Uuitcnlcinïisdjc tijöingert. De rijkscommissie voor de statistiek heeft den 10 dezer weder eene zitting gehouden. Daarin is vooral gehandeld over de vernieuwing der bevolkingsregisters er werd bepaald dat de registers zouden kunnen gesplitst worden naar alpha- betische orde dernamen ofhoofdafdeelingenhethouden van een lcomregister (voor de kotn der gemeente) werd aanbevo len; zeer nuttig werd geoordeeld eenverblijfregister, vóór hen die tusschen 3 en 9 maanden in eene gemeente verblijven. Aan de regering zal worden voorgesteld nieuwe registers van rijkswege te doen vervaardigen en aan de gemeentebesturen uit tereiken, 'tgeen voor de eenvormigheid zeergewenscht scheen. De heer Sloet vestigde de aandacht op de werking der ver zekeringsmaatschappijen, en het weinige dat daaromtrent heleend werd; hij verklaarde, dat de heer lleuchlin teTiel bereid was, omtrent twee verzekeringsmaatschappijen onder zijn bestuur, alle gewenschtc opgaven te doen. Jl. zondag zijn op de gebruikelijke wijze door den heer ba ron u Andre* overhandigd zijne brieven van rappel, alsbuiten- gewoon gezant en gevolmagtigd minister vanZ.M. den keizer der Franschen bij hetnedevlandschc hof. Uit Frederiksoord schrijft men van 13 dezer: Heeren commissarissen der koloniën van weldadigheid zijn wederom vergaderd geweest. De koloniën zijn in vele opziglen reeds hervormd. Vooreerst is, krachtens de statuten, het beheer van's Gravenhage geheel naar de koloniën over- gebragt. De broodbakkerij, steeds met nadeel gedreven, zal voortaan voordeel opleveren, terwijl er geen aardappelen- brood meer wordt gebakken, verstrekt noch afgeleverd. De koloniale munt is opgeheven cn de arbeid wordt naar de waar de in gangbare specie betaald. De winkels worden niet meer voor rekening der kolonie gehouden, waardoor veel sclirij f- werk en noodelooze omslag wordt vermeden. De Steggerda- sloot, tot dus verre een verwaarloosd kanaal, uitlooper.de in de rivier de Linde, wordt reeds geslat en uitgediept. Twee bruggen zullen worden vernieuwd en bekwaam gemaakt, om den aanvoer van meststoften spoediger en met minder kosten te bevorderen. Het getal vrijboeren, vroeger 22, is uit de arbeiders met 170 vermeerderd. Wij achten hij de vermelding dezer hervormingen het niet ondienstig de lezing aan te bevelen van eene uitvoerige be schouwing over dit onderwerp door mr. W. Quarles van Ufford, opgenomen in de november en december afleveringen van De economist. ïn de zitting van de tweede kamer van Hanover van 10 dezer is de regering door een lid geïnterpelleerd over den stand der verbindingvan dehanoverschewestbaan met dencderlandsclie spoorwegen. De minister van buitenlandsche zaken heeft daarop geantwoord, dat de onderhandelingen met de neder- landsche regering nog hangende waven en hij derhalve niets meer kon zeggen, dan dat hij de hoop koesterde op eene doel matige verbinding. Jl. zaturdag is voor het provinciaal geregtshof in Overijssel het liooger beroep behandeld, door zekeren Kropveld te Zwolle ingesteld van een vonnis der regtbank aldaar, waarbij hij wegens laster in een gedrukt kluchtspel getiteld: Jonas de bankroetier, gepleegd tegen den lieer Polak aldaar, was ver oordeeld. Na liet hooren van vijf getuigen en van den be klaagde. bekwam de heer advocaat generaal het woord, die zich grootendeels refererende aan de gronden en de uitspraak van lietvonnis van den eersten regter, de bevestiging van dat vonnis heeft gerequireevd, met uitzondering der boeten, welke hij tot op ee'nc geldboete van f 100 wilde verminderen. De beklaagde zich vervolgens zelf verdedigende, begon die verde diging in dichtmaat, waartegen de lieer advocaat generaal dade lijk opkwam, waarna de beklaagde verzekerde, dat zijne op dichtmaat geschrevene verdediging geenszins de achtbaar heid der justitie zoude schenden, nocli in strijd zoude zijn met de wet. Het hof heeft daarop de voortzetting der ver dediging van den beklaagde in andere bewoordingen gelast, waarna hij verklaarde dan de zaak aan den hoogenraad der Nederlanden te zullen onderwerpen en geene andere verde diging te hebben. Na persisteiïng door den advocaat gene raal bij zijn genomen requisitoir, heeft het hof het onderzoek in deze zaak gesloten, en de uitspraak bepaald op zaturdag 21 januarij 1860, des voormiddags ten tien ure. IScnocniingcn cn besluiten. Schutterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan II. K. J. van den Bussche als 2e luitenant bij de rustende schutterij, hataillon no. 3 in Zeeland, met vergunning tot voortdurend dragen van de uniform en onderscheidingstee kenen. Hypotheken