MÏDDELBURGSCHE C O U R A N T. r 10. Dingsdag 24 Januarij. JlftnliontiiflinQen üJinnmUinïiscljc Ujöingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt koutant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van maandag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. DE MINISTER VAN FIN ANCIEN door den Koning, bij besluit van 14 april 1S58, no. 59 gemagtigdom, naar aanleiding van het verzoekschrift van Johan Frederik Zembsch oud-officier van gezondheid, thans manufacturier te Middelburgten deze domicilie ge kozen hebbende te Amsterdam, ten huize van den heer F. H. Hari'EL, (Kerkstraat,bij de Vijzelstraat, no. G00 BB), over te gaan tot de oproepingen, voorgeschreven in art. 3 der wet van 30 mei "1847 (Staatsblad no 26), Brengt bij deze voor de laatste maal ter kennis van het algemeen dat, naar luid van het bovengemeld verzoekschrift en van eene (ter aanvulling daarvan) ingewonnen verkla ring, bij den brand die op den 28 junij 1857 te Middelburg gewoed heeftmet des requestrants inboedel en koopmans goederen zijn verbrand twee stuks certificaten van nationale schuldrentende drie ten honderdelk groot/200en onder de nommers 4527 en 4528 uitgegeven door het administratie kantoor van de heeren Ivetwich Voombcrgh en Wed. W. Borskialsmede de onversclienen coupons tot die certificaten behoorendeen dat voor het verlies van deze effecten dooi den requestrant wordt verlangd te gemoetkoming op den voet der wet van 30 mei 1S47 (Staatsblad no. 2G) Wordende mitsdien ieder, die beweren mogt eenig met de inwilliging van dat verlangen strijdig belang te hebben, opgeroepen om, op de wijze in art. 4 van die wet aan gewezen, zijne regten te doen gelden. 's Gravenhageden 18 januarij 1S60. De Minister voornoemd, VAN BOSSE. Middelburg: 23 jaïitiaaij. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ligt ter inzage voor belanghebbenden een dagblad, waarin voorkomt een overzigt der scheepvaart in Hamburg over 1859, vergele ken met de zeven vorige jareuen een gedrukt overzigt der handelsbeweging in de haven van Bremen, gedurende 1S59. Jl. zaturd ag is door het pvovinciaalgeregtsliof alhier weder een landbouwerszoon uit Bruinisse ter zake van diefstal van vee uit de weide, tot een jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Door den heer D. Dronkers alhier is een open brief gerigt aan den burgemeester van Amsterdam, waarin niet alleen de doorgraving van Holland op zijn smalst, maar ook het verbe teren der bestaande suatie door het verbreeden en uitdiepen van het Noordliollandscli kanaal wordt aangeprezen. Deze brief ziet heden bij de boekhandelaren vanBenthemen Jut ting het licht. t Uit Vlissingen meldt men ons heden Door den lievigenstorm, die gisteren woedde, is het belgi schevuurschip op de Paardemarktliggende, een eind wegge dreven ten gevolge van het afbreken van eene der wartels van den ketting. Men heeft onmiddelijk van hier assistentie gezon den zijnde men nu bezig om het vuurschip weder naar de ligplaats terug te voeren. Uit Hulst wordt ons gemeld dat aldaar jl. donderdag het gewone jaarlijksche concert ten voordeele der algemcene ar men heeft plaatsgehad. Een aantal verdienstelijke dilettan ten, zoo dames als heeren, ondersteunden daarbij de pogingen vanhetmuzijkgezelschap Harmonie, terwijl de uitvoering der onderscheidene stukken voor piano en zang ongemeen genoe gen gaf aan het talrijk opgekomen publiek. I Men verzekert dat de tweede kamer tegen de helft van de maand februarij zal worden bi jeengeroepen. Naar men verneemt, zal Z. K. H. de prins van Oranje drie weken te Londen verblijven, en wordt hij tegen den verjaardag van Z. M. den koning in de residentie teruggewacht. Z. K. H. prins Eberhardt van Wurteinberg, kolonel in oostenrijksehe dienst (neef van H. M. de koningin) is met zijn gevolg in de residentie aangekomen en aan hethotel Pau- lez afgestapt. Aan genoemden prins zijn gedurende zijn verblijf te 'sILage ter beschikking gesteld lakkeijen, paarden en rijtuigen van het hof. Naar men verzekert zal Z. K. H. ongeveer twee maan den in de residentie verblijven. De directie der nederlandsche bank heeft bekend gemaakt (lat voortaan ook de bankbiljetten van f 300 in den nieuwen vorm zullen worden uitgegeven. Die vorm is grootendeels als die van het nieuwe biljet van f1000. De eenige afwijkingen zijn, dat op de voorzijde de woorden drie honderd gulden, met eene andere letter gedrukt zijn dan de woorden duizend gulden, opliet zoo even ge noemde biljet, en dat de gravure op de achterzijde niet rood maar groen is. Wij vernemen dat dooi- de concessionarissen voor den spoorweg van Utrecht op Zwolle, aan het departement van binnenlandsche zaken in triplo zijn ingediend de definitieve kaarten, profielen en teekeningen voor den aanleg van dien spoorweg, waardoor de hoop op verwezenlijking van dezen weg, die zoo wel voor het noorden des lands als voor den han del van Amsterdam en Rotterdam zoo gewigtig is, een vasten steun heeft erlangd. Het bevestigt zich, dat het vijfde deel van Macaulav's geschiedenis van Engeland voor de pers gereed ligt. Een groot gedeelte daarvan is aan den strijd over de privilegiën tusschen de lords en het huis der gemeenten gedurende de regering