MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag 1860. 28 Januarij. N- 12. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Dinnendeze gemeenteen Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. Dp betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groute letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. 2lanhonöt gingen VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Aanbesteding;. Burgemeester en wethouders van Stavenisse, zijn voorne mens, den G februarij 1S60, des namiddags ten drie ure, ten huize van Pieter van Oost aldaar, in het openbaar aan te be steden Het amoveren van het gebouw genaamd de Bedoute, en het bouwen van een Gemeente huis te Stavenisse, met bij levering der be- noodigde bouwstoffen. De aanwijzing zal den zelfden dag des voormiddags ten tien ure geschieden, terwijl bestek en teekening van heden dagelijks voor een ieder op de gewone kantooruren ter secre tarie ter inzage zullen liggen. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. VAN KLINKE, burgemeester. MOOLENBURGH, secretaris. öinncnUmösijje tijïringcrt. Middelburg 2? jamuarij. Wij vernemen dat jhr. P. Damas van Citters, lid van de gedeputeerde staten dezer provincie, door Z. M. den koning der Belgen is benoemd tot officier der Leopoldsorde. Gisteren heeft de regtbank uitspraak gedaau in de voor acht dagen behandelde zaak tegen B. F. Montanari, van 's Heerenhoek. Deze is daarbij schuldig verklaard aan oplig- ting en veroordeeld tot gevangenisstraf van twee jaren, f25 geldboete, en ontzetting voor tien jaren van de regten, om schreven in art. S der wet van den 21) junij .1854 (staatsblad no. 102.) Te Hulst is gevankelijk in verzekerde bewaring gebragt zekere D. de Blok, uit de gemeente Koewacht, die in België vijf en bij ons te lande reeds twee jaren in de gevangenissen heeft doorgebragt en thans verdacht wordt van eene menigte opligterijen en diefstallen. De antwoorden der regering op het voorloopig verslag van de tweede kamer, betrekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst, schijnen nu in gereedheid te zijn. Met betrekking tot de bezwaren, welke onzen handel op Japan en de daar gevestigde Nederlanders belemmeren, heb ben een aantal der in dezen handel betrokken kooplieden te Amsterdam, Rotterdam en elders, zich hij adres tot den mi nister van koloniën gewend. Adressanten erkennen daarin den gunstigen uitslag, die hunne handelsbetrekkingen hebben opgeleverd en brengen hulde aan de regering, wegens de wijze en gepaste maatrege len, waardoor zij trapsgewijze de afschaffing van het stelsel van afsluiting in Japan heeft verkregen. Zij doen echter op merken dat andere staten, door een indrukwekkend magts- vertoon, de japansche overheid tot overhaaste inschikkelijk heid hebben genoopt en dat, als de handelsbetrekkingen zich nog niet door eene gewensehte regelmaat kenmerken, dit niet aan de japansche regering, of aan gebrek in het nakomen der tractaten, maar uitsluitend aan de aanwezige vreemdelingen moet worden toegeschreven, die hunne particuliere inzigten willen opdringen en nu deze dan gene bepaling van kracht willen zien. Ofschoon adressanten geene sympathie hebben voor deze weinig staatkundige wijze van handelen, zijn zij ondanks hun zeiven, alleen om groote verliezen te ontgaan, genoodzaakt, den bedachtzamen weg te verlaten en zich bij de vertegenwoordigers dier mogendheden aan te sluiten, om dat deze de belangen hunne, onderdanen krachtig, hoewel niet altijd op billijke wijze, behartigen. De nederlandsche belangen toch worden op sommige plaatsen weinig, op andere in het geheel niet vertegenwoordigd, en heteenige neclerlaud- sche oorlogsvaartuig, tot dus ver in die verre gewesten gesta- tionneerd, heeft thans de wateren van Japan verlaten, zoo dat, bij eventueele gevallen, hun leven en eigendom geheel onbe schermd zijn. Deze zorgbarende toestand staat de verdere ontwikkeling van den reeds belangrijken nederlandschen handel op Japan geheel in den weg; zelfs zal de krachtig beschermde handel der andere natiën hem verdringen en daarmede elk spoor van onzen vroegeren invloed in Japan tot spijt der Japanners zeiven, verloren gaan. Nu het neder- landsch bewind in Japan officieel heeft opgehouden handelaar te zijn, zouden adressanten gaarne, met het oog op de tradi- tien, het voorzigtig voetspoor der regering blijven drukken maar zij maken opmerkzaam, dat zij, gering in getal en wei nig beschermd en erkend, zich opgelost zullen zien in de massa vreemdelingen, die zich volstrekt niet bekommeren over de gevolgen van hun winstbejag. Adressanten zouden zich willen blijven onderscheiden door gematigdheid en eer lijkheid, en toonen dat hun handel geene te plotselinge stoor nis in de japansche maatschappij mag te weeg brengen. Zij zouden volk en regering het bewijs willen geven, dat zij slechts goede verstandhouding beoogen en hun tot steun en voorbeeld willen strekken in hunnen cwgang met andere enropesche natiën. Naar aanleiding o. a. van opgemelde redenen, verzoeken adressanten, dat van regeringswege te Jeddo of Ivanagawa een invloedrijk en geheel onafhankelijk persoon moge geves tigd en belast worden met de behartiging der nederlandsche handelsbelangen, alsmede het statiouneren te dier plaatse van een nederlaudscli oorlogsvaartuig, of wel tot het nemen van zoodanige maatregelen, als onze regering geraden zal achten, om aan de toenemende bezwaren, die den nederlandschen