en kadaster. Benoemd tot bewaarder te Amsterdam, K. F. C. baron van Ilemert tot Dingsliof, thans te 's Hertogenbosch. Marine. Bevorderd, met 1 februarij, tot kapitein-luite nant ter zee, de luitenants ter zee der 1 e klasse A. Hoek, G. D. A. Ampt en C. J. G. Storm van 's Gravesande. Den kapitein luitenant G. D. A. Ampt, bij voortduring belast met de be trekking van directeur der werkplaatsen van en magazijn meester bij het algemeen betonningsmagazijn te Enkhuizen en met het toezigt en beheer over de verlichting en landmer ken langs de vaarwaters van de Zuiderzee en het IJ, bezuiden de lijn, getrokken van Eginond aan zee naar Stavoren. Op pensioen gesteld met dat tijdstip de kapiteins ter zee jhr. H. J. L.T. de Vaynes van Brakell, H. J. vanMaldeghem, G. van Vossen II. D. Kramp, ad f 1800, onder dankbetuiging voor hunne bewezen langdurige dienstende kapïïèln-luite- nants ter zee A. Hoek en C. J. G. Storm van 's Gravesande, en de officieren van administratie der le klasse G. de Heer en 11. J. C. Verboon, voor de vier eersten ad f 1100 en den laat- sten ad f 1000. Kerb- eia sclioolnieuws. Door den algemeenen kerke'raad der ned. hervormde ge meente te Amsterdam is, ter vervulling der vacature van eene predikantsplaats, veroorzaakt door liet overlijden van den lieer J. Muntendam, en voortdurend door het bedanken van den lieer E. Laurillard. het volgende alphabetiscli gestelde twaalftal uitgebragt, als: J. F. L. Abresch A.F.z, te Middel burg; K. F. Ternooy Apel, te Delft; H.P. Berlage, te Zalt- bommel; H. Boonen, te Middelburg; M. D. Deeleman. te Rotterdam; "W. Francken Az., te Rotterdam; E. J. P. Joris- sen S.Gz., te Broek in "Waterland; J. P. de Keyser, te Arn hem; T. Poortman, te Zwolle; L. W. E. RaauwenhofF, te Leyden; W. Schetter, te Enschedé, cn A. van Toorenenber- gen. te Purraerend. Marine en leger. Naar men verneemt, is door Z. M. aan cenige hoofdofficie ren van het corps der artillerie pensioen verleend, waardoor eene promotie hij dat wapen heeft plaats geliad. Van partikuliere zijde wordt aan de Utrecbtsche cou rant nog met de pas aangekomen mail uit Oost-Indie gemeld, dat bevel gegeven is om Zr. Ms. stoomkorvet Groningen te Soerabaya zoo spoedig mogelijk gereed te maken, ten einde met 1 januarij 1SC0 naar China en Japan te kunnen vertrek ken. Dadelijk is dat schip uit het bassin op de reede gebragt, zoo dat aan die order ten volle gevolg is kunnen worden gegeven. TSiersaoKje ter§ ia ?a«2 16 jan. 's av. 11 n. 36 gr. 17 's morg. 7 u. 33 'smidd. 1 u. ld gr. 's av. 11 u. 33 gr. 18 's morg. 7 u. 30 'smidd. 1 u. 35 Stale» generaal. Het ontwerp van wet tot herziening der bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedisteleerd, in de vorige zitting der staten generaal ingediend, is alstoen onafgedaan gebleven. Dat ontwerp is thans op nieuw aan de kamer inge diend, nadat daarin die veranderingen zijn gebragt. welke, zoo naar aanleiding van de aanmerkingen in het voorloopig verslag der tweede kamer (vorige zitting) omtrent het eerste ontwerp gemaakt, als ten gevolge van nadere overwegingen noodzakelijk of doelmatig zijn voorgekomen. Daar nu de algemeene strekking en de inrigting van het genoemd ontwerp, bij het onderzoek inde afdeelingen. bij degrootemeerderheid der tegenwoordig zijnde leden bijval hebben gevonden, heeft de regering vermeend van nadere beschouwingen daaromtrent zich te kunnen onthouden, en deswege zoo wel als voor de toelichting van de artikelen van het ontwerp, waarop geene aanmerkingen gevallen en waarin geene meerdere verande ringen gebragt zijn dan tot verbetering der redactie, te mogen verwijzen naar de memorie van toelichting hij het vorig ontwerp. Londen 16 januarij. The morning post van jl. vrijdag deelt een schrijven mede van haren parijschen correspondent, waar in het volgende voorkomt: „Ik lieb reden om te denken dat het sardinische gouvernement formeel de opmerkzaamheid der mogendheden heeft gevestigd op de werving, welke thans te Weenen en Triest met vergunning van het oostenrijksche gouvernement op groote schaal plaats heeft, om den paus, den hertog van Modena en den koning van Napels met uitgedien de oostenrijksche soldaten te voorzien. Dit punt is bij de kabinetten van Parijs en Turyn in dadelijke overweging. Ik verneem uit Weenen dat het oostenrijksche gouverne ment depeches naar St. Petersburg cn Berlijn heeft gezonden, waarin het Rusland en Pruissen uitnoodigt om een verbond tot verdediging van „de wettige reglen der souvereinen" met Oostenrijk te sluiten. Deze poging van het Weener kabinet zal niet slagen." Volgens