MIDDELBURGSCME NT. COUR A N°' 11. 1860. Donderdag Öimtcitlrtnïisclje ttjïringen. 26 Januarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVEBS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone adverteniien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 25 januarij. Heden heefthet openbaar ministerie bij dearrondissements regtbank alhier, bij monde van den heer officier van justitie, conclusie genomen in de op den 3 dezer aldaar behandelde zaak van eenige landeigenaren, tegen de centrale directie van Walcheren over de vordering van het bekende strekkende roede-gel d Bij een uitvoerig juridisch betoog heeft de officier beweerd, dat door de centrale directie niet administratief was bewezen de schuldpligtigheid, doch deze achtte hij gestaafd door ge wone bewijsmiddelen in regten. Ookbesehouwt hij de direc tie gemagtigd tot parate executie. Hij concludeerde alzoo dat het dwangsclirift van waarde en de opposant zal worden verklaard kwaad opposant en veroor deeld in de kosten. De uitspraak is bepaald op 29 februarij Ter zelfde teregtzitting is gepleit in de vordering der kolo niale bank van Engeland, tegen jhr. W. R. Boddaert, hande lende onder de firma Boddaert en comp., in betrekking van zich gekwalificeerd hebbende te zijn directeur eener negotiatie ten behoeve van diverse planters in Rio Essequebo en Deme- rary, opgerigt te Middelburg in 1766 en 1772. Reeds herhaaldelijk hebben wij van dit geding melding gemaakt, en laatstelijk in ons nommer van 20 october 1859 medegedeeld dat de eischeres alstoen ten principale had gecon cludeerd dat de regtbank den gedaagde zou veroordeelen om aan haar te voldoen eene som van f23,035,62$ met de inte ressen daarvan sedert den dag der in verzuimslelling enz. Daarentegen werd reeds destijds namens den gedaagde de niet ontvankelijkheid der eischeres in hare vordering en de ongegrondheid van den eisch voorgesteld. Bij een zeer uitvoerig pleidooi, waarin hij de geschiedenis der zaak naging, bestreed heden de heer mr. P. J. G. van Dig gelen, als raadsman van de eischeres, de namens den gedaagde voorgestelde middelen van verdediging, zijnde l.uietontvan- kelijkheid van de eischeres om den gedaagde in privé' aan te spreken; 2. dat laatstgenoemde tijdens de dagvaarding niet meer de hoedanigheid bezat in welke hij is gedagvaard3. dat tegen den gedaagde niet kan worden geageerd, zonder zulks tevens te doen tegen commissarissen over de betrokkene negotiatie, en 4. de gegrondheid van den eisch isbestreden uithoofde dat, afgescheiden van dit alles, de gedaagde in ieder geval slechts voor een vierde deel aansprakelijk zou zij n. Door den verdediger van den gedaagde, den heer mr. Ph. van den Broecke, werden die middelen nader toegelicht. Na repliek wenschte de regtbank de stukken te stellen in handen van het openbaar ministerie tot het nemen van con clusie, doch de heer officier van justitie heeft, met het oog op art. 324, wetboek van burgerlijke regtsvordering, waarbij de gevallen zijn omschreven in welke het openbaar ministerie zal moeten gehoord worden, gemeend daarvan te moeten af zien, alzoo de wet er hem in deze niet toe verpligt, weshalve hij meende zich te kunnen refereren aan het oordeel der regt bank. Hij voegde daarbij tot opheldering, dat hij, in weerwil der welsprekende rede van den raadsman der eischeres, zich gunstiger voor den gedaagde dan voor eerstgemelde gestemd gevoelde, en uit dien hoofde achtte hij het beter zich in deze, waar hij er niet wettelijk toe verpligt is, te onthouden van het nemen van conclusie, opdat de uiting van zijn gevoelen niet aan vriendschap geweten worde. Ofschoon hij, waar zijn pligt het vordert, gewoon is met zeldzame verachting het oor deel van