MIDDELBURGSCHE COURANT. IV0- 13. Dingsdag 1860. 31 Januarij. 2lflithonöigtttgert *3inncnUmïi$d)e tijïmtgm. .X" Deze courant verschijnt des dingsilajjs, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag' avond 8 ure. VAN HET KIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN Aanbesteding. Burgemeester en wethouders van Stavenisse, zijn voorne mens, den G februarij 1SG0, des namiddags ten drie ure, ten huize van Pieter van Oost aldaar, in het openbaar aan te be steden Het amoveren vaa het gebouw genaamd de Redoute, en het bouwen van een Gemeente huis te Stavenisse, met bij levering der be- noodigde bouwstoffen. De aanwijzing zal den zelfden dag des voormid dags ten tien ure geschieden, terwijl bestek en teekening van heden dagelijks voor een ieder op de gewone kantooruren ter secre tarie ter inzage zullen liggen. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. VAN KLINKE, burgemeester. MOOLENBURGH, secretaris. Middelburg 315 januarij. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inzage een exemplaar van een overzigt van den handel te Bremen, gedurende 1859. Jl. don derdag namiddag is op den Singel buiten de Seisbar- rière alhier, in de woning van de weduwe Reinierse, tijdens laatstgenoemde zich naar de kerk der gemeente Onder het kruis had hegeven en zich ook geen der overige bewoners te huis bevond, eene poging tot diefstal met overklimming ge pleegd, vergezeld van in- en uitwendige braak. De buren hebben echter reeds spoedig op het vernemen van eenig gerucht zich derwaarts begeven, waarop de dader is ont snapt met achterlating van een ladder. Als verdacht van zich hieraan schuldig gemaakt te hebben, is het der policie echter gelukt reeds spoedig te ontdekken zekeren persoon, die vrijdag voorloopig in verzekerde bewa ring is genomen en overgebragt naar liet huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, doch zaturdag weder op vrije voeten is gesteld. Voor eenigen tijd heeft de administratie der rijksbelastin gen proces verbaal doen opmaken tegen het bestuur van liet muziekgezelschap Uit kunstliefde alhier, op grond dat men de wekelij ksche oefeningen des donderdag avonds, waarbij ook de gewone leden worden toegelaten, als concerten meende te moeten aanmerken en het bestuur alzoo ook voor die bij eenkomsten als aan patent onderworpen beschouwde. Een beroep op gedeputeerde staten dezer provincie heeft alstoen echter ten gevolge gehad dat die vervolging niet is doorgezet, daar genoemd collegie de bedoelde oefeningen niet rangschikt onder de concerten, zoodanig als men bij de wet op liet patentregt lieeft op liet oog gehad. In weerwil dezer administratieve beslissing is echter, naar wij vernemen, andermaal in de afgeloopene week ter zelfder zake proces verbaal opgemaakt. In liet jaarverslag van den toestand onzer provincie, uitge- bragt in de zomervergadering der staten van het afgeloopene jaar, wordt mededeelinggedaan datgedeputeerde staten rede nen hadden gevonden om in zekere gemeente eene opneming van de kas van den ontvanger te bevelen, en dat bij die gele genheid aan de daarmede belaste commissie feiten gebleken -zijn, die de eerlijkheid van eenen vroegeren, nu ontslagen ont vanger in een zeer twijfelachtig licht stellen, en dat deze wel- ligt liet onderwerp van een geregtelijk onderzoek zouden kunnen uitmaken. Dat geregtelijk onderzot?» heeft alsnu plaats gehad en tot het gevolg geleid, dat de voormalige ontvanger van Fort Batli. zekere Moerdijk, deze week in arrest is genomen en herwaarts is overgebragt, om voor het provinciaal geregtshof in Zeeland te regt te staan wegens verschillende valschheden in zijne registers en het verduisteren van gemeentegelden. Wij vernemen dat de visscliers van Arnemuiden met de bemanning hunner vaartuigenonlangs door de regtbank alhier schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal van strand goederen, zich' van dat vonnis in liooger beroep hebben voorzien. De gemeenteraad van Zierikzee heeftin zijne zitting van 25 dezer zich uitsluitend bezig gehouden met discussien over den aankoop van een huis, in te rigten tot kantoor van den rijks telegraaf en woning van den ambtenaar. Ten slotte heeft men besloten burgemeester en wethouders op te dragen vóór dien aankoop nog een onderzoek van het perceel te doen bewerkstelligen en de verdere bemoeijingen geheel aan dat collegie toe te vertrouwen. In eene zaturdag te Amsterdam gehoudene gewone verga dering van de Koninklijke academie van wetenschappen (afdeeling natuurkunde) is o. a. verslag uitgebragt over de verhandeling van den heer R. B. van den Bosch, over „de Hymenophylaceae Javanicaï," welke in de vorige vergadering was aangeboden. De conclusie strekt om den schrijver uit te noodigen zijne verhandeling aan te vullen met de opgaven der geslachts-kenmerken van de bedoelde planten, en almogt hij daaraan, om overwegende redenen, niet kunnen voldoen, dan toch de verhandeling in de werken der academie op te nemen. Deze is aangenomen en verder besloten aan de regering eene verhooging van subsidie te vragen, ten einde de kosten der uitgaaf van het werkte bestrijden, welke zullen bedragen f 3000. Het bestuur van het Provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noordbrabant, doordrongen