berigt uit Parijs van gisteren heeft de pause lijke nuntius aan den heer Baroche waarnemende minis", ter van buitenlandsche zaken) eene geschreven nota ingediend, waarin de paus protesteert tegen liet in de brochure Lepape et le congres ontwikkelde programma. liet. pauselijk protest is gedagteekend den 7 januarij en bij gevolg naontvangstvan den bekenden brief van keizer Napoleon. Het gerucht van de aftreding des kardinaals Antonelli is ongegrond. De brief van keizer Napoleon aan den minister van staat (zie onder Frankrijk) vindt bij de engelsche dagbladen grooten bijval. The times zegt daarvan dat de keizer zich zelf overtroffen en de beste waarborgen voor een duuvzamen vrede gegeven heeft. The morning post ziet daarin eene handeling die van grooten zedelijkcn moed getuigt en den keizer aan spraak geeft op de dankbaarheid van millioeneri uienschen. Muiiscliland. Weenen 15 januarij. Bij eeneheden bekend gemaakte kei zerlijke verordening zijn alle wettel ij kebejialingen afgeschaft, welke aan de israëlieten de uitoefening van sommige bedrij ven, zoo als dat van apotheker, bierbrouwer, molenaar en tapper verboden, en volgens welke hun het verblijf ten platten lande van Gallicie, alsmede in de bergsteden van Bohemen, Hongarye, Croatie, Slavonie, het Banaat cn Zevenbergen ontzegd was. Berlijn 16 januarij. In de zitting van het heerenhuis van heden is het ontwerp van wet op het huwelijk, en in het huis van afgevaardigden de hegrooting voor I860, henevens een ontwerp tot opheffing der zoogenaamde woekenvetten inge diend. Belgie. Brussel 11 januarijBij dc behandeling van het budget van openbare werken in de centrale sectie der kamer van volksver tegenwoordigers heeft de minister op eene daartoe tot hem gerigte vraag geantwoord, dat eene commissie bezig is opne mingen te doen betreffende de verbeteringen der Schelde tus schen Antwerpen en de hollandsche grenzen, welke waarschijn lijk spoedig rapport zou uitbrengen. Er lieerseht hier te lande eene vrij groote half staatkun dige en half godsdienstige agitatie, welke door de kerkelijke en behoudsgezinde dagbladen met warmte wordt besproken. In iedere diocese hebben namelijk de hoofden der conserva tieven, bijgestaan door de geestelijkheid, adressen tot den paus ontworpen om hunne bijzondere gehechtheid en de wenscheu voor de voortduring zijner wereldsche magt uit te drukken. In sommige steden hebben ook geldelijke inzamelingen plaats voor de pausselijke schatkist. Frankrijk. Parijs 17 januarij. De Moniteur behelsde gisteren het volgende schrijven van den keizer aan den minister van staat, gedagteekend den 5 dezer: Mijnheer de minister. In weerwil der onzekerheid welke nog bestaat omtrent eenige punten der buitenlandsche staatkunde, kan men met vertrouwen eene vreedzame oplossing tc gemoet zien. liet oogenblik is dus gekomen om ons bezig te houden met de middelen tot het bijzetten van groote veerkracht aan de onderscheidene takken van nationalen rijkdom. Met dat doel doe ik u de grondslagen toekomen van een programma, waarvan verscheidene onderdeelen de goedkeu ring der kamers behoeven cn waarover gij u met uwe ambtge- nooten behoort te verstaan, ten einde de geschiktste maatre gelen voor te bereiden oin eene levendige impulsic te geven aan den landbouw, de nijverheid cn den handel. Sedert lang verkondigt men de waarheid dat de ter ruiling bestemde producten moeten worden vermenigvuldigd om den handel te doen bloeijendat zonder mededinging de nijver heid stationnair blijft en hooge prijzen blijft houden, welke een hinderpaal opleveren voor het toenemend verbruik; dat zonder eene bloeijendc nijverheid welke de kapitalen ver groot, ook de landbouw in hare kindschheid blijft. Alles staat alzoo bij de trapsgewijze ontwikkeling der elementen voor het nationaal welvaren, in onafscheidelijk verband tot elkan der. Dc hoofdvraag blijft: binnen welke grenzen de staat die onderscheidene belangen moet begunstigen, en in welke volgorde bij daarbij moet tc werk gaan. Voor dat wij onzen builenlandschen handel ontwikkelen door verwisseling van producten, moeten wi j onzen landbouw verbeteren en onze nijverheid ontlasten van alle inwendige belemmeringen, welke haar in een minder gunstigen toestand doen verkeeren. Tegenwoordig zijn onze groote exploitatien niet alleen belemmerd door eene menigte bezwarende regle menten, maar tevens is het welzijn van hen die arbeiden nog verre van de ontwikkeling welke het in een naburig land reeds heeft bereikt. Alleen dus een algemeen stelsel van

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2