het publiek te bejegenen, wenscht hij, waar het on- noodig is, zich voor scheeve beoordeeling te behoeden. De regtbank bepaalde daarop de uitspraak op heden over acht weken, zijnde den 21 maart. t Maandag morgen is te Vlissingen bij de spuijing in de marine voorhaven een aldaar liggende belgische loodskotter van zijne trossen los gespuid, waardoor het schip vrij belang rijke schade bekwam en tegen de sleepstoomboot Union II aan dreef ten gevolge waarvan ook van deze de ketting sprong, doch gelukkig zonder verdere schade. Uit Berlijn wordt geschreven, dat HH. KK. ÏÏII. prins en prinses Frederik, alsmede HD. dochter prinses Marie, zich van daar naar Nizza zouden begeven, ten einde te voldoen aan den wensch van II. M. de keizerin moeder van Rusland, om aldaar eenigen tijd te verblijven. Z. K. II. prins Frederik is maandagmorgen ten tien ure uit de residentie naar Berlijn vertrokken. Z. K. IT. den prins van Oranje heeft, eenige uren vóór dat hij Parijs verliet om zich naar Bordeaux te begeven, een bezoek ontvangen van den keizer der Franschen in het hotel de Bristol, waar de prins was gehuisvest. Voorts heeft de prins vóór zijn vertrek den ordonnans-officieren van het paleis een afscheids-diner aangeboden. In Belgie is sprake van een bezoek hetwelk de prins van Oranje op zijnen terugtogt van Engeland aan het hof te Brus sel zou maken, even als onlangs de graaf van Vlaanderen het nederlandsclie hof bezocht. In het Weekblad van het regt komteene nota voor over de wetgeving in West Indie, waaruit blijkt dat de ontwerpen dei- staatscommissie worden gedrukt en spoedig het licht zullen De gemeentestem no. 434 behelst een hoofdartikel over de verkiezing te Dordrecht (van den heer Sander tot lid van de tweede kamer der staten generaal), waarvan na uiteenzetting van de informaliteiten, die begaan zijn, de slotsom is, „dat de verkiezing van den heer S. behoort te worden vernietigd." Uit Utrecht wordt gemeld, dat aldaar eenige personen, aan de munt werkzaam, zijn aangehouden. De rede was voor als nog niet bekend. Naar men verneemt, heeft het comité voor het zevende algemeen muzijkfeest der maatschappij„Tot bevordering der toonkunst," het programma der te Arnhem uit te voeren toonwerken vastgesteld als volgt: Donderdag avond 9 augustus I860: prijs-symplionie in E. Op: 46. van Joh. J.H. Verhulst, (in 1846 door de maat schappij bekroond.) Samson. Oratorium van G. F. Handel, (lste deel.) Tweede afdceling. Samson. Tweede en derde deel. Vrijdag avond 10 augustus: ouverture en inleidings choor voor de bedrijven van en dereijen tot Vondels treurspelLu cifer. Op: 40, van J. A. van Eijken. (InlS52 door de maat schappij hoogst eervol vermeld, onder toekenning van premie.) Loreley. Op: 70, van Ferdinand Ililler. Elia op Iloreb. (Gedicht van N. Beets.) Muzijk van F. Coenen. (In 1Sj7 door de maatschappij hoogst eervol vermeld, onder toeken ning van premie.) Tweede afdeeling. Lobgesang. Symplio- nie-cantate. Op52, van F. Mendelssohn Bartholdy. Zaturdag morgen 11 augustus: kunstenaars-concert; onder meer, psalm 84. (Hollandsche woorden vau dr. J. P. Ileije.) Muzijk van Joh. J. II. Verhulst, en eene nader te bepalen Symphonie van L. van Beethoven, (waarschijnlijk de ze vende.) Een groot gedeelte van de groenten en vruchten, die op de londensche markten worden aangevoerd, wordt in de onmid- delijke nabijheid der stad geteeld. Even als Parijs is Londen van moestuinen omgeven, die eene oppervlakte van 4SÜ0 bunders hebben en waarop ongeveer 20,000 vrucutboonien staan. Men kan zich n.els voorstellen dat met meer zorg be handeld wordt dan deze tuinen, die jaarlijks vier of vijf oog sten opleveren. Men zal daann niet alleen te vergeefs eenig onkruid zoeken, maar