Öuitenlauösclje tijdingen. ■Jrctijöimjcn. Ij anti cU Li engten vorderen, waarom burgemeester en wethouders voorstellen dit huis aan te koopen, de kosten te vinden uit onvoorziene uitgaven 1800, onder goedkeuring van gedeputeerde staten. Op eene vraag van den heer van Dongen, of er geen gevaar bestaat dat dit gebouw wordt afgekeurd, antwoordt de voor zitter dat de heer Boom zich verhonden heeft tot heden over acht dagen, en de heer ingenieur,onmiddelijk tot den minister zich gewend hebbende, zich vleit vóór dien tijd, de goedkeu ring te ontvangen. Op eene vraag van den heer van der Grijp of het huis van den heer ïïarinck door meerdere localiteit niet beter geschikt zoude zijn,antwoordt de voorzitter dat die meer dere localiteit te groote kosten van inrigting zoude veroor zaken. Nadat de heer Fokker aanteekening had verzocht, dat hij als familie van den heer Boom zijnde, van medestemmen zich onthoudt, is het voorstel aangenomen. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde staten, goed keuring van'het raadsbesluit dd. 9 januarij tot beschikking op onvoorziene uitgaven voor vergrooting der armenschool. Wordt aangenomen een voorstel door burgemeester en wet houders gedaan om den vloer der teekenschool te doen her stellen. Burgemeester en wethouders deelen mede dat een klok van het carillon is vergoten tot twee klokken, welke ongeschikt zijn bevonden, waarom zij voorstellen, die niet te accepteren en de waarde der klokken te doen vergoeden; waartoe wordt besloten. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt beslo ten van onvoorziene uitgaven af te schrijven op hoofdstuk 2, afdeeling 1 art. 1 f80 voor aankoop meubels, en op hoofdstuk 2, afdeeling 2, art. 10 f 10 voor invorderingskosten plaatse lijke belastingen, waarvoor de goedkeuring reeds bij de begrooting is verleend. Een adres van A. "Verdoom om benoemd te worden tot beurtschipper op Middelburg, wordt aangehouden tot na de regeling van hetbeurtveer. Een adres van J. W. Jansen, om tot commies der plaatse lijke belastingen benoemd te worden, wordt conform liun daartoe gedaan voorstel, gesteld in handen van burgemeester en wethouders, aan wien de benoeming behoort. Conform de rapporten der commissien ad hoe worden goedgekeurd de rekening der tusschenschool over 1859 (waarbij de heeren de Crane en de Jonge als rendanten, niet medegestemd hebben) en dc begrooting voor het burger weeshuis voor I860. Daarna is de vergadering gesloten. Engeland. Londen 20 januarij. Bij eene meeting van hervormers te Manchester heeft de heer Bright eene rede gehouden, waarin hij aan keizer Napoleon uitbundigen lof toezwaaide en hem den opregtsten bondgenoot van Engeland noemde, wiens brief van 3 dezer met gulden letters verdiende gedrukt te worden. The morning herald deelt een berigt uit Parijs mede, volgens hetwelk de aartsbisschop van Parijs zijn ontslag als lid van den geheimen raad genomen heeft. The morning post zegt, dat het gerucht, volgens het welk de pauselijke regering de ontruiming van llome door de fransclie troepen heeft gevraagd, van allen grond ontbloot is. Dezer dagen is met de Asia uit New-York te Liverpool aangekomen een zekere heer J. C. Heenan, die den overtogt heeft gemaakt met het eenige oogmerk, om met den engel- schen boxer Savers, den kampioen van Groot-Brittanje, die onlangs den voornaamsten schotsclien boxer overwon, te vechten om het kampioenschap der wereld. Hij is een jong man van omstreeks 2G jaren, ruim G voet lang, ovaal van ge laat, in tegenstelling van de meeste engelsche prijsvechters klein van hoofd, levendig en doordringend van oog, heeft een zweem van arendneus en het aanzien van zelfvertrouwen. Hij was hij het aan wal stappen gehuld in een wijden jas met zwart bonten kraag en opslagen. Hi j wordt vergezeld door den heer Aron Jones, die tot 11 april, op welken dag de strijd zal plaats hebben, een zeker toezigt over hem zal houden. Bi j de ontscheping werd de heer Heenan door velen der boxers- confrerie verwelkomd. In de laatst ontvangen new-yorksche dagbladen leest men, dat volgens daar ingekomen berigten uit Japan, de brit- sche consul-generaal te Jeddo aan zijne landgenooten den raad had gegeven, om wanneer zij buitenshuis gingen, wape nen bij zich te dragen, en zulks uit hoofde van de dreigende houding der Japanners. I9uitscïilairc<l. "W eenen 20 januarij. Aan Z. M. den koning der Nederlan den is het G3ste regement infanterie geschonken, dat voortaan den naam zal dragenKönig der Niederlande. Uit Parijs zijn gisteren depeches ontvangen, wier inhoud hier een zeer onaangenamen indruk gemaakt heeft. Prins Metternich