zal werpen op de misleiding en heLwr^HSSJ^iir de- plaatselijke staatsambtenaren, zoo als dan s van deze, die eerst door zijn souverein hoög§?prea^5i isX met ondank en ongenade is beloond gewonden De versterkingen, die nu naar China gez on d eu fo*o ü'd&nrijp

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3