de .lauten worden daarenboven met een vergrootglas onderzocht, om den brand in het gewas en de zwamachtige uitwassen daarvan te kunnen wegnemen; de duizendpooten worden door kippen vernield, welke eigen aardige toestellen aan de pooten dragen, om hun het om woelen van den grond te beletten en de andere schadelijke insecten worden door padden verjaagd, welke men tot dat einde voor 6 sli. per dozijn koopt. Zoo als men verzekert zijn minstens 35,000 personen met de groententeelt bezig, die gene nog niet medegerekend die of in de provinciën of op het vaste land reizen, alleen met het doel om Londen van vruchten en groenten te voorzien, want de invoer dezer waren is zeer aanzienlijk en men schat het getal der tonnen groenten en vruchten, welke door de 7 spoorweg-lijnen in de britsche hoofdstad aangevoerd worden, op niet minder dan 70,000. Necrologie. De heer Hendrik Anthony Callenfels, een man vooral in deze provincie algemeen bekend en geacht, is gisteren te Oost burg, zijne woonjdaats, overleden. Hij vestigde zich daar reeds op jeugdigen leeftijd als medicinte doctor en mogtzieh weldra in eene met onaanzienlijke praktijk verheugen. In 1819 werd hem de betrekking vau schoolopziener opgedra gen, welke hij tot op zijn overl.jden en dus meer dan veertig jaar, bleef bekleeden. Als burgemeester van Oostburg, waar toe hij in 1S21 werd benoemd en van welken post hem in 1846, op zijn verzoek, eervol ontslag werd verleend, heeft hij zich door zelfstandig gedrag, gepaard aan welwillendheid jegens ieder gunstig onderscheiden. Tot de genoemde betrek kingen bepaalden z.cli echter de bemoeijingen van den lieer Callenfels niet. Vele andere werkzaamheden werden hem nu en dan opgedragen, en iu onderscheidene geschriften deed hij zich niet alleen keunen als een waardig beoefenaar dei- geschiedenis, maar hij verhief ook menigmaal in het open baar met kracht zijne stem, waar hij meende de belangen van de streek zijner inwoning ie moeten voorstaan. Zijne kennis en belangstelling gaven hem daartoe volle regt en zijne stem was menigmaal van gewen- cliten invloed. Kerk- csi schaoliüejnvs. Naar wij vernemen is maandag door bestuurders van het nederlandscli zendeling-genootschap tot director vanhetzen- delinghuis te Rotterdam beroepen de heer II. C. Voorhoeve, predikant te Harlingen. Tcrkoopingen cïi aanbcslcdistgcn. Te Vlissingen is gisteren van liet belgische kofschip Jo hanna, gevoerd geweest door kapitein E. V. Speckens, (nadat de romp en de verschillende deelen van het tuig eerst afzon derlijk waren geveild) allen in massa verkocht, voor de som van f 1800. Staten generaal. Aan de tweede kamer is aangeboden een door de ministers van justitie en van financiën onderteekend ontwerp tot wijzi ging van sommige bepalingen onzer wetboeken, betreffende de wijze van overdragt van onroerende zaken en tot verbetering van het daarmede in verband staande hypothecaire stelsel. Er wordt uitgegaan van de stelling, dat door de bestaande wetgeving in verband met de jurisprudentie, liet doel van den wetgever niet is bereikt. De oorzaak hiervan ligt voor de hand: inliet burgerlijk wetboek ontbreken de voorzieningen welke onontbeerlijk zijn tot verkrijging van een algemeen register, zoo als dit wordt afgeschetst in de toelichting van de nieuwe redactie, opgenomen in art. 15 der wet van 2S april 1834 (staatsblad no. 18) thans art. 1224 burgerlijk wetboek; een register na melijk waarop met een opslag van het oog zal kunnen worden ontwaarda. het goed volgens de kadastrale indeelingb. de eigenaarc. de zakelijke regten en hypotheken die er op kle ven; d. de ontheffing van laaistgemelde. (Voorduin, D. IV. pag. 538.1

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1