moet daarin verklaren, datwei is waar tot dusver ten opzigte van den afstand van Savoije aan Frankrijk, geen formeele ovej-eenkomst is tot stand gekomen, maar dat toch de onderhandelingen daarover ver genoeg gevorderd ziju, om een voor Frankrijk gunstigen afloop te kunnen verwachten. Frankrijk heeft, naar men hier verzekert, te Londen en St. Petersburg op nieuw stappen gedaan voorde spoedige bijeenkomst van het congres totregeling der zaken van Mid den-Italië. Een telegram uit Hamburg meldt dat het constitution- nele commlte van den zweedschen landdag verklaard heeft, dat er een tweeledige reden bestaat' om de ministers te gispen, en wel ten eerste omdat zij aan het ministerie van buitenland» sche zaken noorweegsche ambtenaren hebben aangesteld, en ten tweede omdat zij vreemdelingen toelaten als grondbezit ters in Zweden. Belgie, Naar men verneemt, zijn bij de verkiezing, welke donder dag te Leuven heeft plaats gehad, al de clericale candidaten hij de eerste stemming weder tot leden van den senaat en van de kamer gekozen. De ingestelde enquête schijnt aïzoo wei nig of niette hebben gehaat. Frankrijk. Parijs 21 januarijDe Moniteur van heden bevat een door de ministers van hinnenlandsche zaken, financiën en openbare werken aan den keizer ingediend rapport omtrent de groote werken van openbaar nut, welke ter uitvoering van 'skeizers brief aan den minister van staat te ondernemen zouden zijn. Zij kondigen daarbij aan dat zij ontwerpen hebben voorbe reid tot droogmaking van moerassen en ontginning van woest liggende gemeentegronden ter uitgestrektheid van 2,799,000 bunders. Deze werken zullen niet worden ondernomen, alvo rens cle staatsraad (aan welken de wetsontwerpen zullen wor den onderworpen) ten gevolge van een op de plaats ingesteld onderzoek, hen voor nuttig zal verklaard hebben. De gemeenten zullen de tot ontginning noodige werken zelve kunnen uitvoerenwanneer zij door den staat worden uitge voerd, zullen de gemeenten zich jegens dezen van de te haren behoeve gedane kosten kunnen kwijten door den afstand van de helft der ontgonnen gronden. De ministers stellen voor de uit dezen hoofde te doene voorschotten tot eene som van tien millioen franken te beperken. In dit rapport komt verder voor, dat uit de statistiek der gemeentegoederen blijkt dat de gemeenten tegenwoordig omstreeks vier millioen zevenhonderd twintig bunders grond bezitten, geraamd op de waarde van een milliard zeshonderd- twintig millioen francs. Van die verbazende uitgestrektheid, bijna een elfde deel van het gelieele fransclie grondgebied, is tegenwoordig minder dan de helft slechts vanwaarde; 2,790,000 bunders zijn slechts moeras, weiland, woeste grond of heide, welker waarde op niet meer dan honderd francs, en de rente door een op nog minder dan drie francs per bunder wordt geschat. De senaat en het wetgevend ligcliaam zijn tegen 23 februari) bijeengeroepen. Het Journal des debats schetst de optreding van graaf Cavour als hoofd vanhetsardinische ministerie als een feit, dat van zelf moest voortspruiten uit de verstandhouding die thans tussclien Engeland en Frankrijk bestaat ten aanzien van eene regeling der italiaansche kwestie in eene rigting, die steeds door Cavour werd voorgestaan. Het blad zwaait den heer Cavour den hoogsten lof toe omdat li ij als voorwaarde van zijn wederoptreden heeft bedongen, dathetpiemontesclie parle ment (waarin thans ook de afgevaardigden van Lombardije en welligt ook die van delegatien zitting zullen nemen.ten spoe digste zal worden bijeengeroepen, waardoor, zegt het blad de dictatuur van Victor Emmanuel eindelijk zal ophouden, eene dictatuur, die, gedurende den oorlog tegen Oostenrijk welligt noodzakelijk, reeds met het sluiten van den vrede van Villafranca had behooren op te houden. Men verzekert dat bet met Engeland tesluitenhanrlels- tractaat zal worden bekend gemaakt vóór 24 januarij, den dag. waarop het britsche parlement zal vergaderen. Niet al leen zullen de parijscliezoogenaamde artikelen worden ontlast, maar ook de zijden stoffen worden ontheven, en de regten op de fransclie wijnen en brandewijnen derwijze worden vermin derd, dat zij gelijk zullen staan met het accijus-regt, hetwelk daarvan thans werdt geheven. Hier meent men, dat Frank rijk grootendeels door dit tractaat zal worden bevoordeeld. Inmiddels wordt ter beurze gewaagd van demogelijkheid der invoeringeener belasting op de inkomsten, als het middel tot dekking van het te kort, hetwelk het gevolg zul zijn van de voorgenomene wijziging der tarieven. Heden wordt hier zeer ernstig gesproken van eene nieuwe half-officiële brochure, die