van koningin Anna gewijd en behelst bovendien eene reeks van boeijende schilderingen der toestanden en zeden in dat tijdvak, zoo als niemand die tot hiertoe leverde. Wat het zesde deel betreft, ook dit is zoo ver gevorderd, dat de heer Ellis, uitvoerder van den uitersten wil en letterkun dig vriend des overledenen, weldra in staat zal zijn den inhoud daarvan te regelen. De eigenaresse van liet handschrift is lady Trevelyan, zuster van wijlen lord Macaulay, die, even vóór de laatste ziekte van haren broeder, voornemens was zicli naar haren echtgenoot, den gouverneur van Madras, te begeven, en dus veiligheidshalve al de door haren broeder nagelaten handschriften in de bank van Drummond ter be waring gegeven lieeft. Voor Rotterdam heeft de heer W. F. Thooft, componist aldaar, op zich genomen tegen 1 september een hollandsch tooneel- en een duitsch operagezelschap te vestigen. Het plan is door de schouwburg-Vereeniginggoedgekeurd. De kabeljaauwvangst opent zich voordeelig. Maandag 11. is te Nieuwediep eene maassche sloep binnengekomen, die 600 stuks aanbragt, behalve de heil- en tarbot. De kabel jaauw bragt f S00 op. Met het gunstige weder bestaat ool< weder de gelegenheid om haring voor aas te trekken, met welk bedrijf vele sloeperlieden, voor wie in dezen winter niet veel te verdienen viel, zich bezighouden. Het Nederlandsch tijdschrift voor geneeskunde schrijft dat de officier van gez. 2 kl. jhr. Pompe van Meerdervoort sinds twee jaar aan 't hoofd staat van eene japansche geneeskun dige school te Nagasaki. Er zijn reeds 32 leerlingen van omtrent 25 jaar, die het hollandsch zich hebben eigen ge maakt, en thans ijverig de geneeskundige studiën ook onder de leiding van japansche geneesheeren voortzetten. De koepokinenting wordt reeds meer algemeen. Hospitalen worden er in Japan opgerigt. Lijkopening is echter in Japan niet geoorloofd; men heeft evenwel het lijk van een ont hoofd misdadiger voor de ontleding gegeven; 21 leerlingen en 24 geneesheeren woonden deze eerste ontleedkundige les op het kadaver bij. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat de wolf, die een tijd lang geleden uit eene reizende menagerie is ontsnapt, en door zijn roofzucht nog al eenige onrust heeft gebaard, einde lijk door den ontvanger te Rosmalen jhr. Bovvier, in gezel schap van een aantal jagers is doodgeschoten, en in zegepraal in eerstgenoemde stad is binnengebragt. De bouw van de vaste brug over den Rijn te Mainz is toe gestaan. Zij zal 32 openingen opleveren, van welke 4 eene spanwijdte van 350 voeten zullen hebben, en de brug zal voor half november 1861 bruikbaar voor het verkeer moeten we zen. Het bestuur van de hessische Ludwigs-spoorweg heeft de onderneming aanvaard. Kenoeittingen en besluiten. leger. Op pensioen gesteld op verzoek de luitenant kolonel A. Gaijet, van het 3de regement vesting artillerie ad f 1500, wegens langdurige diensten met den rang van kolonel. Benoemd bij het le. regement vestingartillerie tot kapitein 3e. klasse de le. luitenant IT. C. Riesz; bij het 2e. regement tot majoor de kapitein F. J. J. Schepernbij het 3e regement tot luitenant-kolonel de majoor A. C. W. L. J. F. Kellner, en bij het regement rijdende artillerie tot kolonel, de luitenant kolonel P. A. C. van Wickevoort Crommebn. geneeskundige dienst. Tijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in West-Indie de officieren van gezondheid 3e. klasse D. J. Schneiders van Greytienswert, W. A. B. A. Strengnaerts en jhr. Y. G. de Rotte. Op verzoek eervol ont slagen uit 's rijks zeedienst de officier van gezondheid 3e. klasse G. Luehtmans, en hem met behoud van ancienneteit, als zoodanig overgeplaatst bij de landmagt in Nederlandsch Indie. ridderorden. Vergund aan Zr. Ma. gezant te Berlijn baron Schimmelpenninck van der Oije, het aannemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van Albrecht den Dappere, van Saksen. Bevorderd tot komman- deur der orde van den Nederlandscheu leeuw A. II. W. baron de Koek. departement van financien. Oj) verzoek eervol ont slag verleend met aanspraak op pensioen, aan J. P. Ciriaci, als referendaris en C. Mooyrnan. als kamerbewaarder enz. Benoemd tot referendaris J. C. Bloem, thans controleur der directe belastingen enz. te Amsterdam tot hoofdcommiesen de commiesen mr. J. L. de Bruijn Kops. C. Zeeman en J. A. T. Cohen Stuart; tot adjunct commiesen de eerste klerken T. A. J. Linnemann, J. P. Car on. M. Henriquert Pimentel, J. A. de Ruiter en G. J. Tinbergentot kamerbewaarder de bode W. Buytendorp. raad van nederlandsch ixdie. Goedgekeurd het be sluit van den gouverneur-generaal, waarbij aan A. II. W. baron de Koek op de meest eervolle wijze op verzoek ontslag is verleend als vice-president. Benoemd met julij I860 tot vice-president, mr. A. Prins, thans lid, en tot lid jhr. mr. II. C. van der Wyck, resident te Sourabaja. hoog esciiolen. Benoemd tot rector magnificus van de hoogeschool te Levden voor het akademiejaar 1S6061, de hoogleeraar J. de Wal. Kerk- en schooïnieuws. De heer H. Renting, predikant bij de ehristelijkeafgeschei- dene gemeente alhier, heeft voor hetberoep naar die gemeente te Meppel bedankt.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1