van het hooge gewigt en het verheven doel der nederlandsche taalcon gressen, en onderrigt van veler leedwezen dat sedert het laat ste congres, te Antwerpen in het jaar 1S56 gehouden, geene oproeping heeft plaats gehad, heeft in zijne vergadering van 24 dezer besloten, de letterkundigen van Belgie en Nederland uit te noodigen tot het bijwonen van het Vide nederlandsche taalcongres. Dat congres zal in den loop van den zomer, op nader te bepalen tijd, te 's Hertogenbosch worden gehouden, en de letterkundigen zijn verzocht, voor zoo veel zij verlangen daaraan deel te nemen, van hunne toetreding kennis te geven aan den secretaris der regelings-commissie, zijnde dr. Gode- froi te 's Bosch. Jl. donderdag heeft de heer dr. W. R. baron van Hoëvell lid van de tweede kamer der staten generaal, in de maat schappij Felix Meritis te Amsterdam, eene voordragt gehou den tot ontwikkeling van een vijftal stellingen omtrent den vrijen loontrekkenden arbeid op Java. Tegen aanstaanden donderdag avond zijn belangstellenden uitgenoodigd tot een gemeenschappelijk onderhoud over de daarbij uitgedrukte zienswijze. Men meldt uit Hoorn, dd. 26 januarij De paalworm, die op andere plaatsen zoo vele verwoestin gen aanrigt, heeft hier belangrijke schade aan hout en paal werk veroorzaakt. Zoo zijn bij de laatste zuidwestelijke stormen ruim 700 palen van den drechterlandschen dijk, nabij de stad gelegen, weggeslagen, die geheel en al door den paal worm waren weggevreten; ook onderscheidene werken binnen j de stad en van welke sommige eerst voor drie jaren zijn aan- gelegd, zoo als de steiger voor de stoomboot en de lantaarn- paal in zee, hadden daarvan zeer veel te lijden en vereischten belangrijke sommen tot herstel. De vernieuwing van de brug I voor het huis van correctie, het rijk aangaande, is door de vernieling van den paalworm insgelijks noodzakelijk gewor den, en daarmede zal weldra een aanvang worden gemaakt. Men schrijft uit Harderwijk aan de Rotterdamsche cou rant Dezer dagen is bij het gemeentebestuur eene missive van den staatsraad commissaris des konings ontvangen, me- dedeeleiule dat er in den loop van dit jaar een groot gedeelte van het leger in het kamp bij Nieuw Mdligen zoude kampe ren, en dat derhalve het bestuur verzocht wordt alle landbou wers en warmoezeniers daarop attent te maken, ten einde zij met de verbouwing van groenten als anderzins daarop reke ning maken. De werving gaat nog steeds bijzonder druk; om de drie dagen komen hier detachementen aan van 1520 man, welke alle in Kaub, hertogdom Nassau, aangeworven worden, en dan met sergeanten-geleiders herwaarts getrans porteerd worden; op dit oogenblik bedraagt het getal gelei ders zeven man, allen vroeger gediend hebbende onder-offi- eieren. Bij de ontruiming van het eiland Schokland heeft zich liet meerendeel der Schokker visscliers in de gemeente Kampen gevestigd. Daardoor wordt de buurschap Brunepe, waar nog maar een plekje grond te krijgen is, met huizen volgebouwd. Het gemeentebestuur van Kampen heeft thans, om in de wezenlijke behoefte aan grond te voorzien, goedgunstig een stuk, aan de gemeente toebelioorende en liggende bij de wan delingen, onder het zoogenaamde Els, aan eenige Schokkers en particulieren tegen een jaarlijksclie recognitie afgestaan om daarop woningen te houwen. Tevens verneemt men dat bij het gemeentebestuur plan bestaat om voor de visschersschui- teu der Schokkers aldaar eene haven daar te stellen. De vereeniging Concordia te Dusseldorp, bestaande uit de meest bekwame toonkunstenaars daar ter stede, stelt zich voor om, onder de leiding van den verdienstelijken directeur Knappe, concerten in Nederland te geven, ten behoeve van het Schillers-fonds, als den 10 februarij te Utrecht; den 11 te Amsterdam den 13 te'sGravenliage; den 14 te Rotterdam, en den 15 te Arnhem. Volgens de Utrechtsche courant is onder de billetten voor de onlangs gehoudene volkstelling, inde gemeente Groenlo. een ingekomen, waar in de kolom Geslacht was ingevuld als volgt: Een bul. Een kalf. Een varken. Benoemingen en besluiten. waterstaat. Met 1 mei 1860 bevorderd tot ingenieur le.klasse J. Dirks, thans 2e. klasse;tot ingenieur 2e. klasse T. Bleckmann, thans aspirant, en tot aspirant ingenieur de surnumerair E. Steuerwald op verzoek eervol ontslag verleend met pensioen en onder dankbetuiging aan den hoofdingenieur titulair J. H. Doctersvan Leeuwen. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ne- derlandschen leeuw de hoofdingenieur titulair van den wa terstaat J. II. Docters van Leeuwen, en de rijksopzigter van den waterstaat aan den Helder C. van (lerSterr. marine. Op verzoek met 31 maart eervol ontslag metpen sioen verleend aan J. van Es, adjunct commies bij de directie der marine te Willemsoord; mede op verzoek eervol ontslag verleend aan den officier van gezondheid 2e. klasse F. J. G. A. Smeets, dienende in Oost Indie. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den gepen sioneerden luitenant generaal C. F. Gey van Pittiusals gewoon lid van het comité van defensie, en aan den officier van gezondheid derle. klasse van de landmagtiu West Indie F.W. L. Tydcman, met pensioen.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1