handel op Japan drukken, te gemoet te komen. Men leest in het Handels- en effectenblad Wij vernemen uit eene goede bron dat jhr. Boveel van Ilogelanden legen april a. s. zijn ontslag als commissaris des koningsin de provincie Noordholland, aan Z. M. heeft ver zocht, waarvoor geene andere redenen bestaan dan dat hij meent bij liet bereiken van den GOjarigen leeftijd, zich uit het ambtelijk leven te moeten terugtrekken Daar jhr. Boreel algemeen geacht en bemind was, zal dit berigt overal met leed wezen worden vernomen. Er loopt een gerucht dat jhr. mr. Roëü, thans commissaris des konings in de provincie Utrecht, en vroeger griffier der staten in Noordholland, hem zal vervangen. In verband met het berigt aangaande de in hechtenisne ming van eenige smelters van 's rijks munt te Utrecht, is aan het publiek berigt dat de reeds uitgegeven tienstuiver- stukjes, met het jaarmerk 1SGO. nog niet gangbaar zijn, en worden mitsdien degenen, die ze mogten bezitten, verzocht die stukken aan het burau van policie, tegen volle vergoeding der waarde, terug te bezorgen. Naar men uit 's Hertogenbosch verneemt, zal men den wolf, door jhr. Bowier van de jagers onderling gekocht, naar Leyden zenden om aldaar opgezet te worden. Aan den gezagvoerder E. Vonck van het fregatschip Su sanna, van de lieeren J. R. Veder en zoon te Amsterdam, is dezer dagen eene prachtige zilveren bokaal uitgereikt, als ge schenk van lieeren officieren der marine, landingsdivisie bij de bonische expeditie van februarij 185(J, tot een blijvend aan denken en een bewijs van erkentelijkheid voor de bijzon dere diensten en beleefdheden, hun destijds door den heer Vonck te Badjoa bewezen. De voorzijde der bokaal stelt voor de attributen van den oorlog, als: kanonnen en andere wapenen, tropheeu, enz.het deksel prijkt met een overeindstaand anker, en de achter- zij de bevat als inscriptieDe officieren der marine, landings divisie bij de bonische expeditie, aan E. Vonck, 18.59. Volgens De tijd, noordhollandsche courant, is dezer dagen een adres door 1200 priesters en leekente Amsterdam ondev- teekend, aan den paus verzonden, waarin hem deelneming betuigd wordt in de tegenwoordige omstandigheden, met uit drukking der vaste overtuiging „dat zijne onafhankelijkheid van elke aardsche magt, slechts dan volledig kan zijn als de stedehouder van Christus in de volheid zijner souvereiniteits- regten wordt erkend en gehandhaafd." De commissie tot oprigting van een monument ter nage dachtenis van wijlen haven stadgenoot, den beroemden histo rieschilder Ary Scheffer, te Dordrecht, heeft het plan opgevat om eene verloting te houden van schilderijen, teekeningen. gravuren, enz., kosteloos door meesters, liefhebbers en kunst verzamelaars hijeen te brengen, ten einde uit de opbrengst daarvan met de reeds bijeengebragte gelden hetdoor haar be oogde doel te bereiken en een standbeeld in brons, den groo- ten kunstenaar waardig, in zijne geboortestad Dordrecht te doen verrijzen. Ondereen aantal personen, begiftigd met zilveren of bron zen medailles, vinden wij opgenoemd jhr. J. A.Roëll, luit. ter zee 2e klasse, eene zilveren medaille voor het redden van een jongen den 27 september van het wachtschip te Amsterdam in het water gevallen; de verder met zilveren medailles begif tigden zijn meerendeels scheepskapiteins, loodsen, enz. voor het redden van schipbreukelingen. Het gerucht is in omloop, dat eerstdaags eene verandering in het personeel van de Koninklijke militaire academie te Breda zal komen, waarmede men eene promotie bij de artil lerie in verband brengt. Wij zijn in staat gesteld, zegt de Staats courant, tot mede- deeling van het navolgende berigt, gedagteekend te's Gva- venhage 11 januarij jl. „De medewerkende hoofdcommissie tot opleiding van onverzorgde jongens in Nederlaudscli Indië, afstammelingen van Europeanen, berigt dat ten gevolge van hare circulaire, medegedeeld in de Staats courant van 25 augustus 1S59, no. 201, sub-commissien zijn zamengesteld voor'sGvavenhage en omstreken, voor Rotterdam en voor Apeldoorn, terwijl het vooruitzigt bestaat dat er weldra in het 5de district van Zee land, te Amsterdam, te Utrecht en in andere steden des rijks dergelijke eommissien zullen optreden. Daar te Rotterdam reeds vroeger het aanzienlijk bedrag van omstreeks f 5500 ten behoeve derjongens-weezeninrigting te Soerabaya isbijeenge- bragt, zoo als in de bovenbedoelde circulaire is bekend ge steld, zal de daar ter stede gevestigde commissie zich hoofd zakelijk bepalen tot het aannemen van nader aan te bieden bijdragen. Openlijk wordt dank betuigd voor de krachtige ondersteuning, die de hoofdcommissie onder anderen ook te Apeldoorn heeft ondervonden, daar in die betrekkelijk klei ne gemeente nu reeds eene som van f909,50 isbijeengebragt. Bij de hoofdcommissie zijn voorts nog afzonderlijke inschrij vingen ontvangen, welke insgelijks van belangstelling in het lot der europesche afstammelingen in Indië getuigen. Zij ver trouwt, dat zij eerlang in de gelegenheid zal zijn, de zauicn- stelling van meer sub-commissien mede tedeelen. Voor zoo ver deswege nog geene voldoende berigten zijn ontvangen, is op de spoedige inzending daarvan aangedrongen, terwijl de commissarissen des konings in de onderscheidene provin ciën zijn aangezoelit. om de pogingeu der hool'dcommissien zoo xeel mogelijk te willen ondersteunen. Volgens de laatste

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1