binnen kort liet licht zal zien en zal handelen over de „organisatie van eene nationaal gallicaan- sche kerk.1' Het is mogelijk, dat zoodanig geschrift slechts zal moeten strekken om de geestelijkheid te waarschuwen voor de gevolgen, die de voortzetting hunner oppositie zou kunnen hebben, maar het is mede mogelijk, dat de regering werkelijk de oprigting eener nationale kerk als de beste oplossing der bestaande moeijelijkheden met Rome beschouwt. Zoo veel is zeker, dat de oprigting eener gallicaanschekerk zeer vele aan hangers telt onder de fransclie geestelijkheid. De heer Lacordaire schijnt veel kans teliehhen om ter vervanging van den heer de Tocqueville tot lid der akademie te worden gekozen, en zijne kandidatuur wordt o. a. door den heer Guizot met kracht ondersteund. Italië. Het officiële dagblad van Sardinië van zaturdag behelst een koninklijk besluit, waarbij de kamer van afgevaardigden is ontbonden en het houden van nieuwe verkiezingen wordt vastgesteld. Het kabinet is thans zoo goed als voltallig en heeft zatur dag in handen van koning Victor Emmanuel de gevorderde eed en afgelegd. Het bestaat, behoudens den president-minis ter graaf Cavour, die aan het hoofd slaat van het departement van buitenlandsche zaken, en zich ook ad interim heeft he iast met de portefeuille van liet binnenland, uit de heeren generaal Fanti, voor oorlog; Cassinis, eeredienst en justitie; Vegezza, financiën; Mamimiani, openbaar onderwijs, en Ja- cini, openbare werken. Te Turijn gelooft men algemeen dat de portefeuille van het binnenland toegedacht is aan den heer Farini. Deze zou haar komen aanvaarden zoodra de nationale vertegenwoordi ging van de vorstendommen en Sardinië een is geworden. Sar dinië zal echter tot dit laatste niet overgaan zonder zich vooraf met Frankrijk en Engeland te verstaan, en zeker kan niemand die zaak beter bepleiten dan graaf Cavour zelf. Vandaar welligt het gerucht dat hij zich naar Parijs zal begeven. Te Modena is door den waavnemenden gouverneur Farini de sardinische kieswet afgekondigd, en daarbij tevens bepaald de verdeeling van de vorstendommen in kiesdistric ten en het getal door elk te verkiezen afgevaardigden. Een dagblad van Nisse, hetwelk bij elke gelegenheid de vereeniging vanSavoye met Frankrijk aanbeveelt, heeft dezer dagen van wege de sardinische regering eene kennisgeving ontvangen, welke gelijk staat met een verbod om dat onder werp verder te behandelen. Er wordt verzekerd dat Oostenrijk op het vernemen der wederoptreding van een ministerie Cavour inSardinie, Venetie weder in staat van beleg heeft gesteld. Eene telegrafische depeche uit Florence meldt dat aldaar in den avond van 17 dezer weder onderscheidene pogingen plaats hadden om de openbare rust te verstoren. Op verschil lende punten der stad hadden ontploffingen plaats van helsche machines, o. a. eene voor de woning van den heer Salvagnoli en een op de plaats Santa-Croce. Te rekenen naar hare over blijfselen bestaan die machines uit blikken doozengevuld met buskruid en looil, eugesloten door middel van ijzerdra- den. De ontploffingen hebben slechts eenige schade aan de huizen berokkend. De nationale garde kwam dadelijk onder de wapensook de burgerij snelde toe, zoo dat bet resultaat is geweest dat de regering zich ten slotte in eene voor haar gunstige demonstratie mogt verheugen. Het sclioonerscliip Dankbaarheid, gez. J. Stasse, van de heeren Wibaut comp., te Ylissingen, is op de engelsche kust door de equipage verlaten, welke alle behouden is. Het schip schijnt later door visschers te Yarmouth binnengebragt te zijn. Volgens berigt uit Glückstadt is het barkschip Maria, gez. E. N. F. van Wulven, aldaar den 15 januarij met veel moeite, door het menigvuldige drijfijs op de Elbe, binnenge bragt en ligt veilig in de haven. Alles wel aan boord. In den loop van het jaar 1859 zijn te Vlissingen inge klaard 110 schepen, waaronder met bestemming op Vlissin gen 47 schepen, op Middelburg 14 schepen, waaronder 6 van Java komende. 7 schepen op Neuzen, 2 schepen op Schiedam, 3 schepen op Rotterdam, terwijl de overige 37 schepen uit nood wegens zeeschade, tegenwinden of om order daar zijn binnengevallen. Aan de uiterste wacht te Vlissingen zijn uitgeklaardG4 schepen, waarvan uitgaande van Vlissingen 48 schepen, van Middelburg 2 schepen, van Neuzen 9 schepen, van Sas van Gent 2 schepen, Ilontenisse 2 schepen, en van Amsterdam 1 schip. Ifïeckrapï» rijzen Rotterdam 23 januarij. Van meekrap werd heden veel geveild; de vraagprijzen waren onveranderd, doch er bestond weinig kooplust.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 3